Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * - 3 voturi

Ghetarul pluteste pe valurile verii


718 raspunsuri la acest subiect

#631
michelle-usa

michelle-usa

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 19.697 mesaje

Postat 13 septembrie 2019 - 23:04

Michelle, nu vreau sa dovedesc nimic...absolut nimic. Doar clarific din cind in cind. Nu strica, sa stii. Am trecut cu doi copii prin sistem, eu insami am trecut prin sistem (alt stat) si consider ca sint destul la curent. Procesul de aplicat/admis la facultate e complicat rau, asa e; si mai mult, este nedrept in multe aspecte mai ales al discriminarii dar stiu ca aici nu ne punem in acord; ceea ce consider eu discriminare si ce consider tu sint lucruri la milioane de km distanta. Incepe cu lipsa de fonduri scolare (scoli fondate majoritar din taxele pe proprietate) si lasat la atitudinea oraselor ce sa faca cu scoala si culminat cu o explozie in pretul facultatilor (manata de catre o industrie a imprumuturilor si a agentiilor care colecteaza banii).
Antmil, normal ca ai mai multe cunostiinte decit mine trecand prin system cu 2 copii , dar poate doar de dragul contrazicerii pe forum sau cu alte intentii imi interpretezi gresit mesajele. am cunostintele de baza despre Ap classes....nu pot sa spun ca stiu totul, pt ca e f complicat si doar trecand prin system castigi experienta. aici , la sedinta la care am participat asa s-au exprimat ca sunt college classes level...daca tu vrei sa contrazici asta...e problema ta. Nu ma ajuti cu absolut nimic cand doar contrazici o expresie. Ca sunt undergraduate, introductorii...nu conteaza, conteaza ca sunt materii cu grad de dificultate ridicat, e la nivel de colegiu. un elev de liceu risca cand le ia, ca poate sa ii dea GPA-ul in jos si poate sa nu ia scor sufficient pt crdite...si timpenia si mai mare e ca nu toate facultatile le accepta si poate le face chiar degeaba. William a ales world history ca ii place istoria, era required sa o ia...asa ca a ales sa ia AP class

Editat de michelle-usa, 14 septembrie 2019 - 03:12 .


#632
Ioana_Pos

Ioana_Pos

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 18.083 mesaje

Postat 14 septembrie 2019 - 00:11

Intru si eu in clubul vostru. Rapportarea numai la prezent, dezumanizarea, influenta mass-mediei sunt doar cateva dintre tarele societatii in care traim azi indiferent de continent. Cine e prost, rau, ignorant este cel mai capabil sa conduca si sa stabileasca destine. Avem cica libertate de opinie, spunem orice dar sa nu-i suparam pe prosti, rai si ignoranti. Un fel de societate cripto-distopica.

 

Povestea Cameristei meets 1984 meets Anglia, Anglia. Cam asa, cu unii care decid dupa cum le

place si absurditati ‘vandute’ ca realitati, precum Ministerul Pacii care facea propaganda cand pro-Australasia*, cand contra, depinde daca se luptau atunci cu ei. Jeez, mi/e si frica sa recitesc cartile!

 

*nu mai stiu sigur daca asa se numea, ca redenumise tarile/ continentele



#633
Fleurdelise

Fleurdelise

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 8.927 mesaje

Postat 14 septembrie 2019 - 01:12

Eu te inteleg foarte bine. Am patit ceva similar cand eram gravida si m-am panicat crezand ca mi s-a furat poseta (deci in nici un caz scumpa cat o masina, dar telefon, bani, ACTE!) si am picat in spirala aia de panica de nu mai 'vedeam' nici poseta, nici nimic. Cand cineva a gasit-o si mi-a adus-o m-am simtit ca naiba...

 

Ha, metoo cand eram gravida. M am dus la spital la analize si ca sa nu platesc parcarea spitalului, am parcat pe strada, am gasit un loc vizavi de spital chiar. Dar pt ca parcam deobicei in alta parte pe o straduta mai in spate, mi se intiparise acel loc in minte. Si cand am iesit am cautat masina in vechiul loc. Mai simt si acum senzatia de panica, de lichefiere a creierului, cand nu am mai gasit o acolo.

Am sunat si eu pe ( fostul) sot, cred ca si plangeam. Noroc ca m am intors din drum si cu coada ochiului am vazut o parcata cuminte acolo unde o lasasem, pe bulevard. Trecusem pe langa ea, evident.

Phii, ce vremuri!

 

In parcarile mari fac si eu poza, acum, sau imi.notez numele strazii.



#634
Fleurdelise

Fleurdelise

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 8.927 mesaje

Postat 14 septembrie 2019 - 01:37

Daniela, condoleante!

 

Anja, ai grija de tine!

 

Velvet, ce porcarie! Eu am " fugit" la timp, exact cand incepuse treaba cu punctele si creditele. Aveam colega de catedra o fata colega de facultate, venita in scoala un an dupa mine. Titulare amandoua. Ea, maritata cu un alt coleg, preparator la Universitate pe atunci ( acum cred ca e prof), se apucase cu sarg sa adune credite cu masterat in metodica ( adica bla bla, stii tu) si tot felul de referate la sesiuni de comunicari. Era clar cine va pleca la proxima restrangere asa ca am tulit o mai devreme.

Nu regret o clipa, desi mi a fost greu si aici, dar numai pentru ca am ales calea mai lunga,de a preda la alt nivel academic decat cel pentru care eram calificata (am trecut de la liceu la primar).



#635
Fleurdelise

Fleurdelise

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 8.927 mesaje

Postat 14 septembrie 2019 - 01:49

Aici aproape toate scolile au dulapuri,am vazut si unele primare mai vechi .

care nu au, doar cuiere cu etajere sus si jos. La liceu peste tot.

Cladirile scolilor sunt urate pe dinafara, seamana cu niste hale, dar sunt facute cu cap pe dinauntru.

Configuratia clasica e cu clase de o parte si de alta a holului si siruri de dulapuri intre clase, pe ambele parti. E adevarat ca holurile nu au multa lumina naturala si trebuie luminate ziua. Dar aici electricitatea e relativ ieftina.

Clasa mea de maternelle ( pregatitoare) e singura de maternelle la care copiii au dulapuri, pentru ca anii trecuti sala lor de clasa a fost o cl. a 2 a.

 

Fi-miu cara in cls. a 2a in ghiozdan un cartable cu fascicule de studiat. E grelut, nu prea imi place sistemul noii profe, anul trecut avea dosare separate cu fise, doua pentru teme la franceza si mate si cate altul rar. Anul asta nu are teme! Deloc!!! Personal nu imi place chestia asta si trebuie sa i gasesc eu ceva de scris macar o data pe saptamana, in weekend

 



#636
viviana

viviana

    Membru VIP

  • Moderators
  • 26.324 mesaje

Postat 14 septembrie 2019 - 08:59

E sambata dimineata. Citesc stiri la o cafea cam slaba, dupa gustul meu.

Nu ma mir de nimic. Nu ma enervez. Doar ma distrez, ca slava domnului, am material destul.

 

Cica intr-o scoala din Clejani 3 copii de 9, 10 ani enervati de o jucarie care tot facea zgomot din gunoi au distrus 3 sali de clasa.

 

La o alta scoala de prin Satu Mare, invatatoarea unei clase pregatitoare da in ochi cu spray paralizant unor copilasi  de 6 ani. Cica a fost legitima aparare.

 

In Franta, tribunalul decide ca un infarct fatal in timpul unui act sexual savarsit in timpul unei deplasari de serviciu e accident de munca.

 

Un asteroid, potential periculos, trece pe langa pamant. La 5,3 milioane de km. De ce o avea potential periculos?

 

Si fii-mea s-a sculat la 9 ca  sa prinda trenul de 9.30 spre mare. Mi-a zis ca are 21 de ani si stie ce face. De-aia am gasit pe bufet un cerc din biscuiti. Is cu zodii si i-a pus asa, in cerc, in ordine. Si in apararea celor 21 de ani, probabil.

 

Voi cum v-ati inceput ziua?



#637
viviana

viviana

    Membru VIP

  • Moderators
  • 26.324 mesaje

Postat 14 septembrie 2019 - 09:10

Last minute news!

A prins trenul. Dar si-a  uitat costumul de baie. [:-)))]

 

Accuma ce ma fac? Scorpie? Sau ii sponsorizez unul nou?



#638
mihaela_s

mihaela_s

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 28.840 mesaje

Postat 14 septembrie 2019 - 09:34

Viviana, ii sponsorizezi unul nou, clar! :)

 

Stirile de la noi, acum dimineața:

explozie puternica in centrul Lund azi noapte, Anja sper ca sunteți Ok.

 

O persoana a fost rănită. 4 morți și mii de răniți in Spania, după indundațiilor provocate de căderi masive de ploaie, niciodată nu a mai plouat așa de mult ca in ultimele zile.

 

Cum niște persoane nu pot sa hotărască cum se va numi o noua grădinița ce se va deschide undeva in Suedia. Numele “curcubeu” e cică legat politic și nu merge.

 

Iar Greta Thumberg a făcut greva ieri împreuna cu 1500 de tineri americani in fata la Casa Albă. 

 

Mai sunt și altele, dar mai lipsite de importanta :). 

 



#639
viviana

viviana

    Membru VIP

  • Moderators
  • 26.324 mesaje

Postat 14 septembrie 2019 - 10:32

Viviana, ii sponsorizezi unul nou, clar! :)

.....

Da :)

Pana se da jos din tren o tin in sah. I-am zis sa faca plaja la 2 Mai, la nudisti. [:D]



#640
mihaela_s

mihaela_s

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 28.840 mesaje

Postat 14 septembrie 2019 - 11:05

Da :) Pana se da jos din tren o tin in sah. I-am zis sa faca plaja la 2 Mai, la nudisti. [:D]

 

[:-)))]  [:-)))]




Panic Questions

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

Last Blogs

  • Tantrumuri bebe 1 si burtica care pune presiune

    Deutzuk
    - Ieri, 22:26

  • Sarcină

    Erika91
    - Ieri, 21:11

  • Cum am aflat că sunt însărcinată?

    Ana1298
    - Ieri, 18:14

  • Prin Italia cu bebe in burtica

    Pau26
    - Ieri, 14:55

  • Ma copleseste oboseala

    ZDenisa
    - Ieri, 14:42

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -