Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Mamici de Iulie 2020 (Trandafirasi de Iulie)

sarcina iulie 2020 gravida insarcinata

224 raspunsuri la acest subiect

#141
Elena V

Elena V

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 52 mesaje

Postat 17 ianuarie 2020 - 12:49

Buna, Giulh 24!

Și eu am restricție de creștere fatală 1:320, dar și risc de preclamsie 1:27. Mi-a dat din săptămână 14 o pastilă pe zi de aspenter. Este bine să renunți cât se poate de mult la sare, fiindcă sarea îți crește mult tensiunea în sarcină. Acum eu am aproape 17 săptămâni. Iau cu regularitate tratamentul. Trebuie să mănânci bine cât iei aspenter. Eu vărs în continuare și dna doctor îi este frică să nu pățesc ceva la stomac. Aspenter contine o cantitate mică de aspirina, iar eu la aspirina am hemoragie puternică nazala. Și este cu risc la mine. Merg la două săptămâni la control, iar analize de sânge fac aproape săptămânal să vadă cum îmi este starea de sanatate! 

Sănătate multă!  Sarcină ușoară!



#142
IulianaV3

IulianaV3
  • Membri
  • 1 mesaje

Postat 17 ianuarie 2020 - 15:13

Bună, viitoare mamici!

Sunt insarcinata in 15 săptămâni și 2 zile cu gemeni. De două zile am dureri de burta si de sta pe ca cele de la menstruatie sau poate mai puternice. Întrebam dacă voi va confruntați cu astfel de dureri și dacă aș putea lua no-spa? Abia marți merg la medic. 

Sarcina usoara!


Editat de IulianaV3, 17 ianuarie 2020 - 15:29 .


#143
AndreFab

AndreFab
  • Membri
  • 3 mesaje

Postat 17 ianuarie 2020 - 16:02

Buna! Am facut si eu morfo trim 1. Mi-a iesit risc pt preeclampsie 1:99 si restrictie de crestere fetala 1:145. Mi-a recomandat sa iau 1 cp de Aspenter pe zi. Voi merge sapt viit si la medicul meu sa vedem ce spune.

 

Buna, Ce tensiune aveai de ti-a iesit risc de 1:99? Eu in general am 11 cu 7 insa ieri in ziua morfologiei din mai multe motive am avut 12 cu 8  si mi-a iesit risc 1:45

Mi-a recomandat urmarire tensiune si 2 pastile aspenter seara. Insa o sa monitorizez dimineata si seara tensiunea si daca nu mai creste, cu acordul medicului nu voi lua aspenter.



#144
Elena V

Elena V

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 52 mesaje

Postat 17 ianuarie 2020 - 21:32

Buna, Iuliana!

Ar fi bine să vorbești cu medicul. Eu am avut dureri puternice de nu puteam să stau în picioare. Dna doctor mi-a dat arefam de 200mg de 3 /zi și no-spa de 80 mg de 2/zi și mi-a zis să stau mai mult la pat și să nu stau în frig. Acum nu mai am contractii și mă simt mai bine(a trecut o saptamana de la durerile respective, iar de 3 zile mă simt mai bine).

Sarcină ușoară!  Sănătate multă! 



#145
giulh24

giulh24

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 19 mesaje

Postat 19 ianuarie 2020 - 13:25

Buna burtici! Multumesc Elena V pt sfatul cu sarea, am sa tin cont de asta.

AndreFav mi-a luat tensiunea pe ambele maini, la stanga am vazut 11 cu 7 insa la a doua nu am mai vazut si nici nu am intrebat :( marti merg la doctor. Ma bucur ca putem discuta aici



#146
Alexandra1208

Alexandra1208
  • Membri
  • 2 mesaje

Postat 20 ianuarie 2020 - 12:14

Bună fetelor, sunt la a doua sarcina în 15 săptămâni. Voi ați simți deja bebelușii sau e încă prea devreme?



#147
elenusht

elenusht

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 465 mesaje

Postat 20 ianuarie 2020 - 15:54

Buna! Am inteles ca la a doua sarcina, simti mai repede bebelusul. Eu am 14 saptamani dar inca nimic, doar ca ma simt balonata si grasa :(  Este vreuna dintre voi care a depus actele online pentru voucher-ele Materna? 



#148
Alexandra1208

Alexandra1208
  • Membri
  • 2 mesaje

Postat 21 ianuarie 2020 - 08:21

Și eu ma simt foarte balonata, și gazele la stomac ms omoară,dar am citit ca e din cauza hormonilor. De ieri nu mai iau utrogestan sa vedem cum reacționează corpul.... 



#149
giulh24

giulh24

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 19 mesaje

Postat 21 ianuarie 2020 - 10:39

Buna Elenush! Eu as fi vrut sa depun online, dar m-a sfatuit o prietena sa le duc direct la ei pt ca e posibil sa ti le dea pe loc. 



#150
IrinaBC

IrinaBC

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 39 mesaje

Postat 21 ianuarie 2020 - 11:45

Eu am aproape 17 săptămâni dar până acum nu am simtit nici o mișcare . În schimb sughit o singură dată în fiecare zi când vine soțul acasă și mă sărută.  Mi se pare amuzant.

Vroiam să știu dacă vreuna dintre voi știe vreo metodă de ameliorare a durerilor și  vânătăilor de la injecții... Pun o compresă caldă când  doare prea rău (nu suport gheata),  dar am mușchiul superior iliac  complet negru. 

Am înțeles că nu face-ți tratament injectabil,  dar ma gândeam ca poate totusi cineva a facut vreodată în viață injecții și are vreun sfat.

Mulțumesc frumos! 





Etichetat si cu sarcina, iulie 2020, gravida, insarcinata

Panic Questions

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

Last Blogs

  • Dublu test pozitiv È™i nopÈ›i întregi nedormite!

    Ana1298
    - Astăzi, 17:26

  • Gata vacanta!

    Andreeaflore1991
    - Astăzi, 16:16

  • Minunea asteptata din burtica

    RoxiMada
    - Astăzi, 15:26

  • Nasterea prin cezariana

    AdrianaBlo
    - Astăzi, 10:27

  • Alăptare 🤱🏻

    BiancaDragnea
    - Astăzi, 09:57

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -