Sari la conținut

Sari la conținut

Greta Thunberg - copiii au dreptul la o planeta albastra

greta planeta viitor

355 raspunsuri la acest subiect

antmil

antmil

Membru senior

• Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.634 mesaje

Postat 09 octombrie 2019 - 21:47

Peste 800k oameni din California nu au curent electric începând de astăzi ... și nu se știe pt cât timp ....suntem pe drumul bun cu climate change și sa punem in practica câte ceva din aoc’s green deal. sa vedem acum cât de entuziasmați sunt adolescenții cand nu vor mai avea telefoanele încărcate...

edit. Si nu a venit nici o calamitate peste California, e cer senin fără nici măcar un nor, adie placut vântul, pribabil 25 ‘c .... dar curentul e oprit ... scoli închise.... lumea suferă ... toate datorită neglijentei, corupției... etc etc

Neglijenta si coruptie? PG&E e companie PRIVATA - vor sa isi minimalize "liability" pentru nu au imunitate de la stat in varianta in care au iar pierderi catastrofice. Este o metoda de aplica presiune pe stat pentru faptul ca aceasta companie PRIVATA nu a investit la timp in modernizarea echipamentului (a adunat si a adunat bani pentru compensarea executivilor si pentru actionari).

Asta este un exemplu viu de CORPORATIE PRIVATA care se eschiveaza de la indatoriri si responsabilitati PUBLICE si vrea sa influenteze in mod direct politica. Adica EXACT ceea ce republicanii au impins, impins, impins in masa: parghiile fiind la corporatii.

Ai habar de cit de mult s-a inasprit piata asigurarilor per total pentru ca nu mai sint dispusi sa plateasca pentru calamitatile naturale care sint din ce in ce mai dese? Si ca fapt divers, piata asigurarilor este globalizata....nu are importanta ramura: cind se scumpesc, se scumpeste tot: casa, masina, constructii, mici afaceri, etc pentru ca se rasfira riscul. Si ghici din buzunarul cui????  Cind te-oi plange ca ti s-a scumpit asigurarea iar iata ca te musca "climate change" la buzunar. 

Editat de antmil, 09 octombrie 2019 - 21:48 .

• 1

michelle-usa

michelle-usa

Membru VIP

• Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 16.312 mesaje

Postat 09 octombrie 2019 - 23:39

Si Diablo Wind si Santa Ana winds sunt distructive de peste 2000 de ani.

Formarea lor nu prea are legatura cu climate change. Cel putin eu  asa stiu.

Viviana, pe scurt... la aceasta situatie au contribuit legile de mediu (pt conservarea mediului natural) din ultimii 20 de ani care au dus la reducerea drastica a arderilor controlate ( eficiente sute de ani) si la diminuarea drepturilor proprietarilor si agentiilor de guvern.

peste 4 milioane de case se afla in zone de "padure" (...multe construite din criza de housing in zone periculoase) si proprietarii au restrictii si nu pot sa taie copaci de pe langa case decit cu premise speciale care se obtin fff greu si sunt f costisitoare datorita regulatiilor de mediu impuse.

nu mai eu stiu prin ce am trecut de fiecare data cand a trebuit sa taiem un stejar din curte care punea in pericol proprietatea si vietile noastre…

despre asigurarile la case, datorita focurilor si legilor date ...ar trebui sa scriu citeva pagini...

California are cele mai ridicate preturile la energie si cele mai multe taxe de mediu din toata tara, datorita regulations si in loc ca banii sa se duca la preventie, safety si infrastructura...platim pt neglijenta celor responsabili si incapabilitiatea guvernantior corupti care favorizeaza legi si companii private pt buzunarul lor.

edit. si pt cine nu stie California e un stat condus de ani de zile de democrati…si legile date de ei ne-au adus in situatia asta.

dupa dezastrele din Paradis etc. sub presiunea oamenilor s-au mai dat niste legi recente si cateva se vor aplica incepand cu anul viitor…care sa schimbe situatia si vechile practice dovedite costisitoare si neeficiente.

Editat de michelle-usa, 09 octombrie 2019 - 23:50 .

• 0

michelle-usa

michelle-usa

Membru VIP

• Membri
  • 16.312 mesaje

Postat 10 octombrie 2019 - 03:00

Neglijenta si coruptie? PG&E e companie PRIVATA - ....... .
....OK, și.... crezi ca îmi spui ceva nou de pg&e ??? [bla]

si vrei sa spui ca democrații sunt altfel??? 

Editat de michelle-usa, 10 octombrie 2019 - 03:06 .

• 0

viviana

viviana

Membru VIP

• Moderators
  • 21.934 mesaje

Postat 10 octombrie 2019 - 03:04

michelle-usa, pe 10 Oct 2019 - 00:39, a spus:

Viviana, pe scurt... la aceasta situatie au contribuit legile de mediu (pt conservarea mediului natural) din ultimii 20 de ani care au dus la reducerea drastica a arderilor controlate ( eficiente sute de ani) si la diminuarea drepturilor proprietarilor si agentiilor de guvern.

peste 4 milioane de case se afla in zone de "padure" (...multe construite din criza de housing in zone periculoase) si proprietarii au restrictii si nu pot sa taie copaci de pe langa case decit cu premise speciale care se obtin fff greu si sunt f costisitoare datorita regulatiilor de mediu impuse.

nu mai eu stiu prin ce am trecut de fiecare data cand a trebuit sa taiem un stejar din curte care punea in pericol proprietatea si vietile noastre…
despre asigurarile la case, datorita focurilor si legilor date ...ar trebui sa scriu citeva pagini...

California are cele mai ridicate preturile la energie si cele mai multe taxe de mediu din toata tara, datorita regulations si in loc ca banii sa se duca la preventie, safety si infrastructura...platim pt neglijenta celor responsabili si incapabilitiatea guvernantior corupti care favorizeaza legi si companii private pt buzunarul lor.

edit. si pt cine nu stie California e un stat condus de ani de zile de democrati…si legile date de ei ne-au adus in situatia asta.
 dupa dezastrele din Paradis etc. sub presiunea oamenilor s-au mai dat niste legi recente si cateva se vor aplica incepand cu anul viitor…care sa schimbe situatia si vechile practice dovedite costisitoare si neeficiente.

Acum cativa ani de zile am fost in Parcul National Sequoia. Acolo am participat la o miniconferinta sustinuta de rangeri in care se vorbea despre incendii si incedii controlate. Cu argumente stiintifice pro si contra nu numai referitor la Sequoia ci in general.

exemplu de arderi lasate necontrolate:
In ultimii 20 de ani sa zicem, cercetatorii americani si-au dat seama de importanta pe care incendiile forestiere o au in procesul de inmultire. Focul nu doboară copacii, dar inhibă dezvoltarea vegetatiei la sol, favorizand vlastarii de Sequoia in perioada de crestere. Focul generează aer cald, care forteaza deschiderea conurilor si eliberarea unor cantitati mari de seminte peste solul. Cenusa de la sol protejeaza semintele si de radiatiile ultraviolete.

Padurile de sequoia cat si alte paduri ard spontan cam o data la 5 ani pentru a se inmulti. E un fenomen natural si benefic care a avut loc de mii de ani fiind singura cale de imbunatatire a aerului - pentru ca stim cu totii inca din clasele primare rolul arborilor care prin procesul de fotosinteza elibereaza oxigen. Un copac ofera unui om 14% din consumul zilnic de oxigen.

Asta este motivul principal pentru care in multe regiuni forestiere se lasa arderi necontrolate.

Arderile controlate forestiere se practica si azi pentru a imbunatati solul prin reciclarea nutrientilor, restaurarea ecosistemului si arderea combustililor inflamabili generati la suprafata solului - care nu sunt de ajutor in caz de wild fire.
A cunoaste cand un ecosistem este gata pentru arderi controlate este o stiinta ce nu trebuie lasata la indemana neinitiatilor.

Tot acel ranger a povestit ca cea mai mare provocare este sa faca oamenii sa inteleaga de ce arderile controlate se pot face in unele locuri si in altele nu si de ce in unele locuri la altitudini mai mari se lasa focul sa arda fara a interveni.

Deci legile astea nu sunt o prostie (arderile controlate nu sunt de sute de ani oricum).

Pentru cine nu stie, California, exceptand zonele cu ocean, munti si desert, este toata o vale si un deal, o vale si un deal. Toate oraselele au o vale si un deal.
In valee stau cei cu venituri medii, vazuti ca facand parte dintr-o anumita categorie sociala, pe deal, ehe, stau favorizatii soartei, sa zicem cei cu venituri peste medie, clasati intr-o alta categorie sociala.

Pe dealuri sunt si paduri. Stau pe acolo prin paduri, pe langa, nu din motive de criza housing, ca America e lata, frate! ci din motive ca asa e fancy, esti mai bine vazut, e o mandrie sa stai pe deal. S-apoi pe deal casele au etaj, cu scari interioare monumentale nu ca in vale unde 80% dintre case au doar parter (sic!).

Ei bine in momentul cand te cocoti pe deal ai si niste obligatii. Pentru ca radacinile copacilor ajuta la stabilitatea solului (ca nu vrem sa o ia casele la vale, la primul cutremur sau la prima ploicica) exista legi care impun diverse autorizatii de vrea cineva sa-i taie, chiar daca sunt in curti private. Ca nu apartin proprietarului ci naturii care i-a creat pana sa vina proprietarul sa se aseze prin paduri.

Asta este parerea mea.

• 3

michelle-usa

michelle-usa

Membru VIP

• Membri
  • 16.312 mesaje

Postat 10 octombrie 2019 - 07:25

Viviana, housing developments in zone fire prone au imp și contribuie la dezastre.

Nu vb de câte un bogătaș cu palat pe deal, dar extindere de sute de case in astfel de zone.

Știi ca și  eu stau pe deal( poate de asta ai menționat) și într-adevăr I love it, Vederea e superba dar nu sunt chiar toți din zona milionari ...si nu avem casa aici ca sa ne mândrim...

dar Chiar dacă stam pe deal asta nu înseamnă ca treb sa stam sa cada copacii pe noi și sa nu i tăiem dacă e necesar sau sa lăsam toate tufele sa așteptăm sa ia foc.... mai ales când avem 10 stejari in curte și unii s au extins f aproape de casa. 

Lumea trebuie din necesitate sa taie, nu o face de plăcere sau  împotriva mediului. 

Si daca in urma cu zeci ani sa făceau comunități cu doar 200 de case ( dau exemplu ... nu număr oficial ) cu spațiu considerabil între ele, acum se fac de 500 cu spațiu redus și normal ca ard mai multe o data.

Topografia e f importantă și necesita anumite requirements... dar orașele s au extins in zone topografice precare in care mereu sunt focuri.

Toate sunt legate între ele, mediu, housing, regulations...

legile astea de mediu sunt bune, dar când sunt exagerate au efect contrar. guvernatorul nou al Californiei sub presiune in urma dezastrelor recente a trebuit sa lanseze un pachet de proiecte și unele din ele chiar sa treacă peste regulamentele de mediu

Și întorcându-ne la conștiința și neglijența oamenilor, sa nu uitam sa menționam ca peste 85% din focuri sunt începute de oameni, arsonisti, tineri inconștienți... homelessi care trăiesc in corturi și dau foc din greșeală etc...

Editat de michelle-usa, 10 octombrie 2019 - 07:44 .

• 0

Judoka02

Judoka02

Membru junior

• Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.490 mesaje

Postat 10 octombrie 2019 - 09:03

Off topic

Mai exista oameni extraordinari

http://www.lebronjam.../ipromiseschool

• 1

viviana

viviana

Membru VIP

• Moderators
  • 21.934 mesaje

Postat 10 octombrie 2019 - 09:49

Michelle,

- nu stiu unde stai tu

- nu am vorbit de milionari ci numai de venituri peste medie

- nu  am spus nicaieri ca trebuie sa stea oamenii cu arborii netaiati ci am expus numai unul dintre motivele necesare obtinnerii unei autorizatii de taiere. Pentru alte specii cum sunt stejarii din curtea ta trebuie autorizatie pentru ca  sunt o specie protejata. Asa cum nici eu nu am voie sa tai nucul din curtea mea fara autorizatie.

- este normal, dat fiind relieful ca imobiliarele sa se extinda si pe dealuri; nu este normal ca oamenii sa-si bata joc de mediu; daca construirea in zone predispuse la foc ar participa la dezastre nu s-ar mai da autorizatii de construire. Adevarul este ca multe zone  din California, mai ales cele aflate in calea vantului Santa Ana sunt predispuse la incendii, dar focarele, intensitatea si traiectora lor depind exclusiv de natura.

• 0

antmil

antmil

Membru senior

• Membri
  • 4.634 mesaje

Postat 10 octombrie 2019 - 13:29

Absolut de acord cu tot ce a expus Viviana.

Vreau sa adaug doar ca pentru a manageria serios padurile (mai ales in parcurile nationale unde sint in ingrijirea statului - fie local sau federal) impune fonduri serioase. Acei rangeri nu isi desfasoara activitatea de placere in timpul liber ci trebuie sa fie educati si platiti. Este important de mentionat ca bugetul lor a fost taiat nemilos - padurile si parcurile sint lasate de izbeliste.

Aproape 2000 de rangers pusi pe liber.

Aproape $500 milioane taiat de la bugetul NPS

84% taiat bugetul pentru conservarea apelor

Fata de anul trecut, au taiat INCA $28 de milioane destinati la "wild fire management" (si asta include fire science - ca deh...ce ne trebe stiinta???)

Fish & Wildlife? Taiat inca $267 de milioane

Water Resource (apa care o bem de la robinet) - taiat inca $451 de milioane

USGS (cutremure, activitate vulcanica) taiat inca $165 de milioane

Nici un fel de crestere/imbunatatire in buget nicaieri  (si nici nu am adus in discutie EPA) - totul merge catre scutirea bogatilor de taxe care se poate face doar saracind bugetul si impovarind omul de rind. 

In schimb, dam liber la poluare cit cuprinde si deschidem parcurile nationale sa dam cep la ce ramasita de petrol vom mai gasi. 

Guvernul federal nu mai sprijina deloc parcurile/padurile (in multe locuri este deja dezastru pentru ca nu mai exista personal platit si sint luate in picioare de vizitatori care nu dau doi bani pe avutia naturala) iar companiile private (gen PG&E) care ar trebui sa se ocupe de toaletarea copacilor pentru a evita contactul cu fire electrice nu o fac in ciuda faptului ca incaseasza bani de la consumatori pentru asta. 

Nici guvernul nici corporatiile nu se ocupa de mediul natural. Si apoi ne plangem??

• 0

antmil

antmil

Membru senior

• Membri
  • 4.634 mesaje

Postat 10 octombrie 2019 - 13:40

Și întorcându-ne la conștiința și neglijența oamenilor, sa nu uitam sa menționam ca peste 85% din focuri sunt începute de oameni, arsonisti, tineri inconștienți... homelessi care trăiesc in corturi și dau foc din greșeală etc...

Mno, ai gasit vinovatii - homeless. 

Ignori cu gratie multitudinea de factori care contribuie excesiv la conditti favorizante. 

• -3

Otiliav

Otiliav

Membru de baza

• Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 7.974 mesaje

Postat 10 octombrie 2019 - 14:11

Vad ca discutiile se focuseaza pre mult pe ce se intampla in politica in USA.

In plus, orice scrie Michelle e analizat cuvant cu cuvant de parca ar da examen pe aici.

USA e al doilea mare stat care polueaza. Dar nu se intampla de acum un, doi, cinci ani ci de mult. 

Independent de cine e la putere si ce interese sunt, la nivel de individ iti poti propune sa incerci sa faci ceva. Lucuri marunte. De la a folosi plase din material textil la cumparaturi in loc de pungi de plastic, de a nu mai consuma carne rosie, de a folosi masina cat mai putin, etc.

Iar la nivel de companii pot fi masuri cu impact major. Daca cineva poate lucra de acasa o zi pe saptamana apai e un drum in minus. Nu am idee insa cate companii sunt deschise la asa ceva. Evident ca nu se poate pune in practica la anumite meserii dar ideea era daca exista deschidere.

• 4

Etichetat si cu greta, planeta, viitor

Intrebari Panica

• O recomandare de carte

Alunaa90
    - oct 21 2019 21:26

• Miscarile lui bebe

Pop Paula
    - oct 21 2019 20:40

• Despre placenta situată jos

georgi289
    - oct 21 2019 20:32