Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Sorina, fetita adoptata si scandalul creat

adoptie

78 raspunsuri la acest subiect

#41
Fleurdelise

Fleurdelise

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 8.921 mesaje

Postat 12 iulie 2019 - 14:04

Eu am inteles ca Sorina e inca in Romania, cu familia adoptiva. Ca i a fost retinut pasaportul si ca se va rediscuta adoptia.


Editat de Fleurdelise, 12 iulie 2019 - 14:11 .


#42
marius

marius

    Membru VIP

  • Moderators
  • 25.083 mesaje

Postat 12 iulie 2019 - 14:21

Eu am inteles ca Sorina e inca in Romania, cu familia adoptiva. Ca i a fost retinut pasaportul si ca se va rediscuta adoptia.

Nu. Asa cum era de asteptat decizia de adoptie a ramas definitiva. Nu mai exista cale de atac.



#43
Fleurdelise

Fleurdelise

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 8.921 mesaje

Postat 12 iulie 2019 - 14:33

Nu. Asa cum era de asteptat decizia de adoptie a ramas definitiva. Nu mai exista cale de atac.

 

Ma bucur sa aflu asta. Deci le au dat pasaportul fetitei, au plecat in SUA?

Le doresc sa traiasca linistiti in noua formula, departe de scandalul si balacareala romaneasca.



#44
jenn

jenn

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.802 mesaje

Postat 12 iulie 2019 - 15:33

Nu au plecat . Pe 20 se judeca ordonanta presedintiala.


Editat de jenn, 12 iulie 2019 - 15:35 .


#45
cutarescu

cutarescu

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 31 mesaje

Postat 12 iulie 2019 - 22:15

Incerc sa imi imaginez ce le vor explica cei doi soti Sacarin colegilor de la job la New York cand ii vor intreba,cum a fost cu adoptia in Romania.

Referitor la consilierea psihologica de 3 luni de zile in tara propus de domnul procuror interimar Lincu, cine o plateste,iar salariile oamenilor astia?Asta in caz ca nu isi pierd joburile.

Noi am stat in total 2 luni jumate in Romania si sotia si-a pierdut jobul(noroc ca are un job cautat) dar sa stai luni la rand ca Sacarinii?Cum sa faci adoptie internationala domnule Licu in felul acesta?!Unde e interesul copilului?



#46
marius

marius

    Membru VIP

  • Moderators
  • 25.083 mesaje

Postat 13 iulie 2019 - 09:55

Incerc sa imi imaginez ce le vor explica cei doi soti Sacarin colegilor de la job la New York cand ii vor intreba,cum a fost cu adoptia in Romania.

Referitor la consilierea psihologica de 3 luni de zile in tara propus de domnul procuror interimar Lincu, cine o plateste,iar salariile oamenilor astia?Asta in caz ca nu isi pierd joburile.

Noi am stat in total 2 luni jumate in Romania si sotia si-a pierdut jobul(noroc ca are un job cautat) dar sa stai luni la rand ca Sacarinii?Cum sa faci adoptie internationala domnule Licu in felul acesta?!Unde e interesul copilului?

Am crezut initial ca este vorba de erori de tastare, dar nu, este vorba de limbaj suburban. Am corectat si eliminat ceea ce nu are ce sa caute aici.
Te rog sa iti revizuiesti modul de exprimare in cadrul acestui forum. 

Multumesc!



#47
Fleurdelise

Fleurdelise

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 8.921 mesaje

Postat 14 iulie 2019 - 17:53

Azi am aflat la tv ca s- a decis in instanta ca adoptia ramane definitiva si Sorina poate parasi tara cu familia adoptiva. Le doresc o viata frumoasa, in liniste si armonie, si incidentele si tambalaul de aici sa ramana doar o amintire urata, care sa se estompeze in timp si fetita sa nu fie afectata.

 

Cutarescu, prietenii mei din Montreal au adoptat un baietel, povestea lor seamana mult cu a voastra ( greu adoptabil, " de etnie", etc.). Ei au stat 5 luni in tara ca sa efectueze vizitele si evaluarile cerute. A meritat!

Fisiere atasate



#48
cutarescu

cutarescu

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 31 mesaje

Postat 15 iulie 2019 - 17:07

Prietena noastra din Montreal a adoptat 2,separat.La fiecare adoptie a stat in total cam cat noi 2-3 luni.Cine poate sta 5-6 luni in tara cand ai credite si un job aici?!Adoptia internationala trebuie simplificata,dar nimeni nu are interesul.Apoi exista acea cumetrie manageri de caz-asistenti maternali care afecteaza interesul copilului.Dupa cazul Sorina eu acolo cautam buba si faceam ordine.Ei s-au luat de familia Sacarin,absolut scandalos.



#49
Fleurdelise

Fleurdelise

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 8.921 mesaje

Postat 15 iulie 2019 - 17:56

Prietena noastra din Montreal a adoptat 2,separat.La fiecare adoptie a stat in total cam cat noi 2-3 luni.Cine poate sta 5-6 luni in tara cand ai credite si un job aici?!

 

Fiecare familie are particularitatile ei. Eu voiam sa subliniez cat dureaza procesul de adoptie. Ei au considerat ca in loc sa faca un du-te- vino Montreal- Romania, e mai avantajos pt ei sa ramana 5 luni in tara. Desigur putini isi permit asta.

Ei si au permis pt ca nu aveau credite, ipoteci etc., plateau o chirie mica in Montreal si aveau joburi stabile de guvern, de unde si au putut lua concedii fara plata.

 

Absolut de acord ca sistemul de adoptie trebuie simplificat. Parerea mea e ca trebuie simplificat mai mult pe partea inscrierii copiilor ca adoptabili, sa nu mai fie intrebate rudele pana in spita a saptea daca vor sa i ia. Sa li se acorde astfel sansa copiilor sa fie adoptati de la varste cat mai mici.

Procesul de familiarizare cu copilul, de evaluari si de vizite mi se pare in principiu corect, dar nu cunosc detaliile.

 



#50
cutarescu

cutarescu

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 31 mesaje

Postat 16 iulie 2019 - 02:46

Ideea cu potrivirea cu copilul si prima vizita de 1 luna e importanta,un pas obligatoriu fara discutie.

Partea a 2-a cu tribunalul si toata legislatia e un mare stres.Plus incertitudinea ca nu stii cat poate dura.Gasesc ca aici se poate simplifica semnificativ.

Ceea ce gasesc o lectie din cazul Sorina este reglarea acestor cumetrii intre managerul de caz -asistentul maternal(AMP).Aici poate fi cercul vicios.Managerul de caz desemneaza AMP iar criteriile sunt discutabile.De exemplu in satul unde era copilul nostru majoritatea oamenilor erau AMP iar managerul de caz era chiar medicul din sat care era si directorul adjunct la DGASPC judetean.Fara discutie ceva asemanator era si la Mehedinti.Managerul de caz poate fi corupt si sa ceara mita de la cei desemnati AMP.Apoi acesti asistenti maternali cunosc toate tertipurile pentru a tine cat mai mult copiii in sistem,ei nu au niciun interes ca ei sa fie adoptabili.Ei pot sa se foloseasca de copil asa cum s-a intamplat la Mehedinti,impotriva familiei adoptive.Aici ar fi buba,modul cum se desemneaza AMP si motivatia lor.De exemplu un AMP nu este motivat sa duca copilul la adoptie.Daca un AMP ar aduce un copil la adoptie ar trebui sa primeasca automat un altul plus o majorare de salariu,de ex un 2%.Bani ar fi exact de acolo unde se duc,pe copiii tinuti in sistem.Eu chiar le-am scris la ANPDCA despre acest aspect.





Etichetat si cu adoptie

Panic Questions

  • miha444
    - mar 22 2024 16:22

  • Progesteron in sarcina

    Flor_i
    - mar 18 2024 13:02

  • Cat mănâncă bebe la 2 luni

    mada204
    - mar 08 2024 16:24

  • PoÈ›i naÈ™te mai devreme de termen?

    Ezraa
    - mar 08 2024 06:39

  • Dermatita atopica

    MGeorgi30
    - mar 02 2024 13:10

Last Blogs

  • Morfologie trimestrul 1

    ZDenisa
    - Ieri, 22:56

  • Morfologie trimestru 1

    Mica13
    - Ieri, 20:46

  • 6 luni

    EusebiaRalu
    - Ieri, 19:29

  • Vitamine preconceptie si in sarcina

    Deutzuk
    - Ieri, 14:03

  • Pregătindu-ne pentru sosirea micuÈ›ului

    AdrianaBlo
    - Ieri, 13:30

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -