Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

3 ani, probleme renunțare scutec


15 raspunsuri la acest subiect

#1
DFdfdf

DFdfdf

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 288 mesaje

Postat 16 august 2019 - 23:46

Buna seara/ziua, după caz!

 

Am nevoie de un sfat legat de situația copilului nostru, un băiețel de trei ani. In toamna va merge la grădiniță si încercăm sa renunțăm la scutec, dar...avem probleme.

 

Totul a început acum aproximativ doua săptămâni, când l-am lăsat fără scutec, explicându-i-i ce se poate întâmpla si ca ar trebui sa ne spună daca simte ca face ceva.

 

L-am auzit spunând ca nu face pipi, nu face caca si când am ajuns la el, se întâmplase. I-am spus ca era bine sa ne fi anunțat, nu contează, am greșit aici, pentru ca a înțeles el ca a greșit. De atunci, nu vrea la WC, plânge si nu mai face treaba mica sau mare, decât in scutec. Trec si opt ore, de exemplu (ii punem scutec la somn, la prânz si noaptea), pana face pipi. Acest aspect ne sperie si nu știm cum sa procedam. Aproape ca ne gândim sa revenim full time la scutec.

 

Daca aveți experiențe neplăcute si apoi plăcute pe aceasta tema, va rog, împărtășiți-le!

 

Luni mergem la medic daca mai continua așa. Sa nu pățească ceva daca se tot abține, Of...

 

PS: l-am convins, incet-incet, sa se așeze pe scaunul WV-ului, dar tot nu face nimic. Astăzi seara, când i-am pus scutecul, a exclamat "sunt liber"....

 

Mulțumesc!


Editat de DFdfdf, 17 august 2019 - 00:36 .


#2
CorinaDani

CorinaDani

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 13.603 mesaje

Postat 17 august 2019 - 07:56

Multi copii se teme de vasul de toaleta, li se pare că e mare, că pot să cadă înăuntru, că îi ia apa, etc.  Aveți reductor pentru capac și scaun-suport pentru picioare ? La olita face singur? Ați încercat să vă faceți necesitățile fiziologice in tandem, adultul pe toaleta, el pe oliță ?

Mai lasă să treacă o saptamana-doua și încercați din nou să-l convingeți sa facă la oliță/toaleta, sa nu se mai abțină daca nu are scutec, îi puteți explica pe înțelesul lui că dacă se abține poate avea dureri și alte neplăceri.



#3
andaghe

andaghe

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 8.396 mesaje

Postat 17 august 2019 - 08:36

Explicati copilului ce inseamna sa faca pipi, cum apa se tranaforma in pipi si mancarea in caca, dupa ce corpul isi ia ce ii trebuie din ele..etc etc. Fara presiune sa faca undeva, lasati pampersul deocamdata, doar il faceti constient de ce se intampla.

Program fix de mese si apa pentru a stabikiza oarecum si un program de facut. Discutati la fiecare eveniment despre ce bine e pentru organism sa faca. 

Anuntati tare cand fiecare dintre voi merge la baie, pare ciudat dar va trece etapa, e bine sa vada si l altcinev comportamentul pe care voi il  cereti de la el...

Oferiti si olita, prezentati ca alternativa comoda si  amuzanta a toaletei, pentru ca se poate muta oriunde , ca un joc.

Fara stres, vorbiti si purtati-va relaxat, nu e nicio mare tragedie, nu e singurul copil, oricum va reusi sa faca cand va observa ca multi copii fac, la gradinita, va invata de la ei....



#4
DFdfdf

DFdfdf

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 288 mesaje

Postat 17 august 2019 - 08:50

I-am luat acel...adaptor pentru partea superioară. Are și scăunel să ajungă. Abia în ultimele zile l-am convins să stea pe WC, dar nu este mulțumit. Adică, stă mai mult forțat.

Adică să-i punem iar scutec? Noaptea i-am pus până acum. Atunci face.

 

O să-i spun și astea. Program fix, bine, gen "în jur de ora", are. Eu folosesc WC-ul și îl las să privească. O să-i explic despre apă și alea, încerc orice.

Deci, să-i spunem când mergem la toaletă. O să o facem.

Oliță nu vrea. Se joacă cu ea, o pune pe cap, este "mașină".

 

Cu explicatul chestii, va fi mai greu. Este la început cu vorbitul. Nu înțelege multe.



#5
DFdfdf

DFdfdf

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 288 mesaje

Postat 17 august 2019 - 08:50

Credeți că faptul că se abține de la pipi, poate crea probleme de ordin medical? 



#6
andaghe

andaghe

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 8.396 mesaje

Postat 17 august 2019 - 13:30

Da, eu sincer cred. Nu sunt de profesie, dar chiar am citit de copii care au ajuns in urgente, mai mari fiind, ca de abtineau sa faca pipi sa nu intrerupa jocurile la computer...



#7
andaghe

andaghe

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 8.396 mesaje

Postat 17 august 2019 - 13:34

Pai copilul intelege mai multe decat exprima. Prima se dezvolta intelegerea, apoi exprimarea. E bine sa primeasca explicatii in cuvinte simple inca de la varsta mica , mica. Orice faceti cu el sau in prezenta lui capata un sens daca ii spuneti si cuvintele. Nu le pricepe pe toate, dar va avea declicuri cand inegreaza brusc toate i formatiile noi. O sa va mirati si voi



#8
Pepco

Pepco

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.624 mesaje

Postat 17 august 2019 - 17:15

da, pot aparea probleme medicale daca isi impune sa nu faca pipi/caca.

 

si inca ce probleme.



#9
DFdfdf

DFdfdf

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 288 mesaje

Postat 17 august 2019 - 18:45

I-am pus scutec adineauri, a facut tot. Cred ca il mai lasam asa. Nu vrem sa riscam alte probleme. Megem si la medic luni.



#10
andaghe

andaghe

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 8.396 mesaje

Postat 17 august 2019 - 21:07

Da, asta spunem si noi, mai bine pregatiti momentul, discutati, exolicati, exemplificati, asteptati sa ceara el sa stea fara, decat sa riscati alte probleme. Pana la urma nu se face gaura in cer ca are baiatul pampers inca....




Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • Planificarea pe etape

    RoxiMada
    - Astăzi, 19:33

  • Organizarea garderobei - sfaturi utile

    Ana1298
    - Astăzi, 18:19

  • A 15a postare

    Andreeaflore1991
    - Astăzi, 11:33

  • Cea mai asteptata ecografie

    Roxana3001
    - Astăzi, 11:06

  • Bagajul de maternitate 👜

    BiancaDragnea
    - Astăzi, 08:13

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -