Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Pete roșii tălpi


147 raspunsuri la acest subiect

#101
marius

marius

    Membru VIP

  • Moderators
  • 25.083 mesaje

Postat 06 noiembrie 2019 - 20:55

Vesti bune! Nasul este in continuare infundat, dar nu-i mai curge. Mi-am dat seama c anu mai avem casa plina de servetele.

Fara antibiotice 



#102
DFdfdf

DFdfdf

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 288 mesaje

Postat 06 noiembrie 2019 - 21:08

Cu. A luat ieri dupa-amiaza si de azi dimineata, s-a schimbat. Este prima schimbare dupa peste doua saptamani. Sper sa continuie asa.



#103
DFdfdf

DFdfdf

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 288 mesaje

Postat 07 noiembrie 2019 - 11:03

Se desfundă, puțin, dar fără să curgă, nasul. Semne bune...



#104
moon16

moon16

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.503 mesaje

Postat 07 noiembrie 2019 - 11:54

DFdfdf, eu nu am reusit sa inteleg de ce asa des si mult antibiotic. Spui ca este racit, da e absolut normal ca pe un copil sa il tina raceala si 2 saptamani, eu cu 2 si 3 saptamani am in casa. De la pediatra noastra si a prietenilor nostri am vazut ca este o tendinta de a se face aerosoli pt simptome, si functioneaza. Spui ca doarme prost, da si asta e absolut normal - copii care nu pot respira, muciosi, plangaciosi. Si eu am unu care tuseste si se ineaca, ca nu stie sa scuipe ce are in gat, doarme prost si putin, este marait. Trece. Nici nu m-am gandit sa ii dau antibiotice. 

  Ti-am scris si am vazut ca ai trecut repede pe langa, antibiotic se da doar in urma analizelor, eu am ajuns cu copil de 8 luni rau la camera de garda, cu febra si toate cele. Primul lucru care l-au facut a fost sa ii monteze o branula pt hidratare si antitermine, dar atat. Abia dupa ce analizele au aratat ca are o infectie urinara cu Klebsilla, i-au dat antibiotic. Cand am fost la pediatra lor de la nastere, ea nu era convinsa de analiza, si mi-a zis ca ea ar fi repetat analize si apoi iar fi dat antibiotioc, dar in caz ca chiar are e ft important sa isi termine tratamentul de 10 zile.

  Pt nici o alta viroza nu am luat antibiotic, fie ca tuseau, muceau sau altele, doar aerosoli, aspirat nas la nevoie, si ma rog vit. c si osciloccinum.

  Eu am luat pana la 3 ani antibiotic injectabil la greu, in anumite momente nu am nici o imunitate, dupa ce am nascut, primul an raceam din 3 in 3 luni, in conditiile in care aveam de ingrijit 2 sugari. Nu pot sa ma gandesc ca daca eram lasata ca si corpul sa mai lupte ca si copil, nu eram chiar asa sensibila. Si pe mama tot doctorul o sfatuia, iar ea era extrem de tanara.



#105
DFdfdf

DFdfdf

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 288 mesaje

Postat 07 noiembrie 2019 - 13:48

Inteleg, moon16. Lucrurile stau cam asa: dupa analize amanuntie, medicul ne-a recomandat antibiotic, pe care copilul nu l-a tolerat si cum situatia nu s-a inrautatit, nu am mai cerut inlocuitor. Am mers la medic de 4 ori cu situatia de fata. Acum cateva zile insa, situatia s-a înrăutățit. Copilul nu dormea bine, se sufoca. Astfel am mers iar la medic, un altul, care nu a avut incotro si ne-a recomandat antibiotic. Dupa 16 zile, la vreo 8 ore de la prima administrare, are nasul infundat, dar nu-i mai curge.



#106
Judoka02

Judoka02

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.868 mesaje

Postat 07 noiembrie 2019 - 16:56

Df, 

 

Daca poți sa scrii , te rog, ce analize a făcut și ce diagnostic a primit sau unde a dezvoltat infecția astapoate sa fie de folos și altor părinți . 

 

Nu vreau nici sa insist, nici sa contest diagnosticul., eram curioasa. 

Noi ne- am dus la medic , după vreo trei zile de gât roșu , sa ne asiguram ca nu are nici o bacterie . Nu a ieșit pozitiv și ne a dat numai pastile de supt pt  durere. 

 

Pe de alta parte ma gândesc, dacă apare o otita / pneumonie sau orice care necesita antibiotice și el nu i sa mai răspundă la tratament, pt ca a luat multe doze de antibiotic și acum e rezistent. Si trebuie sa primească antibiotic mai puternic sau sa necesite internare. 

 

 

Sper ca pustiul e mai bine. 



#107
mcoca

mcoca

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 9.650 mesaje

Postat 07 noiembrie 2019 - 17:04

Fetita mea cea mica a racit destul de urat cand avea 2 ani si era la ai mei in ro in vacanta. Au dus-o la medic dupa 3 zile de febra sa vada ce si cum. Doctorita, o tipa tanara, ii intreaba daca a mai avut antibiotic pana acum, daca parintii sunt pro antibiotice. Ai mei i-au zis ca da a mai avut cand a avut otita, dar in rest nu, si ca noi parintii nu suntem contra antibioticelor daca e necesar. Doc a zis ca e o viruza, si cum nu suntem pro antibiotice, nu ii da.

Deci pacientul nostru, stapanul nostru, cere si vei primi. Voila de ce a primit Df antibiotic, si ce fericit e acum. Pt ca au as fi intrebat DE CE antibiotic daca nu are febra, ce are copilul.



#108
DFdfdf

DFdfdf

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 288 mesaje

Postat 07 noiembrie 2019 - 20:08

Ce anume sa pun? Rezultatul analizelor? Pot pune fisa. Asa voi face.

Miniaturi atasate

  • A3.PNG
  • A1.PNG
  • A2.PNG


#109
DFdfdf

DFdfdf

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 288 mesaje

Postat 07 noiembrie 2019 - 20:11

Al patrulea screen nu a incaput in mesajul anterior.

Vrea sa precizez ca apreciez la maxim ajutorul oferit de dv si desi uit sa raspund fiecarui lucru bun, educativ si plin de continut pe care il aflu, nimic nu trece neobservat.

 

Miniaturi atasate

  • A4.PNG


#110
Judoka02

Judoka02

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.868 mesaje

Postat 07 noiembrie 2019 - 21:52

Mersi,

Noi procedam așa , întru un cabinet normal de pediatrie. 

Doctorul consulta , cere analize dacă e nevoie , interpretează analizele și pune diagnostic , apoi la mureste părinții și da tratament . 

Buletinul ăla de analize  nu îl văd. V ați plimbat de nenumărate ori pe la doctor fără un diagnostic concret și fără sa știi de ce ii dai copilului antibiotic

Groso modo, apare bacteria la stomac pt care a luat tratament , și calcemia mărita , deși parca lua suplimente de calciu. Restul nu știu sa interpretez, era necesar asta sa o faceți voi la consultație . 

 

Nu sunt medic, avem numai cunoștințe și experiențele proprii de părinte , dar ma simt luată la mișto cu ultima postare . Sorry, nu mai îmi dau cu părerea la subiect. 




Panic Questions

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

Last Blogs

  • Tantrumuri bebe 1 si burtica care pune presiune

    Deutzuk
    - Ieri, 22:26

  • Sarcină

    Erika91
    - Ieri, 21:11

  • Cum am aflat că sunt însărcinată?

    Ana1298
    - Ieri, 18:14

  • Prin Italia cu bebe in burtica

    Pau26
    - Ieri, 14:55

  • Ma copleseste oboseala

    ZDenisa
    - Ieri, 14:42

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -