Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Mamici de Iulie 2020 (Trandafirasi de Iulie)

sarcina iulie 2020 gravida insarcinata

224 raspunsuri la acest subiect

#41
Elena V

Elena V

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 52 mesaje

Postat 13 decembrie 2019 - 11:28

Buna!

Din cate mi-a zis dna doctor ca  tsh si prolactina creste in sarcina. Elena,tu ai facut inainte de sarcina tsh-ul si analizele de tiroida? Analizele se fac intre ziua 3 si 5 dupa ce vine cm. Eu am tiroida autoimuna si nu iau tratament fiindca inca ceilalti parametrii sunt in limita normalului. Inainte sa raman prima oara insarcinata, am facut 3 inseminari si nu au fost cu noroc. Cand ma pregateam pentru FIV am aflat ca sunt insarcinata, bucuria a fost mare fiindca ne chinuiam de 7 ani sa avem un copilas. Apoi am aflat ca sunt gemeni, dar la 10 saptamani nu le mai batea inimioara. A doua oara am ramas a fost foarte repede. Dar dupa pierdera sarcinii, dna doctor mi-a zis sa incerc sa nu raman 3 luni fiindca am avut o luna sangerare si doar cu tratament am reusit sa o opresc. Am facut si analizele de trombofilie si au iesit bine. Analizele le poate interpreta doar un medic de specialitate. Noi ne dam cu parerea dar putem sa gresim si apoi tu poti sa iti faci griji degeaba. Poti sa ii faci poza analizelor si sa le trimiti medicului pe whatsapp, eu asa fac de fiecare data, iar medicul imi raspunde intr-o zi.

Nu te gandi la ce este grav ca agiti bebelul degeaba. 

Sanatate multa!


#42
Elena V

Elena V

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 52 mesaje

Postat 13 decembrie 2019 - 11:56

Buna, Irina!

Si eu am slabit doua kg si jumatate, dar nu imi fac griji ca o sa le pun la loc mai tarziu. Tu ai facut cumva FIV de faci injectii sau ai sarcina multipla? Eu iau vitamina D3, femibion 1 si arefam. Acum am racit, dar nu am facut febra si mi-a dat propolis C si paracetamol(daca fac febra). Vad ca ma simt mai bine. Si inainte cand raceam, daca luam doua pastile de paracetamol imi tracea. Eu pot sa ma plimb,  dar nu pot tine mancarea in stomac daca mananc dupa ora 18. Ma trezesc la 6 dimineata ca sa mananc ca altfel simt cum o sa lesin. Ma ia ameteala si se invarte casa cu mine. Ma duc des la baie,  o data la 3-4 ore. Am facut analizele si sunt bine..  Si la mine bebele parca dansa cand l-am vazut ultima oara, sotul meu s-a bucurat si le-a povestit la toti cum se misca. Si la mine se cunoaste burta, dar nu imi pare rau  ca se vede, fiindca port haine largi si cei din jurul meu nu isi da seama ca sunt insarcinata.

Iti urez o sarcina usoara si sa te bucuri de ea!


#43
IrinaBC

IrinaBC

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 39 mesaje

Postat 13 decembrie 2019 - 16:13

Bună Elena, 

 

Nu am făcut FIV. La mine sarcina a venit ca o minune (10 ani am încercat tot ce era posibil fără nici un rezultat). Doar că au venit 2... și unul s-a pierdut. Doctorul consideră că nivelul progesteronului este spre limita de jos si nu vrea riscuri. Am sarcina cu probleme,  endometrioza si fibroame... 

Fac injecții cu lentogest la fiecare 3 zile si tot atunci fac si eco pentru a monitoriza bătăile inimii la bebe si monitorizarea fibroamelor (sunt mici si deocamdată arată că nu o sa il deranjeze  deloc pe bebe). În rest nu am voie să mă mișc din pat. Mă așteptam să mă îngraș puțin pentru că înainte făceam foarte mult sport. Dar nu mă  împac foarte bine cu mâncarea. 

Eu vreau să ascund pentru moment pentru că încă e o perioadă foarte critică și nu vreau sa aud nimic negativ de la nimeni. Dar nu mai stiu în ce să mă îmbrac la controale pentru că totul plezneste pe mine [:)] 

Sarcină ușoară tuturor! 



#44
elenusht

elenusht

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 465 mesaje

Postat 13 decembrie 2019 - 22:38

Am făcut analizele de tiroida cu 4 luni înainte de a rămâne însărcinată și au ieșit bine. Și acum cumva au ieșit în grafic doar ca ti am spus ca nu știu cum sa le interpretez. Voi ajunge săptămâna viitoare la medic. Eu nu am slăbit, m am îngrășat 2 kg. Am grețuri, nu mereu dar nu am vomitat niciodată. Eu sunt panicata ca nu am simptome. Dar poate fac parte din categoria celor norocoase. Sa avem sarcini ușoare! 



#45
Elena V

Elena V

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 52 mesaje

Postat 14 decembrie 2019 - 10:15

Buna, Elena!

Am 3 colege de munca si o verisoara care nu au avut nici un fel de simptom, doar ca le era somn. Nu au avut greata, varsaturi sau stari  de lesin. Li s-a parut aiurea cand ma vedea ca vars, ca am greata sau ca am stari de lesin. Trei au baietei, iar una fetita. Nu este o regula sa ai simptome. Mama mea nu a avut nici un simptom pana cand a miscat copilul, apoi a inceput sa manance numai acritura si fructe ,altceva nu manca, eu aveam atunci 9 ani. Deci fiecare persoana are propriile simptome si difera de la persoana la persoana. Nu te panica! Iar o valoare care depaseste foarte putin, depinde si de ora la care ai mancat seara si ce ai mancat. Eu am avut probleme cu analizele, iar un medic hematolog mi-a zis ca ultima masa sa fie la ora 18 daca vreau sa iasa corect analizele,  in limitele normale. Dar cand esti insarcinata nu poti aplica aceasta metoda fiindca organismul nu mai este singur si mai ai inca o viata de crescut in tine. Sora mea s-a ingrasat in primul semestru 6 kg, iar pana la final a luat 24 de kg. Iar acum are 52 de kg si 1.67m dupa doua nasteri.  

Sarcina usoara si bucura-te de orice clipa! 



#46
elenusht

elenusht

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 465 mesaje

Postat 14 decembrie 2019 - 10:48

Mulțumesc mult pentru răspuns! Înseamnă mult pentru mine! Azi de dimineață m-am trezit cu gândul sa merg la o ecografie însă bineînțeles că nu am găsit nimic liber. L-am înnebunit pe soț.


#47
elenusht

elenusht

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 465 mesaje

Postat 14 decembrie 2019 - 10:53

Nu s-a trimis tot mesajul.


#48
elenusht

elenusht

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 465 mesaje

Postat 14 decembrie 2019 - 10:57

Evident ca nu am găsit nimic liber. Voi încerca să mă liniștesc și sa ma bucur de orice moment. Azi le vom spune părinților de sarcina. Am emoții.


#49
elenusht

elenusht

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 465 mesaje

Postat 14 decembrie 2019 - 10:57

Evident ca nu am găsit nimic liber. Voi încerca să mă liniștesc și sa ma bucur de orice moment. Azi le vom spune părinților de sarcina. Am emoții.


#50
elenusht

elenusht

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 465 mesaje

Postat 14 decembrie 2019 - 10:58

Evident ca nu am găsit nimic liber. Voi încerca să mă liniștesc și sa ma bucur de orice moment. Azi le vom spune părinților de sarcina. Am emoții.




Etichetat si cu sarcina, iulie 2020, gravida, insarcinata

Panic Questions

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

Last Blogs

  • Nasterea prin cezariana

    AdrianaBlo
    - Astăzi, 10:27

  • Alăptare 🤱🏻

    BiancaDragnea
    - Astăzi, 09:57

  • Burtica 35

    Roxana3001
    - Astăzi, 09:02

  • Tantrumuri bebe 1 si burtica care pune presiune

    Deutzuk
    - Ieri, 22:26

  • Sarcină

    Erika91
    - Ieri, 21:11

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -