Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * * 1 voturi

VOTUL IN STRAINATATE

vot strainatate

160 raspunsuri la acest subiect

#61
mihaela_s

mihaela_s

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 28.840 mesaje

Postat 08 august 2019 - 14:27

Am intekes Fleur, așa am și scris in postul meu: act de domiciliu (acea hârtie de la Agenția de Finanțe la noi, deși pe lista cu acte decor site e trecut și permisul de conducere, unde nu scrie adresa, deci nu mi se pare Ok) și act de identitate (eu nu as pune permisul de conducere, Pt ca nu e act de identitate internațional, pe când pașaportul este). 

 

De ex. In Ro, dacă îmi cere sa ma legitimez, nu pot sa o fac decât cu pașaportul. Sau sa trec granița, cu act de identitate, nu pot sa prezint carnetul de conducere. DAR oriunde mi se cere sa ma legitimez in Suedia, o fac cu permisul de conducere, Pt ca e act de identitate național. 

 



#62
mianda

mianda

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.267 mesaje

Postat 08 august 2019 - 15:29

Mihaela, dar nu conteaza daca un act de identitate ( in speta carnetul de sofer) e national sau international. Actul de identitate e in general cel din tara de domiciliu, tipic este pasaportul. Mi se pare destul de clar.

 

Dezbaterea era in legatura cu actul ce atesta domiciliul si acea lista. Mianda spune ca nu trebuie act cu adresa pe el, din moment ce are acte de identitate germane. Nu mi se pare corect, pentru ca poti avea act de identitate ( pasaport, etc) al unei tari si sa ai domiciliul in alta tara. Se aplica asta tuturor celor ce sunt rezidenti permanenti intr o tara fara a fi cetateni ai acesteia.

 

Deci consider ca trebuie act pe care figureaza explicit adresa sau, in lipsa acestuia, o forma de adeverinta de domiciliu.

 

(In Canada se accepta de ex printre altele un formular de atestare a rezidentei pe care il primesti in aeroport cand ajungi acolo prin emigrare.)

 

Cel mai simplu este cu permisul de conducere, dar numai in acele tari in care adresa figureaza pe el.

 

Mi se pare destul de clara treaba, singura problema e ca nu au actualizat listele alea pt fiecare tara.

 

 

Nu vad de ce, daca alte state (China stiu sigur deoarece am avut recent tangenta cu ambasada lor) accepta ca valabila cartea de identitate germana pentru a demonstra domiciliul, Romania sa fie mai cu mot si sa n-o faca. Initial au cerut hartia aia de la primarie.

 


Editat de mianda, 08 august 2019 - 17:33 .


#63
DidiAlex

DidiAlex

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 6.128 mesaje

Postat 08 august 2019 - 16:03

Cartea mea de identitate germana are domiciliu (str, nr, orasul) pe verso.



#64
mianda

mianda

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.267 mesaje

Postat 08 august 2019 - 17:41

Da, am editat. M-a zapacit lista aia si faptul ca Mihaela spune ca pentru Suedia scrie ca e valabil si permisul de conducere chiar daca nici la ei nu scrie adresa. 

Oricum, n-am primit raspuns la solicitarea mea. Am trimis emailul la 3 departamente diferite. 

 



#65
Letitia1

Letitia1

    Membru VIP

  • PAID
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 17.252 mesaje

Postat 08 august 2019 - 20:52

Am intekes Fleur, așa am și scris in postul meu: act de domiciliu (acea hârtie de la Agenția de Finanțe la noi, deși pe lista cu acte decor site e trecut și permisul de conducere, unde nu scrie adresa, deci nu mi se pare Ok) și act de identitate (eu nu as pune permisul de conducere, Pt ca nu e act de identitate internațional, pe când pașaportul este). 

 

De ex. In Ro, dacă îmi cere sa ma legitimez, nu pot sa o fac decât cu pașaportul. Sau sa trec granița, cu act de identitate, nu pot sa prezint carnetul de conducere. DAR oriunde mi se cere sa ma legitimez in Suedia, o fac cu permisul de conducere, Pt ca e act de identitate național.

Foarte mulți romani trec granița in Europa fără pașaport. De ce eu nu pot folosi carnetul de conducere sa intru in România, or sa îl folosesc ca act de indentitate european. Precum e buletinul românesc.



#66
viviana

viviana

    Membru VIP

  • Moderators
  • 26.324 mesaje

Postat 08 august 2019 - 21:21

fiecare tara din UE recunoaste o anumita categorie de documente oficiale.

 

Bulgaria, Croația, Cipru, Irlanda, România și Regatul Unit nu fac parte din Schengen.



#67
mihaela_s

mihaela_s

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 28.840 mesaje

Postat 08 august 2019 - 21:23

Foarte mulți romani trec granița in Europa fără pașaport. De ce eu nu pot folosi carnetul de conducere sa intru in România, or sa îl folosesc ca act de indentitate european. Precum e buletinul românesc.

 

Eu n-am zis ca tu nu poți, eu știu sigur ca EU nu pot. Nu știu cum e recunoscut internațional carnetul de conducere britanic. Dacă e recunoscut sau nu ca și carte de identitate. 

 

Romanii trec granița cu cardul de identitate (in afara de pasaport) și nu cu carnetul de conducere, care nu e recunoscut nici național ca act de identitate. 



#68
mihaela_s

mihaela_s

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 28.840 mesaje

Postat 08 august 2019 - 21:34

Letitia uite aici regulile de călătorie in Europa 

 

https://en.m.wikiped...n_Economic_Area

 



#69
Letitia1

Letitia1

    Membru VIP

  • PAID
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 17.252 mesaje

Postat 08 august 2019 - 22:01

Eu n-am zis ca tu nu poți, eu știu sigur ca EU nu pot. Nu știu cum e recunoscut internațional carnetul de conducere britanic. Dacă e recunoscut sau nu ca și carte de identitate. 

 

Romanii trec granița cu cardul de identitate (in afara de pasaport) și nu cu carnetul de conducere, care nu e recunoscut nici național ca act de identitate. 

 

Mihaela, eu ma întrebam retoric de ce dacă UK recunoaște buletinele românești ca mijloc de identificare, de ce România nu ar recunoște carnetele noastre de conducere? Nu trebuie sa răspunzi la asta. Mai intreb eu in sinea mea. 



#70
DidiAlex

DidiAlex

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 6.128 mesaje

Postat 15 august 2019 - 10:13

am primit raspuns referitor la intrebarea mea: ce carte de identitate e necesara

 

Bună ziua!
Conform prevederilor art. 2 din Legea nr. 370/2004 pentru alegerea Preşedintelui României, republicată:

 (1) În sensul prezentei legi, termenii de mai jos au următoarele semnificaţii: (...)

 d) act de identitate - cartea de identitate, cartea electronică de identitate, cartea de identitate provizorie, buletinul de identitate ori paşaportul diplomatic, paşaportul diplomatic electronic, paşaportul de serviciu, paşaportul de serviciu electronic, paşaportul simplu, paşaportul simplu electronic, paşaportul simplu temporar, titlul de călătorie, iar, în cazul elevilor din şcolile militare, carnetul de serviciu militar, valabile în ziua votării; (...)

 (2) Paşaportul simplu, paşaportul simplu electronic, paşaportul simplu temporar şi titlul de călătorie pot fi folosite pentru exercitarea dreptului de vot numai de cetăţenii români care votează în străinătate sau de cetăţenii români cu domiciliul în străinătate care votează în România.

 
Cu stimă,



Panic Questions

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - Astăzi, 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - Astăzi, 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - Ieri, 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

Last Blogs

  • Sarcină

    Erika91
    - Astăzi, 21:11

  • Cum am aflat că sunt însărcinată?

    Ana1298
    - Astăzi, 18:14

  • Prin Italia cu bebe in burtica

    Pau26
    - Astăzi, 14:55

  • Ma copleseste oboseala

    ZDenisa
    - Astăzi, 14:42

  • Alegerea numelui

    Ralu31031992
    - Astăzi, 14:20

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -