Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Criptozoospermie


6 raspunsuri la acest subiect

#1
Missy25

Missy25
  • Membri
  • 7 mesaje

Postat 25 iulie 2019 - 10:33

Buna fetelor,
 
Sunt noua pe acest forum si am mare nevoie de ajutorul vostru. Sper ca macar cineva sa ma indrume.
 
Sotul meu a fost diagnosticat cu criptozoospermie. De aproape 2 luni ia tratament prescris de Doc. Voinea Sebastian, urmand ca peste 1 luna sa repete spermograma si sa incercam sa crioprezervam spermatozoizi. Mentionez ca toate analizele mele sunt OK.
 
Insa problema este urmatoarea, Doc Voinea, dupa cum stiti lucreaza cu Clinica Genesys, si ne-a trimis la Dna Doc Matei de la Genesys ca sa incercam sa crioprezervam acolo. Din tot ce am citit online nu vrem sa facem ICSI cu ei, si mai ales sa mergem pana in Grecia pentru fertilizare.
 
Am tot citit pe forum aici care ar fi urmatoarele optiuni... Ce sa facem? Stiti cumva daca Doc Voinea mai lucreaza si cu alta clinica din Bucuresti? Am auzit ca ar fi ok clinica din Sibiu - Polisano, oare sa incercam aici? Si daca da, daca ajungem la punctie testiculara, stiti cumva daca sunt doctori priceputi aici?
 
Va rog daca ma puteti ajuta cu orice fel de informatie, as aprecia!
Multumesc anticipat!

Editat de Missy25, 26 iulie 2019 - 10:13 .


#2
velvet

velvet

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 9.613 mesaje

Postat 25 iulie 2019 - 14:39

buna Missy ...nici eu de-a lungul anilor n-am auzit de bine de dr Matei.de dr Voinea,da.dar problema e ea...recomand doctorii din sibiu. medicul meu s-a mutat la Imed,nu mai este la Polisano.poti suna la Imed si intreba despre punctie si medici andrologi.mult succes! 


Editat de velvet, 25 iulie 2019 - 14:40 .


#3
Missy25

Missy25
  • Membri
  • 7 mesaje

Postat 25 iulie 2019 - 15:03

Multumesc din suflet Velvet pentru raspuns! Chiar nu stim cum si unde sa mergem si orice sfat sau indrumare este mai mult decat binevenita. Un lucru este cert, am speranta ca exista si in Romania o clinica de unde putem pleca acasa cu un bebe mult dorit.
 
Ai cumva vreo recomandare de vreun doctor pentru infertilitate masculina la una din cele 2 clinici amintite de tine din Sibiu?
 
O zi frumoasa!


#4
velvet

velvet

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 9.613 mesaje

Postat 25 iulie 2019 - 19:31

nu stiu dr andrologi la sibiu, dar puteti merge la dr Isapasoiu la Imed.la o consultatie. sa vedeti ce va indruma.au mai fost cazuri de punctie.e un dr bun. iti doresc brate pline!  [:)]



#5
Missy25

Missy25
  • Membri
  • 7 mesaje

Postat 26 iulie 2019 - 10:14

nu stiu dr andrologi la sibiu, dar puteti merge la dr Isapasoiu la Imed.la o consultatie. sa vedeti ce va indruma.au mai fost cazuri de punctie.e un dr bun. iti doresc brate pline!  [:)]

Multumesc mult!



#6
EvaNew

EvaNew

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 42 mesaje

Postat 26 iulie 2019 - 22:03

Faptul ca dr Voinea v-a dat un tratament nu va obliga cu nimic sa mergeti mai departe acolo unde va trimite el. (Nici eu nu recomand Genesys, dar asta e strict parerea mea).

 

Oricum, indiferent ce clinica ati alege, veti reface o parte din analizele sotului si veti fi indrumati ce sa faceti mai departe.

In plus, trebuie sa luati in calcul si varianta in care se ajunge la punctie testiculara (inclusiv varianta in care nu se va putea prezerva material genetic, desi nu va doresc sa ajungeti in situatia asta). In astfel de cazuri, in afara medicului care face prezervarea/punctia, conteaza enorm experienta si priceperea embriologului care va face ICSI si, de asemenea, cat de performant este laboratorul clinicii respective.

 

Asa ca ganditi-va bine ce alegeti mai departe. Poate va orientati catre strainatate (nu sunt costuri mult mai mari la proceduri, in ciuda aparentelor)

Bafta muuuulta!



#7
Missy25

Missy25
  • Membri
  • 7 mesaje

Postat 29 iulie 2019 - 18:41

Faptul ca dr Voinea v-a dat un tratament nu va obliga cu nimic sa mergeti mai departe acolo unde va trimite el. (Nici eu nu recomand Genesys, dar asta e strict parerea mea).

 

Oricum, indiferent ce clinica ati alege, veti reface o parte din analizele sotului si veti fi indrumati ce sa faceti mai departe.

In plus, trebuie sa luati in calcul si varianta in care se ajunge la punctie testiculara (inclusiv varianta in care nu se va putea prezerva material genetic, desi nu va doresc sa ajungeti in situatia asta). In astfel de cazuri, in afara medicului care face prezervarea/punctia, conteaza enorm experienta si priceperea embriologului care va face ICSI si, de asemenea, cat de performant este laboratorul clinicii respective.

 

Asa ca ganditi-va bine ce alegeti mai departe. Poate va orientati catre strainatate (nu sunt costuri mult mai mari la proceduri, in ciuda aparentelor)

Bafta muuuulta!

Multumesc mult pentru feedback @EvaNew! Sper sa se poata rezolva cumva si problema noastra. As inclina prima data sa incercam in Romania, m-am gandit la Gynera, Polisano sau Imed pentru ca am citit de bine de ei. Sper sa nu ma insel [fri] Daca nu vom rezolva, vom apela si la strainatate.

 

La Gynera am auzit de o Dna Doc embriolog Coricovac, sper sa fie ok. Ati auzit cumva ceva de ea? [barza1]

 

Oricum incercam sa ne documentam bine inainte, asadar fetelor orice sfat este binevenit! [:D]




Panic Questions

  • Cum să scap rapid de ciuperca picioarelor È™i unghiilor?

    MaryJane999
    - Astăzi, 14:34

  • miha444
    - mar 22 2024 16:22

  • Analizele au arătat o deteriorare a stării ficatului. Ce să fac?

    MaryJane999
    - mar 21 2024 12:16

  • Progesteron

    Flor_i
    - mar 18 2024 13:02

  • Cat mănâncă bebe la 2 luni

    mada204
    - mar 08 2024 16:24

Last Blogs

  • Vitamine preconceptie si in sarcina

    Deutzuk
    - Astăzi, 14:03

  • Pregătindu-ne pentru sosirea micuÈ›ului

    AdrianaBlo
    - Astăzi, 13:30

  • Morfologie 2

    Erika91
    - Astăzi, 12:04

  • Locul de muncă È™i sarcina

    Ioone
    - Ieri, 23:41

  • Kinetoterapie

    Vasilescu Georgeta
    - Ieri, 23:32

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -