Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Monitorizare dupa FIV reusit


13 raspunsuri la acest subiect

#1
Hope81

Hope81

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 14 mesaje

Postat 27 iulie 2019 - 13:45

Buna ziua fetelor

Am inceput sa urmaresc discutiile de pe acest forum inca de cand abia am ales clinica pentru FIV.

Acum 5 saptamani ne-am intors din Salonic fericiti purtatori de doi pui si am stat cu inima cat un purice pana s-a confirmat sarcina

Am crezut ca ceea ce a fost mai greu a trecut...dar traim in Romania si asta se pare ca ne ocupa tot timpul.

Desi primesc in continuare recomandari de la echipa care a facut posibila minunea din viata noastra , nu reusim sa gasim un ginecolog care sa ne monitorizeze sarcina si care sa respecte protocolul recomandat de clinica.Am schimbat 4 medici in doua saptamani si fiecare are opinia sa proprie, care nu coincide cu ceea ce primesc in recomandarile clinicii....si intrebarea este...eu pe cine sa cred?Situatia e delicata...debutul sarcinii cu emotii si nu lipsit de probleme...si totusi nu reusesc sa gasesc un medic cu care sa ma inteleg si care sa nu puna mai presus de orgoliul profesional micul miracol infaptuit de o echipa de succes.Si in timp ce ei fac presupuneri si imi dau pumni de no-spa,buscopan, paracetamol, contesta dozele de progesteron...etc, eu am o posibila desprindere, si sangerari care apar si dispar cand mi-e lumea mai draga.

A mai avut cineva asemene probleme de "comunicare", sau poate sunt eu prea paranoia?

Va multumesc si urez tuturor succes si bebici sanatosi

 



#2
mph2012

mph2012

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 130 mesaje

Postat 27 iulie 2019 - 19:30

Eu dupa beta pozitiva am fost la 3 medici din Cluj pt 4 eco (una la urgenta pt ca abeam sangerare inca Nu avea activitate cardiaca , una ca sa vedem activitatea cardiaca, una dupa o tamponare si una inainte sa zbor) toate astea pana la 9 sapt jumate . Apoi  am fost monitorizata de un singur medic.

nici unul din Medici nu a zis nimic si Nu mi-au dat alt protocol decat l-am avut din Cehia. La momentul sangerare mi-au dat no-spa si mi-au crescut doza de progesteron. Eu una am fost multumita de toti ! Acum cand scriu imi port copilul in brate! 

​toti au parut incantati ca am reusit. 

Multa bafta si sper sa Iti gasesti medicul in care sa ai incredere ! E important pt voi ! 



#3
Adriana633

Adriana633

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 130 mesaje

Postat 27 iulie 2019 - 19:37

Draga mea, fix cu aceleasi probleme ma confrunt si eu. Am facut fiv acum 8 saptamani si la mine s-a prins un singur bebe. Am avut de cateva ori sangerari, iar de cateva zile durerile de burta s-au intensificat. Din pacate, doctorii la care am incercat sa merg mi se par extrem de superficiali, habar nu au de eforturile pe care le-am facut pentru a obtine aceasta sarcina, mai mult decat atat, unul dintre doctori mi-a spus pe sleau ca in primul trimestru de sarcina se poate intampla orice, ca de altfel pe tot parcursul sarcinii.  In plus, eu locuiesc intr-un orasel mic, doctorii de aici sunt mediocri si nici aparatura nu au. Chiar nu stiu incotro sa o apuc, mai ales ca mi-e frica sa fac deplasari cu masina pe distante lungi, in conditiile in care mi s-a spus ca exista iminenta de avort. 



#4
moon16

moon16

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.503 mesaje

Postat 27 iulie 2019 - 20:03

Hope, dacă ești din București te pot ajuta cu doctorul meu. Doctorul meu mi-a fost ginecolog și psiholog, eu am ajuns la el ca și tine - însărcinată cu gemeni în urma unui FIV reușit în străinătate. Nu m-a întrebat niciodată nu am făcut FIV, deși colegele lui strâmbau din nas, m-a monitorizat impecabil, era sa nasc odată la 25s și odată la 31s,si el mi-a salvat băieții. Ca un răspuns specific, doctorul meu străin după confirmarea sarcinii mi-a zis sa urmez indicațiile gineco, însă eu am mers în paralel și la endocrinolog și hematolog, nu a fost deranjat. Eu am ales în final de cine sa ascult. Daca crezi ca ai vrea sa îl cunoști dă-mi de știre și îți dau om, cu o singura specificație - lucrează numai la privat, însă eu am născut acolo gemeni și fu ft ok. Băieții sunt sănătoși tun, și avansați fata de mulți copii nascuti la termen. Sarcina ușoară.

#5
Adriana633

Adriana633

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 130 mesaje

Postat 29 iulie 2019 - 10:57

Fetelor, cu fiv, cat timp dupa embriotransfer ati facut tratament cu progesteron? 



#6
moon16

moon16

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.503 mesaje

Postat 29 iulie 2019 - 11:14

Fetelor, cu fiv, cat timp dupa embriotransfer ati facut tratament cu progesteron?

Adriana ma sarcina cu băieții am luat progesteron pana la final - în cazul meu aproape 36s și atunci aveam un ovul de 200 mg seara de utro. Dar la început am avut doze de cal. Spre deosebire de sarcina actuala - spontana, care pana în s6 nu am luat nimic, apoi 200 mg, și acum 600 mg(din cauza decolării). Țin pumnii Adriana sa fie bine.

#7
Adriana633

Adriana633

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 130 mesaje

Postat 29 iulie 2019 - 16:39

Adriana ma sarcina cu băieții am luat progesteron pana la final - în cazul meu aproape 36s și atunci aveam un ovul de 200 mg seara de utro. Dar la început am avut doze de cal. Spre deosebire de sarcina actuala - spontana, care pana în s6 nu am luat nimic, apoi 200 mg, și acum 600 mg(din cauza decolării). Țin pumnii Adriana sa fie bine.

Multumesc pt raspuns. Eu iau utrogestan 3/zi. Dr a zis sa iau 10 saptamani si apoi sa intrerup. Ma cam apropii, mai am cam o saptamana. Pe de o parte, m-am saturat si vreau sa treaca odata, dar pe de alta parte mi-e teama sa nu apara apara probleme dupa intrerupere, mai ales ca am uneori sangerari si dureri de burta. 



#8
moon16

moon16

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.503 mesaje

Postat 29 iulie 2019 - 17:04

Multumesc pt raspuns. Eu iau utrogestan 3/zi. Dr a zis sa iau 10 saptamani si apoi sa intrerup. Ma cam apropii, mai am cam o saptamana. Pe de o parte, m-am saturat si vreau sa treaca odata, dar pe de alta parte mi-e teama sa nu apara apara probleme dupa intrerupere, mai ales ca am uneori sangerari si dureri de burta.

Adriana, sa întrerupi brusc progesteronul la 10s în sarcinile obținute prin fiv, eu nu am mai auzit și eu nu as face asta. E mult prea devreme sa spui ca preia placenta rolul asta, plus nu se întrerupe se reduce treptat. Nu ai putea sa îți întrebi și doctorul cu care ai făcut fiv? Sa mai obții o părere. Eu as insista sa iau măcar pana trec de 12 - 14s,eu asa o sa fac, desi e sarcina spontana și nu am sangerari.

#9
Adriana633

Adriana633

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 130 mesaje

Postat 29 iulie 2019 - 18:12

Tocmai, ca pe dr cu care am facut fiv l-am intrebat si el mi-a indicat sa procedez asa. 

 



#10
anja

anja

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.397 mesaje

Postat 29 iulie 2019 - 21:43

Adriana ma sarcina cu băieții am luat progesteron pana la final - în cazul meu aproape 36s și atunci aveam un ovul de 200 mg seara de utro. Dar la început am avut doze de cal. Spre deosebire de sarcina actuala - spontana, care pana în s6 nu am luat nimic, apoi 200 mg, și acum 600 mg(din cauza decolării). Țin pumnii Adriana sa fie bine.

Scuze de off topic, Moon, ca nu ai mai dat pe la Pinguini, felicitari pt sarcina, sa ai un bebe sanatos!

Adriana si Hope felicitari pt reusita si sper sa va gasiti medicul care sa asculte si indrume.

(Nici eu nu am luat utrogestan dupa sapt a7a... dar nu stiu cat conteaza experienta mea, caci asta a fost acum prea multi ani, si poate procedurile erau altele, mai era si in Danemarca unde tratamentul este clar mai spartan)


Editat de anja, 29 iulie 2019 - 22:18 .



Panic Questions

  • miha444
    - mar 22 2024 16:22

  • Progesteron in sarcina

    Flor_i
    - mar 18 2024 13:02

  • Cat mănâncă bebe la 2 luni

    mada204
    - mar 08 2024 16:24

  • PoÈ›i naÈ™te mai devreme de termen?

    Ezraa
    - mar 08 2024 06:39

  • Dermatita atopica

    MGeorgi30
    - mar 02 2024 13:10

Last Blogs

  • Morfologie trimestrul 1

    ZDenisa
    - Ieri, 22:56

  • Morfologie trimestru 1

    Mica13
    - Ieri, 20:46

  • 6 luni

    EusebiaRalu
    - Ieri, 19:29

  • Vitamine preconceptie si in sarcina

    Deutzuk
    - Ieri, 14:03

  • Pregătindu-ne pentru sosirea micuÈ›ului

    AdrianaBlo
    - Ieri, 13:30

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -