Sari la conținut

Sari la conținut

- - - - -

Cum treci prin divort si peste divort

51 raspunsuri la acest subiect

a_alinta

a_alinta

Membru de baza

• Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 6.119 mesaje

Postat 05 septembrie 2019 - 00:32

A primit informatiile necesare si principiale. Rezolvarea e acolo nu aici. Aici sunt doar opinii generale

daca deschidea subiectul la probleme legislative, da .  subiectul e deschis la un alt subforum.

• 0

marius

marius

Membru VIP

• Moderators
  • 24.024 mesaje

Postat 05 septembrie 2019 - 07:38

daca deschidea subiectul la probleme legislative, da .  subiectul e deschis la un alt subforum.

Info:
Asa cum spuneam fiecare are opiniile lui. Participarea la un subiect nu este conditionata de locatia acestuia in cadrul forumului. Este o realitate al oricarui forum de discutii. Nu face subiectul analizei de continut  Desigur daca cineva doreste sa constate in nume propriu aspecte legate de continut si/sau locatie o poate face fara nici o problema. Cel mai probabil nu va fi nimeni interesat de acest gen de informatii neavand nici o valoare informationala.

• 0

szivarvany

szivarvany

Membru VIP

• Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 22.734 mesaje

Postat 05 septembrie 2019 - 08:34

Ii dau dreptate lui Marius, intr-un divort conteaza sa ai capul pe umeri, sa stii exact ce ai de facut, la ce sa fii atenta.

Sentimentalismele nu isi mai au locul in redactarea sentintei, unde apar pensia alimentare, dreptul de vizita, etc.

• 0

marius

marius

Membru VIP

• Moderators
  • 24.024 mesaje

Postat 05 septembrie 2019 - 08:56

Sunt importante toate elementele. Insa unele dintre ele nu tin de cald. Am fost atent la modul de exprimare si ceea ce consider ca traverseaza partea emotionala a exprimarii.
Nu sunt psiholog nu am calitatea de a da sugestii pe partea emotionala. Insa asa cum spuneam am incercat sa transmit informatii care pot sa conteze in sens pozitiv pentru prezent dar mai ales pentru viitor.
Daca vor fi utilizate si daca isi vor dovedi eficacitatea raman sa constate direct persoanele in cauza.
Faptul ca unii pot sa nu fie de acord sau au alte opinii ma lasa rece dar accept ca fiecare are dreptul la propria opinie nu e chiar nici o problema. Ma uit mai mult la continutul informatiei nu la forma ei. 
Fiecare insa e liber sa "pescuiasca" ce doreste 

• 1

dyanaM

dyanaM

Membru incepator

• Membri
  • PunctPunct
  • 370 mesaje

Postat 05 septembrie 2019 - 21:16

Știu că mai este mult până acolo dar poate îmi poate răspunde cineva. 

Dacă fac partaj si casa poate fi împărțită în 2. Adică să facem un perete și fiecare să aibă partea lui. Dar eu nu vreau. Pot să îl oblig să vândă casa?

Eu cu el în aceeași curte. În același loc nu pot sta. 

• 0

marius

marius

Membru VIP

• Moderators
  • 24.024 mesaje

Postat 05 septembrie 2019 - 21:58

Știu că mai este mult până acolo dar poate îmi poate răspunde cineva. 

Dacă fac partaj si casa poate fi împărțită în 2. Adică să facem un perete și fiecare să aibă partea lui. Dar eu nu vreau. Pot să îl oblig să vândă casa?

Eu cu el în aceeași curte. În același loc nu pot sta. 

Tu nu poti sa il obligi. Dar daca nu ajungeti la un acord comun, prin proces da. Va obliga instanta pe amandoi sa respectati ce decide ea.
In speta pt imobil
Va obliga ori sa platiti unul celuilalt partea daca sunteti de acord, ori in caz contrar sa vindeti si sa impartiti banii.
Sentinta este executorie.

Dar trebuie mentionat ca procedura aceasta de impartire (partaj) se face pentru toate bunurile mobile sau imobile fata de care va revendicati drepturi si fata de care nu ati ajuns sau nu ajungeti in acord comun.

Reiterez chiar daca necesita rabdare explicatii si timp in a intelege corect avantajul enorm al procedurii de mediere prealabile fata de procedura standard de judecata.
Prin mediere aveti  sansa sa ajungeti la acorduri comun acceptate ceea ce conteaza enorm fata de sentinta de judecata care transeaza sec si de multe ori imprevizibil dar unilateral deci doar pentru una din parti.
E o diferenta enorma de situatie.
Pledez pentru rabdare o corecta intelegere a situatiei si intelepciune.

• 0

dyanaM

dyanaM

Membru incepator

• Membri
  • PunctPunct
  • 370 mesaje

Postat 13 septembrie 2019 - 07:11

Nu am crezut că un divorț poate fi așa urât. Nu am crezut că un om cu care ai trăit atâția ani poate să spună așa cuvinte. 

Nici nu știu ce să fac. Dacă plec cu chirie o să fie dificil cu banii și pentru copii. O să fie schimbarea prea mare.

Dacă pleacă el nu sunt sigura cât sta plecat. În ideea lui ar pleca dar când vrea să vadă copii vine acasă și stă cât vrea. 

Nici nu mai da bani în casă. Dar mănâncă și spală.

Nu mai pot să mă cert.

Nu știu pe ce drum să o apuc. 

Sunt așa obosită psihic că într-o zi am uitat o sacoșă cu cumpărături la magazin. 

• 0

marius

marius

Membru VIP

• Moderators
  • 24.024 mesaje

Postat 13 septembrie 2019 - 07:41

Nu am crezut că un divorț poate fi așa urât. Nu am crezut că un om cu care ai trăit atâția ani poate să spună așa cuvinte. 

Nici nu știu ce să fac. Dacă plec cu chirie o să fie dificil cu banii și pentru copii. O să fie schimbarea prea mare.

Dacă pleacă el nu sunt sigura cât sta plecat. În ideea lui ar pleca dar când vrea să vadă copii vine acasă și stă cât vrea. 

Nici nu mai da bani în casă. Dar mănâncă și spală.

Nu mai pot să mă cert.

Nu știu pe ce drum să o apuc. 

Sunt așa obosită psihic că într-o zi am uitat o sacoșă cu cumpărături la magazin. 

Cand este prima infatisare? Suntem in 13 septembrie

• 0

dyanaM

dyanaM

Membru incepator

• Membri
  • PunctPunct
  • 370 mesaje

Postat 13 septembrie 2019 - 08:00

Nu a depus întâmpinarea încă. Așa am înțeles de la el. Doar dacă o depune azi sau luni. 

Deci mai am de suportat

• 0

marius

marius

Membru VIP

• Moderators
  • 24.024 mesaje

Postat 13 septembrie 2019 - 08:49

Indiferent daca o depune sau nu (asta este problema lui) se stabileste primul termen. Teoretic primul termen nu depaseste 6 luni de la chemarea in judecata.

Dosarul "curge" pe termene bine stabilite de instanta. Trebuie doar urmarite.
NU pot fi prelungite mai mult de 12 luni trase de par cum se zice (aici ma refer si la un recurs inclus). Pe scurt anul urmator pe vremea asta divortul va fi fost pronuntat demult.

Nu divortul va fi o problema cat partajul.
Daca acolo reusiti sa aveti puncte comune(medierea e super si acolo)  OK daca nu .... vine alt proces.

• 0

Intrebari Panica

• Travaliul pt a doua nastere

Larisuca1
    - Astăzi, 16:07

• Mamici în săptămâna 11?

RobertaMD
    - Astăzi, 13:18

• Ecografie

rynnarai
    - Astăzi, 12:55

• Singe dupa un control ginecologic

ina.dima
    - Astăzi, 12:35

• Bebe

Guest__* - Astăzi, 12:22

Grupuri

• Mamici din Vâlcea

ela_vl1
    - iul 04 2017 18:24

• Mamici pentru mamici

icailoaie
    - apr 17 2014 09:07

• Mămici,burtici departe de casă...

Andreana
    - dec 04 2013 15:58

• Parinti inteligenti, parinti fericiti !!!!

mada27
    - nov 30 2013 23:00

• Mamici, Burtici, Tatici din Vrancea

Anda08
    - iul 11 2013 16:02

Bloguri

• Bună

vilica
    - sep 23 2019 20:28

• o sarcina usoara

MICHAELAB
    - sep 23 2019 15:37