Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Rasism si bullying - parintii sunt de vina

rasism bullying hartuiala

92 raspunsuri la acest subiect

#61
andaghe

andaghe

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 8.396 mesaje

Postat 20 noiembrie 2019 - 10:46

erau si atunci dinti rupti, batai cu buze sparte, vagabonzi cu cutitul in buzunar, cate un picior in tabla si a spart-o ca nu l-a nimerit pe cel tinta...dar nu se spuneau

 

Aha, da, ma gandesc ca ai dreptate, ca doar.nu au inventat acum copiii violenta, probabil doar a mai  crescut putin, s-au mai rafinat metodele....



#62
andaghe

andaghe

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 8.396 mesaje

Postat 20 noiembrie 2019 - 10:48

Cred ca o bag mai mult in seama , latura asta ma refer, de cand sunt parinte si devin astfel mai atenta la ce e in toate partile, nu doar in drumul meu



#63
andaghe

andaghe

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 8.396 mesaje

Postat 20 noiembrie 2019 - 10:51

Sper foarte tare, ca alta solutie nu am, sa inceapa sa se perinde oameni mai competenti pe la.birourile importante, decizionale, din tara asta, care sa inceapa o reforma a societatii. Votez acum, dar mai avem de asteptat cel putin cativa ani  [fri] pentru a verifica daca macar de data asta incepe sa se schimbe ceva



#64
Collins20

Collins20

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.307 mesaje

Postat 20 noiembrie 2019 - 13:54

Din experienta mea, traind in diferite comunitati de diferite culori, am observat ca persoanele de alta culoare decat alba, cand se simt in minoritate sau vulnerabili in vreun fel, cauta sa se victimizeze ca sa capete empatie, intelegere si sa castige teren.

Uneori, de multe ori, le reuseste, si odata ce se simt mai stabili, devin mai mici sau mai mari atacatori. Ati auzit sau ati experimentat probabil clatinatul din cap si vesnicul "yes, Sir/Ma'am" sau "no problem, Sir/Ma'am" chiar daca problema e cat casa ... si nu le lipseste niciodata zambetul.... Dar cand capata o cat de mica putere.... musca.... with no mercy...

 

Deci, din ce parte vorbim de rasism?

 

 

Ei si noi :(



#65
Collins20

Collins20

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.307 mesaje

Postat 20 noiembrie 2019 - 13:56

vorbind de rasism aici, sa va povestesc....

 

Fiica-mea, la facultate, prin fortele ei a devenit vicepresedinte la un club al studentilor. Prietena ei, indianca, toata numai un zambet si laude la adresa fii-mii, a acaparat-o cumva si a convins-o sa o ajute sa ii scrie si ei CV-ul pentru un post de presedinte la un alt club. Ceea ce fii-mea, inima larga, a facut... Si indianca a castigat!

 

Eu i-am zis "ai grija cat o ajuti, ca va veni la competitie cu tine". Si ea s-a suparat pe mine ca nu pot accepta ca toti sunt oameni, bla bla... 

 

Si ca sa vezi intamplare intamplatoare, dupa ce indianca a ajuns presedinte, tot comitetul clubului pentru care s-au facut alegeri a devenit indian.... albii nu au mai fost competenti....  E undeva ceva rasism aici???

 

Nu mult dupa aceea, fii-mea a cerut ajutorul indiencei intr-o problema minora, colegiala, si nu s-a putut, n-a avut timp...

 

 Si a venit si mi-a zis "mami, ai avut dreptate..." Din pacate....

 

 

Unde e rasismul ? La cine?



#66
michelle-usa

michelle-usa

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 19.672 mesaje

Postat 20 noiembrie 2019 - 18:15

Și la noi in scoala se mai bat și nu e vb de rasism... sunt aproape toți albi și educati.  Ma îndoiesc ca sunt învățați de părinți sa se comporte așa. 

 



#67
Laura25

Laura25

    Membru VIP

  • Moderators
  • 20.643 mesaje

Postat 20 noiembrie 2019 - 18:47

Unde e rasismul ? La cine?

La miriama, care leaga niste defecte de caracter de culoarea pielii. 



#68
Pepco

Pepco

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.624 mesaje

Postat 20 noiembrie 2019 - 20:42

Si ca sa vezi intamplare intamplatoare, dupa ce indianca a ajuns presedinte, tot comitetul clubului pentru care s-au facut alegeri a devenit indian.... albii nu au mai fost competenti....  E undeva ceva rasism aici???

 

e un pic (mai multa) marlanie aici, ei (si nu numai ei) sunt in primul rand ei pentru ei, ei pentru ai lor, nu se sfiesc sa beneficieze de ceea ce le ofera societatea occidentala, dar in acelasi timp, creeaza... cum sa le zic eu, enclave? in interiorul acestei societati. de aia vezi emigranti care, dupa "n" ani petrecuti intr-o tara vestica, inca nu vorbesc limba acelei tari, dar au asteptarea, pretentia ca acea tara sa le dea.



#69
Pepco

Pepco

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.624 mesaje

Postat 20 noiembrie 2019 - 20:46

Sa mai invete copiii si sa isi tina gura, mainile si picioarele acasa, sa respire inainte sa faca ceva, sa mai opreasca repezeala. Ar putea evita astfel incidente minore, si ar aduce beneficii. Parerea mea.

 

heh, Alex al meu fix asta a facut si s-a pomenit cu un bat in cap. gen i-a spus agresorului, pe un ton calm, "parerea ta nu ma afecteaza" si i-a intors spatele. si poc.



#70
Pepco

Pepco

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.624 mesaje

Postat 20 noiembrie 2019 - 20:47

 nu sunt de acord cu violenta in scoli, dar nu cred ca e mai mare acum decat era prin anii '70-'80. Doar ca atunci nu se mediatiza si ziarele nu cautau popularitatea din asta. Zic asta pentru ca eu sunt de pe acele vremuri si le-am vazut.

 

as zice ca e mai mare, din moment ce acum se injunghie unii pe altii in curtea scolii.





Etichetat si cu rasism, bullying, hartuiala

Panic Questions

  • miha444
    - mar 22 2024 16:22

  • Progesteron in sarcina

    Flor_i
    - mar 18 2024 13:02

  • Cat mănâncă bebe la 2 luni

    mada204
    - mar 08 2024 16:24

  • PoÈ›i naÈ™te mai devreme de termen?

    Ezraa
    - mar 08 2024 06:39

  • Dermatita atopica

    MGeorgi30
    - mar 02 2024 13:10

Last Blogs

  • Morfologie trimestrul 1

    ZDenisa
    - Ieri, 22:56

  • Morfologie trimestru 1

    Mica13
    - Ieri, 20:46

  • 6 luni

    EusebiaRalu
    - Ieri, 19:29

  • Vitamine preconceptie si in sarcina

    Deutzuk
    - Ieri, 14:03

  • Pregătindu-ne pentru sosirea micuÈ›ului

    AdrianaBlo
    - Ieri, 13:30

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -