Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * * 1 voturi

Gutui si crizanteme


968 raspunsuri la acest subiect

#211
anja

anja

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.397 mesaje

Postat 09 octombrie 2019 - 21:00

Strumfi, mi-a fost dor de tine! Bine ai revenit!

Ioana, spor la noul job!

Silvi, nu, nu am gasit ce cautam :((((

Miha, esti pe drumul bun! Va fi bine cu serviciul!

(Imi pare rau de atmosfera la serv!)

Eu despre stres si intrerupt nici nu mai am ce sa zic...Maine iar vb in fata a 60 de oameni, asta e ceva deja usor :)

V-am zis ca sunt si sapt asta la o conferinta...Noroc ca e la Copenhaga. Apoi ma potolesc pana la sfarsit de Nov cand merg la Paris...

 

Cine stie cum sa fac sa imi sterg pozele?



#212
velvet

velvet

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 9.616 mesaje

Postat 09 octombrie 2019 - 21:01

[hia]

 

miha  [pup]  iti doresc sa fii bine!

 

Otilia  [flo]  eu n-am noutati. timp liber mai 0.seara dupa 7 jumate. cand  dupa programul de seara,franta,stau cu pisi meu pe net,tv...in weekend mai muncesc,mai plec la ai mei...cam asta,viata mea,cel putin for now...eu nu te-am prins aici, dar am citit ca ai 3 fetite. sa-ti traiasca! sa fie sanatoase!

 

Ioana succes la noul loc de munca!  [floare3]



#213
strumphitza

strumphitza

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 6.666 mesaje

Postat 10 octombrie 2019 - 10:42

Morning!  [cit]

 

Cafeua mi s-a racit de cand am facut-o, dar e buna si asa. Afara e cam frig, desi soare. Ne tot ploua de vreo 3 saptmani continuu, parca as vrea sa se opreasca sa ne bucuram de toamna si culorile sale.  [hippi]

 

 

Mihaela, o mare mare inbratisare de la mine  [flo2]  azi e World Mental Health Day si am citit ceva de dimineata de mi-a placut mult :  You will never speak to anyone more than you speak to yourself in your head. Be kind to yourself.  [pup]

 

Monica, mandra mea se numeste Sophia , dar in ultima vreme ii spun Miss Sniff ca e mereu cu muci. Nu chiar in barba, dar tot se fasaie non stop. Dupa ce incepuse scoala, la nici 2 zile dupa, seara dupa scoala mi-a sarit in brate:

- mummy, I want  a cuddle! ( e o mamoasa si jumatate, mereu vrea pupici si imbratisari  [i]

- Sophia, go get a tissue and blow your nose, look how sniffy you are!

- but mummy, all day at school I`ve been like this! I think I`m allergic to teachers!  [:D]  [:-)))]  

 

De confectionat mai lucrez, am reluat de vreo cateva saptmani pentru ca am avut intrebari daca mai fac ceva anul asta, desi shop ul meu pe etsy e in holiday mode din ianuarie si nici pe conturile de social media nu am fost activa, am si sunt tot cu ale mele bolnava, doctori, spitale, tratamente, side effects.. nasol, dar incerc zi de zi sa mai  fac cate ceva, imi mai iau mintea de la dureri. 

 

Nepoatele mele din Bucuresti au fost la noi de Craciun, deci au petrecut in Londra cu verisoara.  Noi am fost in Romania intr-un tur de 2 saptmani in vacanta in Aprilie dar nu am trecut prin Bucuresti pentru ca am aterizat la Cluj si am inchiriat masina, am vizitat cate ceva prin Transilvania in drum spre mama si inapoi, deci nu le-am vazut, dar le tot vad pe whatsapp ca avem un grup cu mama si toate surorile si au crescut atat de mult. Nici sa nu ma mir ca si a mea e o lungana si jumatate, s-a schimbat mult.  [il]  Sper ca ti-am raspuns la toate intrebarile, ma cam lasa memoria in ultima vreme si m-am trezit si cu o durere nebuna de cap [smulgpar]

 

Corina, nici nu mai stiu cand a fost James the plumber pe la noi. Cred ca sunt cativa ani?  Dupa ce a gasit unde era teava sparta in bucutarie, asta dupa ce a stricat si baia de la parter, ne-a lasat cu treaba pe jumatate facuta, desigur dupa ce incasase deja vreo 8.000 lire pe ce facuse. A trebuit ca gasim o alta firma sa terminam ce a spart James.  [ups]  

 

Anja  [flo]  aici mi-s, nu promit ca o sa fiu si foarte activa. Azi vad ca am lipici pe taste, dar ar cam trebui sa ma misc, am o programare la spital la 11 si o sa plec mai devreme ca tot e soare sa admir toamna pe deal. 

 

O zi cu soare la toata lumea! 

 

[dra]


Editat de strumphitza, 10 octombrie 2019 - 10:47 .


#214
rall

rall

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 8.248 mesaje

Postat 10 octombrie 2019 - 11:15

Cine stie cum sa fac sa imi sterg pozele?

 

Daca nu reusesti sa mai editezi / stergi mesajul, cred ca singura solutie e sa trimiti un mesaj privat userului admin [:)]

 

Strumfi [il] [il] [il]



#215
Otiliav

Otiliav

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 9.235 mesaje

Postat 10 octombrie 2019 - 11:17

mihaela_s, pe 09 Oct 2019 - 18:38, a spus:
Munca in laborator e poate greu de înțeles. Nu e o munca exactă, niciodată nu știi ce te așteaptă când începi ziua. De la prima ora când ajungi, dacă cineva e bolnav (și poate sunt 5% zile din an când cineva nu e bolnav sau nu sta cu copil bolnav acasa) și tu nu mai ești pe poziția de lucru la care ai fost ieri când ai plecat de acasa. Apoi in timpul zilei, chiar dacă ești pe poziția respectiva, poate situația sa se schimbe brusc, un accident, o artera explodata, transfuzie masiva de sânge, analize care trebuie făcute de urgenta, uneori pe banda rulantă. Când lucram in tura de seara și in Weekend suntem 2 persoane in tot laboratorul, presiunea e extrem de mare.

Se întâmpla ca aparatele sa nu funcționeze, sa trebuiască sa repetam analize, sa vedem unde e problema, asta in paralel cu analize ce vin de la urgenta, unde niște oameni suferinzi așteaptă.

Persoane care lucrează noaptea, sunt singure.

E doar un clișeu scurt de tot.

Alergam toată ziua. Mereu suntem întrerupți din ceea ce facem. Ba de telefon, Ba de colegi cu întrebări, Ba de personal care întreabă tot felul despre analize, Ba de probele urgente ce trebuie prioritate. Eu am încercat sa spun ca nu pot sa las ceea ce fac, dar atunci am mustrări de conștiința, ca incarc pe altcineva. Ori nu totdeauna se poate. In ultima vreme, înainte sa rămân acasa in medical, uitam pur și simplu ce făceam...

Am fost la un curs anul trecut despre cum sa fii mai eficient la serviciu. Unul din sfaturi a fost sa citesti mailurile cam de 3 ori pe zi. Sa dezactivezi notificarile. Pentru ca fiecare mail te deconecteaza din ce faci pentru minim 18s. Chit ca ii citesti doar titlul. Alt sfat a fost sa iti pui fara jena status Busy sau Do not disturb. Chiar si pe usa inchisa. Am aplicat si functioneaza. Nu in proportie de 100% dar e mult mai bine. Problema mea era ca eu nu apuc sa fac treaba mea de vreme ce raspundeam la telefoane si mailuri si apeluri pe Skype. Stiu ca suna egoist dar nici nu e ok sa stau eu suplimentar ca sa termin treaba mea in loc sa fiu acasa cu familia. Problema de baza este ca ajutatul colegilor cu sfaturi nu se poate cuantifica si nici nu stii ce vrea un om de la tine inainte sa raspunzi la apel. Nici nu ma mir ca uitai ce faceai. Pentru ca te apuicai de o treba, ulterior de alta si tot asa iar toate activitatile incepute erau in acelasi timp in mintea ta. Nu e usor sa fii cu gandul in zece directii.
 

 

Pt mine frustrarea a fost foarte mare din primăvara și a culminat in vara. Când am lucrat mult cu o tipa angajata temporar, cu un salar mai mare cu jumate din al meu. Cunoștințe mai putine, simteam mereu ca eu am responsabilitate și ea ia o grămada de bani.

Aici e o mare, mare nedreptate. Inca mai lucreaza acea persoana la voi? Cred ca numai faptul ca o vezi te poate indispune. Voi nu aveti un sindicat la care sa apelezi pentru o astfel de situatie? sau un reprezentant al salariatilor?
Egalitatea in drepturi este o utopie dar diferenta intre salarii e mult prea mare. Si daca mai e si nejustificata atunci chiar iti inteleg frustrarea si dezamagirea.


Editat de Otiliav, 10 octombrie 2019 - 11:23 .


#216
silvi8

silvi8

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 5.360 mesaje

Postat 10 octombrie 2019 - 11:20

Hello,

 

gutui si crizanteme nu am, primiti cu Brexitu`?  [:D]

 

Acum mi-ati facut pofta de dulceata de gutui cu nuci. [pofticios]  Ia sa pun pe lista sa ii cer mamei, daca o avea si o mai putea trimite vreun pachet dupa Brexit?!  [fri]  Ce ma fac eu fara dulceata si muraturi?  [:-)))]

 

Pana ma intrebati ce mai fac, va spun eu cate ceva: eu cum ma stiti cu ale mele zane, casa, gradina, boli &co, Miss Sniff e in Year 4 si inca iubeste cartile, adora sa citeasca, dar cu mate nu e prea prietena  [hagi] , iar Mr. Brexit lucreaza pe branci de nu prea apuc sa il vad la ochi.

 

Cam atat de la mine acum, o sa mai trec pe la voi.  [flu]

 

O zi frumoasa!  [flo2]

 

Buna ziua!

 

ce ma bucur ca nu ne-ai uitat!  [flo2]  [flo2]  [flo2]



#217
silvi8

silvi8

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 5.360 mesaje

Postat 10 octombrie 2019 - 11:26

 

Silvi, nu, nu am gasit ce cautam :((((

 

 

anja, asta inseamna ca trebuie sa mai mergi o tura! [:-)))]



#218
silvi8

silvi8

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 5.360 mesaje

Postat 10 octombrie 2019 - 11:33



 

 

Monica, mandra mea se numeste Sophia , dar in ultima vreme ii spun Miss Sniff ca e mereu cu muci. Nu chiar in barba, dar tot se fasaie non stop. Dupa ce incepuse scoala, la nici 2 zile dupa, seara dupa scoala mi-a sarit in brate:

- mummy, I want  a cuddle! ( e o mamoasa si jumatate, mereu vrea pupici si imbratisari  [i]

- Sophia, go get a tissue and blow your nose, look how sniffy you are!

- but mummy, all day at school I`ve been like this! I think I`m allergic to teachers!  [:D]  [:-)))]  

 

 asa e si C, mereu mucoasa dar la ea e datorita alergiilor...ca are multe. 

racita e foarte rar. mai ales de cand face sport nu prea a mai racit.

 

P.S. mi-era dor de perlele Sophiei [flo2]



#219
Otiliav

Otiliav

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 9.235 mesaje

Postat 10 octombrie 2019 - 11:37

Am prea multe de scris intr-un singur mesaj [:)] .

 

Mihaela, parerea mea este ca tu esti o "doamna". Nu esti genul de persoana care sa verbalizeze imediat nemultumirile si frustrarile. Fie ele salariale sau de alta natura. Si s-au tot adunat. Nu stiu cum de ai aflat salariul colegei ca la noi nu se discuta, totul e cam secret. In fine. Volumul de munca, stresul cu prioritatile, politica regionala, se aduna. Atmosfera la fika cum mai este? Azi parca ai o zi scurta. Ce bine.

 

Monica, sunt bine fetele. Asa este, Ana face 15 ani. Parca parca i-au mai trecut fitzele de pubertate. Dar nu-i bai ca incepe Elisa puternic din spate.

 

Strumfi, ce surpriza  [:)]  Chiar ma uitam ieri la niste castele in Anglia si ma gandeam ca at trebui sa discut  cu tine. Am mers luni la film, la Downtown Abbey si ne-a facut pofta de vizitat. Castelul acela nu e prea departede Londra dar eu tin minte niste gradini spectaculoase vazute in pozele tale. O sa mai studiez ca poate facem o vacanta anul viitor, cine stie. 

 

M-a facut sa zambesc replica Sophiei. Mai notezi pe undeva perlele ei? E o figura.

 

Bafta cu programarea la doctori. Sper ca nu ai alergie la halate albe.

 

Anja, care e secretul tau? iei vitamine, sau energizante? cum te descurci cu atatea deplasari, casa, copii, sot.



#220
silvi8

silvi8

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 5.360 mesaje

Postat 10 octombrie 2019 - 11:37

buna ziua!

 

M-am bucurat degeaba. Mica se pare ca a luat crocobaurul de la mine, aseara a facut febra, scaune moi...astazi a stat acasa. 

dar eu sunt mai bine, doar ca nu am dormit din cauza ei [:-)))]

 

Monica, ce fac fetele? C are saptamana viitoare alt concurs, un cros al toamnei pe plan local.




Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • Control

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 21:41

  • Ce am învățat până acum în sarcină?

    Ana1298
    - Ieri, 20:26

  • Bye bye la job

    FloreClau
    - Ieri, 19:30

  • Palpitatii puternice

    RoxiMada
    - Ieri, 17:33

  • Care este cel mai frumos lucru în a fi însărcinată?

    Ddeenniissaaa
    - Ieri, 15:52

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -