Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * * 2 voturi

Mamici de Februarie 2020

sarcina gravida februarie 2020

535 raspunsuri la acest subiect

#451
moon16

moon16

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.503 mesaje

Postat 02 octombrie 2019 - 13:28

Fetelor, la mine a venit un mare ghinion. De cateva zile m-am procopsit cu o colica biliara, care a debutat foarte violent, iar in in urma unei ecografii, se pare ca am colecistul inflamat si foarte multe pietricele, caz in care doctorii au zis  ca  situatia se poate complica, acestea putand sa plece oricand si sa imi creeze probleme mari. Medicii sunt foarte rezervati, au zis ca in astfel de cazuri ar fi recomandata operatia de indepartare a colecistului, insa avand in in vedere sarcina mea, aici nu se incumeta sa ma opereze, dar nici nu imi pot recomanda sa aman operatia, pentru ca nu stiu cum va evolua situatia. As vrea sa plec in alt oras, sa mai cer parerea si altor medici, dar nu stiu unde, sunt pur si simplu disperata, plang incontinuu, l-am asteptat pe bebe atat de mult si mi-l doresc din suflet sanatos. Sper ca voi sunteti bine, ma rog sa trec si eu cu bine peste asta. 

 

 

Off Adriana, nu m-am confruntat cu asa ceva, dar ce se intampla daca amani operatia pana dupa nastere? Care sunt riscurile pt tine si copil? Poate macar poti ajunge pana la 35s, sunt minime riscurile la aceasta varsta gestationala.

  De unde esti? Poate daca mergi intr-un oras mare de langa sa mai ceri o parere? solutii trebuie sa existe, nu cred ca esti caz singular.

 Noi suntem bine, am fost azi la eco, a zis ca totul arata bine, placenta tot joasa, dar s-a mai ridicat, deci speram sa se ridice in continuare. Colul e ok - 3,8cm. Si e o bebelusa lunga pt varsta gestationala, fix ca fratele ei mai mare. 

 Ar trebui sa mai ajung sa refac saptamana viitoare analizele de tiroida, dar sa vad cand. Cam atat.



#452
Valentin109

Valentin109
  • Membri
  • 3 mesaje

Postat 04 octombrie 2019 - 09:07

Buna 



#453
Adriana633

Adriana633

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 130 mesaje

Postat 05 octombrie 2019 - 09:24

Buna! Eu m-am mai stabilizat putin cu colecistul, incerc sa tin regim alimentar strict, pentru ca nu am alta solutie. Pe de alta parte, am fost la morfologia de trim 2, iar dr mi-a recomandat amniocenteza, avand in vedere rezultatul de la dublu test, pe care am si facut-o acum 2 zile. Sper sa fie totul bine. 



#454
alexandra1027

alexandra1027

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 22 mesaje

Postat 11 octombrie 2019 - 10:52

Buna mamici cu burtici !!!  Ce mai faceti voi? Cum sunteti ? Cate saptamani aveti si cate kg in plus ? 

In rest totul bine ? Sexul bebelusului???

Eu am 24 saptamani. O fetita in burtica. Am 4 kg in plus pana acum...ma simt ft bine...mici dureri la operatie cand misca bebelina(prima nastere a fost cezariana ,mai am un baietel de 2 ani si 8 luni)...medicul a spus ca e in regula.

Pupici si sarcina usoara in continuare ! Multa sanatate ! 



#455
moon16

moon16

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.503 mesaje

Postat 11 octombrie 2019 - 12:06

Buna mamici cu burtici !!! Ce mai faceti voi? Cum sunteti ? Cate saptamani aveti si cate kg in plus ? In rest totul bine ? Sexul bebelusului??? Eu am 24 saptamani. O fetita in burtica. Am 4 kg in plus pana acum...ma simt ft bine...mici dureri la operatie cand misca bebelina(prima nastere a fost cezariana ,mai am un baietel de 2 ani si 8 luni)...medicul a spus ca e in regula. Pupici si sarcina usoara in continuare ! Multa sanatate !

Bine ai venit. Eu am 19s, fetita, și mai am 2 băieți de 1a8l (cezariana de urgenta), de data asta am încerca natural. Sunt ok, exceptând faptul ca încă vomit zilnic și starea de oboseala - în principiu sunt singura cu copii toată ziua. Ești din București? Unde cei naște?

#456
Adriana633

Adriana633

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 130 mesaje

Postat 11 octombrie 2019 - 20:04

Chiar asa, fetelor, buna intrebare! V-ati hotarat unde nasteti? Eu am 22 saptamani si deja trebuie sa ma gandesc serios la asta. Cu siguranta o sa fac cezariana, am 38 de ani, e prima sarcina si nici nu cred ca as face fata unei nasteri naturale, avand in vedere ca sunt stresata si de un simplu consult ginecologic. Voi, cele din Bucuresti, ce optiuni aveti? Ma gandeam la Regina Maria sau Medicover. Voi ce ziceti? 



#457
moon16

moon16

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.503 mesaje

Postat 11 octombrie 2019 - 23:39

Chiar asa, fetelor, buna intrebare! V-ati hotarat unde nasteti? Eu am 22 saptamani si deja trebuie sa ma gandesc serios la asta. Cu siguranta o sa fac cezariana, am 38 de ani, e prima sarcina si nici nu cred ca as face fata unei nasteri naturale, avand in vedere ca sunt stresata si de un simplu consult ginecologic. Voi, cele din Bucuresti, ce optiuni aveti? Ma gandeam la Regina Maria sau Medicover. Voi ce ziceti?

Dar tu vrei sa naști în București? Ma gândeam ca naști cu medicul curent. Eu am semnat deja cu Medlife, în pachet mi-au oferit și toate analizele din maternitate pt fetita, care oricum le-aș fi făcut. Mie atât RM cât și Medicover mi se par scumpe, dar poate au și condiții. În greutate am luat maxim 1 kg, dar mai am timp.

#458
Adriana633

Adriana633

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 130 mesaje

Postat 12 octombrie 2019 - 10:26

Dar tu vrei sa naști în București? Ma gândeam ca naști cu medicul curent. Eu am semnat deja cu Medlife, în pachet mi-au oferit și toate analizele din maternitate pt fetita, care oricum le-aș fi făcut. Mie atât RM cât și Medicover mi se par scumpe, dar poate au și condiții. În greutate am luat maxim 1 kg, dar mai am timp.

Da, as vrea sa nasc in Bucuresti, pt ca la spitalul din orasul meu sunt conditii mizerabile, toata lumea se plange, plus ca la cat trebuie sa le bagi in buzunare medicilor si asistentelor, cam tot acolo ajungi. O sa iau si eu in calcul Medlife.  Acolo e dr care iti urmareste sarcina? Uite asta e avantajul de a locui intr-un oras mare, pt. ca in oraselele mici din provincie nu prea ai optiuni, din pacate.  Deci nici  tu nu ai luat mult in greutate. Eu eram chiar ingrijorata pt ca nu reusesc sa mai pun un gram, mai ales acum cu regimul alimentar. Cu toate astea, bebe a avut greutate normala la ultima ecografie, chiar nu stiu saracul unde sta chircit, ca burta nu am aproape deloc. 



#459
moon16

moon16

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.503 mesaje

Postat 12 octombrie 2019 - 13:31

Da, as vrea sa nasc in Bucuresti, pt ca la spitalul din orasul meu sunt conditii mizerabile, toata lumea se plange, plus ca la cat trebuie sa le bagi in buzunare medicilor si asistentelor, cam tot acolo ajungi. O sa iau si eu in calcul Medlife.  Acolo e dr care iti urmareste sarcina? Uite asta e avantajul de a locui intr-un oras mare, pt. ca in oraselele mici din provincie nu prea ai optiuni, din pacate.  Deci nici  tu nu ai luat mult in greutate. Eu eram chiar ingrijorata pt ca nu reusesc sa mai pun un gram, mai ales acum cu regimul alimentar. Cu toate astea, bebe a avut greutate normala la ultima ecografie, chiar nu stiu saracul unde sta chircit, ca burta nu am aproape deloc.

Da, Adriana, nici nu par gravidă, ci doar grasa. Fetita pare în parametrii, și sarcina trecuta am luat 8 kg pana la final și a fost gemelara. Știu ca ma stresam, dar doctorul m-a asigurat ca fetii își iau ce au nevoie și fin resursele mamei. Din ce cunosc eu, la Sanador e cel mai ieftin nașterea. Cel mai scump e la RM. Și nu sunt convinsa ca merita diferențele de preț. Eu am fost parțial mulțumită de condițiile de la Medlife, este curățenie, la bebeluși nu ai acces decât dacă te de infecteze înainte, mâncarea e ok, eu m-am internat cu mana în buzunar, nu am avut nici un bagaj. Minusul meu mare a fost ca nu te sprijină mai mult în alaptare adică dacă copilul e ok ti--l aduce la terapie intensiva și îl poți hrăni. Dacă are nevoie de asistenta, lp e la putere. Ca și preț consider ca e unul okish: 6000 ceza și 3500 sau 3800 natural. Eu nu pot să-l recomand suficient pe doctorul meu, este absolut genial.

#460
alexandra1027

alexandra1027

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 22 mesaje

Postat 12 octombrie 2019 - 16:17

Bine ai venit. Eu am 19s, fetita, și mai am 2 băieți de 1a8l (cezariana de urgenta), de data asta am încerca natural. Sunt ok, exceptând faptul ca încă vomit zilnic și starea de oboseala - în principiu sunt singura cu copii toată ziua. Ești din București? Unde cei naște?

Sarcina usoara in continuare, sa iti traiasca minunile ! ❤

Eu locuiesc in Germania.. Si eu vreau sa incerc acum nastere vaginala dupa cezariana....sper sa si reusesc




Etichetat si cu sarcina, gravida, februarie 2020

Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - Ieri, 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - Ieri, 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • Alaptarea

    AdrianaBlo
    - Astăzi, 11:20

  • Top 10 lucruri inutile de la prima sarcina

    BiancaDragnea
    - Astăzi, 08:24

  • Prima morfologie

    MamaRadului
    - Ieri, 23:19

  • Album de sarcină

    Ana1298
    - Ieri, 21:21

  • MărÈ›iÈ™or

    Ioanachea
    - Ieri, 21:14

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -