Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Rasism si bullying - parintii sunt de vina

rasism bullying hartuiala

92 raspunsuri la acest subiect

#81
Collins20

Collins20

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.329 mesaje

Postat 22 noiembrie 2019 - 11:03

[:-)))] [:-)))]

Cine noi? Albii, asa, cu totii? De la ce nuanta pana la ce nuanta?

 

The climbers of the greasy pole  ; ))))



#82
Pepco

Pepco

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.624 mesaje

Postat 24 noiembrie 2019 - 01:28

Pepco, lasa figurile. A trebuit sa caut in dictionar cuvantul marlan, si, nu, nu are legatura cu ce spui tu aici. Vreau sa te intreb care e experienta ta traind intr-o tara straina. Ai vazut asta sau doar ai auzit? 

 

urmaresc documentare, am mai spus. si nu-s facute de radio shantz.

 

poti sa te interesezi si tu de tara in care traiesti. "benefits, I love benefits", mai stii? :)


Editat de Pepco, 24 noiembrie 2019 - 01:32 .


#83
Collins20

Collins20

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.329 mesaje

Postat 24 noiembrie 2019 - 10:24

Vezi, asta e, ai auzit si ai vazut documentare :))), aka propaganda.

 

Dar nu vad inca legatura cu rasismul.



#84
Pepco

Pepco

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.624 mesaje

Postat 24 noiembrie 2019 - 11:49

Vezi, asta e, ai auzit si ai vazut documentare :))), aka propaganda.

 

am spus ca nu sunt realizate de radio shantz. daca ar fi, probabil ca ai putea vorbi de propaganda.

 

nu-mi zi ca tu ai avea curajul sa te muti, sa locuiesti intr-un cartier rau famat. sau intr-o zona cu infractionalitate ridicata.



#85
a_alinta

a_alinta

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 6.780 mesaje

Postat 24 noiembrie 2019 - 23:14

Am vazut aceasta postare despre acest copil caruia i s-au spart dintisorii la scoala si m-am ingrozit. Apoi am citit ca este vorba despre rasim si bullying la scoala.

Am citit mai bine sa ma conving daca acest lucru se intampla in Romania - si da, se intampla in Romania.

O fetita -  a fost batuta pentru nu este alba.

E fetita Laurettei. aici postarea ei

 

Eu cred ca de vina sunt parintii acelor monstri mici. Pentru ca ei nu si-au invatat corect copiii despre toleranta si despre respect. Foarte trist!

eu cred ca nu putem decide noi cine e de vina doar din postarea unei parti.  e ca la judecata, trebuie auzite ambele parti.   la o varsta asa mica nu cred ca au avut timp sa ajunga "monstri" dar laurette si-a inceput postarea exact cu complexele cu care a crescut si cu care se pare ca inca traieste.

 

da, vor exista mereu conflicte, bullies and bullying, atata timp cat nu exista echilibru in mediul in care cresti.  iar rasismul nu va inceta pana cand cei albi nu se vor considera superiori.   exemplul detaliat este chiar aici , in paginile acestui subiect.



#86
a_alinta

a_alinta

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 6.780 mesaje

Postat 25 noiembrie 2019 - 01:34

vorbind de rasism aici, sa va povestesc....

 

Fiica-mea, la facultate, prin fortele ei a devenit vicepresedinte la un club al studentilor. Prietena ei, indianca, toata numai un zambet si laude la adresa fii-mii, a acaparat-o cumva si a convins-o sa o ajute sa ii scrie si ei CV-ul pentru un post de presedinte la un alt club. Ceea ce fii-mea, inima larga, a facut... Si indianca a castigat!

 

Eu i-am zis "ai grija cat o ajuti, ca va veni la competitie cu tine". Si ea s-a suparat pe mine ca nu pot accepta ca toti sunt oameni, bla bla... 

 

Si ca sa vezi intamplare intamplatoare, dupa ce indianca a ajuns presedinte, tot comitetul clubului pentru care s-au facut alegeri a devenit indian.... albii nu au mai fost competenti....  E undeva ceva rasism aici???

 

Nu mult dupa aceea, fii-mea a cerut ajutorul indiencei intr-o problema minora, colegiala, si nu s-a putut, n-a avut timp...

 

 Si a venit si mi-a zis "mami, ai avut dreptate..." Din pacate....

eu nu am inteles daca totul s-a intamplat la acelasi club!   dar , da din pacate nu pot sa nu remarc ca creanga nu pica decat aproape de copac. 



#87
ioana

ioana

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.043 mesaje

Postat 25 noiembrie 2019 - 08:58

Dar Miriama scrie clar: " sa ii scrie si ei CV-ul pentru un post de presedinte la un alt club"

 

Cat despre creanga si copac... [alcool] 



#88
a_alinta

a_alinta

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 6.780 mesaje

Postat 27 noiembrie 2019 - 19:34

Dar Miriama scrie clar: " sa ii scrie si ei CV-ul pentru un post de presedinte la un alt club"

 

Cat despre creanga si copac... [alcool] 

scuze, nu am fost atenta, m-am pierdut in povestea de ajutor dat cu parere de rau!  

 

si din nou scuze pentru analogia cu copacul, trebuia sa las natura in pace si sa scriu mai pe sleau : ce se naste din pisica  soareci mananca! 

 

 dupa ce am citit  ca albii sunt cei verticali , cu cuvant si toate celelalte elogii aduse lor iar ceilalti sunt inca in turma  nu am putut sa ma abtin.   unii oameni de culoare alba  inca ii considera inferiori pe alti  oameni  de alta culoare pentru ca nu au verticalitatea lor, cuvantul  lor, deminitatea lor,  profesionalismul lor! 

 

 despre asta este vorba , unii au  uitat sa fie  oameni !  

 

 

edit:  am citit mesajul inca odata si am inteles ca "prietena" ajutata a aplicat pentru pozitia de presedinte , nu vice  si ca trebuie sa aiba grija pe cine ajuti ca s-ar putea sa te invinga.   despre sport este vorba in discutia noastra.   nu stiam  de ce am confundat cluburile  cand de fapt era vorba de pozitia  obtinuta!


Editat de a_alinta, 27 noiembrie 2019 - 20:50 .


#89
a_alinta

a_alinta

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 6.780 mesaje

Postat 27 noiembrie 2019 - 19:51

si ca sa revenim la oile noastre, nu stim ce s-a intamplat cu adevarat, poate chiar a fost un accident amplificat de ambele parti.  in mod sigur laurettei i-a fost greu sa razbeasca in multimea oamenilor perfecti in care a crescut , majoritatea uitandu-se la ea ca la un animal!    din turma.



#90
a_alinta

a_alinta

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 6.780 mesaje

Postat 27 noiembrie 2019 - 20:19

de fapt sa stiti ca superioritatea asta , de unde vine rasismul,  a existat  si exista si intre albi .  am auzit de atatea ori oameni  care au scapat dintr-un razboi ajungand in america cum ii fac prosti exact pe cetatenii statului care le-a dat o sansa la o viata normala, incat rasismul referitor la orice va exista atata timp cat va exista ideea de superioritate .  mai pe romaneste, eu sunt mai destept decat altii!

 

hai sa incepem sa multumim pentru ce avem si putem oferi  si veti vedea si schimbarea celor din jur!   


Editat de a_alinta, 27 noiembrie 2019 - 20:49 .




Etichetat si cu rasism, bullying, hartuiala

Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • Testul de toleranta la glucoza

    BiancaDragnea
    - Astăzi, 09:36

  • Planificarea pe etape

    RoxiMada
    - Ieri, 19:33

  • Organizarea garderobei - sfaturi utile

    Ana1298
    - Ieri, 18:19

  • A 15a postare

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 11:33

  • Cea mai asteptata ecografie

    Roxana3001
    - Ieri, 11:06

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -