Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * * 1 voturi

VOTUL IN STRAINATATE

vot strainatate

160 raspunsuri la acest subiect

#21
viviana

viviana

    Membru VIP

  • Moderators
  • 26.324 mesaje

Postat 06 august 2019 - 17:35

Didi, probabil ca  atunci cand te-ai inscris ca votant te-au luat deja in evidenta pe baza unui act. Si a fost de ajuns. ASa si acum. Te inscrii si dupa aceea nu mai trimiti niciun act nimanui

Da, scrie-le  sa faca o sectiune FAQ.

 

Certifficatul de nastere e doar o hartie fara nicio poza.  Oricine ar putea sa folseasca certificatul oricui ca sa voteze, doar  sa respecte sexul si varsta aproximativa. De aia mi se pare o intrebare dubioasa.



#22
mihaela_s

mihaela_s

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 28.843 mesaje

Postat 06 august 2019 - 17:41

Miha, nu vad de ce nu ar fi bun si pasaportul si actul suedez. Ca presupun ca scrie in el ca esti nascuta in Romania. Ca daca trimiti CNP au grija ei sa-l ruleze sa vada daca nu ti-ai retras cetatenia.

 

Viviana, ca sa votez ca cetățean roman, trebuie sa am acte românești: card de identitate, pasaport românesc sau in cazul meu, pasaport românesc cu domiciliul in străinătate. 

 

Astea sunt regulile de când lumea. Dacă s-au schimbat de la ultima votare, mea culpa. Atunci ma bucur ca pot vota și eu. 



#23
viviana

viviana

    Membru VIP

  • Moderators
  • 26.324 mesaje

Postat 06 august 2019 - 18:08

Viviana, ca sa votez ca cetățean roman, trebuie sa am acte românești: card de identitate, pasaport românesc sau in cazul meu, pasaport românesc cu domiciliul in străinătate. 

 

Astea sunt regulile de când lumea. Dacă s-au schimbat de la ultima votare, mea culpa. Atunci ma bucur ca pot vota și eu. 

Habar nu am Miha.

O sa intreb.



#24
mihaela_s

mihaela_s

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 28.843 mesaje

Postat 06 august 2019 - 18:21

Dacă e adevărat ce scrie aici, atunci poate vota orice cetățean roman cu drept de vot, fără a avea nevoie de acte românești. Probabil ce știu eu, e valabil Pt alegerile parlamentare. 

 

https://votdiaspora.ro/#/home

 



#25
mihaela_s

mihaela_s

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 28.843 mesaje

Postat 06 august 2019 - 18:26

Acuma eu am alta problema: ca sa ma înscriu da votez prin corespondenta, trebuie sa scanez actele: dreptul de ședere și actul de identitate. Dreptul de ședere l-am comandat acum in engleză. Nu știu dacă e bun, dar opțiunea cealaltă era in suedeza. Act de ideintate aici e carnetul de conducere. Sau pașaportul. Niciunul nu e act de identitate in Ro. Pe care îl aleg? 



#26
Letitia1

Letitia1

    Membru VIP

  • PAID
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 17.256 mesaje

Postat 06 august 2019 - 19:04

Viviana,

 

eu stiu ca era lume la vot la sectia romana  in SW Germaniei si intrebau: pot vota cu certificatul de nastere?! nuuu.. 

 

Dar, trebuie sa vezi si alt punct de vedere. Eu, in germania pot vota doar pe baza scrisorii care vine acasa . in ea sunt si buletinele de vot. Si sunt verificata pe lista dar nu mi se cere nici un act. Am votat de 3 ori asa. Nu iti cere nimeni nici un act.

 

Stiu ca in ro, trebuie sa declar si amprenta dentara, dar poate chiar intrebarea ii ajuta pe altii. 

 

Eu am luat link-ul tau si am vrut sa il pun pe grupul romanilor de la mine din zona. Dar cineva il pusese dupa 04.08. 

 

Eu fac soft si programul asta nu e foarte explicit.

O sa scriu la cei de la contact sa vina cu un Help.

 

Da, nici aici nu prezint acte la votare iar cind m-am înscris online sa votez, nu am prezentat nici un act. De altfel, britanicii nu au acte de identitate și dacă nu au pașaport ori carnet de conducere se pot legitima cu certificatul de naștere, dacă e nevoie. 



#27
viviana

viviana

    Membru VIP

  • Moderators
  • 26.324 mesaje

Postat 06 august 2019 - 19:16

Dacă e adevărat ce scrie aici, atunci poate vota orice cetățean roman cu drept de vot, fără a avea nevoie de acte românești. Probabil ce știu eu, e valabil Pt alegerile parlamentare. 

 

https://votdiaspora.ro/#/home

Alegerile parlamentare sunt pe circumscriptii. Cei din strainatate voteaza in circumsriptia  43. Se voteaza pe liste, partide. suscita un mai mic interes. Nu prea sunt cunoscuti candidadtii partidele....

 

Alegerile prezidentiale sunt cu totul altceva. Au un interes foarte crescut. Doar 2-3 candidati sunt de baza. Nu trebuie sa cunosti politica sau poiticienii din Romania pentru a te  hotari asupra unuia sau altuia.



#28
viviana

viviana

    Membru VIP

  • Moderators
  • 26.324 mesaje

Postat 06 august 2019 - 19:19

didi, am recitit mesajul tau. Ce amprenta dentara?



#29
mihaela_s

mihaela_s

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 28.843 mesaje

Postat 06 august 2019 - 19:46

Viviana, e foarte posibil sa fie așa. Când vine dovada dreptului de ședere, in 2-3 zile, am sa ma înscriu la vot prin corespondenta. Eu nu am cum ajunge sa votez in Stockholm, îmi doresc de foarte mulți ani sa introducă romanii acest vot. 



#30
Letitia1

Letitia1

    Membru VIP

  • PAID
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 17.256 mesaje

Postat 06 august 2019 - 19:50

Pot sa aibă, dacă au răbdare sa meargă la ambasada sau consulat. 

 

Da însă putini își mai bat capul având in vedere bătaia de joc de la ambasade. 




Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • Planificarea pe etape

    RoxiMada
    - Ieri, 19:33

  • Organizarea garderobei - sfaturi utile

    Ana1298
    - Ieri, 18:19

  • A 15a postare

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 11:33

  • Cea mai asteptata ecografie

    Roxana3001
    - Ieri, 11:06

  • Bagajul de maternitate 👜

    BiancaDragnea
    - Ieri, 08:13

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -