Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Mamici de Iulie 2020 (Trandafirasi de Iulie)

sarcina iulie 2020 gravida insarcinata

224 raspunsuri la acest subiect

#31
elenusht

elenusht

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 465 mesaje

Postat 12 decembrie 2019 - 09:35

@giulh24, iti ținem pumnii! 



#32
elenusht

elenusht

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 465 mesaje

Postat 12 decembrie 2019 - 09:35

@giulh24, iti ținem pumnii! 



#33
Elena V

Elena V

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 52 mesaje

Postat 12 decembrie 2019 - 11:46

Buna fetelor,

Si eu sunt o viitoare mamica de iulie. Ar trebui sa nasc pe 1 iulie dupa ultima ecografie facuta la 10 saptamani (pe data de 4 decembrie). Eu sunt mai panicata de felul meu, fiindca in primavara  am pierdut o sarcina gemelara. Am aflat la 10 saptamani ca nu  le mai batea inimioara. Si acum am stat in stres pana la 10 saptamani. Chiar m-am bucurat ca  de asta este unul singur, fiindca nu vroiam sa mai am gemeni dupa ce i-am pierdut pe ceilalti.

Voi cum va simtiti? Eu am varsat in fiecare zi de cel putin 5 ori pe zi, incepand din saptamana 4  pana la 9 saptamani si 4 zile. Apoi s-a oprit brusc si dupa 4 zile au inceput iar varsaturile doar seara in general si cand merg cu masina.

Va doresc o sarcina usoara!

Va pup [flo2]  [flo2]



#34
giulh24

giulh24

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 19 mesaje

Postat 12 decembrie 2019 - 17:59

Buna! Am revenit de la al doilea control. Pana in prezent sarcina decurge normal. I-am auzit si inimioara. Mi-a dat sa fac un set de analize si sa revin peste 2 sapt. Prin Ianuarie trebuie sa fac dublu test si eco morfologica. 



#35
giulh24

giulh24

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 19 mesaje

Postat 12 decembrie 2019 - 18:07

Bun venit in grup Elena V. Si eu am greturi, care incep dimineata si ma tin pana dupa amiaza, din fericire(sper) fara varsaturi...Acum sa vedem cat ma tin...



#36
IrinaBC

IrinaBC

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 39 mesaje

Postat 12 decembrie 2019 - 20:25

Buna fetelor,

 

Sunt nouă pe forum, și mămica tot de iulie (2 iulie). Controalele le am la fiecare 3 zile, injecții cu progesteron la fel. Bebe dansează, e cuminte și se dezvoltă perfect până acum. Eu... Nu mai am voie nici măcar să mă plimb. Am slăbit câteva kg, acum am 43,5Kg. Mănânc puțin dar se păstrează.  Doctorul zice ca e ok. Burtica mea nu mai încape în nimic [:)] . Si eu credeam că pot să ascund până în ianuarie


#37
Elena V

Elena V

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 52 mesaje

Postat 13 decembrie 2019 - 07:46

Buna dimineata! 

Eu saptamana viitoare fac morfologia de primul semestru. Am facut analizele ( profilul Torch, bitest) si urmeaza sa le interpreze dna doctor. Eu am deja 11 saptamani si 2 zile. 

Ma bucur ca v-am cunoscut!

Va doresc sa aveti o sarcina usoara si sa va bucurati de de ea!

 



#38
elenusht

elenusht

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 465 mesaje

Postat 13 decembrie 2019 - 10:39

Bună burtici! Voi v_ati făcut analizele uzuale din sarcina? Mie mi-a dat o lista de analize și ma uitam pe rezultate care au ieșit în regula doar ca nu prea știu sa interpretez TSH care a ieșit 2.94 iar validarea normala este între 0.35-4.94. Pana aici e bine, doar ca mai jos scrie ca pt sarcina trimestrul 1, valorile normale sunt între 0.88-2.83, deci reiese ca la mine e crescut. Voi merge la medic săptămâna viitoare, dar vroiam sa știu și de la voi. Mulțumesc!

 



#39
Elena V

Elena V

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 52 mesaje

Postat 13 decembrie 2019 - 11:28

Buna!

Din cate mi-a zis dna doctor ca  tsh si prolactina creste in sarcina. Elena,tu ai facut inainte de sarcina tsh-ul si analizele de tiroida? Analizele se fac intre ziua 3 si 5 dupa ce vine cm. Eu am tiroida autoimuna si nu iau tratament fiindca inca ceilalti parametrii sunt in limita normalului. Inainte sa raman prima oara insarcinata, am facut 3 inseminari si nu au fost cu noroc. Cand ma pregateam pentru FIV am aflat ca sunt insarcinata, bucuria a fost mare fiindca ne chinuiam de 7 ani sa avem un copilas. Apoi am aflat ca sunt gemeni, dar la 10 saptamani nu le mai batea inimioara. A doua oara am ramas a fost foarte repede. Dar dupa pierdera sarcinii, dna doctor mi-a zis sa incerc sa nu raman 3 luni fiindca am avut o luna sangerare si doar cu tratament am reusit sa o opresc. Am facut si analizele de trombofilie si au iesit bine. Analizele le poate interpreta doar un medic de specialitate. Noi ne dam cu parerea dar putem sa gresim si apoi tu poti sa iti faci griji degeaba. Poti sa ii faci poza analizelor si sa le trimiti medicului pe whatsapp, eu asa fac de fiecare data, iar medicul imi raspunde intr-o zi.

Nu te gandi la ce este grav ca agiti bebelul degeaba. 

Sanatate multa!


#40
Elena V

Elena V

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 52 mesaje

Postat 13 decembrie 2019 - 11:28

Buna!

Din cate mi-a zis dna doctor ca  tsh si prolactina creste in sarcina. Elena,tu ai facut inainte de sarcina tsh-ul si analizele de tiroida? Analizele se fac intre ziua 3 si 5 dupa ce vine cm. Eu am tiroida autoimuna si nu iau tratament fiindca inca ceilalti parametrii sunt in limita normalului. Inainte sa raman prima oara insarcinata, am facut 3 inseminari si nu au fost cu noroc. Cand ma pregateam pentru FIV am aflat ca sunt insarcinata, bucuria a fost mare fiindca ne chinuiam de 7 ani sa avem un copilas. Apoi am aflat ca sunt gemeni, dar la 10 saptamani nu le mai batea inimioara. A doua oara am ramas a fost foarte repede. Dar dupa pierdera sarcinii, dna doctor mi-a zis sa incerc sa nu raman 3 luni fiindca am avut o luna sangerare si doar cu tratament am reusit sa o opresc. Am facut si analizele de trombofilie si au iesit bine. Analizele le poate interpreta doar un medic de specialitate. Noi ne dam cu parerea dar putem sa gresim si apoi tu poti sa iti faci griji degeaba. Poti sa ii faci poza analizelor si sa le trimiti medicului pe whatsapp, eu asa fac de fiecare data, iar medicul imi raspunde intr-o zi.

Nu te gandi la ce este grav ca agiti bebelul degeaba. 

Sanatate multa!




Etichetat si cu sarcina, iulie 2020, gravida, insarcinata

Panic Questions

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

Last Blogs

  • Bebe s-a intors deja, 28 saptamani

    marile11
    - Ieri, 22:17

  • Dublu test pozitiv È™i nopÈ›i întregi nedormite!

    Ana1298
    - Ieri, 17:26

  • Gata vacanta!

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 16:16

  • Minunea asteptata din burtica

    RoxiMada
    - Ieri, 15:26

  • Nasterea prin cezariana

    AdrianaBlo
    - Ieri, 10:27

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -