Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * * 2 voturi

Mamici de Februarie 2020

sarcina gravida februarie 2020

535 raspunsuri la acest subiect

#431
catalinabl

catalinabl

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 58 mesaje

Postat 20 august 2019 - 20:12

Hei, ce tacute sunteti. Noi astazi am fost la eco morfologica si totul este in regula conform ecografiei. Nu a vrut sa ne arate fetisoara, dar dna doctor a facut tot posibilul sa masoare totul. La prima vedere o sa avem o fetita, dar a zis ca nu este foarte sigura. Voi ce faceti? Cum sunteti?



#432
Adriana633

Adriana633

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 130 mesaje

Postat 20 august 2019 - 21:36

Hei, ce tacute sunteti. Noi astazi am fost la eco morfologica si totul este in regula conform ecografiei. Nu a vrut sa ne arate fetisoara, dar dna doctor a facut tot posibilul sa masoare totul. La prima vedere o sa avem o fetita, dar a zis ca nu este foarte sigura. Voi ce faceti? Cum sunteti?

Buna! Ma bucur ca sunteti bine! Cate saptamani ai? Mie la eco la 11 sapt si 5 zile nici vorba sa imi pomeneasca de sexul bebelusului, desi tare as fi vrut si eu sa aflu cate ceva :))) Eu stau cu emotii momentan pt ca la dublu test mi a iesit risc foarte crescut de sindrom Down (1/50), iar ieri am recoltat si pentru un test Panorama, care am inteles ca are acuratete mai mare. In functie de ce rezultat va iesi la acest test, o sa vad daca va trebui sa fac amniocenteza. Sper sa fie bine! 



#433
catalinabl

catalinabl

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 58 mesaje

Postat 20 august 2019 - 22:13

Buna! Ma bucur ca sunteti bine! Cate saptamani ai? Mie la eco la 11 sapt si 5 zile nici vorba sa imi pomeneasca de sexul bebelusului, desi tare as fi vrut si eu sa aflu cate ceva :))) Eu stau cu emotii momentan pt ca la dublu test mi a iesit risc foarte crescut de sindrom Down (1/50), iar ieri am recoltat si pentru un test Panorama, care am inteles ca are acuratete mai mare. In functie de ce rezultat va iesi la acest test, o sa vad daca va trebui sa fac amniocenteza. Sper sa fie bine!

 

Adriana, o sa vezi ca totul o sa fie bine. Am mai citit de cazuri in care a iesit risc, dar dupa testele ulterioare a iesit bine. Am 13 saptamani, doctora a spus ca nu e foarte sigur, dar din ce a putut sa vada, ca bebe e tare rusinos, nu a vrut deloc sa stea cu fata la noi, asa ca pana la urmatoarea eco este fetita :)), vedem daca se schimba. 



#434
Onyoana

Onyoana

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 183 mesaje

Postat 22 august 2019 - 20:26

Am fost si noi azi. Dr a zis ca pare baietel. Eu ma simt mai binisor, insa daca fac mai mult efort ma dor ligamentele. Peste 4 saptamaniai mergem.



#435
catalinabl

catalinabl

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 58 mesaje

Postat 23 august 2019 - 22:42

Am fost si noi azi. Dr a zis ca pare baietel. Eu ma simt mai binisor, insa daca fac mai mult efort ma dor ligamentele. Peste 4 saptamaniai mergem.

 

Buna Oana, ma bucur ca esti mai binisor, bebe cum e?  La mine au inceput durerile de spate, din pacate am doua hernii care cred ca o sa chinuie mai mult in aceasta perioada.


Editat de catalinabl, 23 august 2019 - 22:42 .


#436
Onyoana

Onyoana

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 183 mesaje

Postat 24 august 2019 - 06:50

Buna Oana, ma bucur ca esti mai binisor, bebe cum e? La mine au inceput durerile de spate, din pacate am doua hernii care cred ca o sa chinuie mai mult in aceasta perioada.

 

Bebe este bine, creste in parametrii. Doctorul a zis ca placenta e posterioara.Voua cum v a zis ca este? Parca la ceilalti doi am avut o anterioara... nici nu mai stiu. 

 

Sa ai grija de tine, ca de acum creste burtica, o sa fie greu mai ales spre final. 



#437
catalinabl

catalinabl

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 58 mesaje

Postat 24 august 2019 - 09:17

Bebe este bine, creste in parametrii. Doctorul a zis ca placenta e posterioara.Voua cum v a zis ca este? Parca la ceilalti doi am avut o anterioara... nici nu mai stiu. Sa ai grija de tine, ca de acum creste burtica, o sa fie greu mai ales spre final.

 

Pe ecografie la placenta scrie: localizare posterioara joasa. Eu am facut eco cu alta doctora si astept sapt viitoare sa ma duc la doctora mea pt interpretare, cand iese si bitestul. 



#438
CrinaS2019

CrinaS2019

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 47 mesaje

Postat 25 august 2019 - 15:41

Buna! Ce parere aveti de niste secretii maronii in saptamana 13+6?? Le am observat azi, nu am avut pana acum si ma intrebam daca sa ma alarmez. Mai e cineva care s a confruntat cu asa ceva pana acum?



#439
Onyoana

Onyoana

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 183 mesaje

Postat 25 august 2019 - 20:10

Buna! Ce parere aveti de niste secretii maronii in saptamana 13+6?? Le am observat azi, nu am avut pana acum si ma intrebam daca sa ma alarmez. Mai e cineva care s a confruntat cu asa ceva pana acum?

 

 

Da, eu am patit, dar nu sarcina asta. Ce te sfatuiesc eu este sa mergi cat mai repede la doctor. Sunt mai multe cauze posibile dar cel mai bine este sa te vada dr. 



#440
CrinaS2019

CrinaS2019

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 47 mesaje

Postat 26 august 2019 - 21:33

Hei! Am fost! Nu e panica, sa urmaresc sa nu apara sange sau dureri. A facut eco si control ginecologic si a zis ca treaba e buna. Intre timp, am vb si cu mama care a spus ca a avut aceleasi chestii cand a fost insarcinata. Deci, m-am relaxat total.




Etichetat si cu sarcina, gravida, februarie 2020

Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - Ieri, 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - Ieri, 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • Top 10 lucruri inutile de la prima sarcina

    BiancaDragnea
    - Astăzi, 08:24

  • Prima morfologie

    MamaRadului
    - Ieri, 23:19

  • Album de sarcină

    Ana1298
    - Ieri, 21:21

  • MărÈ›iÈ™or

    Ioanachea
    - Ieri, 21:14

  • Raceala...

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 19:51

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -