Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Imi doresc copii la 46 de ani


44 raspunsuri la acest subiect

#21
redactor

redactor

    Membru VIP

  • Administrators
  • 14.054 mesaje

Postat 16 septembrie 2019 - 11:16

Unele femei au inca ovula sanatoase la aceasta varsta.



#22
velvet

velvet

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 9.616 mesaje

Postat 16 septembrie 2019 - 13:05

pai din ce-a zis ea, si-a congelat ovocitele de mult.deci poate la 30 de ani.nu a facut cu ovocitele de la 50,pt ca eu cred ca a facut FIV.altfel de ce-ar fi mentionat ca si-a congelat ovocite? ideea e ca e mare lucru si sanse mici sa ramana insarcinata cu un endometru de 50 de ani.


Editat de velvet, 16 septembrie 2019 - 13:06 .


#23
viviana

viviana

    Membru VIP

  • Moderators
  • 26.324 mesaje

Postat 16 septembrie 2019 - 13:26

pai din ce-a zis ea, si-a congelat ovocitele de mult.deci poate la 30 de ani.nu a facut cu ovocitele de la 50,pt ca eu cred ca a facut FIV.altfel de ce-ar fi mentionat ca si-a congelat ovocite? ideea e ca e mare lucru si sanse mici sa ramana insarcinata cu un endometru de 50 de ani.

Eu, cu mult timp înainte, îmi făcusem procedura de conge­lare a ovulelor – despre care le sfătuiesc şi pe tinere să se informeze şi să o facă. Eu nu ştiam despre asta, dar o prie­tenă mi-a sugerat acum câţiva ani lucrul acesta. Chiar dacă am 50 de ani ca vârstă anagrafică, ca vârstă biologică am vreo 32, aşa cum arată analizele, pentru că nu am făcut niciodată excese şi am avut o viaţă sănătoasă.

 

Eu şi iubitul meu luasem hotărârea ca, în luna ianuarie, să recurgem la fertilizare, dar când m-am dus să încep procedura, cu toa­te analizele, doctorul meu gi­necolog m-a privit cu un surâs enorm şi m-a surprins spunân­du-mi că eram deja însărcinată în două săptămâni'.



#24
velvet

velvet

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 9.616 mesaje

Postat 16 septembrie 2019 - 14:07

da,viv ,am citit.eu-s mai reticenta asa vizavi de ovocite,endometru si varsta.dar,da,nu exclud o probabilitate mica...



#25
bombi

bombi

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.530 mesaje

Postat 16 septembrie 2019 - 22:30

Nu exista însărcinată în 2 săptămîni 



#26
AnnaK

AnnaK

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 158 mesaje

Postat 17 septembrie 2019 - 00:01

Deși ridicolul situatiei este evident pentru oricine nu e complet aerian în materie de fertilitate, las aici câteva precizări de bun simț, că se mai găsește poate cineva inocent care chiar crede aberațiile înșirate de dna Bădescu.

 

1. Ar fi fost biblic și nemaiauzit dacă dna Bădescu mai avea vreo 5-6-8-10 copii și îl făcea pe al 11-lea la 50 de ani. Cu toate acestea, femeile cu o superfertilitate ieșită din comun, dovedită repetat, mai concep natural până foarte târziu. Poate nu chiar până la 50, dar pe aproape. Nu e cazul aici.

Ca să se acopere total de ridicol, mai spune și că analizele ei sunt "ale unei persoane de vreo 32 de ani", pentru că a trăit sănătos, etc.  Ovarele și ovocitele au exact vârsta ta biologică. ADN-ul nu minte și nu-i pasă că ești vedetă. El se tot degradează. Ireversibil.

 

2. Povestea asta cu congelarea ovocitelor e o mare bazaconie când vine de la o femeie de 50 de ani. Congelarea a avut rezultate foarte modeste, iar vitrificarea e o tehnică nouă. Acum 15-20 de ani când ea ar fi avut ce congela, tehnica asta nu exista. Pentru edificare -  https://www.ncbi.nlm...PMC3969469/#CR1

 

3. La 2 săptămâni de la concepție o sarcină poate fi detectată doar printr-o analiză de sânge, beta - hCG. Nu se uită medicul la tine "cu un surâs imens" și îti spune că ești gravidă, decât dacă a fumat ceva.

 

4. Faptul că dna Bădescu invocă faptul că și-a congelat ovocitele, a vrut să facă FIV, dar a reușit miraculos să rămână gravidă natural la 50 de ani,  si mai e și crezută, în ciuda nivelului halucinant al minciunii evidente pe care o emite, nu îmi arată decât că, absolut tragic, nivelul educației despre fertilitate de la noi în rândul publicului larg este aproape egal cu zero.

 

5. Nu a obligat-o nimeni să dea detalii despre cum și-a conceput copilul. Faptul că insistă cu concepția naturală la 50 de ani nu arată decât că, din păcate, în mentalul nostru colectiv donarea de ovocite și embrioadopția sunt o rușine inacceptabilă, un fel de verdict definitiv al îmbătrânirii și invalidării biologice a femeii. NU E ASA.


Editat de AnnaK, 17 septembrie 2019 - 00:02 .


#27
AnnaK

AnnaK

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 158 mesaje

Postat 17 septembrie 2019 - 00:21

Unele femei au inca ovula sanatoase la aceasta varsta.

Sigur ca au. Dacă li le donează o femeie mult mai tânără.



#28
velvet

velvet

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 9.616 mesaje

Postat 17 septembrie 2019 - 08:39

Anna  [pk]   iar cu doctorul care a fumat ceva,ai fost criminala  [:-)))]  dar,da,din pacate, la noi in tara nu poti recunoaste nicio donare de ovocite sau embrioadoptie,pt ca nici nu se cunosc termenii sau ce prespune. o colega mi-a zis ca ce copii sunt aia facuti in borcan,referitor la FIV.deci...primitivism este una dintre ''calitatile" acestei tari. iar "dna" Badescu  ne crede ignoranti,pe toti  [alcool]


Editat de velvet, 17 septembrie 2019 - 08:40 .


#29
Judoka02

Judoka02

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.875 mesaje

Postat 17 septembrie 2019 - 09:49

Mai sunt și ziaristii habarnisti care ii sufla in pânza . 


Editat de Judoka02, 17 septembrie 2019 - 10:49 .


#30
viviana

viviana

    Membru VIP

  • Moderators
  • 26.324 mesaje

Postat 17 septembrie 2019 - 09:51


 

3. La 2 săptămâni de la concepție o sarcină poate fi detectată doar printr-o analiză de sânge, beta - hCG. Nu se uită medicul la tine "cu un surâs imens" și îti spune că ești gravidă, decât dacă a fumat ceva.

 

Sincer putin ma intereseaza daca a ramas sau nu insarcinata pe cale naturala au ba. Departe de mine gandul de a lua apararea persoanei in cauza. Insa nu pot uita ca informatiile au fost transmise prin intermediul unui interviu pe care, da, trebuie sa il punem sub semnul intrebarii inclusiv ca ziarista putea face confuzie intre congelare si criogenare.

 

Mie imi place (ca si tie) sa incerc sa vad si alta fata a monedei.

Femeia aia s-a dus la medic cu "toate analizele". In urma lor medicul i-a spus ca este insarcinata.

 

HCG - total se foloseste si ca marker tumoral in depistarea tesuturilor anormale uterine si ovariene.  Orice medic responsabil inainte de FIV la varste inaintate face diverse analize pentru depistarea anomaliilor. Inclusiv HCG total. De aici si pana la interpretarea analizei este doar  un pas.

 

Eu insami am facut analiza de HCG total, (care include si beta-HCG) inainte de operatie, o analiza in plus pentru depistarea tesuturilor uterine anormale, ca marker tumoral, acum 2 ani.

 

HCG se foloseste si pentru depistarea cancerului testicular.

 

Deci HCG are dublu rol: depistarea sarcinilor timpurii  si depistarea tesuturilor anormale.




Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • Planificarea pe etape

    RoxiMada
    - Ieri, 19:33

  • Organizarea garderobei - sfaturi utile

    Ana1298
    - Ieri, 18:19

  • A 15a postare

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 11:33

  • Cea mai asteptata ecografie

    Roxana3001
    - Ieri, 11:06

  • Bagajul de maternitate 👜

    BiancaDragnea
    - Ieri, 08:13

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -