Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Marea Britanie, democratia si dictatura

demcratie dictatura

100 raspunsuri la acest subiect

#91
Collins20

Collins20

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.327 mesaje

Postat 13 februarie 2020 - 10:35

Și catalanii se cred nedreptățiți, cu toate astea nu or sa aibă referendum. Așa și cu Scoția. Nu m-aș mira sa aud ca Transilvania vrea referendum sa se unească cu Ungaria. Dar cine sta sa ii bage in seama?

 

 

Marea Britanie e o uniune de tari, fiecare tara isi are Parlamentul propriu. Cand va avea Transilvania parlament vorbim despre altceva, pana atunci Romania este stat unitar, GB este o federatie.Faptul ca au parlament le da dreptul sa-si hotarasca soarta, altfel ce rost ar mai avea. Eu sper sa ramana asa cum a fost pana acum. 

Dar nici nu ma asteptam ca Sinn Fein sa aiba un procent atat de mare la alegerile din RI.

Vom vedea ce va mai fi.



#92
Camelia09

Camelia09

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 228 mesaje

Postat 19 februarie 2020 - 16:05

Și catalanii se cred nedreptățiți, cu toate astea nu or sa aibă referendum. Așa și cu Scoția. Nu m-aș mira sa aud ca Transilvania vrea referendum sa se unească cu Ungaria. Dar cine sta sa ii bage in seama?

 

Transilvania nu si-a manifestat dorinta de a se uni cu Ungaria, populatia de etnie romana este majoritara, mult peste cea de etnie maghiara. Lucrurile sunt foarte diferite, nici macar de autonomie nu vorbim. Nu vad un referendum ca pe o problema, daca ar fi cazul sa se organizeze unul.

Justificarea ta e aceiasi, incerci sa spui ca e normal sa fie nedreptatiti scotienii atata timp cat se intampla si in alta parte.

Eu nu cred ca o sa aiba referendum ca e nevoie de o mobilizare deosebita in favoarea acestuia si nu o vad intamplandu-se, dar daca se intampla nu stiu daca englezii pot sa zica pur si simplu nu la infinit, ma astept sa incerce, dar cu Scotia pe de o parte, cu Irlanda de Nord pe alta parte s-ar putea sa nu le fie asa usor. Probabi ca totul depinde de cat de bine sau rau le va fi dupa ce efectele iesirii din UE se vor face simtite.



#93
Letitia1

Letitia1

    Membru VIP

  • PAID
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 17.256 mesaje

Postat 19 februarie 2020 - 17:33

Transilvania nu si-a manifestat dorinta de a se uni cu Ungaria, populatia de etnie romana este majoritara, mult peste cea de etnie maghiara. Lucrurile sunt foarte diferite, nici macar de autonomie nu vorbim. Nu vad un referendum ca pe o problema, daca ar fi cazul sa se organizeze unul.

Justificarea ta e aceiasi, incerci sa spui ca e normal sa fie nedreptatiti scotienii atata timp cat se intampla si in alta parte.

Eu nu cred ca o sa aiba referendum ca e nevoie de o mobilizare deosebita in favoarea acestuia si nu o vad intamplandu-se, dar daca se intampla nu stiu daca englezii pot sa zica pur si simplu nu la infinit, ma astept sa incerce, dar cu Scotia pe de o parte, cu Irlanda de Nord pe alta parte s-ar putea sa nu le fie asa usor. Probabi ca totul depinde de cat de bine sau rau le va fi dupa ce efectele iesirii din UE se vor face simtite.

 

Nu au fost nedreptățiți, au avut referendumul deja. Nu se pot face 100 de referendumuri pina cind naționaliștii scoțieni se declara satisfăcuți. 



#94
Camelia09

Camelia09

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 228 mesaje

Postat 21 februarie 2020 - 07:59

Nu au fost nedreptățiți, au avut referendumul deja. Nu se pot face 100 de referendumuri pina cind naționaliștii scoțieni se declara satisfăcuți. 

Nu am zis ca au fost ci ca sunt sau mai curand vor fi. E clar ca nu se pot face 100 de referendumuri si asta dpv economic. Totusi a spune ce e exclus mi se pare exagerat. Referendumul a fost acum 6 ani si intre timp Marea Britanie a luat o decizie majora. Mi se pare normal sa existe aceasta posibilitate pentru cazul in care va fi clar ca scotienii si-o doresc. Nu ma astept sa se intample anul asta.



#95
Letitia1

Letitia1

    Membru VIP

  • PAID
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 17.256 mesaje

Postat 21 februarie 2020 - 11:04

Nu am zis ca au fost ci ca sunt sau mai curand vor fi. E clar ca nu se pot face 100 de referendumuri si asta dpv economic. Totusi a spune ce e exclus mi se pare exagerat. Referendumul a fost acum 6 ani si intre timp Marea Britanie a luat o decizie majora. Mi se pare normal sa existe aceasta posibilitate pentru cazul in care va fi clar ca scotienii si-o doresc. Nu ma astept sa se intample anul asta.

 

Cit  timp sint conservatorii la putere nu o sa se intimple. Asta au spus-o ei, nu eu.



#96
andacos

andacos

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 27.306 mesaje

Postat 21 februarie 2020 - 11:04

Nu am zis ca au fost ci ca sunt sau mai curand vor fi. E clar ca nu se pot face 100 de referendumuri si asta dpv economic. Totusi a spune ce e exclus mi se pare exagerat. Referendumul a fost acum 6 ani si intre timp Marea Britanie a luat o decizie majora. Mi se pare normal sa existe aceasta posibilitate pentru cazul in care va fi clar ca scotienii si-o doresc. Nu ma astept sa se intample anul asta.

Eu stiu ca referendumul a fost anul trecut, exact pe tema asta.

 

Am mai spus ca am ascultat un interviu cu ambasadirul GB la Berlin si aceasta a fost una dintre intrebari, referitoare la referendumul din Scotia.



#97
Camelia09

Camelia09

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 228 mesaje

Postat 21 februarie 2020 - 11:39

Cit  timp sint conservatorii la putere nu o sa se intimple. Asta au spus-o ei, nu eu.

Asta arata o teama, o vulnerabilitate. Evident ca un rezultat la referendum prin care scotienii isi vor exprima acordul pentru independenta ar fi dezastros pentru Anglia, mai ales acum dupa Brexit.



#98
Camelia09

Camelia09

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 228 mesaje

Postat 21 februarie 2020 - 11:46

Eu stiu ca referendumul a fost anul trecut, exact pe tema asta.

 

Am mai spus ca am ascultat un interviu cu ambasadirul GB la Berlin si aceasta a fost una dintre intrebari, referitoare la referendumul din Scotia.

Am cautat cand a fost si am gasit ca a fost in 2014. Stiam ca a fost inainte de refrendumul pentru iesirea din UE. Ar fi ciudat sa mai ceara sau sa vorbeasca de referendum la sub un an de efectuarea unuia.



#99
Letitia1

Letitia1

    Membru VIP

  • PAID
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 17.256 mesaje

Postat 21 februarie 2020 - 12:09

Asta arata o teama, o vulnerabilitate. Evident ca un rezultat la referendum prin care scotienii isi vor exprima acordul pentru independenta ar fi dezastros pentru Anglia, mai ales acum dupa Brexit.

 

Camelia Scoția se poate juca de-a referendumul cit vrea, dar va trebui recunoscut de Westminster ca sa fie valid. daca nu e recunoscut de UK, EU nu o sa le recunoască independența, căci va creia un precedent și alte provincii vor dori sa fie recunoscute (vezi Catalonia, Basque country, Flanders and Wallonia, Veneto and Lombardy, Corsica, Bavaria, Brittany, Sardinia, South Tyrol).
 Apoi nu știu dacă știi, dar scoțienii sint susținuți financiar puternic de UK, iar deficitul lor financiar pe anul trecut a fost mare.

Fisier atasat  1E379E3E-71B9-41DB-B66F-AA3C2826DF38.png   597,17K   0 descarcari

 

 

Au probleme cu drogurile, au cea mai mare rata a mortalității din cauza drogurilor, din EU.

Fisier atasat  5D119DFB-DE68-413D-8AE8-BB202D7E85C6.png   428,17K   0 descarcari

 

In 2014 cind a fost referendumul, credeau ca stau pe o mare de petrol, ca sa se dovedească ca nu e așa. Ambiția naționalistilor e doar sa dezbine, însă dacă-i intrebi cum se vor descurca financiar, nu știu sa spună. 


Editat de Letitia1, 21 februarie 2020 - 14:51 .


#100
Camelia09

Camelia09

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 228 mesaje

Postat 21 februarie 2020 - 16:58

Camelia Scoția se poate juca de-a referendumul cit vrea, dar va trebui recunoscut de Westminster ca sa fie valid. daca nu e recunoscut de UK, EU nu o sa le recunoască independența, căci va creia un precedent și alte provincii vor dori sa fie recunoscute (vezi Catalonia, Basque country, Flanders and Wallonia, Veneto and Lombardy, Corsica, Bavaria, Brittany, Sardinia, South Tyrol).
 Apoi nu știu dacă știi, dar scoțienii sint susținuți financiar puternic de UK, iar deficitul lor financiar pe anul trecut a fost mare.

attachicon.gif1E379E3E-71B9-41DB-B66F-AA3C2826DF38.png

 

 

Au probleme cu drogurile, au cea mai mare rata a mortalității din cauza drogurilor, din EU.

attachicon.gif5D119DFB-DE68-413D-8AE8-BB202D7E85C6.png

 

In 2014 cind a fost referendumul, credeau ca stau pe o mare de petrol, ca sa se dovedească ca nu e așa. Ambiția naționalistilor e doar sa dezbine, însă dacă-i intrebi cum se vor descurca financiar, nu știu sa spună. 

Multumesc pentru informatii. Ai dreptate, sentimentele nationaliste nu sunt neaparat benefice, ba de multe ori dimpotriva.




Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - Ieri, 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - Ieri, 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • Care este cel mai frumos lucru în a fi însărcinată?

    Ddeenniissaaa
    - Astăzi, 15:52

  • Dulce amintire

    Ralu31031992
    - Astăzi, 14:10

  • Alaptarea

    AdrianaBlo
    - Astăzi, 11:20

  • Top 10 lucruri inutile de la prima sarcina

    BiancaDragnea
    - Astăzi, 08:24

  • Prima morfologie

    MamaRadului
    - Ieri, 23:19

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -