Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * - 3 voturi

Ghetarul pluteste pe valurile verii


718 raspunsuri la acest subiect

#581
anja

anja

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.397 mesaje

Postat 12 septembrie 2019 - 22:07

Dragele mele, sa va povestesc ce am patit azi.... Am plecat de la job la un mtg intr-o alta cladire in centru. Nu mai fusesem niciodata acolo, asa ca am plecat din timp, ca sa am timp sa parchez si sa nu ma stresez. Parchez eu intr-o parcare etajata, termin mtg-ul si a duc sa imi iau masina. Ajung la etajul la care eram sigura, dar sigura ca am parcat, si...surpriza, masina nu e acolo... Parcarea are 12 etaje, asa ca, complet confuza, o iau la picior sa caut masina...Nimic... Intru in panica, sun sotu' si-i raportez masina furata.. Imi zice sa o iau de la capat cu cautatul...masina nicaieri! Sun la paza, le zic numarul, se uita pe camera, zice masina a intrat dar nu a iesit, deci luati-o de la cap cu cautatul. O iau a treia oara de la et 12, ajung la parter, masina, ioc! Intru in super panica, sun iar sotu' sa vina sa ma ia sau sa caute masina...Intre timp apar 2 colegi, le povestec de masina, le zic de numar....Si ei o iau de la capat si...surpriza, masina era la et 2, parcata bine merci, am trecut pe langa ea de 4 ori... Nu ma gandesc decat cat de obosita pot fii... Parca eram absenta, pierduta in spatiu....

I-am zis sotului, ca daca ma cearta, plang!!!:))) Nu m-a certat, doar m-a parat la copii si au ras de mine....


Editat de anja, 12 septembrie 2019 - 22:24 .


#582
aminna

aminna

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 5.799 mesaje

Postat 12 septembrie 2019 - 22:40

condoleante, Daniela! [pup]



#583
michelle-usa

michelle-usa

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 19.697 mesaje

Postat 13 septembrie 2019 - 00:09

Antmil, nu știu ce vrei sa spui, aici AP classes sunt considerate College -level classes, se acorda credite de colegiu si sunt ca grad de dificultate.

 

Sunt clase recunoscute de facultăți( bineînțeles credite considerate doar pt cei care trec cu scor bun examen final).

Au manual / curiculum special AP... deci nu e clasa cu materie obișnuita doar făcută in ritm rapid.

Examinarea se plătește $100 și se da la sfarsitul anului in Mai.

La voi in stat e diferit?


Editat de michelle-usa, 13 septembrie 2019 - 01:03 .


#584
michelle-usa

michelle-usa

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 19.697 mesaje

Postat 13 septembrie 2019 - 01:08

Condoleanțe Daniela, pt socrul tău! Viviana cum sunt ușile, îți plac? Anja, te înțeleg ... ce sperietura ai tras... cred ca erai f obosita .

Eu visez si noaptea, am coșmar ca nu îmi găsesc mașina.

De nu știu câte ori am pierdut-o prin parcări ... sau mai rău a fost când m am dus și trăgeam de ușa la alta mașina [batcap] ... deh, majoritatea sunt SUV uri gri ca a mea .


Editat de michelle-usa, 13 septembrie 2019 - 01:12 .


#585
michelle-usa

michelle-usa

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 19.697 mesaje

Postat 13 septembrie 2019 - 01:11

nu la hartii de-alea ma refer,miha ...ci la adunat de puncte si credite cumparand cursuri.si luand postul unuia pregatit. nici nu pot scrie ce mi s-a intamplat.mi-e scarba!

velvet cumplit ce spui! Ai rămas fără post, nu mai predai?



#586
Judoka02

Judoka02

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.875 mesaje

Postat 13 septembrie 2019 - 08:50

[quote name="Laura25" post="8621517" timestamp="1568295793"] Mihaela, ai mei au un dulap in clasa. La unele materii le cere (ma rog, le recomanda ...) sa aiba caiete diferite de clasa si de teme. Intr-o zi au 6 ore, fiecare ora insemnand alta materie. Daca au noroc sa aiba sport sau desen (unde cara doar un bloc de desen, instrumentele si le lasa la scoala in dulap) sau muzica (unde plimba un caiet) , e ok. Dar daca au o zi cum au avut ai mei anul trecut martea : mate(carte+2 caiete), romana(2 carti+caiet), engleza (2 carti +caiet), geografie (carte, caiet, atlas), fizica (carte, culegere, caiet) , chimie (carte, caiet , mapa cu diverse foi si table periodic) .. se duce ghiozdanul in 6-7 kg lejer! 

 

Ce porcărie , tine de profesori și de organizare. De ex. avem și ore grupate, 2 ore engleză 2 de bio, chiar dacă au șase ore intr o zi , numai 4 materii. Materiile care nu necesita cărți , muzica, dirigenție , una in fiecare zi. 



#587
velvet

velvet

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 9.616 mesaje

Postat 13 septembrie 2019 - 08:57

buna dimineata 

 

michelle predau,dar a trebuit sa iau completare cealalta materie de pe diploma.materie pe care n-am predat-o niciodata.si pt care n-am muncit toata viata prin grade didactice,examene,etc...am pierdut pt una care nu a dat un examen ,nici macar unul pe disciplina pe care este ...dar..desi am expus situatia, aici e romania,o mare mizerie...epigonii...

 

va pup.



#588
viviana

viviana

    Membru VIP

  • Moderators
  • 26.324 mesaje

Postat 13 septembrie 2019 - 09:07

Oh, Daniela, condoleante. Dumnezeu sa il ierte!



#589
antmil

antmil

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 5.491 mesaje

Postat 13 septembrie 2019 - 09:08

Antmil, nu știu ce vrei sa spui, aici AP classes sunt considerate College -level classes, se acorda credite de colegiu si sunt ca grad de dificultate. Sunt clase recunoscute de facultăți( bineînțeles credite considerate doar pt cei care trec cu scor bun examen final). Au manual / curiculum special AP... deci nu e clasa cu materie obișnuita doar făcută in ritm rapid. Examinarea se plătește $100 și se da la sfarsitul anului in Mai. La voi in stat e diferit?

 

Tu crezi ce vrei tu, însă AP nu e materie de college. Mai citește despre originea acestui AP ca tot din California vine. Ca îți place ție sa crezi ca e materie de facultate, e treaba ta. Se da credit pentru cursuri “introductory”...adică fix acele cursuri pe care elevul trebuie sa la ia cind ajunge la facultate sa fie la nivel de facultate. E o progresie in gradul de dificultate al cursurilor in facultate. Toata treaba AP e o tâmpenie masiva oricum...și tine de nivelul educației in general. Dar asta e alta poveste. 

 

“The AP curriculum, administered by The College Board, consists of standardized high school courses that are roughly equivalent to undergraduate collegecourses.”

 



#590
viviana

viviana

    Membru VIP

  • Moderators
  • 26.324 mesaje

Postat 13 septembrie 2019 - 09:11

Anja, dupa ce am patit-o si noi cu masina procedam intr-un mod foarte simplu: facem poza cu telefonul mobil. Ori pozam stalpul pe care  scrie randul, etajul, etc, ori peretele cu aceleasi indicatii, ori scriem un memo pe mobil.




Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • Control

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 21:41

  • Ce am învățat până acum în sarcină?

    Ana1298
    - Ieri, 20:26

  • Bye bye la job

    FloreClau
    - Ieri, 19:30

  • Palpitatii puternice

    RoxiMada
    - Ieri, 17:33

  • Care este cel mai frumos lucru în a fi însărcinată?

    Ddeenniissaaa
    - Ieri, 15:52

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -