Sari la conținut

Sari la conținut

* * * * - 3 voturi

Ghetarul pluteste pe valurile verii

718 raspunsuri la acest subiect

michelle-usa

michelle-usa

Membru VIP

• Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 16.279 mesaje

Postat 12 septembrie 2019 - 06:57

La eu sunt f ocupată cu serviciul... dar miercurea mi am rezervat o pt studii biblice , după pauza de 1an. Tare mult mi a lipsit și m am bucurat s a reintilnesc prietene vechi. Dar m a întristat enorm. La una din prietene i a murit soacra, apoi a aflat ca are cancer la sân(45 ani) , și lui fiu sau i a murit cel mai bun prieten, s a sinucis la 19 ani....toate in aceeași luna.

Acasa am citit pe fb ca lui vecina i a murit nepoata tot de 19 ani.... nu spunea de ce , înclin  sa cred ca si ea s a sinucis. E ceva cumplit ce se întîmplă cu copiii ăștia

F trist !!!!

Plus astăzi sept 11....o zi care nu se uita.

Ce zii! Pe seara am jucat basketball cu William sa ma mai relaxez. 

• 0

Judoka02

Judoka02

Membru junior

• Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.477 mesaje

Postat 12 septembrie 2019 - 09:35

Roli, 

trebuie discutat la ședința cu părinții și găsită o soluție. Chiar e neaparat sa se care cu toate ? culegere , de ex. Nu cred ca am dus culegerea la școala , chiar și la ora suplimentare , se scriau problemele la tabla, se mai pot face niște copii . Sau sa care alternativ cu colegul de banca . 

Al meu, cel mare, are acum un cartabil cu foi , pt toate materiile, când se umple, mai golește. Tezele sunt anunțate și au caiete speciale , mai cara uneori laptopul sau echipamentul de sport. 

Mijlociul cara cel mai mult, cl 7 , dar caietele studențești sunt subțiri, 16/32 foi, anexele la limbi străine , la fel.

• 0

Laura25

Laura25

Membru VIP

• Moderators
  • 17.911 mesaje

Postat 12 septembrie 2019 - 09:38

Ziua buna! 

Silvi, ma bucur ca ati avut o vacanta atat de reusita. Mai stiu o familie care a fost in vacanta pe insula Amoulliani si au fost foarte, foarte incanatati. 

La Baile Felix noi am vrea sa mergem si pentru a ne intalnim cu niste prieteni foarte buni care vin din Anglia. Ar fi 2 in 1: balaceala cu prieteni dragi. Inca nu am rezervat nimic, dar incercam sa ne hotaram. 

Michelle, cate obiecte studiaza Will acum? 

Viviana, ma bucur ca ai in sfarsit usi! Fie sa nu scartaie niciodata!  [:)] 

• 0

Judoka02

Judoka02

Membru junior

• Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.477 mesaje

Postat 12 septembrie 2019 - 09:39

Silvi,

merci  [flo2]

Asa îmi plac copiii care au câte o pasiune, deci te- ai scos cu reducerea. 

Fii- mea a fost anul trecut la un curs de lucru manual , a început sa croiască o poșeta și sa gândește sa cumpere o mașina de cusut pt copii .

Nu știu cu cine seamănă , eu sunt anti- talent. Și sa Cos ceva nu am răbdare .  [:D]

• 1

Ioana_Pos

Ioana_Pos

Membru VIP

• Membri
  • 16.665 mesaje

Postat 12 septembrie 2019 - 13:13

Judoka, nu stiu daca ne referim la acealsi lucru cand zici 'masina de cusut ptr copii', dar mai repede luati o masina de cusut 'de adulti'. Am avut si eu una ptr copii cand eram in facultate si atat imi permiteam ca pret si s-a stricat in 2 sapt, nu avea putere sa coasa prin materiale mai groase (o stofa de ex) etc.

Stiu ca par complicat, dar sunt si masini de incepatori, cu functii simple (ne-digitale). Eu am luat Singerul pe care il am acum la o oferta la Lidl :) deci daca nu e presant urmareste un pic (nush de ce am impresia ca prin oct-nov aduc oferte de genul).  

• 0

Ioana_Pos

Ioana_Pos

Membru VIP

• Membri
  • 16.665 mesaje

Postat 12 septembrie 2019 - 13:20

Buna ziua,

Am inteles cum e cu edu tehnologica, a ramas materie de umplutura, ca pe vremea mea. Macar lectiile de nutritie sunt benefice. 

Aseara am fost cu fetele prin oras sa luam incaltari si umbrele si P a descoperit niste magazine cu materiale necesare ptr lucru manual. Si-a calculat cati bani mai are si vrea sa mai venim o data sa isi ia cate ceva. 

Care aveti fetite de 9 ani +/-, aveti discutii interminabile despre cum vor neaparat bluza x, care dupa ce e puratata o data, maxim de 2 ori trebuie spalata dar ea vrea sa o poarte si a treia zi ca e bluza preferata? P ma exaspereaza cu asta (de dinainte sa intre in vacanta) si in fiecare dimi o pazesc sa nu caute prin cosul de rufe murdare dupa bluza aia. Idem leggings, are vreo 6-7 perechi dar ii vrea mereu numai pe aia gri. Am incercat diverse explicatii despre hainele murdare si ce transmit ele despre cel/cea care le poarta, dar nu mai am idei, decat sa o pazesc ceea ce nu vreau. Help?  

edit: stiu ca pot sa iau 2-3 bluze identice, dar nu se mai gasesc :(

Editat de Ioana_Pos, 12 septembrie 2019 - 13:21 .

• 0

Ioana_Pos

Ioana_Pos

Membru VIP

• Membri
  • 16.665 mesaje

Postat 12 septembrie 2019 - 13:26

In alta ordine de idei, ati urmarit ultimele episoade din telenovela Brexit? Aseara au publicat un raport cu efectele negative la care se asteapta, inclusiv cu date statistice si evaluari pe bune si bineinteles ca lucrurile sunt maro-kkniu. Raportul mai aparuse in august dar au zis ca nu e ce pare, ca e doar teoretic, dar ieri au votat sa faca publice actele ce tin de Brexit no deal si aseara au publicat raportul asta. Mi se pare ca un tren de mare viteza care se indreapta cu elan spre un zid.... 

• 0

mihaela_s

mihaela_s

Membru VIP

• Membri
  • 24.170 mesaje

Postat 12 septembrie 2019 - 13:41

Ioana, nu urmaresc cu atenție Brexitul, de la bun început mi s-a părut o mare prostie, fără sens. Ce se întâmpla deja e desprins dintr-un film cu prosti. Ma scuzati. Dar cine sunt eu... 

• 0

mihaela_s

mihaela_s

Membru VIP

• Membri
  • 24.170 mesaje

Postat 12 septembrie 2019 - 13:52

Despre ghiozdane, cărți și caiete.

Știu ca am mai scris aici. Din clasa a 7-a, elevii primesc iPad-uri, le returnează când termina a 9-a. Lucrează majoritar pe ele, toate lucrările sunt predate online, pe site-ul școlii, in portofoliul elevului. Știu cum funcționează, exact așa este și la facultate, știu de când studiam. S-a extins însă cum spun, de la a7-a in sus. La școala au dulapuri, cara acasa eventual la ce au de lucrat la mate de ex. In perioada 7-9, Silvia nu a lucrat nimic acasa, apuca sa facă totul la școala, ea prinde extraordinar de repede in clasa, nu a avut nevoie sa învețe extra. Nu își ia notițe, decât rar. 

Acum la liceu, au primit mac-uri, le predau când termina. Are un singur caiet, Pt mate. In rest la fel, totul lucrează pe computer. 

Si Diana, acum 7 ani, a primit mac când a început liceul. Deci e demult implementat. Diana nu era așa obișnuita sa noteze pe computer, ea avea nevoie de notițe. Avea mape pe materii, cu coli ministeriale, așa cum mergeam noi pe vremuri la facultate, acum 25 de ani :). 

Totul e in dulap la școala, aduce acasa ce are de învățat de pe o zi pe alta, manualele. 

A uitat mac-ul intr-o zi acasa, m-a sunat sa i-l duc, nu poate fără el, acolo e toată “școala” :). 

Nimeni nu cara ghiozdane doldora de cărți și caiete. 

• 0

roli25

roli25

Membru senior

• Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.135 mesaje

Postat 12 septembrie 2019 - 14:52

Stiu, stiu, asa e in toate tarile civilizate. Din pacate, la noi in comuna primitiva, nu se va schimba curand ceva. Nu exista interesul copiilor nici in randul profesorilor, nici in randul politicienilor. Fiecare cu interesul propriu!

• 0

Intrebari Panica

• Herpes

Eugenya1
    - oct 15 2019 14:00

• Test Panorama - Ajutor!

Iulia_Nemo
    - oct 15 2019 11:31

• alxalx
    - oct 15 2019 10:50

• Sângerare minora în sarcina

frumuselu
    - oct 15 2019 05:38

• Sangerare peste sarcina???

dany_mary
    - oct 14 2019 20:12

Grupuri

• Alina

stivis1
    - sep 22 2019 21:00

• Mamici de Mai 2020

Anda08
    - sep 13 2019 14:16

• Buburuze de Aprilie 2020

georgi270
    - aug 20 2019 22:48

• Mamici de Martie 2020 (Ghiocei de Martie 2020)

Anda08
    - aug 02 2019 11:30

• Mamici de august

Stanciu Adriana
    - iul 15 2019 06:01

Bloguri

• Emotii

Danielatyh
    - Astăzi, 10:35

• Bebeluș

Marinca1996
    - Astăzi, 10:33