Sari la conținut

Sari la conținut

* * * * * 1 voturi

VOTUL IN STRAINATATE

vot strainatate

74 raspunsuri la acest subiect

Letitia1

Letitia1

Membru VIP

• PAID
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 14.625 mesaje

Postat 06 august 2019 - 16:05

CNP e pe certificatul de nastere.

Deci se poate vota numai pe baza de certificate de nastere? Ma indoiesc. Oricum, sper sa functioneze acest formular pentru cei interesati.

• 0

DidiAlex

DidiAlex

Membru de baza

• Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 5.420 mesaje

Postat 06 august 2019 - 16:28

Mcoca,

acu ceva timp credeam si eu la fel..cand a fost meetingul cu diaspora. Si o discutie mi-a largit cumva orizontul. Da, eu nu sunt la curent, dar altii sunt. 

Si da, sunt multi romani, chit ca sunt plecati de peste 15 ani din ro, stiu toate stirile din ro. Am un coleg. stie ala tot ce se invarte. Cand deschide subiecte ii zic sa ma lase ca nu are sens.

eu am fost la europarlamentare. am stat ore multe la cozi si am votat. dar acu nu mai votez. Momentan sunt in ro, si nu ma mai identific deloc cu ceea ce se intampla in tara, asa ca nu are sens sa influentez cumva votul, egal care e ala.

---------------------------------------

• 0

viviana

viviana

Membru VIP

• Moderators
  • 21.802 mesaje

Postat 06 august 2019 - 16:29

Deci se poate vota numai pe baza de certificate de nastere? Ma indoiesc. Oricum, sper sa functioneze acest formular pentru cei interesati.

De unde le scoti Letitia? Iarta-ma, dar am ramas siderata.

Te rog frumos sa nu ma mai intrebi nimic. Daca esti curioasa citesti link-ul.

• 0

DidiAlex

DidiAlex

Membru de baza

• Membri
  • 5.420 mesaje

Postat 06 august 2019 - 16:44

De unde le scoti Letitia? Iarta-ma, dar am ramas siderata.

Te rog frumos sa nu ma mai intrebi nimic. Daca esti curioasa citesti link-ul.

Viviana,

eu am intrat pe Link si intrebarea Letitie nu e chiar rupta de realitate. pt ca iti cere CNP, care e pe Certificatul de nastere apoi copie dupa actul de sedere ( deci buletinul al tarii unde locuiesti sau dreptul de sedere etc) si apoi iti cere copie dupa Actul de identitate, dar nu spune care. Deci daca e sa trag concluzia care imi convine: buletinul german?! sau romanesc?

sau..

• 0

Letitia1

Letitia1

Membru VIP

• PAID
  • 14.625 mesaje

Postat 06 august 2019 - 16:45

Viviana, daca te irit intr-atita ignora-ma. ok? N-am nevoie de raspunsurile tale. Stiu foarte bine ca daca nu ai acte romanesti nu poti vota, iar cei plecati de 20+ de ani nu mai au acte romanesti. Eu asta spuneam.

• 0

mihaela_s

mihaela_s

Membru VIP

• Membri
  • 24.013 mesaje

Postat 06 august 2019 - 17:08

Viviana, daca te irit intr-atita ignora-ma. ok? N-am nevoie de raspunsurile tale. Stiu foarte bine ca daca nu ai acte romanesti nu poti vota, iar cei plecati de 20+ de ani nu mai au acte romanesti. Eu asta spuneam.

Pot sa aibă, dacă au răbdare sa meargă la ambasada sau consulat. 

• 0

mihaela_s

mihaela_s

Membru VIP

• Membri
  • 24.013 mesaje

Postat 06 august 2019 - 17:12

E o inițiativa foarte buna! Eu as opta Pt votul prin corespondenta. Din păcate nu am act românesc valabil. 

• 0

viviana

viviana

Membru VIP

• Moderators
  • 21.802 mesaje

Postat 06 august 2019 - 17:12

Viviana,

eu am intrat pe Link si intrebarea Letitie nu e chiar rupta de realitate. pt ca iti cere CNP, care e pe Certificatul de nastere apoi copie dupa actul de sedere ( deci buletinul al tarii unde locuiesti sau dreptul de sedere etc) si apoi iti cere copie dupa Actul de identitate, dar nu spune care. Deci daca e sa trag concluzia care imi convine: buletinul german?! sau romanesc?

sau..

Ba e rupta de realitate. Nicaieri in lumea asta nu se voteaza pe baza certificatului de nastere.

CNP-ul nu este numai pe certifcatul de nastere e pe pasaportul rromanesc, pe cartea de ientitate romaneasca daca o mai are  cineva - e de ajuns si una veche de 20 de ani.

CNP-ul il cere pentru ca e unic si se face verificare pe baza lui pentru vot multiplu.

Nu stiu, Didi.  Am pus doar o informare pentru cei interesati. M-am  gandit ca pot  fi  de ajutor doritorilor. Ca is atatia studenti care vor sa voteze, si parinti plecati la copii, si oameni aflati temporar in diverse zone.

Informatii suplimentare se pot cere aici contact@votstrainatate.ro

• 0

viviana

viviana

Membru VIP

• Moderators
  • 21.802 mesaje

Postat 06 august 2019 - 17:20

E o inițiativa foarte buna! Eu as opta Pt votul prin corespondenta. Din păcate nu am act românesc valabil. 

Miha, nu vad de ce nu ar fi bun si pasaportul si actul suedez. Ca presupun ca scrie in  el ca esti nascuta in Romania. Ca daca trimiti CNP au grija ei sa-l ruleze sa vada daca nu ti-ai retras cetatenia.

• 0

DidiAlex

DidiAlex

Membru de baza

• Membri
  • 5.420 mesaje

Postat 06 august 2019 - 17:20

Viviana,

eu stiu ca era lume la vot la sectia romana  in SW Germaniei si intrebau: pot vota cu certificatul de nastere?! nuuu.. 

Dar, trebuie sa vezi si alt punct de vedere. Eu, in germania pot vota doar pe baza scrisorii care vine acasa . in ea sunt si buletinele de vot. Si sunt verificata pe lista dar nu mi se cere nici un act. Am votat de 3 ori asa. Nu iti cere nimeni nici un act.

Stiu ca in ro, trebuie sa declar si amprenta dentara, dar poate chiar intrebarea ii ajuta pe altii. 

Eu am luat link-ul tau si am vrut sa il pun pe grupul romanilor de la mine din zona. Dar cineva il pusese dupa 04.08. 

Eu fac soft si programul asta nu e foarte explicit.

O sa scriu la cei de la contact sa vina cu un Help.

• 0

Intrebari Panica

• Dentist

Maevia
    - Astăzi, 10:46

• Dentist

Maevia
    - Astăzi, 10:46

• Contractii nedureroase și burta tare

StefSerb
    - Ieri, 23:05

• Reflux

mary_d2
    - Ieri, 19:18

Grupuri

• Mamici din Vâlcea

ela_vl1
    - iul 04 2017 18:24

• Mamici pentru mamici

icailoaie
    - apr 17 2014 09:07

• Mămici,burtici departe de casă...

Andreana
    - dec 04 2013 15:58

• Parinti inteligenti, parinti fericiti !!!!

mada27
    - nov 30 2013 23:00

• Mamici, Burtici, Tatici din Vrancea

Anda08
    - iul 11 2013 16:02

Bloguri

• ARSURI GASTRICE

es_2504
    - Ieri, 21:20

• Test de toleranta la glucoza

CristinaBaban
    - Ieri, 18:24