Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * * 2 voturi

Mamici de Februarie 2020

sarcina gravida februarie 2020

535 raspunsuri la acest subiect

#471
moon16

moon16

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.503 mesaje

Postat 15 octombrie 2019 - 19:21

Este targ weekendul acesta, dar medlife nu paricipa la el, asta mi-a spus reprezentanta lor, ca cica oferta pe care ar fi avut-o la targ o au acum in clinica. 

 

Ah ok, nu stiam ca nu sunt, oricum eu am semnat demult cu ei, de aceea si pretul bun, plus am toate analizele bebelusei incluse, si din ce retin si acelea sunt cateva milioane bune. Cum am zis, din ce stiu, parca as zice ca Sanador e mai ieftin, dar nu cunosc cum stau lucrurile acolo.

  De la nasterea trecuta stiu ca totusi este bine sa alegi un doctor angajat intern, altfel se mai adauga o taxa, si uite asa cresc preturile.

  Catalina, tu ce DPN ai? Si cum ati ales deja ceza? Eu am o ceza la activ, si cu toate astea tot incercam natural prima oara.



#472
catalinabl

catalinabl

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 58 mesaje

Postat 15 octombrie 2019 - 19:50

Ah ok, nu stiam ca nu sunt, oricum eu am semnat demult cu ei, de aceea si pretul bun, plus am toate analizele bebelusei incluse, si din ce retin si acelea sunt cateva milioane bune. Cum am zis, din ce stiu, parca as zice ca Sanador e mai ieftin, dar nu cunosc cum stau lucrurile acolo. De la nasterea trecuta stiu ca totusi este bine sa alegi un doctor angajat intern, altfel se mai adauga o taxa, si uite asa cresc preturile. Catalina, tu ce DPN ai? Si cum ati ales deja ceza? Eu am o ceza la activ, si cu toate astea tot incercam natural prima oara.

 

Da, mai sunt analizele, dar am vociferat putin la pret si le-au inclus in pretul pachetului. Ele ar mai fi fost aprox. 1000 ron. Cu doctor extern mai se adauga o taxa, dar nu stiu cat e. Eu am dpn 28 feb, dar fiind cezariana o sa fie cu o sapt mai devreme. Am ales cezariana pt ca am doua hernii in zona lombara si neurologul mi-a spus ca mai bine nu risc cu nasterea naturala.


Editat de catalinabl, 15 octombrie 2019 - 19:50 .


#473
Adriana633

Adriana633

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 130 mesaje

Postat 16 octombrie 2019 - 11:23

Va multumesc, fete dragi, pentru atatea informatii pe care le-am aflat de la voi. Daca imi puteti lasa ceva date de contact privind maternitatea, respectiv doctorii care va urmaresc pe voi, v-as fi recunoscatoare, asa as avea si eu cateva puncte de reper. Daca nu aici, poate in mesaj privat, cum doriti voi. Eu am dpn 14 februarie. Va pup si Doamne ajuta, sa avem sarcini usoare! 



#474
moon16

moon16

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.503 mesaje

Postat 16 octombrie 2019 - 11:31

Va multumesc, fete dragi, pentru atatea informatii pe care le-am aflat de la voi. Daca imi puteti lasa ceva date de contact privind maternitatea, respectiv doctorii care va urmaresc pe voi, v-as fi recunoscatoare, asa as avea si eu cateva puncte de reper. Daca nu aici, poate in mesaj privat, cum doriti voi. Eu am dpn 14 februarie. Va pup si Doamne ajuta, sa avem sarcini usoare! 

 

Acum sunt prinsa in niste documente, dar cum am timp iti las pe privat, ca idee eu l-am ales pe doctorul meu pt ca a monitorizat extrem de multe sarcini obtinute prin fiv, sarcini cu risc, intelege hematologie/endocrinologie, si raspunde la telefon 24h. Inclusiv a venit intr-o duminica la 6 dimineata. Dar a fost extrem de important sa stie ce e aia o sarcina obtinuta prin fiv.



#475
moon16

moon16

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.503 mesaje

Postat 24 octombrie 2019 - 12:45

Buna fetelor, 

mai e cineva aici? Am fost si noi la morfo 2, bebelina e super bine, placenta s-a ridicat col de 4 cm, arterele ok. Am vb si cu gineco si zice sa renunt la utro, bine el mi-a zis sa renunt de ceva timp, dar dupa ce termin cutia nu o sa mai iau.

 M-s intrebat cate kg am pus?  [fri] Cre ca arat pufoasa. Ne mai vedem la sfarsitul lunii noiembrie si cica sa fac testul de toleranta la glucoza. Eu i-am zis ca nu l-am mai facurt la nici o sarcina, dar acu recomanda, ma rog. O sa il faca data viitoare.

Ah si o simt deja zilnic, e asa dragut.

 Voi ce mai ziceti? Cum va mai simtiti?



#476
Adriana633

Adriana633

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 130 mesaje

Postat 24 octombrie 2019 - 20:08

Hei! Buna! Eu sunt aici si ma bucur ca totul e ok la voi! Si eu am fost azi la eco si baietelul meu e bine, a crescut, vai ce m-am emotionat cand l-am vazut intr-o poza 3D!!! Mi se pare ca seamana cu mine :)))   A inceput si mie sa imi creasca burtica, dar nu se vede decat daca imbrac ceva mulat, altfel zici ca sunt mancata bine, doar atat :)). Uite ca mie nu mi-a zis nimic de testul ala, dar daca ti-a zis probabil e ok sa il faci.  Pupici! 



#477
Adriana633

Adriana633

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 130 mesaje

Postat 24 octombrie 2019 - 20:13

A! Si eu il simt pe bebe din ce in ce mai bine si Doamne, ce senzatie frumoasa! Dar daca pun mana acolo unde il simt, imediat se linisteste si nu mai misca :))) Cateodata ridic bluza si se vede cum tresare burtica :))))) 



#478
moon16

moon16

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.503 mesaje

Postat 25 octombrie 2019 - 12:02

A! Si eu il simt pe bebe din ce in ce mai bine si Doamne, ce senzatie frumoasa! Dar daca pun mana acolo unde il simt, imediat se linisteste si nu mai misca :))) Cateodata ridic bluza si se vede cum tresare burtica :))))) 

 

 Da, e ft dragut, odata a simtit-o si sotul meu. La mine doar se simte, nu se si vede, dar noi suntem mai mici. Oricum ea e mai harnica ca fratii ei, pe ei i=am simtit abia pe la 22s, pe ea de la 19s.

 Cate saptamani ai Adriana?

  Nu cred ca e un test obligatoriu - toleranta la glucoza, eu nu l-am mai facut pana acum, dar daca gineco considera nu am nimic impotriva. O sa il mai intreb data viitoare. Oricum mai am de asteptat 1 luna pana atunci.

 Ieri am purtat prima oara blugii mei de gravida, ca purtam blugii sub burta si era cam incomod.



#479
Adriana633

Adriana633

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 130 mesaje

Postat 25 octombrie 2019 - 19:23

Da, e ft dragut, odata a simtit-o si sotul meu. La mine doar se simte, nu se si vede, dar noi suntem mai mici. Oricum ea e mai harnica ca fratii ei, pe ei i=am simtit abia pe la 22s, pe ea de la 19s. Cate saptamani ai Adriana? Nu cred ca e un test obligatoriu - toleranta la glucoza, eu nu l-am mai facut pana acum, dar daca gineco considera nu am nimic impotriva. O sa il mai intreb data viitoare. Oricum mai am de asteptat 1 luna pana atunci. Ieri am purtat prima oara blugii mei de gravida, ca purtam blugii sub burta si era cam incomod.

Am 24 saptamani si tot pe la 19 sapt am inceput si eu sa il simt pe bebe, desi atunci nu eram chiar sigura ca e el, mi-au trebuit vreo 2-3 sapt sa realizez ca el este intr-adevar si nu sunt doar bule de aer sau altceva. 

Am si eu niste blugi de gravide, dar sunt cam subtirei, as vrea sa imi iau unii mai grosuti si mi-e tare drag ca scot burtica in evidenta:))). 

La tine cate saptamani s-au strans? 



#480
alexandra1027

alexandra1027

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 22 mesaje

Postat 02 noiembrie 2019 - 20:53

Ce mai faceti voi gravidutelor ? Cum va merge ? 

 





Etichetat si cu sarcina, gravida, februarie 2020

Panic Questions

  • miha444
    - mar 22 2024 16:22

  • Progesteron in sarcina

    Flor_i
    - mar 18 2024 13:02

  • Cat mănâncă bebe la 2 luni

    mada204
    - mar 08 2024 16:24

  • PoÈ›i naÈ™te mai devreme de termen?

    Ezraa
    - mar 08 2024 06:39

  • Dermatita atopica

    MGeorgi30
    - mar 02 2024 13:10

Last Blogs

  • Vouchere materna

    Deutzuk
    - Astăzi, 14:48

  • Curs prenatal: nastere naturala

    AdrianaBlo
    - Astăzi, 13:35

  • Morfologie trimestrul 1

    ZDenisa
    - Ieri, 22:56

  • Morfologie trimestru 1

    Mica13
    - Ieri, 20:46

  • Incepem pregatirile

    madalinaiuliana27
    - Ieri, 20:10

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -