Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * * 2 voturi

Mamici de Februarie 2020

sarcina gravida februarie 2020

535 raspunsuri la acest subiect

#461
moon16

moon16

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.503 mesaje

Postat 15 octombrie 2019 - 08:51

 Alexandra, daca totul merge bine, nu vad de ce nu ai reusi. Poate in Germania, doctorii sunt si mai deschisi spre asta. Doctorul meu e deschis, dar alti doctori mi-au zis ca nimeni nu o sa se incumete. Ramane de vazut cum vor evolua lucrurile.

 As zice ca de 1-2 saptamani am inceput sa o simt pe domnisoara bine de tot, cam cum ii simteam pe baieti pe la 25s, dar probabil ei erau mai lenesi sau ft inghesuiti, unul din ei a avut o pozitie in forma de U fix sub o coasta.

 Eu am reusit sa imi refac analizele de tiroida, de sange, am facut si analize de urina si cam atat. Astept morfo, care o voi face cu o doctorita pe care nu o cunosc, sper sa fie ok.

  Voi cum mai sunteti? Adriana a venit amnio?

 

 

Sarcina usoara in continuare, sa iti traiasca minunile ! ❤

Eu locuiesc in Germania.. Si eu vreau sa incerc acum nastere vaginala dupa cezariana....sper sa si reusesc



#462
Adriana633

Adriana633

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 130 mesaje

Postat 15 octombrie 2019 - 14:28

Alexandra, daca totul merge bine, nu vad de ce nu ai reusi. Poate in Germania, doctorii sunt si mai deschisi spre asta. Doctorul meu e deschis, dar alti doctori mi-au zis ca nimeni nu o sa se incumete. Ramane de vazut cum vor evolua lucrurile. As zice ca de 1-2 saptamani am inceput sa o simt pe domnisoara bine de tot, cam cum ii simteam pe baieti pe la 25s, dar probabil ei erau mai lenesi sau ft inghesuiti, unul din ei a avut o pozitie in forma de U fix sub o coasta. Eu am reusit sa imi refac analizele de tiroida, de sange, am facut si analize de urina si cam atat. Astept morfo, care o voi face cu o doctorita pe care nu o cunosc, sper sa fie ok. Voi cum mai sunteti? Adriana a venit amnio?

Buna! La mine a venit doar rezultatul rapid la amniocenteza care e ok. Doamne ajuta! Vad ca tu ai fost harnicuta si ti ai mai facut din analize, la tiroida si eu trebuie sa le refac. Iei cumva Euthyrox? Eu iau zilnic cate o pastiluta de 50. Chiar trebuie sa merg neaparat sa vad cum mai stau cu tsh-ul, dar zilele acestea m-au suparat foarte tare durerile de burtica, ba in partea de jos, ba pe partea dreapta si in spate, uneori au fost atat de puternice incat ma trezeau din somn sau nu ma linisteam decat daca stateam ore in sir in pat.  Si acum stau in pat din cauza asta. Ieri am dus si eu urina la analize, ma tem sa nu am vreo infectie urinara, dupa simptome. In rest am tratament cu Utrogestan, uscosin si nospa. 

Fetelor, cand ma gandesc ca voi mai aveti si alti bebei care va solicita, va admir, eu nu as putea face fata, in starea in care sunt. Mi se pare ca trece timpul atat de repede, dar in acelasi timp si ca mai e destul pana la momentul fericit al intalnirii cu bebe.

Eu nu am prea reusit sa ma bucur asa cum ar trebui de sarcina, datorita diferitelor probleme avute, dar incerc sa fiu optimista, sa  sper ca vom fi ok, atat baietelul, cat si eu. 

As vrea sa iau si eu legatura cu cei de la Medlife pt nastere, trebuie sa vad daca ma accepta si care sunt conditiile. Oare exista posibilitatea sa alegi doctorul sau te repartizeaza ei? Bine, ca oricum eu nu stiu prea multe despre medicii de la aceasta clinica. 

Va pup si mi-e tare drag sa facem schimb de impresii.  Cred  ca majoritatea fetelor s-au mutat pe facebook, vad  ca nu prea mai scriem decat noi pe aici. 



#463
Gina90

Gina90

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 71 mesaje

Postat 15 octombrie 2019 - 15:29

Aproape toată lumea este pe Facebook. Dar e privat grupul, nu apare nicăieri in afara grupului ce scri și nici nu apare ca ești in grup. Când am intrat prima data pe Facebook nu știa nimeni de sarcina și a rămas secreta, deci nu va faceți griji. Și nu va gândiți ca suntem cu sutele pe acolo și devine prea public. Suntem doar mămici de Februarie și câteva de Ianuarie sau Martie


#464
Gina90

Gina90

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 71 mesaje

Postat 15 octombrie 2019 - 15:29

Promitem poze și filmulețe cu burtici  [flo2]



#465
catalinabl

catalinabl

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 58 mesaje

Postat 15 octombrie 2019 - 17:19

Buna! La mine a venit doar rezultatul rapid la amniocenteza care e ok. Doamne ajuta! Vad ca tu ai fost harnicuta si ti ai mai facut din analize, la tiroida si eu trebuie sa le refac. Iei cumva Euthyrox? Eu iau zilnic cate o pastiluta de 50. Chiar trebuie sa merg neaparat sa vad cum mai stau cu tsh-ul, dar zilele acestea m-au suparat foarte tare durerile de burtica, ba in partea de jos, ba pe partea dreapta si in spate, uneori au fost atat de puternice incat ma trezeau din somn sau nu ma linisteam decat daca stateam ore in sir in pat. Si acum stau in pat din cauza asta. Ieri am dus si eu urina la analize, ma tem sa nu am vreo infectie urinara, dupa simptome. In rest am tratament cu Utrogestan, uscosin si nospa. Fetelor, cand ma gandesc ca voi mai aveti si alti bebei care va solicita, va admir, eu nu as putea face fata, in starea in care sunt. Mi se pare ca trece timpul atat de repede, dar in acelasi timp si ca mai e destul pana la momentul fericit al intalnirii cu bebe. Eu nu am prea reusit sa ma bucur asa cum ar trebui de sarcina, datorita diferitelor probleme avute, dar incerc sa fiu optimista, sa sper ca vom fi ok, atat baietelul, cat si eu. As vrea sa iau si eu legatura cu cei de la Medlife pt nastere, trebuie sa vad daca ma accepta si care sunt conditiile. Oare exista posibilitatea sa alegi doctorul sau te repartizeaza ei? Bine, ca oricum eu nu stiu prea multe despre medicii de la aceasta clinica. Va pup si mi-e tare drag sa facem schimb de impresii. Cred ca majoritatea fetelor s-au mutat pe facebook, vad ca nu prea mai scriem decat noi pe aici.

 

Buna Adriana, eu o sa nasc la medlife, iar doctora care urmareste sarcina este tot de la Medlife, dr. Popa Mirela, eu sunt incantata de ea si am mers prin recomandare. Stiu ca au oferte si pt medici externi. Eu am primit o oferta de 8000 camera single cezariana sau 7100 camera dubla tot cezariana, oferta este pana la sf lunii octombrie. 



#466
Adriana633

Adriana633

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 130 mesaje

Postat 15 octombrie 2019 - 18:13


Aproape toată lumea este pe Facebook. Dar e privat grupul, nu apare nicăieri in afara grupului ce scri și nici nu apare ca ești in grup. Când am intrat prima data pe Facebook nu știa nimeni de sarcina și a rămas secreta, deci nu va faceți griji. Și nu va gândiți ca suntem cu sutele pe acolo și devine prea public. Suntem doar mămici de Februarie și câteva de Ianuarie sau Martie

Eu cred ca sunt printre putinii care nu au cont de facebook :))) Asa ca nu-mi ramane decat sa sa mai astept cate un semn si pe aici. 



#467
Adriana633

Adriana633

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 130 mesaje

Postat 15 octombrie 2019 - 18:21

Buna Adriana, eu o sa nasc la medlife, iar doctora care urmareste sarcina este tot de la Medlife, dr. Popa Mirela, eu sunt incantata de ea si am mers prin recomandare. Stiu ca au oferte si pt medici externi. Eu am primit o oferta de 8000 camera single cezariana sau 7100 camera dubla tot cezariana, oferta este pana la sf lunii octombrie.

Catalina, multumesc mult de informatii,  trebuie sa ii contactez si eu. Nu mi se pare exagerat de scump, adica si la stat trebuie sa le dai si tot pe acolo ajungi. Problema e ca ca eu pana la Bucuresti trebuie sa fac un drum de mai bine de 5 ore si jumatate, sper sa fie ok. Adica sa zic cum m-am gandit eu: banuiesc ca la cezariana se stabileste oarecum data la care se va face si ma gandeam sa vin in Bucuresti cu cateva zile mai devreme pentru a nu ma lua ceva prin surprindere. Dar cred ca va fi nevoie sa ma deplasez la control si inainte de data nasterii, nu? 



#468
moon16

moon16

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.503 mesaje

Postat 15 octombrie 2019 - 19:00

Eu cred ca sunt printre putinii care nu au cont de facebook :))) Asa ca nu-mi ramane decat sa sa mai astept cate un semn si pe aici. 

 

 Adriana, eu voi fi aici, si ma bucur ca nu voi vorbi singura. Din experienta mea mica de maama, pot sa spun ca toate grupurile in care am fost au degenerat urat cu jigniri, si am iesit din mai toate. Mai sunt doar in unul cu Gradinite, din care voi iesi cum vor incepe baietii gradinita.

  Si eu am probleme cu tiroida, si sunt pe sarcini no stop pe euthyrox, acu vad ca iar mi-a crescut (desi e inca in limite), endocrinoloagei mele ii place sa fie tsh-ul cam 2 in sarcina, deci banui ca imi va mari doza. Si ultima oara la final am ajuns cu doza de 100.

Adriana si eu am ales tot camera dubla (la mine e 6000 lei), si acum pastrez legatura cu colega mea de camera. E dragut.

  In principiu ceza e planificata, insa trebuie sa tii cont ca lucrurile se pot complica, eu de ex am nascut de urgenta, pt ca testul tns iesise prost, pt ca la eco unul din baieti nu mai arata grozav. Si atunci mai greu cu ajunsul. Si eu fac cam 45 minute pana la Medlife.

Stiu ca doctorul meu a luat-o in evidenta tarziu pe colega mea de camera, deci daca esti interesata, iti pot lasa datele de contact sa mergi sa il cunosti. 

  Mai este un targ de profil acum in weekend unde, cred eu, ca ai putea semna la un pret promotional, vin mai multe maternitati.



#469
catalinabl

catalinabl

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 58 mesaje

Postat 15 octombrie 2019 - 19:02

Catalina, multumesc mult de informatii, trebuie sa ii contactez si eu. Nu mi se pare exagerat de scump, adica si la stat trebuie sa le dai si tot pe acolo ajungi. Problema e ca ca eu pana la Bucuresti trebuie sa fac un drum de mai bine de 5 ore si jumatate, sper sa fie ok. Adica sa zic cum m-am gandit eu: banuiesc ca la cezariana se stabileste oarecum data la care se va face si ma gandeam sa vin in Bucuresti cu cateva zile mai devreme pentru a nu ma lua ceva prin surprindere. Dar cred ca va fi nevoie sa ma deplasez la control si inainte de data nasterii, nu?

 

Eu m-am ofticat ca pana la 1 sept oferta a fost cu cu 1000 mai putin, dar au schimbat preturile de la 1 sept si eu i-am contactat la sf de sept. Se face un consult inainte: "Consultul preanestezic si cel neonatal se efectueaza incepand cu  saptamana 35 -36 a de sarcina si sunt acoperite gratuit de pachetele de nastere.", asta este extrasa din oferta lor. Nu stiu care este procedura daca doar nasti la ei si nu ai dr acolo, dar cel mai bine ii suni sau daca vrei iti pot lasa datele tipei cu care am vorbit eu. La cezariana se stabileste data cu dr, dar acum ma gandesc ca trebuie sa ai un contact cu el inainte ca sa stabiliti oarecum pasii.

 



#470
catalinabl

catalinabl

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 58 mesaje

Postat 15 octombrie 2019 - 19:07

Adriana, eu voi fi aici, si ma bucur ca nu voi vorbi singura. Din experienta mea mica de maama, pot sa spun ca toate grupurile in care am fost au degenerat urat cu jigniri, si am iesit din mai toate. Mai sunt doar in unul cu Gradinite, din care voi iesi cum vor incepe baietii gradinita. Si eu am probleme cu tiroida, si sunt pe sarcini no stop pe euthyrox, acu vad ca iar mi-a crescut (desi e inca in limite), endocrinoloagei mele ii place sa fie tsh-ul cam 2 in sarcina, deci banui ca imi va mari doza. Si ultima oara la final am ajuns cu doza de 100. Adriana si eu am ales tot camera dubla (la mine e 6000 lei), si acum pastrez legatura cu colega mea de camera. E dragut. In principiu ceza e planificata, insa trebuie sa tii cont ca lucrurile se pot complica, eu de ex am nascut de urgenta, pt ca testul tns iesise prost, pt ca la eco unul din baieti nu mai arata grozav. Si atunci mai greu cu ajunsul. Si eu fac cam 45 minute pana la Medlife. Stiu ca doctorul meu a luat-o in evidenta tarziu pe colega mea de camera, deci daca esti interesata, iti pot lasa datele de contact sa mergi sa il cunosti. Mai este un targ de profil acum in weekend unde, cred eu, ca ai putea semna la un pret promotional, vin mai multe maternitati.

 

Este targ weekendul acesta, dar medlife nu paricipa la el, asta mi-a spus reprezentanta lor, ca cica oferta pe care ar fi avut-o la targ o au acum in clinica. 





Etichetat si cu sarcina, gravida, februarie 2020

Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • Testul de toleranta la glucoza

    BiancaDragnea
    - Astăzi, 09:36

  • Planificarea pe etape

    RoxiMada
    - Ieri, 19:33

  • Organizarea garderobei - sfaturi utile

    Ana1298
    - Ieri, 18:19

  • A 15a postare

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 11:33

  • Cea mai asteptata ecografie

    Roxana3001
    - Ieri, 11:06

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -