Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Legiuni de imbecili

umberto eco; internet

8 raspunsuri la acest subiect

#1
viviana

viviana

    Membru VIP

  • Moderators
  • 26.324 mesaje

Postat 19 iunie 2019 - 08:39

Interesanta, sa zicem polemica asta, intre Umberto Eco si un coleg de breasla. 

 

 

In 2015 Umberto Eco a primit titlul de Doctor Honoris Causa în ”Comunicare și Cultură mass media” la Universitatea din Torino, și cu această ocazie, întâlnindu-se cu jurnaliștii, a vorbit despre rețelele de tip Facebook:

«Rețelele de socializare dau drept de cuvânt unor legiuni de imbecili care înainte vorbeau numai la bar după un pahar de vin, fără a dăuna colectivității. Erau imediat puși sub tăcere, în timp ce acum au același drept la cuvânt ca și un premiat cu Nobel. Este invazia imbecililor».

 

«Televiziunea a promovat idiotul satului față de care spectatorul se simțea superior. Drama internetului este că l-a promovat pe idiotul satului ca purtător de adevăr», observă Eco, care îi invită pe jurnaliști «să filtreze cu o echipă de specialiști informațiile de pe internet, pentru că nimeni nu este în stare să priceapă astăzi dacă un site este credibil sau nu».

 

«Ziarele ar trebui să dedice cel puțin două pagini analizei critice a site-urilor, așa cum profesorii ar trebui să-i învețe pe elevi să utilizeze site-urile pentru a-și face temele. Să știi să copiezi este o virtute, dar trebuie comparate informațiile pentru a înțelege dacă sunt credibile sau nu».

 

Comentariul colegului de breasla:

....

Fără nici măcar de departe să ne imaginăm că cineva ar putea să pună în discuție opiniile altcuiva pe teme în fond atât de legate de puncte de vedere personală, îmi vine să spun că în sfârșit ne putem măsura cu cea mai realistă rată de imbecilitate cu care dintotdeauna este impregnată umanitatea.

 

Era mult prea ușor pentru orice intelectual, sau fabricant de gândire, să se măsoare numai cu simpozionul apropiaților săi. Acum, cine vrea să surprindă sensul vremurilor pe care le trăim este constrâns să navigheze pe o mare mult mai agitată și infestată de corsari, față de frumoasele vremuri în care această masă care nu se poate civiliza putea să râvnească doar la rangul de cititor, spectator, ascultător.

Să stăm cuminți și tăcuți, să citim ziare scrise de noi, să citim cărți scrise de noi, să ne uităm la programe TV în a căror centru eram noi, să ascultăm lecții pe care le făceam noi…

 

…..

Este adevărat, internetul este libera dezlănțuire a oricărei minciuni,consolidare a oricărei superstiții, sublimare a oricărei veleități. Tocmai din acest motiv ne fascinează lumea contemporană, este un tigru ce trebuie încălecat pentru a nu ne lăsa devorat de el. Să crezi că însă pot exista cuști capabile să-l îngrădească este cât se poate imagina de departe de realitate.

 

https://www.gazetaro...i-de-imbecilir/

 

 

 



#2
redactor

redactor

    Membru VIP

  • Administrators
  • 14.054 mesaje

Postat 19 iunie 2019 - 11:16

foarte adevarat.

Pe vremuri, cand eram interesata de parerile cuiva, ii citeam blogul. Iar ca sa scrii si sa spui ceva in acelasi timp, iti trebui o fluiditate in ganduri si minte ... La inceputul anilor 2000, internetul m-a reconectat cu fosti colegi - ne mai trimitem din cand in cand ce te un mail sau o poza si era suficient.

Forumul DC era locul unde chiar puteai sa intalnesti persoane remarcabile, care isi sustineau punctele de vedere inteligent  - si chiar daca nu le cunosteam pe acele persoane, imi eram aproape. Mi-as fi dorit sa le intalnesc (pe multi i-am intalnit si in lumea reala, ulterior) - 

Acesta a fost primul val al internetului.

Odata cu Facebookul - nu am putut refuza cereri de prietenie de la alti colegi, vecine, rude indepartate, prieteni de prieteni, persoane pe care nu le cunosc, si inca o serie de alte greu de categorisit. 

Asa ca, mi-am deschs calea care unui alt internet - the deep internet - unde sunt conspiratii, rugaciuni, poante rasuflate, explicatii, pisici, detox... toate la kilogram. Fara pretentii.



#3
redactor

redactor

    Membru VIP

  • Administrators
  • 14.054 mesaje

Postat 19 iunie 2019 - 11:17

inca ceva. Probabil ca acestor legiuni nu le pasa ca totul despre ei se vinde. Chiar si prostia scoate bani pentru Zuky.



#4
andaghe

andaghe

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 8.396 mesaje

Postat 19 iunie 2019 - 13:05

Prostia a scos mereu bani, acum e Z, in alte vremuri a fost A, si tot asa, e in natura firii umane. 



#5
andaghe

andaghe

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 8.396 mesaje

Postat 19 iunie 2019 - 13:10

Eu sunt de acord cu a doua opinie, interconectarea este atat de impresionanta , cu adevarat acum putem intelege mai bine firea umana, si da, sunt de acord ca majoritatea omenirii este compusa din mediocritate. Asta este realitatea. Nu pot fi toti lideri, nu sunt toti prostii targului, omul modern trebuie sa invete sa se adapteze si sa faca fata propagandei, minciunii, dezinformarii... nu mai avem simt pentru detectarea directiei vantului, dar vom avea pentru detectarea prostiei periculoase.



#6
andaghe

andaghe

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 8.396 mesaje

Postat 19 iunie 2019 - 13:21

Revin sa mentionez ca sunt de acord si cu prima parere :) doar ca mi se par doua perspective diferite asupra internetului, prima ca masura de dezvoltare informational stiintifica, a doua ca experienta interumana.



#7
Marox

Marox

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.621 mesaje

Postat 20 iunie 2019 - 13:39


Odata cu Facebookul - nu am putut refuza cereri de prietenie de la alti colegi, vecine, rude indepartate, prieteni de prieteni, persoane pe care nu le cunosc, si inca o serie de alte greu de categorisit. 

 

Da de ce? Eu nu am refuzat cererea de prietenie a nimanui, pur si simplu n-am raspuns. Da, am un stoc de cereri in asteptare, ok, insa n-am chef sa vad poze, conspiratii, teorii, glume si ginduri profunde de la persoane care-mi sint indiferente.



#8
mcoca

mcoca

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 9.650 mesaje

Postat 20 iunie 2019 - 13:43

Da de ce? Eu nu am refuzat cererea de prietenie a nimanui, pur si simplu n-am raspuns. Da, am un stoc de cereri in asteptare, ok, insa n-am chef sa vad poze, conspiratii, teorii, glume si ginduri profunde de la persoane care-mi sint indiferente.

 

idem :)))



#9
redactor

redactor

    Membru VIP

  • Administrators
  • 14.054 mesaje

Postat 24 iunie 2019 - 11:11

fiecare vede situatia in functie de gradul de adictie ... si de scuzele pe care si le fabrica.  [pk]




Panic Questions

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

Last Blogs

  • Top 10 lucruri utile consumabile pentru bebeluÈ™i

    BiancaDragnea
    - Astăzi, 11:05

  • bucurie dublata

    Andrevvv
    - Astăzi, 10:53

  • Diabet gestational

    ClaudiaRamona24
    - Astăzi, 09:07

  • Bebe s-a intors deja, 28 saptamani

    marile11
    - Ieri, 22:17

  • Dublu test pozitiv È™i nopÈ›i întregi nedormite!

    Ana1298
    - Ieri, 17:26

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -