Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * - 3 voturi

Ghetarul pluteste pe valurile verii


718 raspunsuri la acest subiect

#551
silvi8

silvi8

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 5.360 mesaje

Postat 12 septembrie 2019 - 15:05

Buna ziua!

 

Laura, daca aveti si un alt scop sa ajungeti la Felix, si mai ales ca nu ati mai fost cred ca puteti incerca cateva zile. 

 

Ioana, noi nu avem nici la C nici la mica probleme cu hainele preferate. in general tot ce le iau sunt alese de ele, deci teoretic toate sunt preferate [:)] nu am sfaturi, dar cred ca tot pe explicat trebuie mers...

 

C are ghiozdan specific romanesc: carti, caiete, culegeri, caiete speciale, portofoliu, accesorii - penar, trusa geometrie...carti la optional, tot ce vrei si nu vrei. la scoala nu au unde sa lase nimic, nu exista spatiu. noroc ca ea face 2-3 minute pana la scoala. mi-e mila de cei care stau mai departe, merg cu autobuze etc. 



#552
mihaela_s

mihaela_s

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 28.840 mesaje

Postat 12 septembrie 2019 - 15:23

Of ce nasol :( . Totuși aveam impresia ca sunt scoli unde exista dulapuri, auzisem de pe undeva. Ma întreb la licee cum e? Nici acolo nu au dulap? 

 

 



#553
roli25

roli25

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 5.395 mesaje

Postat 12 septembrie 2019 - 15:24

Mihaela, ai mei sunt la liceu. Nu sunt dulapuri.



#554
Judoka02

Judoka02

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.869 mesaje

Postat 12 septembrie 2019 - 15:25

Ioana , 

 

merci, o sa ma uit, dacă o tine pasiunea. 

 

Cu hainele e semi- problema, nu le caută încă in coșul de rufe, dar poate îmbracă același lucru mai multe zile, sau are haine pe care le poarta mu...lt mai mult decât altele(care rămân mici). Nu știu dacă explicatiile sunt soluția , depinde de copil. Dacă face gica contra ?

 

p. s acum stam mai bine decât la grădinița  [:)]

 

Cu politica voastră ... no comment. Am văzut demult un reportaj pe arte, in care arătau multe consecințe : vama, prețuri, studii, acte , probleme cu Scoția, Irlanda, etc . Singurii care erau fericiti sunt pescarii, ca nu mai vin europenii sa le pescuiască in apele teritoriale  [batcap]



#555
CorinaDani

CorinaDani

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 13.603 mesaje

Postat 12 septembrie 2019 - 15:38

Of ce nasol :( . Totuși aveam impresia ca sunt scoli unde exista dulapuri, auzisem de pe undeva. Ma întreb la licee cum e? Nici acolo nu au dulap? 

mai degraba cred ca poti sa numeri pe degetele ambelor maini numarul scolilor/liceelor din romania, care au dulapuri pentru elevi. si majoritatea, daca nu chiar toate, sunt particulare, nu de stat.

in scolile/liceele care functioneaza in cladiri construite pe vremea comunismului, nici n-ar avea loc pe holuri astfel de dulapuri, cum vedem in filmele cu liceeni americani, pur si simplu holurile sunt prea inguste si dulapurile ar veni montate pe peretele cu ferestre, deci ar bloca lumina naturala si aerisirea (caci pe holuri nu exista aer conditionat, evident, iar in clase exista doar unde s-au strans bani de la parinti - tot la cele de stat ma refer, cu exceptia celor renovate cu fonduri europene, culmea - majoritatea situate in mediul rural. sunt cateva gradinite si scoli in satele si comunele din judetul prahova, renovate cu fonduri europene, dotate cu moblilier, aparatura, echipamente audio/video, loc de joaca, sala de mese, etc. de am ramas masca)

uite un exemplu :

https://www.observat...care-clasa-foto



#556
Laura25

Laura25

    Membru VIP

  • Moderators
  • 20.663 mesaje

Postat 12 septembrie 2019 - 15:43

Mihaela, ai mei au un dulap in clasa. Dar de ex la matematica lucreaza dintr-o carte din care au si tema (si nu, nu pot face tema in clasa). Aia trebuie sa o foloseasca si acasa si la scoala. La romana lucreaza si din manual si dintr-o culegere (la fel la fizica, chimie, engleza), trebuie sa le aiba la ei in clasa, pt ca nu le spune din timp ca vor lucra ora viitoare pe una sau pe alta sau pe amandoua.  Acasa au nevoie de ele sa isi faca temele. La fel la engleza unde au o carte, un auxiliar +caiet.

 

La majoritatea obiectelor le trebuie caiete mari, studentesti. La mate si romana de 80 file minim, ca  se termina destul de repede si au nevoie sa aiba informatiile la indemana pt teza, lucrari, ar fi greu sa caute in 3-4 caiete. 

La unele materii le cere (ma rog, le recomanda ...) sa aiba caiete diferite de clasa si de teme.  

Intr-o zi au 6 ore, fiecare ora insemnand alta materie. Daca au noroc sa aiba sport sau desen (unde cara doar un bloc de desen, instrumentele si le lasa la scoala in dulap)  sau muzica (unde plimba un caiet) , e ok. Dar daca au o zi cum au avut ai mei anul trecut martea : mate(carte+2 caiete), romana(2 carti+caiet), engleza (2 carti +caiet), geografie (carte, caiet, atlas),  fizica (carte, culegere, caiet) , chimie (carte, caiet , mapa cu diverse foi si table periodic)  .. se duce ghiozdanul in 6-7 kg lejer! 

 

 

Nu stiu cate teme si cum e sistemul in Suedia, dar ai mei nu au timp , fizic, sa isi faca teme in scoala. Daca se intampla sa nu faca o ora la alt obiect sau sa ii lase vreun profesor sa faca ce vor, atunci da, mai pot scrie din teme, dar altfel, chiar nu vad cum.  

Las de ex tema lor la algebra, de marti pe joi (miercuri au avut geometrie, la care li s-a dat o tema similara pt vineri). Nu sunt pozele f clare, dar ca idee...

 

70186733_2977078865695665_78871589288306

 

70450435_765744377187717_732628599582385



#557
michelle-usa

michelle-usa

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 19.697 mesaje

Postat 12 septembrie 2019 - 15:50

YY

Michelle[/b], cate obiecte studiaza Will acum? Viviana, ma bucur ca ai in sfarsit usi! Fie sa nu scartaie niciodata! [:)]

are 7, de la 7:20-2:50.... pauza mare de 20 min in rest doar 5 minute cât sa ajungă de la o clasa la alta și sa nu facă prostii.

 

math avansat

engleza avansat

chimie

istorie  AP clasa de colegiu

spaniola

inginerie

educatie fizica -haltere

 

aici au dulăpioarele dar sunt f mici încae doar echipament sportiv.

la școala fiecare banca e dotata cu tot ce trebuie creioane , linii...foi. In funcție de buget mai cer la părinți donații. 

Sau cer pe forumul din zona...

 

v am spus ca fiecare profesor preda doar un an... și îl repeta. adică un profesor preda numai clasa 10 de ex , nu și 9 sau 11 . Așa A fost din clasa 1 . 

Liceul asta e vechi, f aglomerat a fost construit pentru o capacitate de aproximativ 1500 elevi, acum sunt 2500....



#558
roli25

roli25

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 5.395 mesaje

Postat 12 septembrie 2019 - 15:52

 

La majoritatea obiectelor le trebuie caiete mari, studentesti. La mate si romana de 80 file minim, ca  se termina destul de repede si au nevoie sa aiba informatiile la indemana pt teza, lucrari, ar fi greu sa caute in 3-4 caiete. 

Eu aici am redus cu de la mine putere. Chiar daca le cer caiete groase, le-am luat subtiri. Le tin la indemana pe cele terminate, sa-si caute in ele cand e nevoie.



#559
Marion9

Marion9

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.196 mesaje

Postat 12 septembrie 2019 - 15:59

Ma scuzati, nu am citit tot dar am prins discutia despre greutatea ghiozdanelor si am intrat sa ma plang. Cel mare cara zilnic laptop, manuale, caiete de studiu pe care nu au voie sa scrie si caiete obisnuite pentru aprox 5 materii/zi. Au dulap dar doar 2 pauze, in general cara tot cu el deoarece nu are timp sa ajunga la dulap.

Singurul avantaj e ca se duce cu bicla la scoala, trebuie sa il care doar pe scarile scolii. 



#560
Collins20

Collins20

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.327 mesaje

Postat 12 septembrie 2019 - 16:18

Stiu, stiu, asa e in toate tarile civilizate. Din pacate, la noi in comuna primitiva, nu se va schimba curand ceva. Nu exista interesul copiilor nici in randul profesorilor, nici in randul politicienilor. Fiecare cu interesul propriu!

 

 

In tara civilizata. Clasa a 9 a, desi are dulap la scoala , pe care si-l incuie cu cheia nu isi lasa decat echipamentul sportiv,halatul de laborator sau sortul de bucatarie. Ghiozdanul e ff greu , au 5 materii in fiecare zi , la unele are carte si cate trei caiete, toate caietele sunt studentesti primite de la scoala, noi nu cumparam rechizite dar facem donatii lunar la scoala, daca vrem.Si vrem.

Au teme multe ,nu le fac la scoala, li s-a recomandat sa petreaca 1 1/2 ore -2 ore in fiecare seara cu teme si invatat . DECi, desi stau la scoala zilnic pana la 3:30 au si acasa in jur de 1-2 ore zilnic + citit + sport.

Problema e ca aici pana pe la clasa a 5 a nu prea sunt teme , doar ceva teme saptamanale   dar dupa clasa a 7 a e jale.




Panic Questions

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

Last Blogs

  • Amniocenteza la 19 săptămâni

    Ana1298
    - Astăzi, 16:15

  • Top 10 lucruri utile consumabile pentru bebeluÈ™i

    BiancaDragnea
    - Astăzi, 11:05

  • bucurie dublata

    Andrevvv
    - Astăzi, 10:53

  • Diabet gestational

    ClaudiaRamona24
    - Astăzi, 09:07

  • Bebe s-a intors deja, 28 saptamani

    marile11
    - Ieri, 22:17

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -