Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Rasism si bullying - parintii sunt de vina

rasism bullying hartuiala

92 raspunsuri la acest subiect

#41
andaghe

andaghe

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 8.396 mesaje

Postat 20 noiembrie 2019 - 09:58

Problema existentiala a fiecarui om in parte, cand da cu nasul de agresivitate (unii dau din copilarie, bietii de ei) este cum sa raspunzi. Cum faci? Esti la fel de agresiv, esti mai agresiv, esti principial, te izolezi, cauti o solutie, te prefaci, incalci principii, te alaturi... o mie de reactii posibile si imposibile care iti trec prin cap....

 



#42
miriama

miriama

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 889 mesaje

Postat 20 noiembrie 2019 - 10:03

Mie problema mi se pare muuult mai ampla. Este vorba de frustrarea de care vorbeam, nu prea conteaza din ce cauze e acolo, marea si adevarata problema este ca mereu, dar mereu vor exista oameni care fac rautati, accesand orice arme au la dispozitie. Ca e rasism, ca e forta, ca e victimizare, ca e minciuna...erx etc, acesti oameni ne pot afecta mereu si asta tot cauta omenirea, metode de ignore si aparare in fata acestor atacuri. De la oameni de orice fel, de oriunde. La asta ma refeream. Rasismul e doar o fateta a agresivitatii...

 

din pacate, cata vreme vor exista mentalitati diferite, culturi diferite, nivele de educatie diferite, care produc frustrari de diferite forme, nu prea exista metode generale de aparare. 



#43
andaghe

andaghe

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 8.396 mesaje

Postat 20 noiembrie 2019 - 10:04

Cine de aici poate afirma ca  nici macar o data nu a avut in cap sa faca un rau mai mare decat i-a fost facut, din razbunare?  O nedreptate oglindita cu "lasa, ca ii arat eu..."  ei, aici e buba, cum ii invatam pe copii sa evite, sa treaca peste astfel de momente? Cum??



#44
miriama

miriama

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 889 mesaje

Postat 20 noiembrie 2019 - 10:07

Cine de aici poate afirma ca  nici macar o data nu a avut in cap sa faca un rau mai mare decat i-a fost facut, din razbunare?  O nedreptate oglindita cu "lasa, ca ii arat eu..."  ei, aici e buba, cum ii invatam pe copii sa evite, sa treaca peste astfel de momente? Cum??

 

asta nu e posibil, ar trebui sa eliminam starea de enervare ceea ce biologic nu avem cum pentru ca adrenalina se declanseaza dincolo de controlul nostru. Si chiar daca nu faci, dar tot gandesti o razbunare.


Editat de miriama, 20 noiembrie 2019 - 10:09 .


#45
andaghe

andaghe

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 8.396 mesaje

Postat 20 noiembrie 2019 - 10:09

din pacate, cata vreme vor exista mentalitati diferite, culturi diferite, nivele de educatie diferite, care produc frustrari de diferite forme, nu prea exista metode generale de aparare.

 

Da, tocmai de aceea tendinta moderna de a fi toti la fel mi se pare nascuta din aceasta problema. Adica fara gen, ca sa nu mai existe diferente si motiv de scandal legat de sexism, fara abilitati diferite, sa nu mai existe discordie din cauze de eu pot, tu nu...nanana! Si altele.

 Dar nu cred ca asta va fi o solutie universala. Fara dieerente, in sfarsit oamenii se vor simti egali si multumiti, fara sa il mai afecteze ca celalat asa si pe dincolo.... nu cred ca se va reusi

 



#46
miriama

miriama

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 889 mesaje

Postat 20 noiembrie 2019 - 10:11

Da, tocmai de aceea tendinta moderna de a fi toti la fel mi se pare nascuta din aceasta problema. Adica fara gen, ca sa nu mai existe diferente si motiv de scandal legat de sexism, fara abilitati diferite, sa nu mai existe discordie din cauze de eu pot, tu nu...nanana! Si altele.

 Dar nu cred ca asta va fi o solutie universala. Fara dieerente, in sfarsit oamenii se vor simti egali si multumiti, fara sa il mai afecteze ca celalat asa si pe dincolo.... nu cred ca se va reusi

 

utopie!



#47
andaghe

andaghe

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 8.396 mesaje

Postat 20 noiembrie 2019 - 10:13

asta nu e posibil, ar trebui sa eliminam starea de enervare ceea ce biologic nu avem cum pentru ca adrenalina se declanseaza dincolo de controlul nostru. Si chiar daca nu faci, dar tot gandesti o razbunare.

 

Da, corect, eu , se exemplu sunt chiar colerica :)) nici nu mai vad bine cand ma enervez... si totusi am citit ca totul tine de interpretare, interpreteaza creierul ca e ceva incorect -puf! Declanseaza nervii. Starea de zen a calugarilor budhisti, de pilda, zice-se ca linisteste orice reactie biologica. Dar e de neatins pentru oamenii obisnuiti, care tre sa mearga la.munca....



#48
andaghe

andaghe

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 8.396 mesaje

Postat 20 noiembrie 2019 - 10:16

Totusi, o mica solutie ar fi exercitii si activitati care ne invata sa ne controlam reactiile, inca de mici. 

Ma gandesc la sport, fii mea este foarte vulcanica, dar a invatat foartr multe de la karate, un sport care pune baza autocontrolului. Ar putea fi i trodus in cat mai multe activitati in scoli si gradinite. Sa mai invete copiii si sa isi tina gura, mainile si picioarele acasa, sa respire inainte sa faca ceva, sa mai opreasca repezeala. Ar putea evita astfel incidente minore, si ar aduce beneficii. Parerea mea.



#49
miriama

miriama

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 889 mesaje

Postat 20 noiembrie 2019 - 10:22

Totusi, o mica solutie ar fi exercitii si activitati care ne invata sa ne controlam reactiile, inca de mici. 

Ma gandesc la sport, fii mea este foarte vulcanica, dar a invatat foartr multe de la karate, un sport care pune baza autocontrolului. Ar putea fi i trodus in cat mai multe activitati in scoli si gradinite. Sa mai invete copiii si sa isi tina gura, mainile si picioarele acasa, sa respire inainte sa faca ceva, sa mai opreasca repezeala. Ar putea evita astfel incidente minore, si ar aduce beneficii. Parerea mea.

 

 ce spui, tu, straine.... asta e la nivel microscopic, cum crezi ca se va realiza la nivel macro, cand sunt atitia care nu au acces la nici cea mai minima educatie?.... eee, vorbim vorbe....



#50
andaghe

andaghe

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 8.396 mesaje

Postat 20 noiembrie 2019 - 10:31

Vorbim despre copiii din scoli. Deci cu acces la educatie





Etichetat si cu rasism, bullying, hartuiala

Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • Planificarea pe etape

    RoxiMada
    - Astăzi, 19:33

  • Organizarea garderobei - sfaturi utile

    Ana1298
    - Astăzi, 18:19

  • A 15a postare

    Andreeaflore1991
    - Astăzi, 11:33

  • Cea mai asteptata ecografie

    Roxana3001
    - Astăzi, 11:06

  • Bagajul de maternitate 👜

    BiancaDragnea
    - Astăzi, 08:13

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -