Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Mamici de Iulie 2020 (Trandafirasi de Iulie)

sarcina iulie 2020 gravida insarcinata

224 raspunsuri la acest subiect

#171
Maryalyly

Maryalyly

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 90 mesaje

Postat 13 februarie 2020 - 06:10

Cand o sa mergi la control, sa ne tii la curent daca s a mai ridicat!  [deziuata]



#172
Elena V

Elena V

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 52 mesaje

Postat 13 februarie 2020 - 10:32

Buna, Maria!

Tocmai pe 26 februarie ajung la medic si o sa va anunt cum au iesit analizele si daca s-a mai ridicat placenta.

Ma bucur ca te-ai mai linistit si sper sa fii foarte calma fiindca bebele simte orice emotie pe care o traiesti.

Sanatate multa si sa ne auzim cu bine! [:)] [:)] [:)] [pup] [pup] [pup]



#173
Maryalyly

Maryalyly

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 90 mesaje

Postat 14 februarie 2020 - 10:49

Multumesc mult de sfaturi! Doamne ajuta! 



#174
Elena V

Elena V

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 52 mesaje

Postat 27 februarie 2020 - 13:18

Buna, fetelor!

Ce mai faceti? Cum mai sunteti?

Eu am facut morfologia de trimestrul doi si mi-a iesit foarte bine. Bebele meu era la ora de somn si nu i-a convenit ca a fost trezit din somn. Placenta s-a ridicat la normal si asta este de bine.

Va doresc multa sanatate, sarcina usoara si nastere la timp!



#175
IrinaBC

IrinaBC

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 39 mesaje

Postat 28 februarie 2020 - 11:00

Bună fetelor, 

Ma bucur mult pentru tine, Elena! Eu am avut morfologia acum 3 săptămâni, toate bine si la mine. Urmează doar sa primesc rezultatele la sânge. La mine doctorul oricum îmi arată toate organele la fiecare ecografie (fac una la 2 săptămâni). Dar vrea sa o repet la 24 de săptămâni la alt doctor pentru o a doua opinie. Ma sperie puțin,  dar el mi-a zis ca e standard sa am morfologia făcută și de un doctor care nu îmi cunoaște istoricul medical pentru ca am sarcină cu risc. 

În rest, pot spune ca in sfârșit după 5 luni am început să fiu mai activă.  Stările de greață încă le am, în special seara. Am renunțat la idea de a mă îngrașa, am ajuns acum la greutatea mea normală dinainte de sarcină și nu ai zice ca am intrat in 6 luni. Bebe avea 400 de grame acum 10 zile, deci se dezvoltă bine.

Ii place muzica si dansează toată ziua


#176
Elena V

Elena V

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 52 mesaje

Postat 28 februarie 2020 - 13:03

Buna, fetelor!

Si eu am renuntat la ideea  de a ma ingrasa, am luat aproape 1,5 kg peste greutatea mea. Se spune ca ne vom ingrasa foarte mult dupa 7 luni. Daca nu s-ar vedea ca am burtica mica, toti care ma vad de la spate imi spun ca nu sunt gravida. Eu inca mai vars de 3-4 ori pe saptamana, dar m-am obisnuit cu starile acestea. Eu am 22 saptamani si 5 zile. Bebele meu avea 491 grame  miercuri cand am facut ecografia. Este foarte agitat noaptea si nu prea pot dormi.

Se sperie cand vorbeste cineva mai tare sau aude ca se tranteste usa la masina. Este activ cand merg cu masina.

Ma bucur sa aud doar vesti bune!

Sanatate multa! Sarcina dusa pana la termen! [:)] [:)] [:)] [:)]



#177
elenusht

elenusht

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 465 mesaje

Postat 28 februarie 2020 - 17:14

Buna fetelor! Eu, urmeaza sa am morfologia pe 18 martie. Atunci voi avea 22 saptamani si 2 zile. Mie nu mi-au dat sa fac analize de sange pt morfologie. am inceput si eu sa il simt mai puternic pe bebe, desi e inca mititel. Sarcini usoare!



#178
IrinaBC

IrinaBC

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 39 mesaje

Postat 28 februarie 2020 - 18:43

Buna fetelor, 

Mie mi s-a spus că analizele de sânge trebuie repetate în fiecare trimestru. Nu stiu dacă întra-devar sunt standard sau nu, dar le fac oricum pentru orice eventualitate. Bebe mișca zilnic și îl simt destul de puternic. Nu doare, în schimb e o senzație  foarte ciudată când lovește în  vezica... (nu prea plăcută senzația!)

Mă panicasem într-o zi când a miscat toată ziua, credeam ca e ceva în neregulă.  Dar am înțeles ca e normal si diferă de la bebe la bebe. Și la mine mișca mai des cand călătoresc, dar nu reacționează la zgomote.  Doar la muzică începe să danseze  [:)]  

Sarcini ușoare! 



#179
Elena V

Elena V

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 52 mesaje

Postat 28 februarie 2020 - 18:46

Buna!

Nici eu nu am făcut analize de sânge pentru morfologie. Este bine să mănânci ceva dulce ca bebele să fie treaz. La mine a dormit bebele și nu era poziționat cu fața spre față, era cu fața bagată în placenta și nu putea să îi măsoare osul nazal. Și a trebuit să-l trezească și s-a chinuit 40 min. 

Sarcină ușoară! 



#180
IrinaBC

IrinaBC

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 39 mesaje

Postat 06 martie 2020 - 17:23

Bună fetelor,

 

Ce mai faceți?  Eu de câteva zile am niste stări oribile de greață și amețeală.  Plus ca azi am leșinat pentru prima dată.  Analizele la sânge au ieșit toate bine,  peste 2 săptămâni am testul de rezistență la glucoza... Sper fie bine.

Voi cum va simțiți? 

Multă sănătate și sarcină ușoară! 





Etichetat si cu sarcina, iulie 2020, gravida, insarcinata

Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • A 15a postare

    Andreeaflore1991
    - Astăzi, 11:33

  • Cea mai asteptata ecografie

    Roxana3001
    - Astăzi, 11:06

  • Bagajul de maternitate 👜

    BiancaDragnea
    - Astăzi, 08:13

  • Control

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 21:41

  • Ce am învățat până acum în sarcină?

    Ana1298
    - Ieri, 20:26

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -