Sari la conținut

Sari la conținut


Greta Thunberg - copiii au dreptul la o planeta albastra

greta planeta viitor

487 raspunsuri la acest subiect

#221
michelle-usa

michelle-usa

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 19.697 mesaje

Postat 14 octombrie 2019 - 17:49

In orașe e aplicabila și preferabilă varianta transport in comun dar la nivel de județ, sau stat ... nu se poate.

in California cel puțin e imposibil.

a fost in proiect sa facă linie de tren rapid din nord pana in sud ... din câte știu după ani de zile de dezbateri proiectul  a picat din f multe motive. 


Editat de michelle-usa, 14 octombrie 2019 - 17:51 .


#222
a_alinta

a_alinta

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 6.780 mesaje

Postat 14 octombrie 2019 - 18:53

nu s a menționat managementul prost și legile aiurea date .... care  AU legătura cu topicul de fata. 

 

Viviana mulțumesc ca ai pus explicații pt fetele care nu știau despre ce vb. 

atunci cand expui niste fapte explici si motivatia lor nu astepti pe altcineva  sa-i multumesti  pentru ca a explicat  ce ai scris tu pentru majoritatea participantilor care nu traiesc in california.    de fapt din participantii la acest topic  cred ca doar tu si o parte din familia vivianei traiesc in california, asa ca normal este sa oferi toata informatia , nu doar o parte din ea.



#223
a_alinta

a_alinta

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 6.780 mesaje

Postat 14 octombrie 2019 - 19:18

da, din NY s a dus și in alte state... sa lumineze lumea. 

 

Și dacă s ar duce in China și India nu ar auzi o mai bine, in direct cei răspunzători? 

 

La vârsta asta ar trebui sa fie in școala ca mai are multe de învățat...

 

schimbarea ca sa se cunoască ceva, treb sa fie făcută la nivel înalt.... Degeaba nu aruncam noi 3 paie de plastic in ocean dacă 1-2 nebuni fac teste și poluează tot oceanul și aerul intr o zi. 

 

sau noi reducem călătoriile la cumpărături și alții se plimba de plăcere in avioane personale și poluarza intr-o zi cât poluăm noi într-un an.

 

Da, fiecare fin noi facem Cité ceva din conștiința .,, mai bine decit nimic... dar prea puțin. 

la ce varsta ai voie sa iesi sa spui public ce crezi?   daca va dori isi va continua educatia, nu mai este totul batut in cuie in sensul ca trebuie sa termini scoala la nu stiu ce varsta.  sunt atatia copii in lumea asta care nu stiu nici cum arata o scoala.  

 

abia acum am ajuns sa inteleg cum gandesti,  comparand cu ce fac altii si ce au altii. atunci cand exista constiinta nu mai exista comparatie. 



#224
a_alinta

a_alinta

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 6.780 mesaje

Postat 14 octombrie 2019 - 19:48

da, din NY s a dus și in alte state... sa lumineze lumea. 

 

Și dacă s ar duce in China și India nu ar auzi o mai bine, in direct cei răspunzători? 

 

La vârsta asta ar trebui sa fie in școala ca mai are multe de învățat...

 

schimbarea ca sa se cunoască ceva, treb sa fie făcută la nivel înalt.... Degeaba nu aruncam noi 3 paie de plastic in ocean dacă 1-2 nebuni fac teste și poluează tot oceanul și aerul intr o zi. 

 

sau noi reducem călătoriile la cumpărături și alții se plimba de plăcere in avioane personale și poluarza intr-o zi cât poluăm noi într-un an.

 

Da, fiecare fin noi facem Cité ceva din conștiința .,, mai bine decit nimic... dar prea puțin. 

schimbarea intotdeauna pleaca de la nivelul de jos,  de la nivelul  de individ ,  pana nu se schimba mentalitatea multimii nu se va schimba puterea celor din varf.  



#225
a_alinta

a_alinta

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 6.780 mesaje

Postat 14 octombrie 2019 - 21:49

exista restricții zonale in ce privește constr și desf activității Companiilor in astfel de zone.

Nu toată lumea lucrează in buricul orașului.

iar California fiind zona de cutremure nu se poate construi mult și peste tot pe înălțime.

pana la cea mai apropiată stație de bus sau tren mănânci 2 pâini...

am inteles, ramane tot la alegerea noastra unde alegem sa traim.  daca nu am acele 2 paini ma mut altundeva.  



#226
a_alinta

a_alinta

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 6.780 mesaje

Postat 14 octombrie 2019 - 22:28

niciodata nu am realizat cat de folositor este acest sistem de exprimare pana astazi!  [:)]   fara a vorbi poti sa spui atat de multe!


Editat de a_alinta, 14 octombrie 2019 - 22:32 .


#227
Pepco

Pepco

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.624 mesaje

Postat 14 octombrie 2019 - 22:46

eu sper ca Greta nu citeste ce se scrie despre ea negativ in mediul online si cum este ironizata, s-au sinucis adolescenti pentru mai putin de-atat.



#228
Pepco

Pepco

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.624 mesaje

Postat 14 octombrie 2019 - 22:51

Pepco o retea bine dezvoltata de transport inseamna o retea unde timpul este considerabil mai scurt cu transportul in comin, plus timp de asteptare in statie f scurt (la noi in orele de varf timpul de asteptare e de 2-3 min).

 

asta nu elimina sensul transportului in comun sau cum sa spun: se poate sui oricine, inclusiv persoane cu care nu ai vrea sa ai de-a face. si aici chiar inteleg de ce lumea prefera masina, am avut si eu cateva experiente, si singura, si cu Alex dupa mine.

 

in romania exista abonamente gratuite pentru mijloacele de transport in comun, pentru elevi si pentru pensionarii cu pensii sub o anumita suma.



#229
Laura25

Laura25

    Membru VIP

  • Moderators
  • 20.659 mesaje

Postat 15 octombrie 2019 - 09:26

 

La vârsta asta ar trebui sa fie in școala ca mai are multe de învățat...

 

 

 

Exact! Bravo! Ai pus-o la punct! Obraznicatura! Auzi la ea! Nu are macar o diploma si are tupeul sa vina sa le spuna oamenilor mari  (cum era ? "my great and unmatched wisdom")  sa nu distruga planeta pe care ea si copiii, nepotii ei vor fi nevoiti sa traiasca. Ce nesimtita! Ia burta pe carte si ciocul mic! 



#230
Collins20

Collins20

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.324 mesaje

Postat 15 octombrie 2019 - 09:55

Va inselati daca credeti ca numai Greta trage un semnal de alarma. In Septembrie, la Frankfurt Motor Show , aproape 25000 de oameni au protestat impotriva cresterii numarului de SUV uri , pe care protestatarii le numesc klimatkillers. In Gardianul de saptamana trecuta era un articol care intreaba decent daca nu ar fi timpul sa fie eliminate din orase aceste SUV uri .Jurnalistii le numesc o " problema mortala" . In primul rand consumul eate mult mai mare, iar o alta problema este ca desi sunt considerate a fi mai sigure adevarul este exact pe dos, sunt cele mai nesigure masini, posibilitatea unui accident este mult crescuta cu un SUV. 





Etichetat si cu greta, planeta, viitor

Panic Questions

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - Ieri, 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

  • inchidere cont

    Anamaria Pandele
    - apr 02 2024 19:23

  • Anamaria Pandele
    - apr 02 2024 18:13

Last Blogs

  • Geanta bebelusului

    LarisaG89
    - Ieri, 22:32

  • Cezariana È™i recuperarea

    AnaDemsa
    - Ieri, 12:03

  • Friiig

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 10:16

  • Geanta bebelusului

    ely4
    - Ieri, 10:14

  • Alegerea numelui

    BiancaDragnea
    - Ieri, 09:39

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -