Sari la conținut

Sari la conținut


Greta Thunberg - copiii au dreptul la o planeta albastra

greta planeta viitor

487 raspunsuri la acest subiect

#231
Collins20

Collins20

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.327 mesaje

Postat 15 octombrie 2019 - 10:05

Andacos, eu nu m-as urca in maxi taxi nici picata cu ceara. Conduc ca nebunii.
 
Cand timpul de asteptare de e 10-15 min mie imi da cu minus.

 
Operatorii de transport in comun ar trebui sa fie mereu in atentia politistilor rutieri. Sper ca incepand de ieri, cu noua lege in privinta telefoanelor la volan , sa ramana multi fara permis. Cred ca suntem foarte putini cei care avem o atitudine civica cum a avut MihaelaS cand l-a reclamat pe soferul de autobuz. poate daca am lua atitudine nu am mai avea atat de multe motive sa ne plangem.
Eu, recunosc, nu am facut asta niciodata, ori eram prea grabita, ori dezinteresata, sau m-am gandit ca oricum plangerea mea nu rezolva nimic.me bad.

Sa nu bagam totusi pumnul in gura unuei adolescente care a decis sa nu taca.

Editat de Collins20, 15 octombrie 2019 - 10:06 .


#232
Marox

Marox

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.621 mesaje

Postat 15 octombrie 2019 - 10:09

Obraznica sau nu, nu stiu. Manipulata, da! Eu, ca parinte, nu m-as bucura ca adolescentii mei sa-mi anunte ca n-au chef sa se duca o zi pe saptamina la scoala. Ca nu orice adolescent care decide ca face greva vinerea pentru planeta e laudat de opinia familiala si/sau internationala. In spatele Gretei Thunberg sint multe interese, foarte multe. Cei ce o combat nu "lupta" impotriva unei simple adolescente, ci impotriva unei armate de avocati, lobby-isti, ong-isti ale caror interese sint mult mai putin pure decit discursul la ONU.



#233
andacos

andacos

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 27.306 mesaje

Postat 15 octombrie 2019 - 10:09

Exact! Bravo! Ai pus-o la punct! Obraznicatura! Auzi la ea! Nu are macar o diploma si are tupeul sa vina sa le spuna oamenilor mari  (cum era ? "my great and unmatched wisdom")  sa nu distruga planeta pe care ea si copiii, nepotii ei vor fi nevoiti sa traiasca. Ce nesimtita! Ia burta pe carte si ciocul mic! 

Lasind la o parte ironia , Greta se vrea un model pentru adolescenti, multi spun ca aminarea cu un an a scolii nu este tocmai un exemplu.

 

In Germania , in fiecare vineri, elevii demonstreaza pentru protejarea planetei, iti dai seama ca sunt niste absente nescutite, care duc la niste goluri in procesul d epredare si invatare.

 

Deci cind  vrei a fi un model, un idel...trebuie pus in balanta foarte bine fiecare actiune, pentru ca poate avea alte repercursiuni, decit ceea ce iti doresti sa transmiti.



#234
andacos

andacos

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 27.306 mesaje

Postat 15 octombrie 2019 - 10:11

Vad ca am scris concomitent cu Marox si am spus exact acelasi lucru.



#235
Collins20

Collins20

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.327 mesaje

Postat 15 octombrie 2019 - 10:21

Obraznica sau nu, nu stiu. Manipulata, da! Eu, ca parinte, nu m-as bucura ca adolescentii mei sa-mi anunte ca n-au chef sa se duca o zi pe saptamina la scoala. Ca nu orice adolescent care decide ca face greva vinerea pentru planeta e laudat de opinia familiala si/sau internationala. In spatele Gretei Thunberg sint multe interese, foarte multe. Cei ce o combat nu "lupta" impotriva unei simple adolescente, ci impotriva unei armate de avocati, lobby-isti, ong-isti ale caror interese sint mult mai putin pure decit discursul la ONU.

 

 

Probabil nici nu realizezi cati adolescenti nu merg la scoala , de mai multe ori pe saptamana, pentru ca au diferite motive: anxietate, bullying, lipsuri.Stii ca in tarile astea dezvoltate, sunt adolescente care nu merg la scoala in zilele cand au ciclu pentru ca nu isi permit sa aiba tampoane. 



#236
roxanaz

roxanaz

    Membru VIP

  • Moderators
  • 26.452 mesaje

Postat 15 octombrie 2019 - 10:21

da, din NY s a dus și in alte state... sa lumineze lumea. 

 

Și dacă s ar duce in China și India nu ar auzi o mai bine, in direct cei răspunzători? 

 

La vârsta asta ar trebui sa fie in școala ca mai are multe de învățat...

 

schimbarea ca sa se cunoască ceva, treb sa fie făcută la nivel înalt.... Degeaba nu aruncam noi 3 paie de plastic in ocean dacă 1-2 nebuni fac teste și poluează tot oceanul și aerul intr o zi. 

 

 

 

fiecare trebuie sa faca ceva. altfel nu se face nimic. mai uita-te odata in spate la ce a scris rall. daca toti stam si nu facem nimic, asteptand sa faca altii, ne ducem pe copca mult mai repede. asa am si ajuns in situatia grava de acum. 



#237
Collins20

Collins20

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.327 mesaje

Postat 15 octombrie 2019 - 10:25

 

 

In Germania , in fiecare vineri, elevii demonstreaza pentru protejarea planetei, iti dai seama ca sunt niste absente nescutite, care duc la niste goluri in procesul d epredare si invatare.

 

Deci cind  vrei a fi un model, un idel...trebuie pus in balanta foarte bine fiecare actiune, pentru ca poate avea alte repercursiuni, decit ceea ce iti doresti sa transmiti.

Invatamantu de stat e uneori o lalaiala, cum se explica ca cei de la privat au in plus 6-7 saptamani de vacanta.Un invatamant de calitate inseamna nu numai timp petrecut in clasa dar si implicare in activitati sociale.



#238
Pepco

Pepco

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.624 mesaje

Postat 15 octombrie 2019 - 10:29

Manipulata, da!

am citit ca are ceva consilier de imagine ce o insoteste peste tot si ii spune ce, cum, cand sa spuna, e o d-na, apare in mai multe fotografii alaturi de ea.



#239
andacos

andacos

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 27.306 mesaje

Postat 15 octombrie 2019 - 10:42

Probabil nici nu realizezi cati adolescenti nu merg la scoala , de mai multe ori pe saptamana, pentru ca au diferite motive: anxietate, bullying, lipsuri.Stii ca in tarile astea dezvoltate, sunt adolescente care nu merg la scoala in zilele cand au ciclu pentru ca nu isi permit sa aiba tampoane. 

Sigur, inteleg ce vrei sa spui, vorbim insa de cazuri relativ reduse, insa la  Freitag for Future vorbim de clase intregi care absenteaza.



#240
andacos

andacos

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 27.306 mesaje

Postat 15 octombrie 2019 - 10:43

am citit ca are ceva consilier de imagine ce o insoteste peste tot si ii spune ce, cum, cand sa spuna, e o d-na, apare in mai multe fotografii alaturi de ea.

La complexitatea care a luat-o imaginea ei, e normal sa aiba o armata in spate...e naiv sa credem ca Greta s-a dus in America doar cu o barca si tatal ei ca insotitor.





Etichetat si cu greta, planeta, viitor

Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - Ieri, 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - Ieri, 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • Control

    Andreeaflore1991
    - Astăzi, 21:41

  • Ce am învățat până acum în sarcină?

    Ana1298
    - Astăzi, 20:26

  • Bye bye la job

    FloreClau
    - Astăzi, 19:30

  • Palpitatii puternice

    RoxiMada
    - Astăzi, 17:33

  • Care este cel mai frumos lucru în a fi însărcinată?

    Ddeenniissaaa
    - Astăzi, 15:52

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -