Sari la conținut

Sari la conținut


Rochia asta e decenta sau indecenta?

rochie decenta indecenta

30 raspunsuri la acest subiect

#11
marius

marius

    Membru VIP

  • Moderators
  • 25.083 mesaje

Postat 22 noiembrie 2019 - 23:55

Raspunsul e simplu

Presupuneti ca  e fiica voastra cea care va purta rochia si va cere opinia.
Ceea ce veti raspunde este exact raspunsul vostru.



#12
brilla

brilla

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.053 mesaje

Postat 23 noiembrie 2019 - 00:42

Originalul, pentru nostalgici  [:)]

Fisiere atasate



#13
marius

marius

    Membru VIP

  • Moderators
  • 25.083 mesaje

Postat 23 noiembrie 2019 - 08:30

Sau...

Fisiere atasate

  • Fisier atasat  11.jpg   34,3K   1 descarcari


#14
Letitia1

Letitia1

    Membru VIP

  • PAID
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 17.256 mesaje

Postat 23 noiembrie 2019 - 08:50

Dacă vrei sa atragi atenție nedorita si nu prea mult respect, te îmbraci așa.


Editat de Letitia1, 23 noiembrie 2019 - 12:16 .


#15
velvet

velvet

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 9.616 mesaje

Postat 23 noiembrie 2019 - 11:30

dar Carmen Bruma a purtat-o undeva sau doar sedinta foto?

 

oricum, e o rochie pe care n-as lua-o niciunde.

 

cea pusa de Marius nu e cu fundul gol si e sexi  [:)]



#16
ioana

ioana

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.043 mesaje

Postat 23 noiembrie 2019 - 12:07

Exact, e suficient doar sa sugerezi, adica rochia sa se opreasca exact deasupra fundului. Uite, cea pusa de Marius mi se pare curajoasa, dar nu indecenta. 

 

Ioana

 

P.S. Originalul pentru nostalgici evoca exact perioada respectiva. Feminista din mine crede ca de atunci si pana in prezent am inceput sa ne percepem corpul altfel si suntem mai putin dispuse sa ne imbracam pentru a face placere barbatilor si mai mult pentru noi insine. Nu stiu cum sa explic, e o chestie de auto-respect, indiferent ca esti vedeta sau femeie obisnuita.

 

P.S. 2: Nu stiu cine sunt femeile din poze, eu vorbesc doar despre rochii.



#17
Letitia1

Letitia1

    Membru VIP

  • PAID
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 17.256 mesaje

Postat 23 noiembrie 2019 - 12:24

Exact, e suficient doar sa sugerezi, adica rochia sa se opreasca exact deasupra fundului. Uite, cea pusa de Marius mi se pare curajoasa, dar nu indecenta. 

 

Ioana

 

P.S. Originalul pentru nostalgici evoca exact perioada respectiva. Feminista din mine crede ca de atunci si pana in prezent am inceput sa ne percepem corpul altfel si suntem mai putin dispuse sa ne imbracam pentru a face placere barbatilor si mai mult pentru noi insine. Nu stiu cum sa explic, e o chestie de auto-respect, indiferent ca esti vedeta sau femeie obisnuita.

 

P.S. 2: Nu stiu cine sunt femeile din poze, eu vorbesc doar despre rochii.

 

Exact, nu strigi pe deoparte ca ești objectified, tratată ca sex object si pe de alta parte apari așa in public. Sint ținute sexi și fără fund/sini la vedere. Ma refer in general, nu neaparat la doamna asta din poza.



#18
brilla

brilla

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.053 mesaje

Postat 23 noiembrie 2019 - 12:32

 

P.S. Originalul pentru nostalgici evoca exact perioada respectiva. Feminista din mine crede ca de atunci si pana in prezent am inceput sa ne percepem corpul altfel si suntem mai putin dispuse sa ne imbracam pentru a face placere barbatilor si mai mult pentru noi insine. Nu stiu cum sa explic, e o chestie de auto-respect, indiferent ca esti vedeta sau femeie obisnuita.

 

 

Originalul nu are nicio legătură cu perioada istorică. Am folosit termenul de „nostalgici” pentru că este vorba despre una din scenele de film ce pentru mulți a rămas memorabilă. Rochia, realizată de un creator cunoscut la acea vreme, a devenit dealtfel obiect de muzeu.



#19
ioana

ioana

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.043 mesaje

Postat 23 noiembrie 2019 - 13:10

Si creatorul acela a realizat ceva "memorabil" si pentru actorul - barbat din rolul principal? Mi-ar placea sa vad si costumul masculin expus la muzeu, cu o privire larga asupra zonei de la buric pana mai jos.

 

Brilla, apreciez mesajele tale, intrebarile sunt retorice  [flo2] .

 

Ma uit la defilarile de pe covorul rosu, la diverse evenimente, si nu pot sa nu remarc domnii in costum, la patru ace, doamnele cat mai dezgolite. Pai egalitate-i asta? 



#20
viviana

viviana

    Membru VIP

  • Moderators
  • 26.324 mesaje

Postat 23 noiembrie 2019 - 13:13

Povestea rochiei, pe scurt. A celei orginale purtate de Mireille Darc.

 

Era anul 1972. Mireille Darc filma impreuna cu Pierre Richard "Marele blond cu o gheata neagra". Pe vremea  aceea nu existau costumiere si apeleaza la Guy Laroche cu care era prietena. Isi dorea o tinuta formidabila care sa se potriveasca rolului, prin care lumea sa o tina minte, o tinuta care sa devina un cult.

Cand a aparut la filmari imbracata in rochie toti au ramas inmarmuriti in fata unei tinute atat de simple si senzuale.

Ulterior a donat rochia muzeului Louvre.  «Je n'aurais pas supporté de voir une autre paire de fesses dedans!»

 

Asa am evoluat: in 1972 tinuta era considerata simpla si senzuala. La 45 de ani  distanta e considerata indecenta.

 

Tine de atitudine.

O femeie  care se imbraca senzual si o face pentru a starni, se va simti, va fi obiect sexual.

O femeie care se  imbraca senzual pentru ca asa doreste nu se va simti in veci obiect sexual.

 

Si mai gata cu chestiile astea. Avem dreptul sa ne imbracam cum vrem la toate galele la care participam.

Daca barbatii si bineinteles femeile de pe margine cred ca tinuta aleasa are doar unicul scop de a provoca sexual, sa-si tina in frau poftele si barfele si sa treaca mai departe.

 

Vorbind despre Carmen Bruma. Nu mi-a placut ca si-a ales  tinuta asta. O copie palida, o furaciune, nimic original indiferent ce declaratie a vrut sa faca. 

Sper ca a avut accceptul descendentilor lui Guy Laroche de a prezenta public copia unui design original si unic.





Etichetat si cu rochie, decenta, indecenta

Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • Control

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 21:41

  • Ce am învățat până acum în sarcină?

    Ana1298
    - Ieri, 20:26

  • Bye bye la job

    FloreClau
    - Ieri, 19:30

  • Palpitatii puternice

    RoxiMada
    - Ieri, 17:33

  • Care este cel mai frumos lucru în a fi însărcinată?

    Ddeenniissaaa
    - Ieri, 15:52

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -