Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * * 1 voturi

moduri de prevenire a rapirilor


112 raspunsuri la acest subiect

#51
Judoka02

Judoka02

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.875 mesaje

Postat 01 august 2019 - 19:23

Sunt multe reguli de aplicat, pericole mai multe as vedea in nepurtarea castii, alcolul la petreceri, orele tarzii, anturaj, traversarea strazii( asta pt cei mai mici). Aici copii se duc cu trenul, circula cu bicicleta pana la scoala, ies la inghetata/pizza, filme, piscina. Camde pe la 10-12 ani capata libertate. 

 

Dar chestia asta cu sinele de tren ma obsedeaza putin, ii pun tot timpul sa fie atenti sau sa stea cat mai departe de sina. Au fost accidente, unele chiar mortale.



#52
andaghe

andaghe

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 8.396 mesaje

Postat 01 august 2019 - 21:30

Mie mi se parea ca oamenii de la sat sunt mai inocenti si mai usor de pacalit. 



#53
michelle-usa

michelle-usa

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 19.697 mesaje

Postat 01 august 2019 - 21:31

raport

aa.JPG


Editat de michelle-usa, 01 august 2019 - 21:33 .


#54
andaghe

andaghe

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 8.396 mesaje

Postat 01 august 2019 - 21:35

Legat de violenta cum pregtesti copilul? Ce sa faca in situatia unui conflict? Daca cineva vrea sa ii fure telefonul? Lectii de autoaparare, inteleg, dar daca e fata, are sanse fizic sa scape de un agresor? 

Cum a fost de exemplu cazul fetei atacata in scara blocului, de la o scatoalca a lesinat...



#55
Pepco

Pepco

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.624 mesaje

Postat 01 august 2019 - 22:06

michelle_sua, daca as vedea in localitatea mea grupuri de parinti voluntari patruland pentru a veghea asupra sigurantei mi s-ar parea ceva foarte, foarte ciudat, mi-ar da un sentiment de neliniste, de teama, m-as intreba automat ce s-a intamplat atat de grav incat sa fie nevoie de asa ceva.

 

si asa la mine nu e tocmai safe, daca mai apar si astfel de grupuri organizate... parca mi-ar veni sa ma mut. as considera ca e anormal, ca exista un pericol iminent.



#56
antmil

antmil

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 5.491 mesaje

Postat 01 august 2019 - 22:07

Daca ma uit la raportul dat de Michelle, cred ca o problema URIASA este faptul ca majoritatea celor din raport fug de acasa - majoritate covarsitoare fata de numarul de rapiti de catre straini. 77,000 de cazuri fata de 26 de cazuri.

 

Perceptia ca te rapeste un strain (amplificata de media, etc) este irational mai mare decit faptul ca exista conflicte de familie care duc la copii fugiti de acasa. Si copiii fugiti de acasa sint predominant expusi la prostitutie, droguri, violenta, etc. 



#57
Pepco

Pepco

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.624 mesaje

Postat 01 august 2019 - 22:09

Cum a fost de exemplu cazul fetei atacata in scara blocului, de la o scatoalca a lesinat...

 

acolo a fost comotie cerebrala de-a dreptul, pentru ca s-a izbit cu capul de beton in cadere.

 

as zice ca nici o sansa.



#58
andaghe

andaghe

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 8.396 mesaje

Postat 01 august 2019 - 22:24

Nr de 76 este legat de martori, la restul nu exista martori, deci nu se stie sigur, rapiti sau plecati voluntar. Oricum mi se pare o cifra uriasa...nu stiu unde citeam ca in Ro sunt cateva sute de cazuri



#59
michelle-usa

michelle-usa

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 19.697 mesaje

Postat 01 august 2019 - 23:52

michelle_sua, daca as vedea in localitatea mea grupuri de parinti voluntari patruland pentru a veghea asupra sigurantei mi s-ar parea ceva foarte, foarte ciudat, mi-ar da un sentiment de neliniste, de teama, m-as intreba automat ce s-a intamplat atat de grav incat sa fie nevoie de asa ceva.

 

si asa la mine nu e tocmai safe, daca mai apar si astfel de grupuri organizate... parca mi-ar veni sa ma mut. as considera ca e anormal, ca exista un pericol iminent.

 

nu toata lumea impartaseste mentalitatea ta...personal ma simt bine intr-o zona in care vad ca lumea e interesata de binele comunitatii.

 

si asa cum am mai spus...vb de societati diferite si una e viata la oras mare, unde sunt blocuri/ chiriasi... alta e cea de la "sat"-orasel mai mic, unde sunt marea majoritate case si proprietary. 



#60
AdiS

AdiS

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 966 mesaje

Postat 02 august 2019 - 10:17

Nimeni nu pare sa comenteze faptul ca Alexandra si cealalta victima au luat o ocazie. "la ocazie" inseamna ca stai pe marginea drumului si faci cu mana la masini, poate opreste una. 

Asta este un mare NU.

 

Ar trebui repetat non-stop, ca o lectie de viata: nu va urcati in masini "la ocazie".

 

Din ce vad, asta este un mod de viata in alte parti iar "ocazia" inca e considerata un mijloc de transport. Mergand mai departe cu gandul, faptul ca exista asa ceva, inseamna ca infrastructura/sistemul de transport nu este deloc dezvoltat in acele parti. => ca intram in politica etc.etc.  [zirea]




Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - Ieri, 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - Ieri, 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • Alaptarea

    AdrianaBlo
    - Astăzi, 11:20

  • Top 10 lucruri inutile de la prima sarcina

    BiancaDragnea
    - Astăzi, 08:24

  • Prima morfologie

    MamaRadului
    - Ieri, 23:19

  • Album de sarcină

    Ana1298
    - Ieri, 21:21

  • MărÈ›iÈ™or

    Ioanachea
    - Ieri, 21:14

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -