Sari la conținut

Sari la conținut

- - - - -

TATA si tata si ce mai tata!

20 raspunsuri la acest subiect

Onyoana

Onyoana

Membru incepator

• Membri
  • PunctPunct
  • 181 mesaje

Postat 26 august 2019 - 13:20

Oribil, gretos, ce personaj sinistru. Niciun copil niciodata nu ar trebui sa fie abuzat in asa hal. Mi e sila de astfel de oameni. Persoane care au in cap numai s*x, care nu tin cont de nimic, decat de minitile lor bolnave si hoiturile lor mizerabile. Ca mama singura este foarte, foarte periculos sa aduci in casa un barbat, pe care sa il si lasi langa fetele tale, trebuie foarte mare atentie. Nu cred ca vreo institutie ar avea ce sa faca in astfel de cazuri. De obicei un copil abuzat nu va spune niciodata nimic, de rusine. Parintii trebuie sa se trezeasca la realitate, sa se implice cat de mult pot in viata copilului. Sa stie tot ce se intampla, ca e vorba de gradinita, scoala, copilul trebuie invatat sa aiba incredere si sa spuna daca cineva i a facut ceva, l a lovit, l a jignit. De obicei copilul va spune mamei sau apropiatilor, mai greu unuia strain. De asta eu cred ca rolul mamei in viata copilului e crucial, daca ea pune alte lucruri pe primul loc, gteseste mult. 

• 0

andaghe

andaghe

Membru de baza

• Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 7.958 mesaje

Postat 26 august 2019 - 15:35

Un copil abuzat are schimbari in comportament de cele mi multe ori. Poate nu acasa, dar si alti adulti care cunosc si sunt atenti la copii pot observa.

Dar in acest caz eram revoltata din nou, pentru ca mama a reclamat abuzurile din 2017 si a fost trimisa la plimbare....

• 0

andaghe

andaghe

Membru de baza

• Membri
  • 7.958 mesaje

Postat 26 august 2019 - 15:36

Iar fata a ramas in continuare cu tatal abuzator

• 0

Onyoana

Onyoana

Membru incepator

• Membri
  • PunctPunct
  • 181 mesaje

Postat 26 august 2019 - 22:13

Ohoo si cate cazuri dinastea nu sunt. Vedeti cazul cutremurator al lui Drasius Kedys, care a luptat pana in panzele albe pentru a o scapa pe fiica sa din mainile mamei abuzatoare, care o vindea pe bani unor mari politicieni. Rezultatul? Fata a ramas cu mama. Autoritatile au lasat o pe mana parintelui abuzator. Deci ce incredere sa ai in institutii? Statului nu i pasa de copiii nostri, si nu numai la noi se pare ca este asa.

Editat de Onyoana, 26 august 2019 - 22:14 .

• 0

andaghe

andaghe

Membru de baza

• Membri
  • 7.958 mesaje

Postat 27 august 2019 - 00:21

Painu e nicio ameliorare a trairilor negative in faptul ca si la altii este la fel. Nu incalzeste pe nimeni cu nimic. Trebuie avut in vedere toate aceate probleme cand alegem reprezentantii comunitatii, si mai ales sa gasim cauzele potrivite in care ne putem implica. 

• 0

andaghe

andaghe

Membru de baza

• Membri
  • 7.958 mesaje

Postat 27 august 2019 - 00:22

Teoretic, pe hartie, statului ii pasa, ca exista niste legi in domeniul acesta. Oamenilor nu le pasa, in schimb. Oamenilor care reprezinta statul...

• 0

andaghe

andaghe

Membru de baza

• Membri
  • 7.958 mesaje

Postat 27 august 2019 - 00:26

Si totusi, statul este o notiune abstracta, statul nu are sentimente, nu uraste sau iubeste pe cineva. Mi se pare gresit sa afirmam sau sa ne gandim macar ca "statul face, sau simte, sau vrea.." sunt actiuni atribuite oamenilor. Revin, deci, OAMENII fac toate acestea. Oameni ca mine, ca tine, sau ca vecinii nostri pe care ii salutam politicos...

• 0

Onyoana

Onyoana

Membru incepator

• Membri
  • PunctPunct
  • 181 mesaje

Postat 27 august 2019 - 13:16

Si totusi, statul este o notiune abstracta, statul nu are sentimente, nu uraste sau iubeste pe cineva. Mi se pare gresit sa afirmam sau sa ne gandim macar ca "statul face, sau simte, sau vrea.." sunt actiuni atribuite oamenilor. Revin, deci, OAMENII fac toate acestea. Oameni ca mine, ca tine, sau ca vecinii nostri pe care ii salutam politicos...
Da, poate m am exprimat gresit. Cand am spus "stat", m am referit la totalitatea institutiilor si oamenilor care fac parte din ele. Oamenii sistemului. Care sistem se dovedeste a fi din ce in ce mai putred, iar cand faci parte din sistem deja trebuie sa fii ca ei. Nu te mai poti increde in legi. Nu te mai poti increde in nimic din ce apartine sistemului. Asta este parerea mea.

Cu siguranta sunt si oameni bine intentionati, oameni morali, oameni cu valori, dar aia nu sunt lasati sa vorbeasca sau sa faca ceva. 

Editat de Onyoana, 27 august 2019 - 13:18 .

• 0

Onyoana

Onyoana

Membru incepator

• Membri
  • PunctPunct
  • 181 mesaje

Postat 27 august 2019 - 13:28

Painu e nicio ameliorare a trairilor negative in faptul ca si la altii este la fel. Nu incalzeste pe nimeni cu nimic. Trebuie avut in vedere toate aceate probleme cand alegem reprezentantii comunitatii, si mai ales sa gasim cauzele potrivite in care ne putem implica.

Am facut referire la acel caz tocmai pentru a vedea ca sistemul este acelasi peste tot. Noi, simplii cetateni, avem doar impresia ca alegem, defapt nu alegem decat dintre oamenii sistemului. 

• 0

a_alinta

a_alinta

Membru de baza

• Membri
  • 6.249 mesaje

Postat 28 august 2019 - 16:17

nu am stiut de acest membru al comunitatii, acum l-am citit si tot acum am inteles puterea pe care o au nebunii.  a iti viola copiii e o nebunie iar acest om a avut in acelasi timp puterea de a convinge pe altii de a facut aceea societate t.a.t.a.

chiar sunt curioasa cum se va termina cazul, sper ca nu va fi tot bagat sub pres ca si cazul caracal. din punctul meu de vedere romania  doarme acum.

Editat de a_alinta, 28 august 2019 - 17:19 .

• 0

Intrebari Panica

• Reflux

mary si eva
    - nov 22 2019 09:01

• Naștere

Guest__* - nov 22 2019 08:55

• Dureri la 37 de săptămâni

adrian103
    - nov 22 2019 07:40

• Despre sarcina

djyrin1
    - nov 21 2019 19:54

• Sarcina

BE1992
    - nov 21 2019 13:03

Grupuri

• Mamici din Vâlcea

ela_vl1
    - iul 04 2017 18:24

• Mamici pentru mamici

icailoaie
    - apr 17 2014 09:07

• Mămici,burtici departe de casă...

Andreana
    - dec 04 2013 15:58

• Parinti inteligenti, parinti fericiti !!!!

mada27
    - nov 30 2013 23:00

• Mamici, Burtici, Tatici din Vrancea

Anda08
    - iul 11 2013 16:02

Bloguri

• Stari in trimestrul 3

laviniagabriela
    - Astăzi, 12:19

• Ecografie 13 saptamani

Silvia87
    - Ieri, 22:21