Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * * 1 voturi

Gutui si crizanteme


968 raspunsuri la acest subiect

#851
CorinaDani

CorinaDani

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 13.603 mesaje

Postat 11 noiembrie 2019 - 14:09

era clar ca acolo va castiga psd-ul...daca ati vazut seria de reportaje "judete la stapan", realizate de protv, nu e de mirare...



#852
Otiliav

Otiliav

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 9.235 mesaje

Postat 11 noiembrie 2019 - 14:55

Salutare!

 

Strumphitza, la Tower of London se pot vedea si diamantele casei regale? Au fetele mele un joc Diamanten si am citit noi ca Steaua Africii se gaseste acolo. Dar nu stiu daca se si poate vedea vreun diamant din toate cate sunt acolo. Ce dileme  [:I]

 

Mihaela, cum te-ai costumat? am ratat poza. Dar oricum tare colega cu avocado. Putea fi si un ou kinder.



#853
roxanaz

roxanaz

    Membru VIP

  • Moderators
  • 26.452 mesaje

Postat 11 noiembrie 2019 - 14:59

ziua buna, doamnelor. am revenit cu succes de la Fra, unde n-a fost chiar asa obositor ca de obicei (sau m-oi fi obisnuit eu cu samarul ca magarul lui Hogea [:D]). acum trag tare astea 5 zile ca sambata plecam la sarbatorirea semicentenarului de la Napoli :d. sincera sa fiu, abia astept. copchilasii cam chitaie, ca e iesire de adulti. dar numa' bine ca nu i-am invoit de la scoala, ca au ambii teza fix luni. 



#854
Otiliav

Otiliav

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 9.235 mesaje

Postat 11 noiembrie 2019 - 15:19

 

Noi suntem cumva pe linia de plutire. Eu cu stresurile mele, copiii cu scoala (cred ca sunt eu nebuna , dar mi se pare ca ora 21 de culcare e pierdere de timp, vreo  3 ore de teme si invatat dupa 6 de scoala nu sunt destule, ca ar trebui sa lucreze mai mult , ca sunt in criza de timp si ca va fi naspa) . Pe de o parte ma gandesc ca ar trebui sa fac ceva cu viata mea care trece cumva pe langa mine, sa fac ceva si pt sufletul meu, pe de alta parte nu vreau nimic, vreau doar sa fiu lasata in pace in butoiul meu ... Vedeti? de asta nu mai scriu pe aici ,  ca am in cap numai tampenii si vaicareli. Hai va pup! O zi faina !

 

Hai mai Laura ca odihna e foarte importanta. Daca nu sunt odihniti retin mai greu, fac greseli. Nu e deloc bine. Mie 9 ore pe zi ocupati cu scoala mi se pare mult. E ca un serviciu iar ei nu sunt adulti. La noi se tot discuta sa nu mai aibe teme dupa scoala  [:)]

Eu zic ca e bine si sa iasa la aer, sa faca miscare in natura, o ora pe zi sa stea, sa faca ceva relaxant. E important sa fie un echilibru.



#855
mihaela_s

mihaela_s

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 28.843 mesaje

Postat 11 noiembrie 2019 - 15:31

Otilia eu m-am costumat in Kermit. N-am pus poza cu mine :). Doar cu colega Avocado :). 
 

 



#856
mihaela_s

mihaela_s

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 28.843 mesaje

Postat 11 noiembrie 2019 - 15:32

La noi in gimnaziu nu aveau teme după școala. Dar ii bubuie la liceu, No problem! 
 



#857
Otiliav

Otiliav

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 9.235 mesaje

Postat 11 noiembrie 2019 - 15:46

Da ati scris ceva de cand nu am mai intrat. 

Eu citesc din spate si mai pun lucrurile cap la cap.

 

Mihaela, copii Laurei sunt clasa a 8-a, similar cu barneskole la noi. Pai daca au mai mult de jumatate de ora de teme fac parintii reclamatie. Am experimentat asa ceva anul trecut cu mijlocia si temele la engleza. S-au revoltat niste parinti ca le lua cam o ora tema. 3 ore de teme e mult pentru reperele mele.

 

Laura, sper ca nu te superi ca am adus in discutie subiectul. 

 

Mihaela, ce de vesti am pierdut. Silvia are iubit, Diana nu mai are. Cum voi fi si eu cu trei fete. O sa fie palpitant.

 

Michelle, frumos colierul  [:)] . Tu ai facut gaura in piatra aceea? Eu am niste pietre frumoase de la ziua geologiei si nu stiu cum sa fac un sistem de prindere sa le atarn la un lantisor.

 

Strumphi, daca tot ai 3 sifonere cu haine si iti place lucrul manual, ma intreb nu se pot modifica la noile tale masuri? Ma gandesc ca sunt materiale, imprimeuri care iti plac. Pe mine ma enerveaza cand am un set preferat si ba se strica bluza, ba nu mai imi vine fusta si trebuie sa caut ceva similar. Dar daca e de redus dimensiunea nu e asa mare problema. Problema e cand iei proportii  [:I] , nu cand te duci in jos.



#858
Laura25

Laura25

    Membru VIP

  • Moderators
  • 20.664 mesaje

Postat 11 noiembrie 2019 - 16:24

 

 

Mihaela, copii Laurei sunt clasa a 8-a, similar cu barneskole la noi. Pai daca au mai mult de jumatate de ora de teme fac parintii reclamatie. Am experimentat asa ceva anul trecut cu mijlocia si temele la engleza. S-au revoltat niste parinti ca le lua cam o ora tema. 3 ore de teme e mult pentru reperele mele.

 

Laura, sper ca nu te superi ca am adus in discutie subiectul. 

 

 

 

[pup] Cum sa ma supar!? Am scris ca sa scot la suprafata "zbuciumul" din capul meu. Da, si mie mi se pare ca in general au mult de scris si de invatat, si nu atat la obiectele unde au examene anul asta, cat si la cele care , dupa parerea mea, nu sunt la fel de importante.  Au si profesori care au inteles ca trebuie sa o lase mai usor, sa lucreze in clasa cat de mult se poate si sa dea cat mai putina treaba acasa,  dar au si cativa care se intrec in stresat si terorizat copiii. 

Stresul meu este ca am decis (dupa discutii cu ei, care afirma sus si tare ca inteleg din clasa la matematica, notele si testele lor dovedesc ca se descurca, ca intr-adevar inteleg si pot sa faca bine la mate)  sa faca meditatii doar la romana. Au la clasa o profa pensionata ce nu prea are chef de treaba  (de ex le da teste, taie cu rosu ce nu e bun, dar niciodata nu le explica ce trebuiau sa scrie ca sa fie corect). In plus, eu ma simt depasita . La gramatica au atatea detalii si nunate incat nu  mai stiu sa le explic de exemplu de ce e  adjectiv pronominal reflexiv si nu pronume reflexiv, iar la partea de compuneri si cometarii nu am fost buna nici cand eram in scoala.  

La matematica am zis ca ii ajut eu sa se pregateasca.  "Piticul meu pe creier " este ca nu lucreaza destul in plus, pe langa teme, din materia din anii din urma pe care trebuie sa o stapaneasca foarte bine. Sunt zile cand nu au timp si sunt rupti de oboseala, le cade capul pe foaie, nu am pretentii . Dar sunt si zile cand mi se pare ca ar putea 30 min - o ora sa faca mate in plus si nu o fac sau o fac in scarba dupa ce trag eu de ei.  

La romana fac 2 ore de meditatii + o tema la meditatii de la o saptamana la alta, dar si acolo cred ca ar trebui sa lucreze, sa faca compuneri, sa faca modele de teste cum se dau la examen. 

Drama e ca nici weekendurile nu le au libere. Sambata de exemplu s-au asezat la teme la 11 , au mai facut pauza de mancat si mici pauze cand au terminat cu o materia si au trecut la alta, dar una peste alta, au lucrat pana pe la 18.  Duminica au lucrat alte 3 ore si ar mai fi facut ceva din temele pt marti, dar am avut musafiri si au iesit si 2 ore sa se vada cu o colega. 

 

Cu activitati afara, nici nu mai zic . Acum daca tot se intuneca devreme, chiar nu mai ies deloc. In timpul saptamanii deja e bezna si rece cand termina cu temele, iar in weekend mai ies, dar trebuie sa trag eu de ei , ca ar sta numai trantiti pe telefoane si xbox in cele cateva ore libere. 

 

 

Nu stiu cat de coerenta am fost ... probabil ca facem si lucruri gresit , probabil ca si eu gresesc, habar nu am . Incerc sa nu ii presez mai mult decat e cazul, ii vad ca sunt rupti de oboseala, le dau niste Mg+ vit B, le mai tin discursuri mobilizatoare si le tot zic ca am incredere in ei, sa nu se consume pt note la materii ce nu conteaza anul asta,  dar ...  mno ...  



#859
roli25

roli25

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 5.397 mesaje

Postat 11 noiembrie 2019 - 16:31

 sa nu se consume pt note la materii ce nu conteaza anul asta,  dar ...  mno ...  

Conteaza si alea fir-ar...ca la evaluare notele din 5-8 au pondere 25%, nu? Noi inca nu suntem a 8-a si la fel au teme care nu le mai lasa timp liber aproape deloc. Astia nu numai ca n-au redus din teme, parca le dau si mai multe!



#860
Laura25

Laura25

    Membru VIP

  • Moderators
  • 20.664 mesaje

Postat 11 noiembrie 2019 - 16:38

roli, noi am calculat si am ajun sla concluzia ca nu sunt mai importante decat notele la examne.  Ponderea din ce stiu eu e de 20%. Ei deja de la  5-7 au media generala buna, peste 9.50  (Bia peste 9.70) Pe langa ce reusesc sa ia la examenul propriu-zis, cei 20% inseamna 0.2 - 0.3 max adaugate la nota. Mai important decat 0 virgula ceva-ul ala sunt notele la rom si mate. Ca e cam diferit 0.3 -ul ala daca il adauga la o nota de 7 si ceva sau daca il adauga la un 8 si ceva  de exemplu.  Asa ca anul asta concentrarea e pe cele doua materii si pregatirea examenului. Oricum, sunt materii unde profii i-au "luat de buni" si daca citesc cat de cat si fac tema la un nivel decent, le pun note bune. Mai sunt materii unde doar trebuie sa faca un proiect, sa invete un pic pt un test si cam atat.  In clasele 5-7 si eu ma tineam de ei pt fiecare materie si pt fiecare medie, dar anul asta s-au schimbat prioritatile. Dar chair si asa , avem obiecte unde profii le  "mananca sufletul" 




Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • Eco

    Anamaria1706
    - Astăzi, 16:12

  • Usor usor..

    Andreeaflore1991
    - Astăzi, 15:42

  • 28 de saptamani

    kiki_2024
    - Astăzi, 15:27

  • Control lunar

    Vasilescu Georgeta
    - Astăzi, 12:38

  • Agitatie pe final

    Roxi_pisicul23
    - Astăzi, 12:03

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -