Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * * 2 voturi

Mamici de Februarie 2020

sarcina gravida februarie 2020

535 raspunsuri la acest subiect

#441
CrinaS2019

CrinaS2019

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 47 mesaje

Postat 26 august 2019 - 21:33

Hei! Am fost! Nu e panica, sa urmaresc sa nu apara sange sau dureri. A facut eco si control ginecologic si a zis ca treaba e buna. Intre timp, am vb si cu mama care a spus ca a avut aceleasi chestii cand a fost insarcinata. Deci, m-am relaxat total.


#442
Oniric

Oniric

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 20 mesaje

Postat 29 august 2019 - 11:48

Buna ziua, mămicilor ! Ce mai faceti  ? Cum sunteți ?  Eu am reușit cu greu sa stau la munca 3 zile, îmi este in continuare foarte rău... am și dureri de burta care ma supăra ... și nu reușesc sa mănânc mare chestie ... Luni am controlul in care îmi va spune clar ce sex are bebelu’ ..și sper sa îmi dea ceva sa tratez și infecția asta nebuna care nu ma lasă deloc de la aflarea sarcinii ... abia aștept sa ma duc. O sa incerc sa port o discuție cu medicul ginecolog in legătura cu concediul de risc... văd ca acest rău nu vrea sa ma lase...am stări de leșin ... abia am putut sta aceste zile la munca, deci nu știu ce voi face in continuare. Medicul mi-a zis ca am prea multe zile luate și tocmai de aceea m-a sfătuit sa incerc sa ma mai duc și la munca. Am abia 16s+4z... chiar sunt curioasa ce o sa zică medicul.. parca văd ca îmi tranteste in față sa ma internez încă o saptamana ca altceva “ nu are ce sa îmi facă “ și sigur îmi va zice din nou sa aștept sa miște copilul mai bine ca poate scap de aceasta stare.. Eu la munca trebuie sa ridic diverse greutăți și este foarte dificil sa tot pun colegii sa ma

ajute la ridicarea lor ... nu toți “ se bucura “ cand ii rog acest lucru... 



#443
moon16

moon16

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.503 mesaje

Postat 03 septembrie 2019 - 12:20

Buna ziua, mămicilor ! Ce mai faceti  ? Cum sunteți ?  Eu am reușit cu greu sa stau la munca 3 zile, îmi este in continuare foarte rău... am și dureri de burta care ma supăra ... și nu reușesc sa mănânc mare chestie ... Luni am controlul in care îmi va spune clar ce sex are bebelu’ ..și sper sa îmi dea ceva sa tratez și infecția asta nebuna care nu ma lasă deloc de la aflarea sarcinii ... abia aștept sa ma duc. O sa incerc sa port o discuție cu medicul ginecolog in legătura cu concediul de risc... văd ca acest rău nu vrea sa ma lase...am stări de leșin ... abia am putut sta aceste zile la munca, deci nu știu ce voi face in continuare. Medicul mi-a zis ca am prea multe zile luate și tocmai de aceea m-a sfătuit sa incerc sa ma mai duc și la munca. Am abia 16s+4z... chiar sunt curioasa ce o sa zică medicul.. parca văd ca îmi tranteste in față sa ma internez încă o saptamana ca altceva “ nu are ce sa îmi facă “ și sigur îmi va zice din nou sa aștept sa miște copilul mai bine ca poate scap de aceasta stare.. Eu la munca trebuie sa ridic diverse greutăți și este foarte dificil sa tot pun colegii sa ma
ajute la ridicarea lor ... nu toți “ se bucura “ cand ii rog acest lucru...

Oniric, sper sa reușească sa îți spună. Unul din băieți a fost când fata, când băiat, sigur la morfo de trim. 2 s-a văzut băiat, Harmony spunându-ne ca cel puțin unul este de sex masculin. Dar cine știe, poate bebelușul vostru chiar sta într-o poziție bună. Și la noi cică ar fi băiat, dar om vedea și pe parcurs. Dacă ar fi asa, în total ar fi 3 băieți, cred ca o sa fie tare interesant. M-am luat cu vorba și am uitat, voiam sa va intreb : voi o sa stocați celule Stem? Dacă da, de ce? Dacă nu, de ce? Recunosc ca la băieți nu stocat, dar a fost din cauze financiare, am stat 10 zile internați la privat și nu ne-am mai permis. Acum ma gândesc ca am putea, am obținut și un deal ok la naștere. Dar nu am o părere formata, doar soțul meu care nu vrea (nu prea ar vrea). Mulțumesc pt input-uri.

#444
angel11

angel11
  • Membri
  • 1 mesaje

Postat 03 septembrie 2019 - 19:37

Buna mamici! Am 16 saptamani si o zi cu DPN dupa menstruatie 20.02.2020 si dupa ecograf 14.02.2020. La morfologia de trim 1 au iesit toate bune, iar la 3 zile dupa m am internat cu dureri de burta si spate. Initial mi au spus ca am cistita, avand o infectie urinara pe care o tratam. A 2 a zi la eco de control mi au zis ca am placenta putin dezlipita si de aici durerile. Am stat internata o saptamana pe tratament dupa l am continuat acasa. La 15 saptamani am fost iar la control, toate bune. Problema mea este ca am o frica constanta sa nu pierd puiul, pe care l am astepta atat. Nu stiu cum sa ma ministesc, am mereu atacuri de panica 



#445
Oniric

Oniric

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 20 mesaje

Postat 04 septembrie 2019 - 01:03

Buna mamici! Am 16 saptamani si o zi cu DPN dupa menstruatie 20.02.2020 si dupa ecograf 14.02.2020. La morfologia de trim 1 au iesit toate bune, iar la 3 zile dupa m am internat cu dureri de burta si spate. Initial mi au spus ca am cistita, avand o infectie urinara pe care o tratam. A 2 a zi la eco de control mi au zis ca am placenta putin dezlipita si de aici durerile. Am stat internata o saptamana pe tratament dupa l am continuat acasa. La 15 saptamani am fost iar la control, toate bune. Problema mea este ca am o frica constanta sa nu pierd puiul, pe care l am astepta atat. Nu stiu cum sa ma ministesc, am mereu atacuri de panica

Buna, mămico ! Pot spune ca și eu am avut o lunga perioada de timp placenta dezlipita si am stat multe zile in spital și am avut și încă am dureri de burta și spate + infecție urinară + secreții urate și tot tacâmul ... dar puiul meu se pare ca e bine. Placenta mi s-a prins bine acum și bebe se dezvolta normal. Așa ca fii tare ! Contează mult sa te încurajezi singura, sa gândești pozitiv. 



#446
Adriana633

Adriana633

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 130 mesaje

Postat 25 septembrie 2019 - 19:11

Buna! V-ati mutat cu discutiile pe facebook? E cam liniste pe aici. Eu am 19 saptamani+ si de cateva zile am inceput sa imi simt puiutul, ce-i drept, nu foarte tare, dar sunt sigura ca a inceput sa dea semne. Voi cum mai sunteti? 



#447
moon16

moon16

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.503 mesaje

Postat 26 septembrie 2019 - 08:45

Buna! V-ati mutat cu discutiile pe facebook? E cam liniste pe aici. Eu am 19 saptamani+ si de cateva zile am inceput sa imi simt puiutul, ce-i drept, nu foarte tare, dar sunt sigura ca a inceput sa dea semne. Voi cum mai sunteti? 

 

 

 Hey, eu sunt aici. Nu stiu de grup pe fb, daca te referi la cel facut de DC din experienta mea nu e chiar privat, daca fetele au altul nu stiu.

 Ce dragut ca il simti, eu nu o simt pe bebelinda (Panorama ne zice ca o sa avem o fetita.  [pk]  Ce bine, ca nu cred ca mai faceam fata la alt baiat). Dar stiu ca eu simt greu, pe la baieti dupa 20s am simtit, nu stiu de ce. 

 Eu mai vomit doar dimineata, dar sunt extrem de obosita, asta micu al meu e certat rau cu somnu in ultima vreme, plus ca are o problema - cum ma asez pe scaun ma ridica in picioare, ca deh ... Am reusit si eu sa fac analizele gineco, astept rezultatele, tiroida e sub control, Dry test, mutatii, Panorama, microdeletii - toate au iesit ok. Mai am programare saptamana viitoare la eco, si ma gandesc sa repet toxo.

 Sa inteleg, Adriana, ca a iesit ok amnio?



#448
Adriana633

Adriana633

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 130 mesaje

Postat 26 septembrie 2019 - 19:57

Hey, eu sunt aici. Nu stiu de grup pe fb, daca te referi la cel facut de DC din experienta mea nu e chiar privat, daca fetele au altul nu stiu. Ce dragut ca il simti, eu nu o simt pe bebelinda (Panorama ne zice ca o sa avem o fetita. [pk] Ce bine, ca nu cred ca mai faceam fata la alt baiat). Dar stiu ca eu simt greu, pe la baieti dupa 20s am simtit, nu stiu de ce. Eu mai vomit doar dimineata, dar sunt extrem de obosita, asta micu al meu e certat rau cu somnu in ultima vreme, plus ca are o problema - cum ma asez pe scaun ma ridica in picioare, ca deh ... Am reusit si eu sa fac analizele gineco, astept rezultatele, tiroida e sub control, Dry test, mutatii, Panorama, microdeletii - toate au iesit ok. Mai am programare saptamana viitoare la eco, si ma gandesc sa repet toxo. Sa inteleg, Adriana, ca a iesit ok amnio?

Buna! Si eu tot aici prefer sa discut. In primul rand felicitari pentru fetita, nici nu se putea altfel :), parca tu ai doi baietei, nu? Eu inca nu am facut amniocenteza pt ca dr a zis ca mai intai sa fac un test Panorama. Am facut acest test si a iesit ok, plus ca se pare ca o sa am un baietel. Acum nu stiu ce sa mai zic, dr m-a programat saptamana viitoare pt morfologie si a zis ca daca e totul ok acolo nu mai fac amnio. 



#449
moon16

moon16

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.503 mesaje

Postat 27 septembrie 2019 - 09:12

Buna! Si eu tot aici prefer sa discut. In primul rand felicitari pentru fetita, nici nu se putea altfel :), parca tu ai doi baietei, nu? Eu inca nu am facut amniocenteza pt ca dr a zis ca mai intai sa fac un test Panorama. Am facut acest test si a iesit ok, plus ca se pare ca o sa am un baietel. Acum nu stiu ce sa mai zic, dr m-a programat saptamana viitoare pt morfologie si a zis ca daca e totul ok acolo nu mai fac amnio. 

 

 

 Hey, felicitari pt baietel, sunt deliciosi, da eu am 2 bucati. Pare ok rationamentul doctorului, eu zic ca daca Panorama e ok inseamna ca este sanatos genetic, morfo 2 va cauta eventualele "defecte" anatomice, ca sa zic asa. Ft important si asta. Mai ai un pic.

  Eu am vazut-o aseara pe bebelinda, neplanificat, m-a intepat o albina si sunt alergica, asa ca cei de la camera de garda mi-au facut o eco si era toata inimoasa. Mai detaliat saptamana viitoare, dar eu mai am pana la morfo. Tin pumnii sa vii cu vesti bune.



#450
Adriana633

Adriana633

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 130 mesaje

Postat 29 septembrie 2019 - 10:02

Fetelor, la mine a venit un mare ghinion. De cateva zile m-am procopsit cu o colica biliara, care a debutat foarte violent, iar in in urma unei ecografii, se pare ca am colecistul inflamat si foarte multe pietricele, caz in care doctorii au zis  ca  situatia se poate complica, acestea putand sa plece oricand si sa imi creeze probleme mari. Medicii sunt foarte rezervati, au zis ca in astfel de cazuri ar fi recomandata operatia de indepartare a colecistului, insa avand in in vedere sarcina mea, aici nu se incumeta sa ma opereze, dar nici nu imi pot recomanda sa aman operatia, pentru ca nu stiu cum va evolua situatia. As vrea sa plec in alt oras, sa mai cer parerea si altor medici, dar nu stiu unde, sunt pur si simplu disperata, plang incontinuu, l-am asteptat pe bebe atat de mult si mi-l doresc din suflet sanatos. Sper ca voi sunteti bine, ma rog sa trec si eu cu bine peste asta. 





Etichetat si cu sarcina, gravida, februarie 2020

Panic Questions

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - Astăzi, 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - Astăzi, 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - Ieri, 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

Last Blogs

  • Cum am aflat că sunt însărcinată?

    Ana1298
    - Astăzi, 18:14

  • Prin Italia cu bebe in burtica

    Pau26
    - Astăzi, 14:55

  • Ma copleseste oboseala

    ZDenisa
    - Astăzi, 14:42

  • Alegerea numelui

    Ralu31031992
    - Astăzi, 14:20

  • Plimbarica

    Andreeaflore1991
    - Astăzi, 10:10

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -