Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Pete roșii tălpi


147 raspunsuri la acest subiect

#11
DFdfdf

DFdfdf

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 288 mesaje

Postat 20 octombrie 2019 - 15:54

Sa fie!

Desi doi medici ne-au recomandat sa intrerupem antibioticul, nu stiu de ce, dar petele rosii dispar de la sine. Acum nu mai stim daca sa renuntam la antibiotic.

Intrucat petele s-au estompat, nu cred ca necesita vreo masura din partea noastra. Cel mic nu se mai scarpina, a facut-o numai o data. Abia se mai vad.



#12
roxanaz

roxanaz

    Membru VIP

  • Moderators
  • 26.452 mesaje

Postat 21 octombrie 2019 - 07:32

bineinteles ca ia degeaba antibioticul daca are o parazitoza. iar eritemul de pe talpi este reactie adversa la antibiotic.



#13
DFdfdf

DFdfdf

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 288 mesaje

Postat 21 octombrie 2019 - 12:31

Am oprit administrarea antibiopticului, in mod ciudat petele au aparut inca putin aseara desi intrerupsesem antibioticul de dimineata. Astazi, abia se mai vad, deci nu au disparut de tot, dar par a disparea.

Antibioticul a fost recomandat pe baza rezultatelor analizelor, dar ieri ni s-a spus sa oprim administrarea. Nu ni s-a recomandat un inlocuitor.

Acum are ochii..cum sa spun, tradeaza boala, nasul infundat, dar ieri i-a curs nasul strasnic, nu am mai vazut niciodata. De peste o zi nu i-am mai administrat nici antitermic (acum i-am dat Panadol) si nu i-a mai crescut temperatura, pentru stomac (si cu rezultate vizibile - daca mai spune ca-l doare de 5 ori pe zi, poate mai putin, inainte il durea la 15 minute) i-am administrat ProTectis si i-am mai dat pentru nas infundat Rhinxyl HA.

Miercuri mergem la control.

Nu stiu ce as mai avea de adaugat. Pastram legatura, daca nu pentru mine, pentru cine mai ajunge intr-o situatie asemanatoare.

Ce afectiune se poate manifesta asa? Adica, febra o zi si jumatate, nas infundat, mucozitati, lipsa pofeti de mancare.


Editat de DFdfdf, 21 octombrie 2019 - 12:33 .


#14
roxanaz

roxanaz

    Membru VIP

  • Moderators
  • 26.452 mesaje

Postat 21 octombrie 2019 - 12:37

 

Ce afectiune se poate manifesta asa? Adica, febra o zi si jumatate, nas infundat, mucozitati, lipsa pofeti de mancare.

 

viroza de sezon



#15
DFdfdf

DFdfdf

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 288 mesaje

Postat 21 octombrie 2019 - 14:13

Deci, viroza. Am primit restul de analize, astăzi. La urină nu pare a fi ceva anume.

Sper sa se însănătoșească rapid. 

Vă mulțumesc pentru sprijin! 



#16
roxanaz

roxanaz

    Membru VIP

  • Moderators
  • 26.452 mesaje

Postat 21 octombrie 2019 - 14:22

ce legatura ar avea sumarul de urina cu ce ai scris pe pagina anterioara "Are un worm. Vierme la stomac,"? - aici s-a facut diagnostic diferentiat? aveti tratament? (in afara de faptul ca respectivul "worm" poate rezida doar in intestine, altfel avem de-a face cu un film SF..:) )



#17
Camelia09

Camelia09

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 228 mesaje

Postat 21 octombrie 2019 - 14:45

Multe medicamente 

 

Unasin e antibiotic, nu ?. L- a primit pt dureri de burta? 

 

Osteocare e pt calciu, are copilul deficit de calciu ? Si  contine si vit d, care o ia suplimentar ?

 

Aerius , pe prospect ce scrie ?, nu se recomanda sub 12 ani.

 

Eu as lua legatura, daca se poate cu medicul care a prescris, poate petele sunt o reactie la antibiotic.

Aerius este un antihistaminic si este frecvent utilizat pentru tratarea alergiilor, dar si a bronsitelor, brosiolitelor si altor probleme respiratorii ale copiilor. Exista varianta sirop pentru copii care se poate lua incepand cu varsta de 1 an.



#18
Judoka02

Judoka02

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.875 mesaje

Postat 21 octombrie 2019 - 15:01

[quote name="DFdfdf" post="8623368" timestamp="1571579680"] Sa fie! Desi doi medici ne-au recomandat sa intrerupem antibioticul, nu stiu de ce, dar petele rosii dispar de la sine. 

 

Pai medicii care au recomandat intreruperea antibioticului trebuiau intrebati , atunci direct la consultatie ? 

 

Camelia, copilul are ceva la stomac , pt care a primit antibiotice si o viroza( nas infundat,apatic) 

. Oricum informatiile nu mi se par complete, si nici nu sunt medic. Dar Ma gandesc , daca la o raceala sarim cu medicamentele, ce faci cand are ceva serios? 



#19
DFdfdf

DFdfdf

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 288 mesaje

Postat 21 octombrie 2019 - 15:08

ce legatura ar avea sumarul de urina cu ce ai scris pe pagina anterioara "Are un worm. Vierme la stomac,"? - aici s-a facut diagnostic diferentiat? aveti tratament? (in afara de faptul ca respectivul "worm" poate rezida doar in intestine, altfel avem de-a face cu un film SF..:) )

Pentru worm, am primit worm...nu știu ce. Un medicament pentru asta. Dar avea și o infecție. Ni s-a recomandat să ne ocupăm de infecție prima dată. 

Vineri i-am făcut analize și nu am primit sumarul pentru urină, complet. Am primit astăzi completarea. Am făcut analize complete la sânge, urină și scaun.



#20
DFdfdf

DFdfdf

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 288 mesaje

Postat 21 octombrie 2019 - 15:09

Aerius este un antihistaminic si este frecvent utilizat pentru tratarea alergiilor, dar si a bronsitelor, brosiolitelor si altor probleme respiratorii ale copiilor. Exista varianta sirop pentru copii care se poate lua incepand cu varsta de 1 an.
Sirop ii dam, deși se cam deranjează la stomac de la siropuri.

Editat de DFdfdf, 21 octombrie 2019 - 15:10 .



Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • Control

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 21:41

  • Ce am învățat până acum în sarcină?

    Ana1298
    - Ieri, 20:26

  • Bye bye la job

    FloreClau
    - Ieri, 19:30

  • Palpitatii puternice

    RoxiMada
    - Ieri, 17:33

  • Care este cel mai frumos lucru în a fi însărcinată?

    Ddeenniissaaa
    - Ieri, 15:52

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -