Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Greseli pe care le-au facut parintii nostri pe care nu vrem sa le facem si noi

greseli parenting educatie copilarie

12 raspunsuri la acest subiect

#1
redactor

redactor

    Membru VIP

  • Administrators
  • 14.054 mesaje

Postat 24 septembrie 2019 - 13:53

Părinții de azi, se află sub o presiune fără precedent pentru a oferi copilăria perfectă, pentru a le oferi copiilor lor tot ce este mai bun și pentru a se asigura că excelează la tot ceea ce fac...

Insa, desi sunt asa de multe informatii de parenting ... tot facem greseli.

 

Ma gandesc deseori insa ca si parintii mei au facut greseli de parenting iar unele din ele m-am straduit sa nu le fac si eu.

 

Faptul ca nu am fost niciodata indemnata sa fac un sport, faptul ca nu mi-au incurajat creativitatea, faptul ca mi-au transmis o fobie despre boli, faptul ca nu au fost de acord cu alegerile mele sentimentale... cel putin la inceputuri...

 

Haideti sa ne gandim, intr-o discutie sincera - ce greseli nu vreti sa le repetati sa le facti si voi pentru copiii vostri... insa au fost facut deja cu voi.

 

Parerile si gandurile voastre sunt pretuite.

 

[flo2]



#2
redactor

redactor

    Membru VIP

  • Administrators
  • 14.054 mesaje

Postat 27 septembrie 2019 - 16:51

parinti vostri nu au facut greseli niciodata?



#3
miriama

miriama

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 889 mesaje

Postat 27 septembrie 2019 - 18:15

Ba da, si desi le constientizez, m-am surprins pe mine insami ca le-am facut si eu.... Si regret, si ma straduiesc sa imi dau seama inainte sa actionez  dar tot mai scap. Nu au fost greseli care sa ma marcheze iremediabil, dar m-au facut oarecum o timida si mi-a luat mult timp sa ma autoeduc, chestii de-astea....



#4
michelle-usa

michelle-usa

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 19.697 mesaje

Postat 27 septembrie 2019 - 22:04

greselile parintilor mei au fost prea minore (si nu m-au afectat) pe langa dragostea imensa  si educatia care mi-au oferit-o.

 

 Redactor parca am fi avut acelasi set de parinti [:)] ...exact asa au fost si ai mei.

 

probabil singura greseala care am incercat sa nu o repet a fost lipsa de credinta cu care am fost crescuta.

 

stiu ca nu voi fi parintele perfect, dar ma straduiesc si cred ca sunt si fac the best I can...



#5
a_alinta

a_alinta

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 6.780 mesaje

Postat 04 octombrie 2019 - 15:22

din punctul meu de vedere parintii mei nu au avut timp sa faca greseli.  faptul ca mi-am pierdut mama cand aveam 10 ani si faptul ca tatal meu si-a iubit copiii pana la ultima suflare ma face sa spun ca nu au gresit cu nimic in iubirea lor de a ne avea.   este foarte posibil ca fratele meu sa vada diferit pentru ca realitatea difera din punct de vedere al observatorului.  

 

dar asta nu inseamna ca eu nu am gresit fata de copiii mei!  societatea te pune in situatii critice si gresesti fara sa iti dai seama, a deveni parinte nu inseamna a deveni perfect, ba din contra !  dar ce am invatat eu dupa ce am devenit mama a doi copii,  si va impartasesc un lucru pe care doar mamele de mai multi copii il stiu si anume  cu cati mai multi copii ai cu atat mai bun parinte devii,  este ca cel mai important lucru pe care il poti face ca parinte este sa iti educi copiii din punct de vedere emotional.   

 

18 ani sau 21 de ani cand devii adult in fata societatii este doar un numar , sa devii independent emotional este realizarea vietii. 



#6
ap19

ap19
  • Membri
  • 9 mesaje

Postat 27 ianuarie 2020 - 11:16

Unul dintre principalele motive pentru a face greșeli ale părinților este că ne comparăm constant copilul cu ceilalți și dorim ca el să fie mai bun decât ei. Lasă-le să fie ei înșiși și să vezi cum excelează ceea ce iubesc.



#7
Collins20

Collins20

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.326 mesaje

Postat 27 ianuarie 2020 - 17:33

  Ai, ai ,ai , a ajuns dana budeanu si la ametitele si imbecilele de pe forumuri. Sorry girls :) :) :)



#8
Collins20

Collins20

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.326 mesaje

Postat 27 ianuarie 2020 - 17:37

Mie mi-au trebuit cateva minute sa imi dau seama ce e ala" iped" , dar am reusit! Yeey!!!



#9
Judoka02

Judoka02

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.868 mesaje

Postat 28 ianuarie 2020 - 09:14

Ai, ai ,ai , a ajuns dana budeanu si la ametitele si imbecilele de pe forumuri. Sorry girls :) :) :)

 

????

Ce legătura are asta cu subiectul ? 



#10
a_alinta

a_alinta

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 6.780 mesaje

Postat 30 ianuarie 2020 - 17:45

Mie mi-au trebuit cateva minute sa imi dau seama ce e ala" iped" , dar am reusit! Yeey!!!

chiar off topic , si mie mi-a trebuit ceva timp sa inteleg de ce spune iped, in afara de toate adevarurile ei , adica e cea mai desteapta din lume .  aici m-a pierdut , cand a pronuntat iped. nu mi-a placut niciodata de ea  , dar e de urmarit in sensul  de asa nu.  





Etichetat si cu greseli, parenting, educatie, copilarie

Panic Questions

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

Last Blogs

  • Alăptare 🤱🏻

    BiancaDragnea
    - Astăzi, 09:57

  • Burtica 35

    Roxana3001
    - Astăzi, 09:02

  • Tantrumuri bebe 1 si burtica care pune presiune

    Deutzuk
    - Ieri, 22:26

  • Sarcină

    Erika91
    - Ieri, 21:11

  • Cum am aflat că sunt însărcinată?

    Ana1298
    - Ieri, 18:14

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -