Sari la conținut

Sari la conținut

- - - - -

care-i faza cu "mai fa unu'?"

25 raspunsuri la acest subiect

redactor

redactor

Membru VIP

• Administrators
  • 12.128 mesaje

Postat 10 iulie 2019 - 12:33

viv - nu ai cum sa opresti intrebari de felul asta ... 

In multe cazuri, aceste intrebari sunt puse intentionat, bine gandit. 

Si uneori dor. In spatele fiecarei femei se afla lucruri secrete si lucruri care o pot rani.

• 0

andacos

andacos

Membru VIP

• Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 24.215 mesaje

Postat 10 iulie 2019 - 13:56

In multe cazuri, aceste intrebari sunt puse intentionat, bine gandit. 

Eu cred ca numarul celor ce pun intentionat, bine gindit cum spui tu(mie mi se pare foarte pretioasa exprimarea asta...) asemenea intrebari , e destul de mic.

Sunt intrebari ...traditionale, implantate puternic in constiinta poporului roman, uneori sunt puse la nivel conversational...adica nimic in spatele lor.

Asa cum spune viviana...trebuie s ate si lasi impresionat de asemenea intrebari.

• 0

Fleurdelise

Fleurdelise

Membru de baza

• Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 6.393 mesaje

Postat 14 iulie 2019 - 19:04

Eu am fost intrebata des: " is it your only one? ( cu mirare)", " how many do you have at home?"( cati copii mai ai acasa, in afara de asta) samd. Copiii unici sunt priviti un pic ciudat. Nu bag in seama prea mult astfel de remarci, pe moment ma simt un pic o ciudatenie, dar imi trece repede.

Familiile de imigranti care vin aici cu un copil il fac destul de rapid pe al doilea, pe al treilea etc., dar f multi macar pe al doilea. Familiile autohtone au cate 2-3 copii, in general. Desi vad din ce in ce mai multe familii cu 4+. Intr adevar, copiii unici sunt relativ rari.

• 0

michelle-usa

michelle-usa

Membru VIP

• Membri
  • 16.378 mesaje

Postat 15 iulie 2019 - 19:38

si eu pe aici sunt cam unicat cu un copil. majoritatea familiilor de americani din zona au 3.

personal asta e un mare si probabil singurul regret al meu ca nu mai am inca un copil….asa ca ii inteleg pe cei care sugereaza cel putin 2 copii. eu personal nu cred ca am facut-o niciodata...mi se pare o intrebare f intima.

Editat de michelle-usa, 15 iulie 2019 - 19:41 .

• 0

velvet

velvet

Membru de baza

• Membri
  • 8.030 mesaje

Postat 15 iulie 2019 - 22:44

eu zic sa fiti multumite ca aveti unul...putea fi niciunul.omul e facut sa fie interesat de viata altuia,de multe ori,nefiind prea multumit de-a lui...va fi o continua intrebare dupa o alta intrebare...lasati-i sa zica ce vor! si move on! fericite langa copiii vostri! 

nu va zic cum imi suna mie intrebarea-voi cand copii?...si prin ce treceam eu de ani de zile...asa ca...

• 0

michelle-usa

michelle-usa

Membru VIP

• Membri
  • 16.378 mesaje

Postat 15 iulie 2019 - 23:51

eu zic sa fiti multumite ca aveti unul...putea fi niciunul.omul e facut sa fie interesat de viata altuia,de multe ori,nefiind prea multumit de-a lui...va fi o continua intrebare dupa o alta intrebare...lasati-i sa zica ce vor! si move on! fericite langa copiii vostri! 

nu va zic cum imi suna mie intrebarea-voi cand copii?...si prin ce treceam eu de ani de zile...asa ca...

ai perfecta dreptate! 

• 0

ankalaura

ankalaura

Membru senior

• Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.302 mesaje

Postat 26 iulie 2019 - 16:01

Cred ca in aceeasi categorie se situeaza si remarcile gen ai o fata, poate o sa iasa baiat (sau invers) - ca si cand e musai sa fie pereche? Sau Ai unul, fa repede pe al doilea, ca e bine sa fie apropiati de varsta (sau invers, lasa mai mult timp intre ei, ca e mai usor sa ii cresti... Altora li se mare mai usor daca diferenta de varsta e mai mica... Aiureli! Probabil ca multi se gandesc ca un copil singur, fara frati, surori, o sa se regaseasca mai tarziu singur, stiti mentalitatea.

Raman totusi comentarii care le ies unora pe gura, cand poate ar trebui sa taca. Nu e singura tema, de altfel, care ar trebui sa fie tratata mai cu rezerva.

Eu am doua si am ajuns la 44 de ani, si inca mi se intampla sa aud comentarii cum ca am timp sa il fac pe al treilea. Meridiane si idei. Aici, nu doar ca familiile pot fi numeroase - vezi destul de frecvent 3 si 4 copii, ba chiar si mai mult. Precum si copii facuti la 50 de ani pentru ca tehnologia permite. Doar pentru ca se poate, nu inseamna ca la mine in cap e loc de asta.

• 0

Pepco

Pepco

Membru matur

• Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.724 mesaje

Postat 26 iulie 2019 - 20:21

dar cum jongleaza cu timpul si banii familiile cu mai mult de 2 copii?

ca tot citesc cat de scumpa este gradinita, de exemplu, in strainatate. si atunci? au vreun altfel de ajutor, macar pana copiii mai cresc - un 7 ani, as zice?

• 0

Letitia1

Letitia1

Membru VIP

• PAID
  • 14.652 mesaje

Postat 26 iulie 2019 - 20:31

Eu as fi îngrijorată cum jonglează familiile in România. Au ajutoare de la stat? Sau trebuie sa fii in ultimul hal sa Primești ceva?

Editat de Letitia1, 26 iulie 2019 - 20:34 .

• 0

Fleurdelise

Fleurdelise

Membru de baza

• Membri
  • 6.393 mesaje

Postat 27 iulie 2019 - 03:09

Depinde de tara.

In US stiu de la rude ca e f scumpa gradinita. Verisorul meu, cu 3 copii, a adus continuu parintii si socrii sa i ajute si a mai avut o bona in sistem au pair.

In Canada difera de la o provincie la alta. In Quebec gradinitele de stat sunt subventionate,  cei cu venituri mici platesc foarte putin, ceva de ordinul 100 CAD/ copil pe luna sau mai putin chiar ( cei cu ajutor social). In celelalte provincii statul nu e atat de generos, dar si salariul mediu e mai mare si taxele mai mici.

• 0

Intrebari Panica

• Buna

elheni
    - nov 13 2019 23:05

• Sânge uscat la buric

Chrisztina
    - nov 13 2019 21:26

• Sangerare menstruala sau de implantare a sarcinii

firuze1
    - nov 13 2019 21:25

• Durere de ovare

cristinacostea26
    - nov 13 2019 20:03

• Bebe in burtica

madalina.rabusanu
    - nov 13 2019 16:22

Grupuri

• Mamici din Vâlcea

ela_vl1
    - iul 04 2017 18:24

• Mamici pentru mamici

icailoaie
    - apr 17 2014 09:07

• Mămici,burtici departe de casă...

Andreana
    - dec 04 2013 15:58

• Parinti inteligenti, parinti fericiti !!!!

mada27
    - nov 30 2013 23:00

• Mamici, Burtici, Tatici din Vrancea

Anda08
    - iul 11 2013 16:02

Bloguri

• Minunea mult așteptată a venit!

annamaria95
    - nov 13 2019 22:59

• #CumparaturiSiCadouriPtBebe

laviniagabriela
    - nov 13 2019 21:18

• Voi cand ati inceput sa faceti cumparaturi pentru bebe?

Oanapdrr
    - nov 13 2019 15:51

• Prima vizită la ecograf in zadar

alyblondy
    - nov 13 2019 13:55

• An Ideal Destination For Quintessential Holiday Experience

tourpackage01
    - nov 13 2019 01:10

Retete

• Tarta de prune si miere

Anda08
    - aug 20 2019 12:37