Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Prima menstruatie


14 raspunsuri la acest subiect

#1
Adela01

Adela01
  • Membri
  • 2 mesaje

Postat 02 septembrie 2019 - 22:02

Buna seara,

 

 

Nu am mai intrat pe forum de cand eram insarcinata cu fetita mea...Pe vremea aceea vorbeam despre bebelusi si teste de sarcina...Au trecut ceva ani...

 

Astazi vin sa intreb alti parinti despre fetitele lor si sa cer sfaturi. Noi locuim in Anglia de peste 9 ani, aici sistemul medical e diferit, dar nu am sa intru in amanunte...As vrea doar sa aud despre diferite experiente pe care le-ati avut cu fetele voastre la primele menstruatii. Am incercat sa caut alte postari pe acest subiect, ca sa nu mai deschid subiect nou. Dar, din pacate, nu am gasit mare lucru.

 

Fetitei mele i-a venit prima menstruatie la 11 ani si 3 luni (inca nu sunt lamurita, este sau nu pubertate precoce?...). Primele 3 menstre au fost usoare (cu cantitate foarte mica de sange, doar prima menstra dureroasa). A patra menstruatie (luna asta) insa m-a speriat. A fost foarte abundenta, cu crampe, dureri de spate si cheaguri de sange. A durat si foarte mult... Nu am mers inca la doctor pentru ca am zis sa vedem ce va fi luna viitoare, poate a fost doar o exceptie...

 

Intrebarile mele ar fi:

 

Ati avut asemenea experiente cu fetele voastre? La ce varste au inceput menstruatia?

Stiti vreun tratament naturist aplicabil unui fetite de 11 ani si 7 luni - am citit despre ceaiul de cretisoara, poate fi dat si copiilor?

 

Orice alte sfaturi sunt binevenite. Nu scriu aici sa caut tratament online, ci sa impartasesc experienta mea si sa vad daca a mai trecut cineva prin asta. 

 

Va multumesc. 


Editat de Adela01, 03 septembrie 2019 - 08:01 .


#2
roxanaz

roxanaz

    Membru VIP

  • Moderators
  • 26.452 mesaje

Postat 03 septembrie 2019 - 07:35

nu este pubertate precoce. instalarea naturala a menstruatiei este orientativ stabilita intre 10 si 15 ani. pubertatea precoce se defineste inainte de 8 ani. nu as apela la niciun tratament, naturist sau altfel. 

prin natura hormonala a procesului, primele cicluri menstruale (din primii ani) sunt foarte neregulate, atat ca durata, cat si ca intensitate. daca acestea persista cu simptome dureroase si neplacute mergeti la medic. 



#3
redactor

redactor

    Membru VIP

  • Administrators
  • 14.054 mesaje

Postat 03 septembrie 2019 - 10:21

Buna Adela, 

Bine ai revenit. Cred ca varsta la care fetita a avut prima menstruatie e normala - spre limita dintre un pic cam devreme. Insa nu e nici o problema.

Din cate stiu, in primii ani menstruatia poate un fi un pic neregulata si e normal sa fie ceva variatii. Eu zic sa nu te ingrijorezi.

 

[flo2]



#4
szivarvany

szivarvany

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 23.457 mesaje

Postat 03 septembrie 2019 - 10:45

E varsta normala, si mie la 11 ani mi a venit si nu s-a mirat nimeni (asta acu 30 de ani), cum a scris Roxanaz, inainte de 8-9 ani ar putea fi o problema.

In primii 2 ani dupa asta e normal sa difere cantitatea, sa intarzie, sa vina haotic. Pentru crampe noi folosim No-Spa.



#5
viviana

viviana

    Membru VIP

  • Moderators
  • 26.324 mesaje

Postat 03 septembrie 2019 - 11:18

Adela, pana acum nu este nimic anormal.

Cand menstruatia este abundenta si se elimina rapid se formeaza si cheaguri.

No-spa  e bbun.

 

Nu-i da ceaiuri din plante, tratamente naturiste.

 

Daca durererile sunt insuportabile, persista asa mai multe luni, daca apare stare de slabaciune - poti merge la dr. E posibil sa-i prescrie fier si calciu.



#6
roxanaz

roxanaz

    Membru VIP

  • Moderators
  • 26.452 mesaje

Postat 03 septembrie 2019 - 12:03

atentie totusi la administrarea de no-spa - nu exista studii cu utilizare sub 14 ani. pana atunci este mai sigur ibuprofenul. 



#7
Adela01

Adela01
  • Membri
  • 2 mesaje

Postat 03 septembrie 2019 - 21:45

Va multumesc tuturor!

 

 

Am facut programare la medicul de famile, peste doua saptamani. Asta pentru linistea mea. 

 

Am folosit ibuprofen pentru ameliorarea durerilor, cand a fost cazul. 

 

Asa vreau sa sper si sa cred si eu, ca se va regla organismul. Doar ca, in ochii mei, este inca o fetita si mi-as fi dorit sa nu fi inceput asa de devreme...Sau macar sa fi fost fara asa de mult stres...



#8
Pepco

Pepco

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.624 mesaje

Postat 11 septembrie 2019 - 22:08

Doar ca, in ochii mei, este inca o fetita si mi-as fi dorit sa nu fi inceput asa de devreme...

 

in romania lui 2019 se intampla si la 10 ani. la 11 ani trecuti e chiar normal.



#9
Collins20

Collins20

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.329 mesaje

Postat 12 septembrie 2019 - 10:54

in romania lui 2019 se intampla si la 10 ani. la 11 ani trecuti e chiar normal.

 

 

Adica se intampla in Romania ,pentru ca... , ce?

 

E normal si atat , nu conteaza unde.



#10
Collins20

Collins20

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.329 mesaje

Postat 12 septembrie 2019 - 11:10

Va multumesc tuturor!

 

 

Am facut programare la medicul de famile, peste doua saptamani. Asta pentru linistea mea. 

 

Am folosit ibuprofen pentru ameliorarea durerilor, cand a fost cazul. 

 

Asa vreau sa sper si sa cred si eu, ca se va regla organismul. Doar ca, in ochii mei, este inca o fetita si mi-as fi dorit sa nu fi inceput asa de devreme...Sau macar sa fi fost fara asa de mult stres...

Adela, si fetei mele tot la 11 ani + i-a venit , tot in anglia locuim. Copiilor li se spune la scoala despre asta de prin clasa a 4 a.

Important e sa o ajuti sa isi formeze o rutina, sa aiba in ghiozdan , intr-un buzunar mai ascuns, pads pe care le foloseste in cazul in care ii vine pe neasteptate la scoala, sau sa isi ajute vreo colega care are nevoie, sa tineti un calendar , pentru a sti cu aproximatie cand se intampla momentul.

Sa o inveti ca nu e o tragedie daca are cateva picaturi de sange accidental pe fusta sau pantaloni, isi poate lega in jurul taliei un cardigan sau uneori la scoala sunt uniforme de schimb .Eu cand am coborat din avion in primavara am vazut o fetita mai mica cu un an decat a mea si desi eram in zona de taxi, la iesire deci, fata avea pantalonii foarte patati de singe( probabil i-a venit in avion) , dar nici ea , nici parintii nu pareau sa dea vreo importanta.




Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • Planificarea pe etape

    RoxiMada
    - Astăzi, 19:33

  • Organizarea garderobei - sfaturi utile

    Ana1298
    - Astăzi, 18:19

  • A 15a postare

    Andreeaflore1991
    - Astăzi, 11:33

  • Cea mai asteptata ecografie

    Roxana3001
    - Astăzi, 11:06

  • Bagajul de maternitate 👜

    BiancaDragnea
    - Astăzi, 08:13

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -