Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * * 1 voturi

VOTUL IN STRAINATATE

vot strainatate

160 raspunsuri la acest subiect

#41
mihaela_s

mihaela_s

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 28.840 mesaje

Postat 06 august 2019 - 23:19

O fi fost așa, după cum și-au amintit :). 



#42
Fleurdelise

Fleurdelise

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 8.927 mesaje

Postat 07 august 2019 - 15:19

Deci se poate vota numai pe baza de certificate de nastere? Ma indoiesc. Oricum, sper sa functioneze acest formular pentru cei interesati.

 

Se poate vota prin corespondenta, cel putin se poate face cererea on line, cu conditia sa ai CNP ul si sa anexezi copii dupa 2 acte: 1. Act de identitate ( nu neaparat romanesc) si 2. Document care dovedeste rezidenta ( permis de conducere sau altele, exista o lista pe site pt fiecare tara).

Eu voi face cererea pt vot prin corespondenta.



#43
Fleurdelise

Fleurdelise

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 8.927 mesaje

Postat 07 august 2019 - 16:17

Acuma eu am alta problema: ca sa ma înscriu da votez prin corespondenta, trebuie sa scanez actele: dreptul de ședere și actul de identitate. Dreptul de ședere l-am comandat acum in engleză. Nu știu dacă e bun, dar opțiunea cealaltă era in suedeza. Act de ideintate aici e carnetul de conducere. Sau pașaportul. Niciunul nu e act de identitate in Ro. Pe care îl aleg?

 

Pasaportul, categoric, ca act de identitate.

Carnetul de conducere ca dovada de rezidenta, e cel mai simplu, decat sa ceri alta hartie.



#44
Fleurdelise

Fleurdelise

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 8.927 mesaje

Postat 07 august 2019 - 16:25

Viviana, daca te irit intr-atita ignora-ma. ok? N-am nevoie de raspunsurile tale. Stiu foarte bine ca daca nu ai acte romanesti nu poti vota, iar cei plecati de 20+ de ani nu mai au acte romanesti. Eu asta spuneam.

 

S- au schimbat lucrurile, poti vota fara acte romanesti. Cititi cu atentie pe site.

 

Si este logic sa fie asa. Esti cetatean roman indiferent unde locuiesti, atat timp cat nu ai renuntat explicit la cetatenie.

 

In calitate de cetatean roman, ai drept de vot (cu exceptia localelor). Ai libertatea sa ti l exerciti sau nu.

 

Eu voi vota la prezidentiale, chiar ma intereseaza soarta Romaniei, nu vreau sa se cocoate Doamne fereste vreo Dancila in pozitia asta pe un val de indiferenta generala sau pe mentalitatea ca toti sunt la fel. Insasi candidatura ei mi se pare o insulta la adresa tuturor romanilor, oriunde ar fi. Ma intereseaza cum e perceputa tara mea acolo unde locuiesc si oriunde in lume.

 



#45
mihaela_s

mihaela_s

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 28.840 mesaje

Postat 07 august 2019 - 16:29

Pasaportul, categoric, ca act de identitate. Carnetul de conducere ca dovada de rezidenta, e cel mai simplu, decat sa ceri alta hartie.

 

Da, după ce ai scris tu pe FB, am văzut ca și la noi e Ok permisul de conducere. Dar deja am cerut hârtia, de la Agentia de finanțe. E pe drum :)



#46
Fleurdelise

Fleurdelise

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 8.927 mesaje

Postat 07 august 2019 - 16:30

CNP ul din cate inteleg este dovada cetateniei romane, este dovada ca te ai nascut in Romania fiind acordat la nastere.

 

Nu stiu care e situatia insa, de exemplu, cu copiii nascuti in strainatate din parinti romani ( sau unul din parinti cetatean roman) care au implinit 18 ani si teoretic ar putea sa voteze. Ei nu au CNP.



#47
mianda

mianda

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.267 mesaje

Postat 07 august 2019 - 16:47

Linkul care duce la lista cu documentele care dovedesc rezidenta in strainatate e ambiguu, Asta trecand peste faptul ca duce la o pagina care se refera la "LISTA documentelor care atestă reşedinţa în străinătate în vederea exercitării dreptului de vot la alegerile parlamentare din anul 2016"

Rezidenti sunt toti cei care isi pastreaza domiciliul in Romania si locuiesc in strainatate pentru o perioada mai scurta de 6 luni, sau cel putin eu asa stiu...

 

Pentru Germania lista cuprinde: 

1. adeverinţă privind domiciliul permanent/reşedinţa 

2. adeverinţă privind dreptul la liberă circulaţie şi la alegerea domiciliului în UE 

3. permis de muncă (numai pentru persoanele care deţin şi cetăţenia germană) 

4. permis de şedere pe durată determinată 

5. permis de şedere 

6. permisiune de stabilire permanentă 

7. permisiune de şedere permanentă EU

 

Din toata lista asta stufoasa doar numarul 1 ramane in picioare, restul de documente nu mai sunt eliberate de statul german din momentul in care Romania este membru UE cu drepturi depline, iar punctul 3 e o aberatie!!!

Ce nu intelg eu este daca  pot demonstra domicilul in Germania cu cartea de identitate germana sau cu permisul de conducere eliberat de autoritatile din tara de domiciliu.

 

Doamne, taaaaare te lovesti de incompententa peste tot unde ai de a face cu autoritatile din Romania....Un amarat de site au reusit sa construiasca si nici pe ala nu poti gasi informatii clare, complete si mai ales corecte...

 

Sunt la curent cu tot ce misca in politica romaneasca si intentionez sa-mi exercit dreptul la vot. 

Le-am si scris email celor de la autoritatea electorala permanenta in care solicit lamuriri suplimentare. Sunt curioasa daca si cand primesc raspuns.

 


Editat de mianda, 07 august 2019 - 16:54 .


#48
Letitia1

Letitia1

    Membru VIP

  • PAID
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 17.254 mesaje

Postat 07 august 2019 - 17:11

Se poate vota prin corespondenta, cel putin se poate face cererea on line, cu conditia sa ai CNP ul si sa anexezi copii dupa 2 acte: 1. Act de identitate ( nu neaparat romanesc) si 2. Document care dovedeste rezidenta ( permis de conducere sau altele, exista o lista pe site pt fiecare tara).

Eu voi face cererea pt vot prin corespondenta.

uite ca incerc si eu cu CNP-ul de pe certificatul de nastere, pasaportul britanic si carnet de conducere britanic. Ar fi o mare minune sa ma pot inscrie cu aceste acte, dar I won't hold my breath! Da, site-ul e ambiguu si stufos intr-adevar.



#49
Fleurdelise

Fleurdelise

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 8.927 mesaje

Postat 07 august 2019 - 20:49

uite ca incerc si eu cu CNP-ul de pe certificatul de nastere, pasaportul britanic si carnet de conducere britanic. Ar fi o mare minune sa ma pot inscrie cu aceste acte, dar I won't hold my breath! Da, site-ul e ambiguu si stufos intr-adevar.

 

Verifica mai intai daca permisul de conducere e acceptat ca document ce atesta rezidenta in Marea Britanie.

Lista de documente acceptate difera in functie de tara de domiciliu.

 

Am inteles ca daca e ceva in neregula cu cererea sau cu actele scanate anexate te contacteaza ei sa clarifice.

Ramane de vazut.

Eu nu am facut cererea inca, probabil cand ma intorc din vacanta.

Sa ne tii la curent.

 



#50
DidiAlex

DidiAlex

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 6.128 mesaje

Postat 08 august 2019 - 08:21

Linkul care duce la lista cu documentele care dovedesc rezidenta in strainatate e ambiguu, Asta trecand peste faptul ca duce la o pagina care se refera la "LISTA documentelor care atestă reşedinţa în străinătate în vederea exercitării dreptului de vot la alegerile parlamentare din anul 2016"

Rezidenti sunt toti cei care isi pastreaza domiciliul in Romania si locuiesc in strainatate pentru o perioada mai scurta de 6 luni, sau cel putin eu asa stiu...

 

Pentru Germania lista cuprinde: 

1. adeverinţă privind domiciliul permanent/reşedinţa 

2. adeverinţă privind dreptul la liberă circulaţie şi la alegerea domiciliului în UE 

3. permis de muncă (numai pentru persoanele care deţin şi cetăţenia germană) 

4. permis de şedere pe durată determinată 

5. permis de şedere 

6. permisiune de stabilire permanentă 

7. permisiune de şedere permanentă EU

 

Din toata lista asta stufoasa doar numarul 1 ramane in picioare, restul de documente nu mai sunt eliberate de statul german din momentul in care Romania este membru UE cu drepturi depline, iar punctul 3 e o aberatie!!!

Ce nu intelg eu este daca  pot demonstra domicilul in Germania cu cartea de identitate germana sau cu permisul de conducere eliberat de autoritatile din tara de domiciliu.

 

Doamne, taaaaare te lovesti de incompententa peste tot unde ai de a face cu autoritatile din Romania....Un amarat de site au reusit sa construiasca si nici pe ala nu poti gasi informatii clare, complete si mai ales corecte...

 

Sunt la curent cu tot ce misca in politica romaneasca si intentionez sa-mi exercit dreptul la vot. 

Le-am si scris email celor de la autoritatea electorala permanenta in care solicit lamuriri suplimentare. Sunt curioasa daca si cand primesc raspuns.

 

fix la fel am simtit si eu cu actele astea. niste dezinformari cu lista asta. pt mine cel mai simplu e actul german. Nu conteaza ca lucrez sau nu etc etc..

 

nu am continuat pt ca eram sigura ca numai eu nu pricep si ceilalti pricep mai repede, si mi-am zis sa nu o rascolesc pe viviana cu neintelegerile mele

 

si eu astept raspuns. inca nu sunt decisa daca votez sau nu. si incertitudinea asta se va rezolva daca voi primi raspunsuri clare.


Editat de DidiAlex, 08 august 2019 - 08:24 .



Panic Questions

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

Last Blogs

  • Bebe s-a intors deja, 28 saptamani

    marile11
    - Astăzi, 22:17

  • Dublu test pozitiv È™i nopÈ›i întregi nedormite!

    Ana1298
    - Astăzi, 17:26

  • Gata vacanta!

    Andreeaflore1991
    - Astăzi, 16:16

  • Minunea asteptata din burtica

    RoxiMada
    - Astăzi, 15:26

  • Nasterea prin cezariana

    AdrianaBlo
    - Astăzi, 10:27

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -