Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * * 1 voturi

VOTUL IN STRAINATATE

vot strainatate

160 raspunsuri la acest subiect

#121
mcoca

mcoca

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 9.650 mesaje

Postat 21 august 2019 - 16:59

E scandalos ce ti s-a intamplat la Munchen! ATS (autorisation de sortie du territoire) trebuie factura de unul din parinte, nu de amandoi, pentru ca minorul sa poata parasi teritoriul francez neinsotit de unul dintre parinti. Daca e insotit de unul din parinti nu trebuie ATS. 

 

 

Stiu, asa i-am spus.

Pentru celelelte 2 fetite aveam ATS.



#122
Fleurdelise

Fleurdelise

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 8.927 mesaje

Postat 21 august 2019 - 17:23

Pe de alta parte, statul roman te recunoaste de cetatean roman cind are chef, doar ca sa iti faca mizerii. Cazul iesirii din tara cu minorul, chiar daca minorul si insotitorul au pasaport strain. Minorii, cetateni romani, se afla sub protectia statului roman, fiindu-le aplicabile prevederile actelor normative cu privire la cetatenii romani - inclusiv prevederile referitoare la iesirea din tara a cetatenilor romani minori, chiar daca au si o alta cetatenie si chiar daca prezinta pentru trecerea frontierei doar documente eliberate de catre autoritatile straine. Sintem cetateni romani numai dupa cum bate vintul.

 

Exact, Letitia!

 

Eu nu am avut probleme in ultimii 2 ani la iesirea din Ro singura cu copilul, am avut noroc. Nici macar nu se aplica in mod consecvent aceasta prevedere, ci in functie de bunul plac al agentului de frontiera.

 

A, si mai suntem cetateni romani daca mai avem proprietati in tara si de platit taxe si impozite. Atunci nu se mai impiedica de un pasaport strain.



#123
Letitia1

Letitia1

    Membru VIP

  • PAID
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 17.253 mesaje

Postat 21 august 2019 - 21:59

Exact, Letitia!

 

 

 

A, si mai suntem cetateni romani daca mai avem proprietati in tara si de platit taxe si impozite. Atunci nu se mai impiedica de un pasaport strain.

 

Oh da, dacă ar putea sa ne dublu impoziteze ar fi minunat! Și nu, romanii nu sint consecvenți cu legile! Iti pui miinile in cap! Numa după cum ii coafează pe legiuitori.



#124
michelle-usa

michelle-usa

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 19.697 mesaje

Postat 21 august 2019 - 23:37

deci nu se poate vota fara acte romanesti valabile,nu? nu pot sa citesc din urma imi apare reclama mare pe ecran.



#125
Fleurdelise

Fleurdelise

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 8.927 mesaje

Postat 21 august 2019 - 23:58

deci nu se poate vota fara acte romanesti valabile,nu? nu pot sa citesc din urma imi apare reclama mare pe ecran.

 

Asa e, Michelle, nu se poate fara acte de identitate romanesti.



#126
michelle-usa

michelle-usa

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 19.697 mesaje

Postat 22 august 2019 - 00:21

Asa e, Michelle, nu se poate fara acte de identitate romanesti.
ce timpenie! De parca at fi simplu sa iti reinoiesti actele...

si de declarația aia la vama tot nu s a scăpat? Alta timpenie!



#127
Marox

Marox

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.621 mesaje

Postat 22 august 2019 - 10:34

Nu pot sa citez mesajul lui Mcoca de ieri.

 

Mcoca, ce treaba aveau cei din Munchen cu autorizatia de iesire din teritoriu?! E un abuz! Controlul se face doar la iesirea din Franta, iar daca iesi cu unul din parinti (cind acestia au acelasi nume) nu-ti cer alte documente. O colega in concubinaj, neavind acelasi nume ca fiica-sa, trebuia sa arate livretul de familie.

 

Nu inteleg, daca un copil calatoreste cu acte frantuzesti, nemtesti, etc, de ce ar fi sicanat la trecerea frontierei din România spre strainatate? Eu i-am trimis pe ai mei (16 si 14 ani) singuri anul asta in Ro. La Charles de Gaulle le-au verificat cardul de identitate+autorizatia de iesire din peritoriu pe care numai eu am semnat-o+copie dupa cardul meu de identitate (francez, ca altul nu mai am). La Otopeni au trecut prezentind doar cardul de identitate. Copiii au teoretic cetatenie româna, dar nu sint declarati nicaieri in România. Credeti ca la controale, adult sau copil, daca prezinta un pasaport strain automat apare pe ecrane ca ar avea si cetatenia româna? Ca altfel nu pricep de ce unii au probleme la trecerea frontierei si altii nu.

 



#128
mcoca

mcoca

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 9.650 mesaje

Postat 22 august 2019 - 11:09

Marox, sa stii ca am mai auzit de chestia asta la Munchen. La mine a fost prima data :).

Unei prietene i-au cerut numarul de tel al sotului sa sune sa vada daca e de acord de plece cu copiii. Bine ca nu m-au pus sa fac asta, ca al meu raspunde la tel din joi in pasti :))).

Cand am iesit din Fr nu m-a intrebat nimeni de sanatate nici pt fetele care nu erau ale mele.

 

Cu iesitul din ro e simplu, depinde de omul din fata ta cat e de zelos. Daca copiii nu au certificat de nastere romanesc nu au treaba cu ei. Ii cauta rapid, au o baza de date f bine pusa la punct. acum insa s-a schimbat legea de vre-un an : nu iti trebuie nimic daca copilul se intoarce in tara de rezidenta. 



#129
andacos

andacos

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 27.306 mesaje

Postat 22 august 2019 - 14:39

Se intimpla sa-ti ceara declaratia parintelui, pentru ca aceste companii aeriene stiu de celebra lege romaneasca.

 

Te intreaba, ins anu-ti impiedica iesirea/intrarea din Germania.

 

Mi s-a intimplat si mie , cu Eurowings , plecare din Köln.



#130
mcoca

mcoca

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 9.650 mesaje

Postat 22 august 2019 - 14:43

Se intimpla sa-ti ceara declaratia parintelui, pentru ca aceste companii aeriene stiu de celebra lege romaneasca.

 

Te intreaba, ins anu-ti impiedica iesirea/intrarea din Germania.

 

Mi s-a intimplat si mie , cu Eurowings , plecare din Köln.

 

 

da de unde, era vorba de politia de frontiera ... initial nu am spus unde merg, ca intrebarea a fost : mergeti in franta? Nu. Aveti hartie de la tata?

nu avea de unde sa stie ca sunt romanca, nu era niciun nume romanesc




Panic Questions

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

Last Blogs

  • Nasterea prin cezariana

    AdrianaBlo
    - Astăzi, 10:27

  • Alăptare 🤱🏻

    BiancaDragnea
    - Astăzi, 09:57

  • Burtica 35

    Roxana3001
    - Astăzi, 09:02

  • Tantrumuri bebe 1 si burtica care pune presiune

    Deutzuk
    - Ieri, 22:26

  • Sarcină

    Erika91
    - Ieri, 21:11

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -