Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Pete roșii tălpi


147 raspunsuri la acest subiect

#31
Pepco

Pepco

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.624 mesaje

Postat 21 octombrie 2019 - 22:43

Dati clic sub miniaturi atasate. Am facut o captura selectiva, pe telefon si apre mic in previzualizare, dar se vede bine cu clic.

 

Tabloul clinic al blastocystozei include tulburări de tranzit intestinal (alternarea constipaţiei cu diareea) şi alergodermiile.

 

posibil fix acele pete de pe talpi.



#32
DFdfdf

DFdfdf

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 288 mesaje

Postat 21 octombrie 2019 - 23:51

Wormex. I-l administram dupa ce scapam de viroza, sau ce o fi. Bastocystis.



#33
Judoka02

Judoka02

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.875 mesaje

Postat 22 octombrie 2019 - 09:29

1. Viroza ar trebui sa treacă in 3-4 zile.

2. Tratament pt parazitoza cu vormex. 

 

Zic ca dacă a luat și antibiotic și anti alergic și are și parazit in stomac , nu prea știi care a declanșat petele sau durerile de stomac . 

Antibioticul l-a prescris pediatrul ? 

 

Pt evitarea infecțiilor la stomac sunt multe recomandări pe net, cum sa previi , spălarea deasa a mâinilor , fructe fără coaja . 

 

Iar sezonul virozelor abia începe , ieri am avut programare la pediatru , consultația 3 min, am așteptat 2,5 ore. Era full, de te gândești ca iei un virus in sala de așteptare . 

 

Multa sănătate . 



#34
DFdfdf

DFdfdf

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 288 mesaje

Postat 22 octombrie 2019 - 11:41

posibil fix acele pete de pe talpi.

Pana cand mergem la control, maine, cu poza in care se vad petele, am oprit administrarea antibioticului, de cand am scris aici, imediat dupa ce am vazut petele.



#35
DFdfdf

DFdfdf

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 288 mesaje

Postat 22 octombrie 2019 - 11:45

1. Viroza ar trebui sa treacă in 3-4 zile.

2. Tratament pt parazitoza cu vormex. 

 

Zic ca dacă a luat și antibiotic și anti alergic și are și parazit in stomac , nu prea știi care a declanșat petele sau durerile de stomac . 

Antibioticul l-a prescris pediatrul ? 

 

Pt evitarea infecțiilor la stomac sunt multe recomandări pe net, cum sa previi , spălarea deasa a mâinilor , fructe fără coaja . 

 

Iar sezonul virozelor abia începe , ieri am avut programare la pediatru , consultația 3 min, am așteptat 2,5 ore. Era full, de te gândești ca iei un virus in sala de așteptare . 

 

Multa sănătate . 

Toate medicamentele sunt prescrie de medic. Acesta ne-a recomandat sa ne ocupam de infectie in prima saptamana (conform rezultatelor analizelor) si apoi, de parazit. Sau ce este.

Duminica i-a curs nasul tare. Si in zilele urmatoare i-a curs, dar pare ca duminica a fost cel mai rau. Are in continuare nasul infundat, pofta de mancare...in cel mai rau caz s-a diminuat, dar nu putem spune ca este aceasta o problema. Ochii, iarasi, tradeaza afectiunea.Temperatura nu mai are de dumnica dimneata. Si tuseste. Mai ales dimineata, dar desi rar, si in cursul zilei.



#36
Pepco

Pepco

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.624 mesaje

Postat 22 octombrie 2019 - 15:05

pai la voi, fiind un amestec de chestii, saracul copil e cu imunitatea scazuta...

 

am pus mai sus ce scrie Synevo despre parazitul asta de care n-am auzit pana acum. ca poate da alergodermie. adica urticarie. adica bube, pete rosii care determina scarpinat. adica ce ati avut voi.



#37
DFdfdf

DFdfdf

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 288 mesaje

Postat 22 octombrie 2019 - 17:02

Petele au apărut imediat ce i-am administrat antibiotic, deși burta îl doare de vreo lună (în care am dat vina pe Pampers, pe una, pe alta). As spune ca antibioticul i-a creat problema (apare pe prospect la reacții adverse).



#38
Camelia09

Camelia09

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 228 mesaje

Postat 22 octombrie 2019 - 19:52

Copilu vostru a intrat de curand in comunitate? Pare ca nu prea sunteti familizarizati cu racelile, virozele, noi am trecut prin multe. E normal ca simptomele sa mai persiste chiar si 2 saptamani. De multe ori tratamentul cu antibiotic este de 5 sau 7 zile, si probabil ca antibioticul si medicamentul contra viermisoruilor nu erau compatibile. Sper sa rezolvati si problema cu viermii intestinali, probabil va trebui sa refaceti analize periodic. Daca a intrat in comuniate puteti sa incercati sa aflati daca mai sunt si alti copii care au avut viermi intestinali si sa incercati sa-l invatati pe cel mic reguli de igena personala.



#39
mcoca

mcoca

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 9.651 mesaje

Postat 22 octombrie 2019 - 20:48

Eu tot nu inteleg de ce a luat antibiotic. Ce infectie avea??? Daca vi s-a spus sa il intrerupeti inseamna ca nu trebuia luat.

 

De cate ori ati scris aici a luat copilul antibiotic, si apoi a fost intrerupt, s-au analizele au spus ca era viral.

Schimbati doctorul ala in care aveti incredere dar totusi cereti pareri pe forum.



#40
DFdfdf

DFdfdf

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 288 mesaje

Postat 23 octombrie 2019 - 08:37

Nu cred ca ați înțeles. Antibioticul era necesar, conform rezultatelor analizelor. Petele au apărut în weekend. Medicul nu a răspuns, am întrebat aici. M-a sunat medicul, ne-a recomandat să renunțăm la antibiotic, petele au dispărut, azi mergem la control.

Am repetat pașii urmați pentru ca diferiți colegi de forum au cerut detalii. Nu poți întrerupe tratamentul de mai multe ori, fără a-l reîncepe. 


Editat de DFdfdf, 23 octombrie 2019 - 08:39 .



Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • Planificarea pe etape

    RoxiMada
    - Ieri, 19:33

  • Organizarea garderobei - sfaturi utile

    Ana1298
    - Ieri, 18:19

  • A 15a postare

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 11:33

  • Cea mai asteptata ecografie

    Roxana3001
    - Ieri, 11:06

  • Bagajul de maternitate 👜

    BiancaDragnea
    - Ieri, 08:13

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -