Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Rasism si bullying - parintii sunt de vina

rasism bullying hartuiala

92 raspunsuri la acest subiect

#21
Pepco

Pepco

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.624 mesaje

Postat 20 noiembrie 2019 - 01:12

Recitind postarea mea regret ca am scris rautate, legat de copii. Nu este rautate, cred ca este frustrare.

 

frustrare, asteptari nerealiste de la sine, invidie, multa invidie, impresia ca forta fizica iti asigura superioritatea, umpland alte goluri... care, din pacate, pot avea consecinte grave, inclusiv decesul victimei supuse acestor atacuri.



#22
andaghe

andaghe

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 8.396 mesaje

Postat 20 noiembrie 2019 - 09:02

DidiAlex, dar daca tu locuiesti in Germania si copilul tau? copiii tai? merg la scoala in Germania, de unde stii ce se intampla intr-o anume clasa dintr-o anume scoala din Romania, adica de unde cunosti copiii si ca a fost un accident?

 

Nu am obicei sa raspund in.locul altor useri, dar poate asa evitam multe mesaje off topic, Pepco, nu cred ca cineva inventa asta, serios acum, poti locui in alta parte si avea legaturi f stranse cu rudele din alta parte, nu cred ca e cazul de hiper explicatii, nu suntem detectivi aici. 



#23
miriama

miriama

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 889 mesaje

Postat 20 noiembrie 2019 - 09:04

Din experienta mea, traind in diferite comunitati de diferite culori, am observat ca persoanele de alta culoare decat alba, cand se simt in minoritate sau vulnerabili in vreun fel, cauta sa se victimizeze ca sa capete empatie, intelegere si sa castige teren.

Uneori, de multe ori, le reuseste, si odata ce se simt mai stabili, devin mai mici sau mai mari atacatori. Ati auzit sau ati experimentat probabil clatinatul din cap si vesnicul "yes, Sir/Ma'am" sau "no problem, Sir/Ma'am" chiar daca problema e cat casa ... si nu le lipseste niciodata zambetul.... Dar cand capata o cat de mica putere.... musca.... with no mercy...

 

Deci, din ce parte vorbim de rasism?



#24
miriama

miriama

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 889 mesaje

Postat 20 noiembrie 2019 - 09:06

Scuze, habar n-am de ce s-a postat de 4 ori. Rog moderatorul sa corecteze! Multumesc!



#25
andaghe

andaghe

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 8.396 mesaje

Postat 20 noiembrie 2019 - 09:10

Chestia cu rasismul nu o poate explica decat cineva care a trecut prin asta, oricat am citi noi, cu adevarat nu stim cum se simte si ce efecte are, pe termen lung, ma refer la generatii intregi, pentru ca noi suntem albi. Poate se nasc deja cu frica asta inconstienta , teorii exista multe. Cert este ca exista oameni si mai ales copii care sufera, ca in subiectul de fata, ori ca se simt victime, ori ca se simt nedreptatiti, ceva nu le ajunge, nu le place, nu se simt bine la scoala, ori unii, ori altii...



#26
andaghe

andaghe

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 8.396 mesaje

Postat 20 noiembrie 2019 - 09:19

Daca vezi cateva filmulete vechi, din america, chiat si din Europa, legate de rasism, imposibil sa nu ramana o urma de tristete, o traire legata de nedreptate si de neputinta de a face ceva. Si asta doar asa, la noi, spectatori albi, protagonistii acelor timpuri cu siguranta au fost mai mult decat marcati si au transmis, cu sau fara intentie, atitudinea creata.

In fine, omenirea este mereu , din vechea istorie , frustrata de ceva, anumite grupuri se comporta incorect fata de altele, de obicei mai mici, mai slabe, declansand frustrare, nu cred ca exista vreo solutie reala, oamenii profita unii de slabiciunile altora. Eu habar nu am care ar putea fi varianta ideala.



#27
miriama

miriama

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 889 mesaje

Postat 20 noiembrie 2019 - 09:31

vorbind de rasism aici, sa va povestesc....

 

Fiica-mea, la facultate, prin fortele ei a devenit vicepresedinte la un club al studentilor. Prietena ei, indianca, toata numai un zambet si laude la adresa fii-mii, a acaparat-o cumva si a convins-o sa o ajute sa ii scrie si ei CV-ul pentru un post de presedinte la un alt club. Ceea ce fii-mea, inima larga, a facut... Si indianca a castigat!

 

Eu i-am zis "ai grija cat o ajuti, ca va veni la competitie cu tine". Si ea s-a suparat pe mine ca nu pot accepta ca toti sunt oameni, bla bla... 

 

Si ca sa vezi intamplare intamplatoare, dupa ce indianca a ajuns presedinte, tot comitetul clubului pentru care s-au facut alegeri a devenit indian.... albii nu au mai fost competenti....  E undeva ceva rasism aici???

 

Nu mult dupa aceea, fii-mea a cerut ajutorul indiencei intr-o problema minora, colegiala, si nu s-a putut, n-a avut timp...

 

 Si a venit si mi-a zis "mami, ai avut dreptate..." Din pacate....



#28
andaghe

andaghe

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 8.396 mesaje

Postat 20 noiembrie 2019 - 09:38

Dar vezi, eu nu vad nicio legatura cu culoarea pielii aici. Ci cu alte carente principiale. Putea sa fie si alba, la fel de bine, la fel se comporta, vulpite din astea sunt de orice culoare....



#29
andaghe

andaghe

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 8.396 mesaje

Postat 20 noiembrie 2019 - 09:41

Aici intervine rasismul, dupa parerea mea. Un om s-a purtat nasol cu alt om. Concluzia este ca s-a purtat urat oentru ca este de culoare, deci oamenii de culoare se poarta nasol?

Asta e rasism.

Un om s-a purtat nasol pentru ca are principii nasoale, nu conteaza culoarea lui, si nu automat un altul de aceeasi culoare  se va purta la fel de nasol.



#30
miriama

miriama

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 889 mesaje

Postat 20 noiembrie 2019 - 09:41

da, sunt de orice culoare, e adevarat, dar mai ales cand au complex de inferioritate dat de culoare...





Etichetat si cu rasism, bullying, hartuiala

Panic Questions

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - Ieri, 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

  • inchidere cont

    Anamaria Pandele
    - apr 02 2024 19:23

  • Anamaria Pandele
    - apr 02 2024 18:13

Last Blogs

  • Geanta bebelusului

    LarisaG89
    - Ieri, 22:32

  • Cezariana È™i recuperarea

    AnaDemsa
    - Ieri, 12:03

  • Friiig

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 10:16

  • Geanta bebelusului

    ely4
    - Ieri, 10:14

  • Alegerea numelui

    BiancaDragnea
    - Ieri, 09:39

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -