Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Cum treci prin divort si peste divort


65 raspunsuri la acest subiect

#1
dyanaM

dyanaM

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 394 mesaje

Postat 14 august 2019 - 12:31

      Am mai postat de mult ca nu e o ok intre mine si sot.

 https://comunitate.d...ivortati/page-3

  

 

    Am bagat hartiile de divort. Dupa ce tot am asteptat nu stiu ce. Iar acum incerc sa ma calmez si sa vad incotro o apuc. A zis ca nu renunta la casa. O impartim in 2 si facem perete despartitor sau isi face deasupra camera cu intrare separata. 

    Nu cred ca voi suporta asa ceva. Astept sa primeasca hartiile. Sa vada ca nu mai e o gluma cum a crezut. 

    Mai mult sunt suparata pe mine, ca am tot asteptat. Ca am incercat sa apropii copii de el iar el a luat toata casnicia asta ca ceva normal. La el e normal ca sa vina de la munca fara sa il intereseze daca este paine, daca au mancat copii sau pur si simplu sa ma intrebe daca sunt bine. 

   Va rog sa ma credeti ca nu stiu exact ce scriu. Imi vin in minte o suta de cuvinte si nu ........nu stiu ce sa spun.

     De ce am fost asa proasta incat sa permit sa se ajunga aici?

   Daca nu renunta la a face scandal ma duc la mama cateva zile apoi imi caut chirie. Nu pot sta la mama. O are in grija pe bunica care e bolnava. Nu ar face fata la alte probleme. 

    Intrebarea este, cei care ati trecut prin divort cum ati facut fata? Cum ati trecut de represaliile partenerului?

   Cum ati procedat cu copii? 

 



#2
Fleurdelise

Fleurdelise

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 8.919 mesaje

Postat 19 august 2019 - 20:21

De ce represalii? Divortul se face prin lege, la fel si partajul. Eu nu am mai auzit sa se imparta casa la propriu, adica fostii soti sa traiasca sub acelasi acoperis in continuare, dupa divort.

Pana la pronuntarea divortului, e alta treaba. Eu te sfatuiesc sa nu pleci imediat din casa, sa nu fii acuzata de el de parasirea domiciliului conjugal.

Daca totusi ( inca) sotul te hartuieste, iti face probleme sau chiar devine agresiv verbal si fizic, ai putea cere un ordin de restrictie impotriva lui, sa plece din casa si sa nu aiba dreptul sa se apropie de tine un timp.

Nu cunosc legislatia in domeniu, poate Marius iti va raspunde in speta.

 

Eu m am despartit recent, dar noi nu am fost casatoriti, teoretic a fost mai simplu. Practic, a existat violenta conjugala si el a fost obligat sa paraseasca apartamentul (la care era cosemnatar pe contractul de chirie) cu ordin de restrictie. De atunci a fost de doua ori, cu acordul tribunalului, sa isi ia lucrurile ( in absenta mea si a copilului) si asta a fost.

 

Ce iti mai recomand este sa nu mai despici firul in 4 si sa te culpabilizezi. Fii convinsa ca ai luat decizia justa pentru tine si pentru copiii. Continua demersurile legale si fii calma si decisa in discutiile cu el. Curaj in continuare, ai facut ce era mai greu, ti ai luat soarta in propriile maini. Veti fi bine!

 



#3
Pepco

Pepco

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.624 mesaje

Postat 19 august 2019 - 22:03

Fleurdelise, in romania, desi exista legea divortului, legea custodiei, legea pensiei alimentare, daca unuia dintre soti "i se scoala" sa nu isi indeplineasca obligatiile fata de celalalt sot sau sa faca porcarii, o poate face, din pacate, pentru ca pana sa intervina legea din nou, se pot intampla uratenii. chiar si ordinul de restrictie e uneori neputincios.

 

daca accesezi site-ul avocat.ro, sectiunea Dreptul familiei, o sa gasesti n si n situatii in care unul din soti i-a creat probleme celuilalt. ba nu achita pensia alimentara, ba nu returneaza copilul/copiii, ba depune plangeri mincinoase, ba isi sicaneaza fostul partener...

 

divortul poate scoate la suprafata uratenia sufletului unui om, mai mult te astepti sa fie un divort nepasnic decat unul pasnic.


Editat de Pepco, 19 august 2019 - 22:05 .


#4
marius

marius

    Membru VIP

  • Moderators
  • 25.083 mesaje

Postat 19 august 2019 - 23:15

Este prea tanara situatia si orice e posibil intre voi

Teoretic as spune ca ar putea functiona medierea

avantaje

ieftin 

rapid 

rezolva punctele la care ajungeti in acord comun oricate ar fi acestea una doua o suta toate

daca nu merge cu medierea cel mai sanatos lucru este sa ai avocat specializat

costa dar te fereste de pierderi nedorite

partea cu casa este de necomentat acum 

va face obiectul partajului care este procedura ulterioara finalizarii divortului

principial discutand toate bunurile comune vor intra in discutie

exista strict doua posibilitati

ori ajungeti in acord si se va face cum decideti ori nu  ajungeti si va decide instanta

cu copiii minori daca exista acord se va face conform acordului exceptie situatia in care acordul nu este contrar interesului minorului

daca nu exista un acord explicit sau exista dezacord se pronunta instanta asupra cresterii acestuia 

custodia va fi comuna cel mai probabil

din practica in general se acorda mamei cresterea dar nu e 100% 

celalt parinte va avea de platit pensia alimentara 

procentul este stabilit de lege si se va aplica invariabil de catre instanta

pensia se stabileste procentual din veniturile reale in acte realizate 

in caz de neplata exista proceduri silite

Asta cu transformarea casei e o gluma si e spusa in spirit de macho



#5
dyanaM

dyanaM

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 394 mesaje

Postat 27 august 2019 - 05:42

Nu am crezut că doare așa tare sa divortezi. Chiar dacă nu e vina mea, sau nu e numai vina lui, e greu. Obositor.  Imi vine câteodată sa iau copii si sa plec. M-am săturat de discutii interminabile. De plâns pe furiș sa nu mă simtă copii. 

De ce unii tin sa stea intr-o relație doar pentru ca să știe lumea ca au familie? 

  Astept sa vad ce hotărăște. Intr-un timp spunea ca împărțim copii. Fiecare cate unul. L-am linistit spunând că îi dau pe amândoi . Vrea program de vizita acum. 

Să vedem ce i se mai tună.  Dar e obositor tare.



#6
marius

marius

    Membru VIP

  • Moderators
  • 25.083 mesaje

Postat 27 august 2019 - 09:10

De ce nu incercati prin mediere? E rapid, elegant, eficient .



#7
a_alinta

a_alinta

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 6.780 mesaje

Postat 28 august 2019 - 17:46

De ce nu incercati prin mediere? E rapid, elegant, eficient .

mai bine o intrebai daca el e de acord?



#8
marius

marius

    Membru VIP

  • Moderators
  • 25.083 mesaje

Postat 28 august 2019 - 18:55

mai bine o intrebai daca el e de acord?

Pai nu am nici un motiv sa intreb. E o sugestie practica. Nu e treaba mea ce vor sau ce nu vor, e decizia lor  
 



#9
a_alinta

a_alinta

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 6.780 mesaje

Postat 28 august 2019 - 19:18

rapid , elegant, eficient, suna ca vorba unui avocat care nu poate intra in sufletul omului.

 

eu nu sunt divortata si nu o pot ajuta dar nimeni din jur nu a aparut sa o sustina, si o  stim  de atatia ani.


Editat de a_alinta, 28 august 2019 - 19:20 .


#10
marius

marius

    Membru VIP

  • Moderators
  • 25.083 mesaje

Postat 28 august 2019 - 19:25

rapid , elegant, eficient, suna ca vorba unui avocat care nu poate intra in sufletul omului.

 

eu nu sunt divortata si nu o pot ajuta dar nimeni din jur nu a aparut sa o sustina, si o  stim  de atatia ani.

Am spus din punctul meu de vedere ca solutii posibile. 
Nu ma erijez in nimic. Am furnizat doar informatii. 




Panic Questions

  • Progesteron

    Flor_i
    - Ieri, 13:02

  • Cat mănâncă bebe la 2 luni

    mada204
    - mar 08 2024 16:24

  • PoÈ›i naÈ™te mai devreme de termen?

    Ezraa
    - mar 08 2024 06:39

  • Dermatita atopica

    MGeorgi30
    - mar 02 2024 13:10

  • Posibilă sarcină??

    Larisa03303
    - feb 20 2024 11:14

Last Blogs

  • Tenul în sarcina

    Julix94
    - Ieri, 22:55

  • Tenul în sarcina

    Julix94
    - Ieri, 22:55

  • Glicemia in timpul sarcinii

    Ioone
    - Ieri, 22:19

  • Baiete sau fetita?

    ely4
    - Ieri, 17:50

  • Calatoriile in sarcina

    LarisaG89
    - Ieri, 13:55

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -