Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * - 3 voturi

Ghetarul pluteste pe valurile verii


718 raspunsuri la acest subiect

#591
roli25

roli25

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 5.397 mesaje

Postat 13 septembrie 2019 - 09:44

nu munca, miha,mizeriile de legi care sustin incompetentii la catedre.incompetenti care predau cu diplome cumparate de la facultati private,unde trec de 2 ori pe an...una ca asta mi-a luat mie din ore si-am pierdut munca mea de-o viata...dar..nu mai detaliez,ca si asa...nu ma pot impaca! tare afectata sunt...si nici nu mai pot face nimic.

Vrei sa te "consolez"? Invatatoarea lui Marc: amanta presedintelui de consiliu judetean, tinuta in brate de directoare si de inspectorat. Lipsea de la ore lasandu-i singuri, sau cu bibiotecara, sarea peste orele de mate - facea cam 1- 2 ore/pe saptamana, dar treceau si saptamani fara sa faca....ce sa-ti mai spun...ca a trebuit sa-i iau meditatii la mate la clasa a4-a ca sa nu ajunga intr-a 5-a prostu prostilor? 


Editat de roli25, 13 septembrie 2019 - 09:47 .


#592
velvet

velvet

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 9.616 mesaje

Postat 13 septembrie 2019 - 09:51

roli stiu si treaba cu amantele,se practica si pe-aici...imi pare rau.pe noi,cei pasionati si pregatiti, ne omoara ceilalti,incet incet...

 

habar n-am de ce nu renunt la tot si nu plec din tara asta.mai ales dupa tot ce mi s-a intamplat. nu-mi revin. de la 14 ani muncesc de dimineata pana noaptea.am avut 9 ore de engleza/saptamana in liceu. 9! apoi engleza prima specializare,examen national,nota mare din prima la titularizare,inspectii grade,trecute cu brio...si imi ia una munca mea,care nu a facut in scoala o ora de engleza.care si-a cumparat o diploma.,care nu a dat un examen national in viata ei,nimic nici pe limba engleza.plus ca a obtinut o decizie ilegal.,ca in tara asta..nimeni nu m-ajuta.chiar nu stiu ce sa mai fac...pt ca nu ma pot impaca.

 

ma scuzati...plec la munca...



#593
Laura25

Laura25

    Membru VIP

  • Moderators
  • 20.664 mesaje

Postat 13 septembrie 2019 - 10:03

Daniela, sincere condoleante! Dumnezeu sa-l odihneasca! Imi pare tare rau pentru suferinta lui si pentru durerea voastra. Iti trimit o imbratisare stransa! 

 

Ella, uau!! A ajuns vedere din Columbia pana la mine in sat! Nu mi-a venit sa cred cand am gasit-o aseara!!! Multumesc din suflet, a fost o surpriza foarte placuta (dupa ce statusem 1,5 ore blocati in trafic din cauza unui accident la cativa km de casa) 

 

 

Mihaela, mi se pare foarte fain organizat orarul Silviei, cu o materie ce tine mai mult de 1 ora (are timp profesorul sa predea, sa discute in tihna materia, sa lucreze si sa aprofundeze cu elevii temele de lucru) , cu pauze care chiar sunt pauze. Cred ca e mult mai placut pentru copii o astfel de scoala.  Probabil ca cel mai nasol in modul de organizare a scolii romanesti este faptul ca au zilnic 6 ore la 6 materii diferite, plus programa foarte incarcata cu lucruri de memorat , nepractice, absolut inutile, pe care le uita dupa 2-3 saptamani maxim.  

Will are 7 materii de exemplu, ai mei in clasa a 8-a au 14 materii diferite intr-o saptamana. 

 

 

Anja, eu am o masina mica, uratica si cu o culoare greu de ratat. Adica e o masina pe care nu poti sa o pierzi intr-o parcare. La noi in oras parcarile sunt pline de WV si Ford  negre sau gri. A mea e un verde brotac, mica, dar inalta. O vad de la distanta. Mai sunt vreo 3 maxim fix la fel ca a mea in oras. Cand si-a luat barbatul Ford gri ... m-a pierdut. Cand suntem impreuna ma bazez pe el sa o gaseasca, cand merg eu cu masina aia. imi iau 2-3 repere si tot ma trezesc  ca umblu e bezmetica prin parcare. Deci, te inteleg perfect. 



#594
Ella73

Ella73

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 13.297 mesaje

Postat 13 septembrie 2019 - 10:04

Daniela, sincere condoleante. 



#595
Ella73

Ella73

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 13.297 mesaje

Postat 13 septembrie 2019 - 10:08

Laura, ma bucur ca a ajuns vederea si la tine si cu multa placere  [:)]


Editat de Ella73, 13 septembrie 2019 - 10:18 .


#596
roli25

roli25

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 5.397 mesaje

Postat 13 septembrie 2019 - 10:10

Daniela, condoleante  [flo2]



#597
Ella73

Ella73

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 13.297 mesaje

Postat 13 septembrie 2019 - 10:25

Velvet, imi pare tare rau  [pup]



#598
Ella73

Ella73

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 13.297 mesaje

Postat 13 septembrie 2019 - 10:25

Masina mea e rosie, asa ca o recunosc fara probleme  [:D] aici majoritatea masinilor sunt gri sau negre. A lui Marco e neagra, dar nu avem probleme in a o gasi.

 

Eu mai parchez in cursul zilei la noi pe strada (in caz ca am de alergat si gasesc loc, nu mai parchez in garaj) si uit ca am parcat afara...mi s-a intamplat o data sa o las afara in weekend..merg luni in garaj si nu vad masina (era acum multi ani, aveam Fordul)...mai sa sun la politie, sa declar ca a fost furata  [:D] la un moment dat mi-am amintit insa ca o lasasem afara...ce spaima am tras  [ph34r]

 

In Seoul a parcat ghidul intr-o parcare subterana, cu vreo 8 etaje..am facut poze la etaj si nr, pt ca era destul de complicat.


Editat de Ella73, 13 septembrie 2019 - 10:33 .


#599
mihaela_s

mihaela_s

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 28.843 mesaje

Postat 13 septembrie 2019 - 10:26

Laura, perfect de acord, mult prea multe materii in Ro. Silvia n-a avut mai mult de 6-7 materii niciodată. Acum are 8. Diferența fata de Ro este ca nu fac in paralel toate materiile, ci pe rand. Acum de ex, e la liceu de științe ale naturii, teoretic cum e in Ro. Au chimie, dar nu au fizica. Fizica vor face semestrul viitor. Face însă și biologie acum. Apoi in anul 2 și 3, aleg singuri pe ce vor sa se axeze, au materii din care aleg singuri. La științe sociale la fel (științe sociale, istorie, geografie, religie).

Așa au avut mereu, câte o materie pe semestru din grupul științele naturii (chimie, fizica, biologie) și câte una pe semestru din grupul științe sociale (le-am scris mai sus). 

 

Aici fiecare materie are un număr de puncte. Când termina liceul trebuie sa aibă 2500 de puncte, ca sa poată intra la facultate. Și depinde de facultate, are nevoie de anumite materii, anumit nivel.

 

E foarte bine structurat și organizat, le da multă libertate de alegere. Dar e in același timp complicat, Pt ca mulți nu știu ce sa aleagă. Dar tot mai bine așa, decât cum e in Ro. Aici pot completa dacă vor sa sa reorienteze, Pt facultate. Doar ca trebuie iar sa se apuce de învățat. Și intr-un fel mulți nu își doresc, e greu, după o vârsta. 

 

Fiecare sistem cu avantaje și dezavantaje.

Sa nu ma înțelegeți greșit. Sistemul suedez e departe de cel perfect, dar e ceva acceptabil și digerabil. După mine :). Ca tinerii se plâng ca e greu, ca nu pot, ca sunt extenuati. Liceul nu e obligatoriu. Mulți optează Pt liceele de meserii, la astea teoretice e concurenta tot mai mică. 

 

Stiti foarte bine ce discuții am avut cu Silvia înainte sa se înscrie la liceu. 

 



#600
silvi8

silvi8

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 5.360 mesaje

Postat 13 septembrie 2019 - 10:29

Buna ziua!

 

Daniela, condoleante! Dumnezeu sa-l odihneasca in pace!

 

Anja, ai nevoie de pauza...dar am ras si eu, ca si baietii tai [:)]

 

Ella, multumesc din suflet pentru frumoasa vedere! [pup]

 

Iuli faca scandal in fiecare dimineata ca nu vrea la gradinita. nu doar plange, tipa, loveste...pana plec eu. dupa aceea se linisteste si chiar se joaca foarte frumos. au pozat-o doamnele. dar ma termina dimineata ce circ face.




Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • Planificarea pe etape

    RoxiMada
    - Ieri, 19:33

  • Organizarea garderobei - sfaturi utile

    Ana1298
    - Ieri, 18:19

  • A 15a postare

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 11:33

  • Cea mai asteptata ecografie

    Roxana3001
    - Ieri, 11:06

  • Bagajul de maternitate 👜

    BiancaDragnea
    - Ieri, 08:13

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -