Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * * 1 voturi

Gutui si crizanteme


968 raspunsuri la acest subiect

#371
mcoca

mcoca

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 9.650 mesaje

Postat 17 octombrie 2019 - 15:28

strumfi, incearca sa te vopsesti singura, chiar nu e mare branza.

eu sunt nevoita sa merg la coafor ca am suvite. Merg cam o data la 3 luni. Si eu am f mult par alb in fata, dar cu suvitele nu se vede. In jur de 100e e aici.

Acum 2 ani insa am hotarat sa merg numai cu bonuri Groupon la coafor. Am incercat 3-4 si la ultimul, BINGO, mi-a zis ca nu trebuie sa mai cumpar bon, ca imi face la acelsi pret ca si cu bon, adica 40€ : tuns, vopsit, coafat. Me ff happy



#372
CorinaDani

CorinaDani

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 13.603 mesaje

Postat 17 octombrie 2019 - 15:56

strumphi, daca te vei vopsi cu henna, o sa vezi ca nici nu ti se mai ingrasa parul asa rapid, nici nu iti mai cade atat de rau.

din cate imi amintesc eu, esti bruneta ? exista si henna cu care obtii nuanta neagra pe par.

daca ai un magazin cu cosmetice arabesti/indiene prin zona, poti sa intrebi despre vopsirea si tratarea parului cu produse pe baza de henna sau alte plante/extracte naturale.



#373
mihaela_s

mihaela_s

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 28.840 mesaje

Postat 17 octombrie 2019 - 17:42

Roli, eu am avut la început henna cumpărată din India, m-a ținut cam un an. Apoi am cumpărat de aici. La început praf, acum tableta mare, e ca ciocolata, are unt de shea in ea și e puțin mai buna. E și mai scumpa. 

Nu cred ca e altfel decât ai cumpărat tu, eu am avut din trei surse diferite și e la fel :). 
 

Daca ai respectat rețeta, nu ar trebui sa fie așa cum descri, numai grăunțe. E ca o pasta, nu e supercremoasa, dar pana o întind nu se face grăunte, decât puțin. Nu m-a deranjat niciodată :). Apoi îmi pun peste par un plastic din acela protector Pt duș. Când se usucă începe sa cada grăunte și trebuie sa stau 1 ora jumate/doua cu henna pe par.

 

Strumphi, eu sunt foarte mulțumită, parul nu se unge așa repede, are ținuta, nu mai cade niciodată așa mult cum îmi cădea înainte sa încep cu henna. Eu ma vopsesc deja de aproape 6 ani. Ma simt tare bine cu ea, nu am niciun gând sa o schimb sau sa renunț :). 
 

 



#374
mihaela_s

mihaela_s

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 28.840 mesaje

Postat 17 octombrie 2019 - 17:44

Însă ce mi-a spus coafeza, ca dacă am început sa ma vopsesc cu henna, trebuie sa aștept sa crească parul și sa îl tund pana iese henna din el, înainte sa ma vopsesc iar cu vopsea clasica. Altfel risc sa iasă ciudățenii de culori :). 



#375
mihaela_s

mihaela_s

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 28.840 mesaje

Postat 17 octombrie 2019 - 17:45

Henna este și tratament Pt par, nu numai colorant. Adică e 2 in 1. Tratează și colorează. Dar dacă nu ma insel, este și henna incoloră, numai Pt tratament. 



#376
antmil

antmil

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 5.491 mesaje

Postat 17 octombrie 2019 - 18:16

Hai ca nu am mai trecut de mult aici cu toate ca v-am citit in amanunt.

 

Eu nu ma pot vopsi singura - ma fac blonda, e greu de mentinut si merge doar la salon. Am avut tentativa de bruneta sa ma fac acasa dar parul meu creste extraordinar de repede si parul alb se vede la nici o saptamana dupa vopsit. Basca firele mele albe nu absorb vopseaua; culmea, trebuie un pic DECOLORATE sa "prinda" culoarea.

 

Blondul imi acopera firele albe cel mai bine - nu sint pregatita pentru "sare & piper" inca...iar doamnele cu tot parul alb ca neaua arata extrem de bine atat vreme cit si fatza arata bine (fara riduri excesive) si poarta tunsori chic, par aranjat, machiaj tot timpul, etc...altfel, tot imbatranita arati. 

 

Cu ingrasatul parului este fix de la spalat prea des...e greu de renuntat, dureaza ceva pina se reechilibreaza parul/pielea (cam o luna)...eu nu ma spal mai des de o data pe saptamana si chiar alternez saptamani in care doar pun un soi de balsam. Am renuntat la sampoane clasice si merg pe "no poo"...nu face spuma dar spala. Oricum, parul nu e rufa, nu? 

 

In rest, la servici nebunie curata...maine plec la retreat.

Saptamana viitoare am o gura de aer (daca pot sa ii zic asa): miercuri am jury duty dar am si bilete la opera si habar nu am daca ajung. Joi imi iau o zi de vacanta si merg cu sotul la Photo Expo. Am niste evenimente de coordonat care imi mananca sufletul nitel. Supraveghez si o renovare relativ extinsa la servici care si ea isi aduce contributia la iritari. 



#377
anja

anja

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.397 mesaje

Postat 17 octombrie 2019 - 19:33

Buna seara si de pe aici... La mine ca si la Ant, nebunie curata. Abia ce am ajuns acasa... Foc continuu, azi nici nu am apucat sa merg la baie...

Strumphy, nu ti-au gasit leac la migrene? Imi place rau de tot de Sophia!

Despre vopsit, unde ziceti voi ca e ieftin in RO? Pe mine m-a costat un tuns si vopsit acum in Mai, 700 lei..(Tot atat m-a costat si anul trecut). E drept ca e singurul loc din care ies multumita,, dar e la fel de scump ca si in Suedia.  Cum nu ajung acolo decat o data pe an, in vacanta, mi-a zis stilista cum sa ma fac singura. Sunt suvite blonde, si imi fac acasa doar radacinile. Am cumparat vopseaua cu care ma face la salon, mi-a zis combinatia de gramaj si ce oxidant, si imi fac doar radacinile acasa. Nu ma ating de lungime, si pastrez suvitele. Arata neasteptat de bine!



#378
anja

anja

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.397 mesaje

Postat 17 octombrie 2019 - 19:43

Trebuie sa va pun chestia asta:

73066830_2917825268247557_56420032190988

Mare, mare idiot! [batcap] [pk] [alcool] [bib]


Editat de anja, 17 octombrie 2019 - 20:35 .


#379
aminna

aminna

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 5.799 mesaje

Postat 18 octombrie 2019 - 00:43

 

Despre vopsit, unde ziceti voi ca e ieftin in RO? Pe mine m-a costat un tuns si vopsit acum in Mai, 700 lei..(Tot atat m-a costat si anul trecut). E drept ca e singurul loc din care ies multumita,, dar e la fel de scump ca si in Suedia.  Cum nu ajung acolo decat o data pe an, in vacanta, mi-a zis stilista cum sa ma fac singura. Sunt suvite blonde, si imi fac acasa doar radacinile. Am cumparat vopseaua cu care ma face la salon, mi-a zis combinatia de gramaj si ce oxidant, si imi fac doar radacinile acasa. Nu ma ating de lungime, si pastrez suvitele. Arata neasteptat de bine!

n-am cautat cel mai ieftin coafor, ci cel care sa-mi placa, dar la mine e vopsitul 150 de lei, si cu tuns... na ca nu mai stiu, 180? (am senzatia ca mi-a luat tot 150 si cand m-a tuns, pe langa vopsit, dar s-ar putea sa ma insel).



#380
Fleurdelise

Fleurdelise

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 8.927 mesaje

Postat 18 octombrie 2019 - 02:24

Strumphi, eu ma vopsesc de muulti ani, sunt alba de tot dar nu s inca deloc pregatita sa mi las parul natural. Insa eu am inceput sa albesc de foarte tanara, inainte de 30, apoi la cativa ani, dupa ce am pierdut o pe mama, am albit aproape de tot, cel putin la frunte si tample.

Ar trebui sa ma vopsesc la 2 saptamani dar folosesc creion de retus la radacini si mai prelungesc pana la o data pe luna. Sunt satena inchis.

Ma vopsesc singura.




Panic Questions

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

Last Blogs

  • Tantrumuri bebe 1 si burtica care pune presiune

    Deutzuk
    - Ieri, 22:26

  • Sarcină

    Erika91
    - Ieri, 21:11

  • Cum am aflat că sunt însărcinată?

    Ana1298
    - Ieri, 18:14

  • Prin Italia cu bebe in burtica

    Pau26
    - Ieri, 14:55

  • Ma copleseste oboseala

    ZDenisa
    - Ieri, 14:42

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -