Sari la conținut

Sari la conținut


Greta Thunberg - copiii au dreptul la o planeta albastra

greta planeta viitor

487 raspunsuri la acest subiect

#171
roxanaz

roxanaz

    Membru VIP

  • Moderators
  • 26.452 mesaje

Postat 09 octombrie 2019 - 20:31

Peste 800k oameni din California nu au curent electric începând de astăzi ... și nu se știe pt cât timp ....suntem pe drumul bun cu climate change și sa punem in practica câte ceva din aoc’s green deal. sa vedem acum cât de entuziasmați sunt adolescenții cand nu vor mai avea telefoanele încărcate... edit. Si nu a venit nici o calamitate peste California, e cer senin fără nici măcar un nor, adie placut vântul, pribabil 25 ‘c .... dar curentul e oprit ... scoli închise.... lumea suferă ... toate datorită neglijentei, corupției... etc etc

 

si care e legatura cu subiectul?



#172
viviana

viviana

    Membru VIP

  • Moderators
  • 26.324 mesaje

Postat 09 octombrie 2019 - 20:40

Peste 800k oameni din California nu au curent electric începând de astăzi ... și nu se știe pt cât timp ....suntem pe drumul bun cu climate change și sa punem in practica câte ceva din aoc’s green deal.

 

sa vedem acum cât de entuziasmați sunt  adolescenții cand nu vor mai avea telefoanele încărcate...

Am citit si eu stirea. Au intrerupt curentul pentru ca sunt anuntate vanturi puternice, ce pot darama cablurile de curent electric intetind si mai mult eventualele  incendii sau chiar provocandu-le. Dupa cate distrugeri (orasul Paradise) si decese au fost in ultimii 2 ani isi iau toate masurile de precautie.

Oprirea nu va fi o problema pentru spitale si alte institutii de interes si se face progressiv (nu raman 800.000 de oameni brusc in intuneric) in functie de cum si unde se va intensifica vantul. Va dura 5 zile aproximativ.

 

Intr-adevar oamenii sunt destul de frustrati, au luat cu asalt magazinele de profil pentru surse alternative.

In ceea ce priveste entuziasmul  adolescentin este similar cu al  adultilor.

Nu stiu cum e in America, dar aici nu prea exissta tineri/adulti fara sa aiba surse externe de incarcat telefonele mobile (eu am 2 de exemplu). Ca sa nu mai vorbim ca fiecare familie americana are cel putin 1 masina.

 

si sunt sigura ca in conditii  extreme isi vor folosi telefoanele ca sa afle vesti si sa-i ajute pe ceilalti nu ca sa dea like-uri pe fb. Vor fi mai mult speriati de chestia cu mancarea, frigiderele etc decat de lipsa mobilului.



#173
michelle-usa

michelle-usa

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 19.699 mesaje

Postat 09 octombrie 2019 - 20:44

si care e legatura cu subiectul?
 

nu vb de salvarea planetei, clima etc? 


Editat de michelle-usa, 09 octombrie 2019 - 20:45 .


#174
mihaela_s

mihaela_s

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 28.843 mesaje

Postat 09 octombrie 2019 - 20:52

Michelle, ai rămas vreodată fără curent așa pe nepusa masa? Nu acum 30 de ani in Ro, acum, recent. Pt ca una e întreruperea curentului in mod planificat, mi se pare o decizie foarte înțeleapta. Și alta e sa se ajungă la incendii și stat fără curent 2-3 săptămâni așa pe nepusa masa, pana când se repara stricăciunile. 

 

 



#175
mihaela_s

mihaela_s

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 28.843 mesaje

Postat 09 octombrie 2019 - 20:53

Și apropo, mulțumesc Viviana Pt lămuriri. Eu nu citisem Știrea asta nicăieri, nu pricepeam despre ce vorbește Michelle. 



#176
roxanaz

roxanaz

    Membru VIP

  • Moderators
  • 26.452 mesaje

Postat 09 octombrie 2019 - 20:56

nu vb de salvarea planetei, clima etc?

 

eu despre asta vorbesc. Tu nu. Cazul pe care l-ai ridicat este strategia unei companii de furnizare a energiei dupa ce in cazuri anterioare s-au intamplat lucruri negative cand nu s-au luat asemenea masuri. Ti-a explicat si Viviana pe larg mai sus. O tot tii cu adolescentii care nu mai vor sa salveze planeta daca n-au baterii la telefoane. Asta ai auzit-o tu de la ei?



#177
viviana

viviana

    Membru VIP

  • Moderators
  • 26.324 mesaje

Postat 09 octombrie 2019 - 21:02

 

nu vb de salvarea planetei, clima etc? 

 

Si Diablo Wind si Santa Ana winds sunt distructive de peste 2000 de ani.

Formarea lor nu prea are legatura cu climate change. Cel putin eu  asa stiu.



#178
michelle-usa

michelle-usa

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 19.699 mesaje

Postat 09 octombrie 2019 - 21:09

nu s a menționat managementul prost și legile aiurea date .... care  AU legătura cu topicul de fata. 

 

Viviana mulțumesc ca ai pus explicații pt fetele care nu știau despre ce vb. 



#179
antmil

antmil

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 5.491 mesaje

Postat 09 octombrie 2019 - 21:27

te ai străduit mult sa scrii acest mesaj?

 

tot aduci vb de FOX news amuzant ca , dintre noi doua tu citești/ Asculți ... se pare ca ești la curent cu ce se discuta acolo, așa  nu te pot contrazice ca nu ascult FOX.

 

ps.  

Ti am mai spus ca am citit “deal-lul”-a fost o lectura amuzanta...nu sunt fan sci-fi. 

 

Pai tie ti se pare amuzant (ca orice de altfel, la tine totul e amuzant, nimic serios, revin la ideea de batz prin gard si declaratii total paralele cu subiectul) insa o persoana echilibrata si informata citeste si se documenteaza din toate partile; chiar si presa/comentariile nefavorabile. Este interesant de vazut cum se distorsioneaza si manipuleaza (ca tot te agitai pe tema asta).

 

Lecturi amuzante sint pentru tine si rapoartele oamenilor de stiinta...ca, na...nu plang la teveu pentru distractia ta. 



#180
antmil

antmil

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 5.491 mesaje

Postat 09 octombrie 2019 - 21:47

Peste 800k oameni din California nu au curent electric începând de astăzi ... și nu se știe pt cât timp ....suntem pe drumul bun cu climate change și sa punem in practica câte ceva din aoc’s green deal. sa vedem acum cât de entuziasmați sunt adolescenții cand nu vor mai avea telefoanele încărcate...

edit. Si nu a venit nici o calamitate peste California, e cer senin fără nici măcar un nor, adie placut vântul, pribabil 25 ‘c .... dar curentul e oprit ... scoli închise.... lumea suferă ... toate datorită neglijentei, corupției... etc etc

 

 

Neglijenta si coruptie? PG&E e companie PRIVATA - vor sa isi minimalize "liability" pentru nu au imunitate de la stat in varianta in care au iar pierderi catastrofice. Este o metoda de aplica presiune pe stat pentru faptul ca aceasta companie PRIVATA nu a investit la timp in modernizarea echipamentului (a adunat si a adunat bani pentru compensarea executivilor si pentru actionari).

 

Asta este un exemplu viu de CORPORATIE PRIVATA care se eschiveaza de la indatoriri si responsabilitati PUBLICE si vrea sa influenteze in mod direct politica. Adica EXACT ceea ce republicanii au impins, impins, impins in masa: parghiile fiind la corporatii.

 

Ai habar de cit de mult s-a inasprit piata asigurarilor per total pentru ca nu mai sint dispusi sa plateasca pentru calamitatile naturale care sint din ce in ce mai dese? Si ca fapt divers, piata asigurarilor este globalizata....nu are importanta ramura: cind se scumpesc, se scumpeste tot: casa, masina, constructii, mici afaceri, etc pentru ca se rasfira riscul. Si ghici din buzunarul cui????  Cind te-oi plange ca ti s-a scumpit asigurarea iar iata ca te musca "climate change" la buzunar. 


Editat de antmil, 09 octombrie 2019 - 21:48 .




Etichetat si cu greta, planeta, viitor

Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • Eco

    Anamaria1706
    - Astăzi, 16:12

  • Usor usor..

    Andreeaflore1991
    - Astăzi, 15:42

  • 28 de saptamani

    kiki_2024
    - Astăzi, 15:27

  • Control lunar

    Vasilescu Georgeta
    - Astăzi, 12:38

  • Agitatie pe final

    Roxi_pisicul23
    - Astăzi, 12:03

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -