Sari la conținut

Sari la conținut

* * * * - 3 voturi

Ghetarul pluteste pe valurile verii

718 raspunsuri la acest subiect

Collins20

Collins20

Membru matur

• Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.102 mesaje

Postat 12 septembrie 2019 - 16:22

Am uitat sa adaug ca isi schimba clasa la fiecare ora , daca au chimia merg in laborator , la limbi la fel. In clasa se aduna dimineata , fac prezenta, la fel dupa pauza de pranz . Asa ca ar fi cam dificil sa isi tina cartile/ caietele in dulap si sa le schimbe din mers pe cand isi iau ghiozdanl in spate si la drum.

• 0

antmil

antmil

Membru de baza

• Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 5.147 mesaje

Postat 12 septembrie 2019 - 16:41

Neata si de la mine - azi am stat doua ore si 15 min in trafic; noroc cu niste podcasturi care le pastrasem fix pentru o situatie de genul asta. E o serie foarte buna in NY Times (1619), un soi de cronica a sclaviei. Am aflat niste informatii extrem de interesante de care nu am invatat pina acum (si totusi aici cica se face istorie americana la greu) - multe, multe chestii complet sterse din istorie.

Urmaresc si eu Brexitul - multe similaritati intre curentul care a dus la aceasta idiotenie crasa si situatia americana (si de fapt, in mai multe tari). Multi jucatori care se pare ca urmaresc fix acelasi "playbook" - aceleasi idei, acelasi curent bazat doar pe sentiment fara nici o baza reala. Insa se pare ca englezii totusi mai au niste parghii democratice (nu ca la noi unde am aruncat democratia la cos).

Vizavi de tehnologie in clasa, am citit un articol recent - mi s-a parut interesant.

https://www.wsj.com/...why-11567523719

Editat de antmil, 12 septembrie 2019 - 17:52 .

• 0

antmil

antmil

Membru de baza

• Membri
  • 5.147 mesaje

Postat 12 septembrie 2019 - 16:56

Da, ghiozdane grele am avut si noi parte - si nu aveau voie nici cu ghiozdane cu rotile ca cica incurca traficul de studenti. 

Clasa AP, Michelle nu e "clasa de colegiu" - este to materie de liceu dar predata in ritm mult mai sustinut (au mai putin timp sa parcurga materia pentru ca se dau examenele mai devreme decit restul anului scolar) si in stil de facultate (mai mult munca pe cont propriu). Materia nu e grea, ritmul e infernal si e mai mult de citit fata de o clasa obisnuita. Te pregateste pentru ritm alert. Daca treci testul, te scuteste de materiile "introductive". E bine stiu ca multe scoli sint neperformante si cind ajungi la facultate nu toata lumea este la acelasi nivel de cunostinte (alta tampenie cu fiecare stat sa isi faca legea educatiei). Daca esti mai bine pregatit din liceu (multi nu au sansa sa aiba clase AP in districtele lor) treci direct in materie de facultate, nu mai iti pierzi vremea cu clase "intro" (care nu sint de fapt decit ca esti in urma fata de restul). 

Editat de antmil, 12 septembrie 2019 - 16:57 .

• 0

danielag

danielag

Membru de baza

• Membri
  • 8.745 mesaje

Postat 12 septembrie 2019 - 16:57

Bună după-amiaza și de la mine.

N-am mai intrat de o mie de ani, din păcate săptămâna trecută socrul meu ne-a părăsit... S-a chinuit mult în spital în ultimele zile, a fost foarte dureros să-l văd conectat la aparate :(.

În rest sunt deja la muncă, toată săptămâna în delegație, nu știu încă cum o să fiu săptămâna viitoare.

Miha_s, La mulți ani frumoși și fericiți Silviei, am ratat ziua ei.

• 0

antmil

antmil

Membru de baza

• Membri
  • 5.147 mesaje

Postat 12 septembrie 2019 - 17:03

Danielag, condoleante pentru socrul tau. Imi pare tare rau!

• 0

velvet

velvet

Membru de baza

• Membri
  • 8.848 mesaje

Postat 12 septembrie 2019 - 17:40

[hia]

daniela imi pare tare rau... [cupisi]  [pup]

de sistemul romanesc de invatamant, nu mai zic nimic... [zirea]  se vad "rezultatele" din ultimii ani,mai ales...

va pup.

• 0

mihaela_s

mihaela_s

Membru VIP

• Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 26.694 mesaje

Postat 12 septembrie 2019 - 18:02

Daniela, mulțumesc!  [flo2]

Confoleante, îmi pare rău Pt socrul tău :(. 

• 0

mihaela_s

mihaela_s

Membru VIP

• Membri
  • 26.694 mesaje

Postat 12 septembrie 2019 - 18:10

Laura, au pauze destul de lungi, au pauza de lunch de o ora și nu au nevoie de atâta, au găuri in orar, adică aveau in 7-9. Silvia tot timpul apuca sa lucreze la mate și sa învețe la alte materii in pauzele astea. 

La mate termina aproape tot in clasa, ei nu au teme decât ce e lucru individual la capitole in manuale. E suficient de mult. Cei care nu sunt avansați, nu lucrează nimic extra. 

La restul mereu învăța cu prietenele, in găurile de care spun.

Au locuri multe in școala unde pot sta și citi/învăța. La biblioteca și in rest, așa sunt organizate școlile. 

Altfel, mult de lucrat individual, pe computer. Lucrări evaluate, elaborate, la fiecare materie. Nu țin de manuale, au nevoie sa citească extra, pe internet. Și sa scrie apoi lucrarea, sa tragă concluzii personale. Asta cam la toate materiile in afara de mate și științe exacte. 

Nu știu dacă așa e peste tot, poate vine Anja și spune altceva :). Dar eu asta am trăit cu ambele fete, la scoli diferite aici in oraș. 

Acum la liceu e mai încărcat, mai lucrează și acasa. Dar apuca și la școala sa facă, mai merg după școala la biblioteca, le place sa lucreze împreuna. 

• 0

velvet

velvet

Membru de baza

• Membri
  • 8.848 mesaje

Postat 12 septembrie 2019 - 18:30

miha cat de bine suna! 

aici...din pacate, am ramas in urma cu tot.doar hartiile conteaza. asta si ca sa fii profesor.sa aduni hartii.din cauza  hartiilor am pierdut eu.nu conteaza cat de competent esti. asta-i sistemul din tara asta.o mare mizerie! ma gandesc cata pasiune aveam...copiii mi-o mai trezesc si acum,dar...s-au schimbat multe in mine..sistemul ucide tot ce-i bun,din pacate...

• 0

mihaela_s

mihaela_s

Membru VIP

• Membri
  • 26.694 mesaje

Postat 12 septembrie 2019 - 18:33

mai degraba cred ca poti sa numeri pe degetele ambelor maini numarul scolilor/liceelor din romania, care au dulapuri pentru elevi. si majoritatea, daca nu chiar toate, sunt particulare, nu de stat. in scolile/liceele care functioneaza in cladiri construite pe vremea comunismului, nici n-ar avea loc pe holuri astfel de dulapuri, cum vedem in filmele cu liceeni americani, pur si simplu holurile sunt prea inguste si dulapurile ar veni montate pe peretele cu ferestre, deci ar bloca lumina naturala si aerisirea (caci pe holuri nu exista aer conditionat, evident, iar in clase exista doar unde s-au strans bani de la parinti - tot la cele de stat ma refer, cu exceptia celor renovate cu fonduri europene, culmea - majoritatea situate in mediul rural. sunt cateva gradinite si scoli in satele si comunele din judetul prahova, renovate cu fonduri europene, dotate cu moblilier, aparatura, echipamente audio/video, loc de joaca, sala de mese, etc. de am ramas masca) uite un exemplu : https://www.observat...care-clasa-foto

Aici dulapurile sunt intr-o zona specială, cel puțin la liceul unde a mers Diana. Probabil din același motiv, ca nu aveau unde sa le instaleze pe holuri. Asta se plângea Diana de ex ca dimineața e Buluc la dulapuri, iar in pauze trebuie sa meargă destul de mult pana la ele sa schimbe manualele. Dar s-au descurcat. 

Silvia spune ca așa e și la ei, dulapurile sunt separat intr-o zona anume, dar ca e Ok, nu e buluceala și sunt aproape de sali. 

• 0

Intrebari Panica

• Tremur la bebelusi

Alinaiacob12
    - nov 25 2020 22:07

• E.coli la inceput de sarcina

Deni2811
    - nov 25 2020 10:11

• Acneea bebelusului

coco maria
    - nov 24 2020 16:29

• Sutiene pentru alaptat.

andronacheari
    - nov 24 2020 00:48

• Gaze mirositoare la bebeluși

diana971
    - nov 23 2020 23:21

Grupuri

• Palatoschizis

Annemarie33
    - apr 20 2020 22:13

• Varicela in sarcina

Magdabebe2
    - mar 21 2019 17:19

• Cataracta congenitală

DanielaRa
    - dec 20 2017 17:09

• Bebe cu probleme sold

Dediut
    - nov 12 2015 16:14

• Logopedie

vorbestecorect
    - iul 11 2015 14:52

Bloguri

• Depistată pozitiv COVID 19

AryaRose
    - Astăzi, 18:45

• Unde voi naste: la stat sau la privat?

Lilu_F
    - Astăzi, 18:04

• Povesti de sarcina

Vio1234
    - Astăzi, 14:59

• Cumparaturi pentru Nadia

SilvanaRozza
    - Astăzi, 12:28

• Lucruri folositoare sau distractive?

Aura2020
    - Astăzi, 08:37

Retete