Sari la conținut

Sari la conținut

- - - - -

Cum treci prin divort si peste divort

56 raspunsuri la acest subiect

dyanaM

dyanaM

Membru incepator

• Membri
  • PunctPunct
  • 371 mesaje

Postat 29 august 2019 - 12:07

La notar sau me3diator nu vrea. Nu a crezut vreodata ca o sa divortez. El crede ca daca o lungim asa poate reusim sa ne impacam. Nu stie cat sunt de hotarata.

• 0

Laura25

Laura25

Membru VIP

• Moderators
  • 17.954 mesaje

Postat 29 august 2019 - 12:17

Diana, daca tu simti ca divortul este ceea ce trebuie facut, atunci nu ezita. Fii tare, fii cat de calma poti si incearca, atat cat se poate, sa tineti certurile dintre voi departe de copii. Important e sa fii tu echilibrata emotional si sanatoasa, sa poti avea grija de copii si sa iti poti trai viata. Mizerii isi fac adultii multe in cazuri de divort, important e sa fii sigura pe tine si sa mergi inainte cu fruntea sus. Te imbratisez strans si iti doresc numai bine! 

• 0

marius

marius

Membru VIP

• Moderators
  • 24.053 mesaje

Postat 29 august 2019 - 12:30

La notar sau me3diator nu vrea. Nu a crezut vreodata ca o sa divortez. El crede ca daca o lungim asa poate reusim sa ne impacam. Nu stie cat sunt de hotarata.

Cunosc acest gen de reactii. In clipa in care primeste de la Tribunal hartia de chemare in judecata i se pot prezenta avantajele medierii ca si cost redus durata scazuta si desigur sanse de succes mari.
Acum e cocos. Apoi va deveni rational cand va trebui sa scoata bani din buzunar si se va intreba daca nu e mai ieftin....sau...

Opinia mea desigur,

As avea rabdare sa treaca de etapele inerente ce vor urma dupa care l-as intreba simplu 
Preferi scump sau ieftin?

• 2

dyanaM

dyanaM

Membru incepator

• Membri
  • PunctPunct
  • 371 mesaje

Postat 29 august 2019 - 14:03

Asta vreau sa fac. De asta nici nu m-am mutat. Sa nu se enerveze mai tare. Încerc să fiu calmă. Cât o sa rezist nu știu dar sper sa înțeleagă ca între noi nu mai poate fi nimic

• 0

Mik

Mik

Membru de baza

• Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 5.705 mesaje

Postat 29 august 2019 - 16:03

Diana, nu te muta acum ! ar fi o greseala din partea ta. Doar daca e violent si poti dovedi asta, ceea ce e destul de greu. 

Fii calma si tare. Daca el ridica vocea, spune-i explicit ca il vei inregistra sau ca vei nota in detaliu data si ora. 

Alt sfat : nu semna nimic daca iti cere el. Tot ceea ce semnezi sa o faci oficial cu avalul de la avocat. Actele tale importante (diplome de stat, atestatii, certificate, etc) du-le in loc sigur. Pune parola pe telefon, calculator, conturi de site-uri. Nu pierde actele tale de identitate. Fa copii dupa foile lui de plata sau celelalte surse de venituri ca sa poti justifica de o cerere de pensie pentru copii.

Hai curaj ! 

• 2

ioana

ioana

Membru junior

• Membri
  • PunctPunctPunct
  • 601 mesaje

Postat 29 august 2019 - 17:47

Foarte bune sfaturile primite mai sus.

- Nu te muta in chirie, tu cu doi copii. El va fi cel care va trebui sa se mute, nu tu.

- Nu numai sa-l ameninti cu inregistrarea, chiar sa o si faci, dar fara sa-i spui. Il inregistrezi si gata.

- Actele puse bine, intr-adevar.

Pregateste-ti "munitia". Daca-i razboi, razboi sa fie, dar macar sa fii pregatita. Si rabdare, rabdare, rabdare.

• 0

dyanaM

dyanaM

Membru incepator

• Membri
  • PunctPunct
  • 371 mesaje

Postat 29 august 2019 - 19:53

Mulțumesc pentru sfaturi. Chiar îmi mai spusese cineva de acte și am uitat. Mâine mă ocup de asta

• 0

Fleurdelise

Fleurdelise

Membru de baza

• Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 6.399 mesaje

Postat 30 august 2019 - 04:04

Rezonez cu tot ce au scris Mik si Marius.

Cu nuanta ca violenta poate fi dovedita, cu inregistrari ( cea verbala sau scrisa), uneori chiar cu martori, iar in ultima instanta printr o plangere la Politie.

Nu inteleg, Diana, de ce astepti sa vezi "ce a hotarat" el. Actiunea de divort e, in majoritatea cazurilor, o decizie unilaterala. Daca mai astepti inseamna ca eziti, de fapt.

Eu te incurajez ca, daca nu mai e nimic de salvar, sa mergi pana la capat cu actiunea de divort. Si sa il convingi, nu stiu cum se face dar exista sigur o solutie legala, ca el sa paraseasca locuinta, nu tu cu copiii.

Multa putere in continuare!

• 0

dyanaM

dyanaM

Membru incepator

• Membri
  • PunctPunct
  • 371 mesaje

Postat 30 august 2019 - 06:02

Ezit din a pleca din casă nu de a divorța. 

Referitor la locuință nu există metoda legală de a-l face sa plece. Și după divorț dacă nu ne înțelegem în privința casei el are dreptul sa locuiască aici. Sa locuim în aceeași casa. Ceea ce nu se poate.

Violent nu a fost niciodată. Doar ca acum de când cu divorțul are niște iesiri ciudate. 

Cum am mai spus. Nu se aștepta. Chiar deloc. 

• 0

marius

marius

Membru VIP

• Moderators
  • 24.053 mesaje

Postat 30 august 2019 - 08:44

1. Ezit din a pleca din casă nu de a divorța. 

2. Referitor la locuință nu există metoda legală de a-l face sa plece.

3. Și după divorț dacă nu ne înțelegem în privința casei el are dreptul sa locuiască aici. Sa locuim în aceeași casa. Ceea ce nu se poate.

4. Violent nu a fost niciodată. Doar ca acum de când cu divorțul are niște iesiri ciudate. 

5. Cum am mai spus. Nu se aștepta. Chiar deloc. 

1. Ai depus tu sau avocatul divortul la tribunal?

2. Ba da exista dar cel mai probabil nu e cazul vostru

3. Gresit. Este o posibilitate pt toti dar nu un drept sau o obligativitate. Se stabileste ulterior divortului daca nu conveniti voi intr-un mod comun acceptat. (prin mediere de exemplu se poate stabili si in procedura prealabila si ulterioara pronuntarii definitive a divortului) 

4. Asa cum spuneam este perfect normal si de asteptat. 

5. Asta e viata - repet intrebarea : S-au depus actele pentru divort din partea ta la Tribunal?

• 0

Intrebari Panica

• Alăptare

Miky111
    - Astăzi, 11:02

• Relactarea este posibilă?

tina.margulescu
    - Astăzi, 09:10

• Celule stem

flory_56
    - Astăzi, 07:24

• Sarcina fiv

MirelaIspas
    - Astăzi, 00:31

• Clexane

Andreea..
    - Ieri, 23:22

Grupuri

• Mamici August 2020 (Pepenasi de August)

Anda08
    - nov 06 2019 10:11

• Mamici de Iulie 2020 (Trandafirasi de Iulie)

Anda08
    - nov 06 2019 09:34

• Alina

stivis1
    - sep 22 2019 21:00

• Mamici de Mai 2020

Anda08
    - sep 13 2019 14:16

• Buburuze de Aprilie 2020

georgi270
    - aug 20 2019 22:48

Bloguri